Парад “на експорт”

Військовий парад у День Незалежності є меседжем для Росії: своїх Героїв ми шануємо і прославляємо, а ви своїх солдатів не визнаєте, кидаєте напризволяще

фото: ngu.gov.ua Єгор Жукченко
У 24-ту річницю Незалежності України в Києві запланували військовий парад. Хрещатиком пройдуть 2300 українських військових і правоохоронців. Більшість із них – курсанти військових вишів та академії Національної гвардії України, а також ліцеїсти, барабанщики, прикордонники й міліціонери. Проходження військової техніки головною вулицею столиці не заплановане.
Думки українців щодо параду розділилися: одна частина підтримує його проведення, інша проти, називаючи це показухою і витрачанням бюджетних коштів у той час, як на передовій солдати не забезпечені всім необхідним.
Торішній військовий парад також викликав неоднозначну реакцію українських громадян. Особливо підлила масла в вогонь Іловайська трагедія, яка сталася після нього. Хоча військової техніки на параді було обмаль (переважно з Київського гарнізону Національної гвардії, який охороняє столицю), значна частина українців вважає, що цю техніку і солдатів доцільніше було б відправити на фронт.
Така критика незрозуміла, бо, по-перше, більшість учасників торішнього параду (як і того, що повинен відбутися цього року) становили курсанти і ліцеїсти, які ще не закінчили навчання. Відправляти їх на фронт було б рішенням абсурдним. Військова техніка, окрім кількох БТРів Київського гарнізону, яку презентували тоді на параді, і так була відправлена на фронт одразу ж після святкування Дня Незалежності. Серед боєздатних підрозділів, що крокували Хрещатиком, зі слів радника Президента Юрія Бірюкова, лише одна “коробка” (200 солдатів), яка складалася з учасників АТО, могла воювати і відправилась на схід уже наступного дня. Крім того, кількість грошей, витрачених на парад, була незначною і вимірювалась хіба що вартістю використаного пального.
Частина військових аналітиків стверджує, що військовий парад минулого року був потрібний для того, аби показати Європі, що в Україні є регулярна армія. Більшість українських воїнів на сході в той час були на порядок гірше оснащені, без форми. А в тих, які її мали, форма була різна:  хтось був одягнений у “дубок”, хтось в “канадку”, ще хтось у “германку” чи “британку”. А якісні бронежилети були в одиниць. На той момент не було й вертикального командування. Добровольчі батальйони, хоч і мали кураторів від МВС чи Міноборони, зазвичай діяли на власний розсуд, без координації дій. Сумно це усвідомлювати, однак перший етап війни українська армія зустріла саме такою… 
Проводячи парад, Україна демонструвала Європі: в нас є, хоч невелика, зате регулярна армія, яка може виконувати покладені на неї завдання, а не “махновщина”. Таким чином Заходу показували, що він може відправляти інструкторів, військову техніку і продукцію подвійного призначення українській армії, а не окремим “отаманам”. Це був свого роду іміджевий аспект, який потрібно було виконати.
фото: facebook.com/Said Ismagilov

 Репетиція параду на Хрещатику. Учасник АТО, який втратив ногу на Донбасі, віддає честь бойовим побратимам 
Військовий парад – це завжди певний пафос. Однак потрібно розрізняти хороший пафос від поганого. “Цільова аудиторія” параду цього року вже не Захід, не Європа, а Росія. 
Для України як держави важливо показати, що вона цінує своїх військових. Як живих, так і полеглих. Натомість солдати держави-агресора не можуть розраховувати ні на визнання, ні на допомогу від держави. Частина з них узагалі похована в безіменних могилах. Звісно, турбота Української держави про захисників на сьогодні далеко неідеальна, проте це хороша деморалізаційна акція проти російської армії. На відео з репетиції параду можна почути, як диктор називає українських вояків і бойові з’єднання, які відзначились у боях. Натомість російські військові визнання сподіватися не можуть. Відповідно військовий парад містить елемент пропаганди не так на внутрішньому ринку, як скерований назовні.
Звісно, варто очікувати негативної оцінки, мовляв, парад – це показуха. “Так. Ніхто цього й не заперечує. Показуємо нові військові частини, показуємо нові традиції, які формуються. І форму також показуємо”, – прокоментував на своїй сторінці у Facebook представник “волонтерського десанту” в Міноборони Юрій Бірюков.

У Львові 25 серпня о 10.00 на території військової частини 4114 За­хідного оперативно-те­риторіального об’єднан­ня Національної  гвардії України, що на вул. Стрийська 146, відбудуться урочисті заходи з нагоди отримання Бойових Прапорів військовими частинами Західного оперативно-те­риторіального об’єд­нання Національної гвардії України. Згодом відбудеться урочисте вручення ключів від квартир для військових і членів сімей загиблих на сході України, інформує ЛОДА.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7873 / 1.58MB / SQL:{query_count}