Ні нашим ні вашим

Кабмін опублікував прогноз розвитку економіки України в 2016-2019 роках. Існують два основних сценарії: оптимістичний і песимістичний

фото: strobius.com.ua
Протягом останнього часу в українській економіці, схоже, з’явилось світло  y кінці тунелю. Принаймні тиждень тому про це заявила голова Національного банку Валерія Гонтарева. За її словами, статистичні дані підтверджують: інфляція і падіння економіки дещо сповільнюються. МВФ і український уряд в цьому питанні погоджуються з Гонтаревою – економіка починає стабілізовуватись.
Однак частина експертів не схильні поділяти подіб­ний економічний оптимізм. За їх словами, сьогодні українська економіка дійсно близька до свого “дна”, однак це не значить, що досягнення найнижчої планки стане початком швидкого відновлення. А дефляція, яка спостерігалась протягом останніх двох місяців – лише сезонний фактор, який є присутнім щорічно – а не потужний тренд на укріплення національної валюти і зростання економічної спроможності.
Цього року валовий внутрішній продукт України, орієнтовно, впаде на 9%, а ціни в річному вираженні зростуть майже на половину. Принаймні такі прогнози раніше давав Міжнародний валютний фонд. Окрім того, майже на 7% впала економіка України торік, а 2013 року було зафіксовано нульове зростання. Отож, вже три роки поспіль економіка нашої держави не покращується, тому критично важливим є її майбутній стан, і головне питання: чи ріст все-таки буде?

Оптимісти: плюс 2%, песимісти – мінус 0,3%

Згідно з оптимістичним сценарієм, українська економіка наступного року все-таки почне рости. Небагато, лише на 2%, але у відповідності до цього прог­нозу повинні дещо зрости заробітні плати, експорт та імпорт. Рівень безробіття повинен становити 10,4%, в той час як інфляція не має перевищити 14,2%.
Цього року валовий внутрішній продукт України, орієнтовно, впаде на 9%, а ціни в річному вираженні зростуть майже на половину
Згідно з песимістичним сценарієм, українська економіка далі перебуватиме на дні й протягом наступного року не зростатиме. ВВП протягом наступного року може впасти на 0,3%, інфляція сягнути 16,6%, а реальна заробітна плата (з урахуванням здешевлення гривні) зменшитись на 0,5%.
Зазначимо, що розрахунки Кабміну є дещо гіршими, ніж показники парламентського Комітету з питань бюджету. В проекті постанови про основні напрями бюджетної політики на 2016 рік, який реєстрував на початку червня нардеп від БПП Андрій Павелко, ріст ВВП передбачався у розмірі все тих же 2%, однак інфляція прогнозувалась на рівні 9%, а рівень безробіття був менший за 10%.
Зазначимо також, що впродовж останніх кількох років основні прогнози щодо розвитку української економіки часто переглядаються як міжнародними агенціями, так і українським урядом, причому в бік погіршення. Саме тому довіра до офіційних урядових прогнозів є нестійкою: скоріш за все, реальний стан економіки буде гіршим від того, який прогнозує уряд.

Погляд у майбутнє

На 2017-2019 роки уряд прогнозує 3-4% зростання ВВП та інфляцію, не більшу за 10% на рік. Звісно, будь-який ріст економіки після двох провальних років – благо для українських громадян, але цифри, які прогнозує уряд, є не надто переконливими у контексті тих стратегічних цілей, які декларує Україна: вступ в ЄС, НАТО і побудова конкурентоздатної економіки.
Навіть 3-4% зростання ВВП після 2016 року – насправді дуже низькі показники для країни, що розвивається. Для того, щоб Україна могла в перспективі наздогнати країни Європи, нашій країні потрібно демонструвати ріст хоча би 6-8% на рік. Наголосимо, що темпи зростання значною мірою залежать від ефективної політики уряду та законодавчої влади. Сучасній Україні, якщо ми хочемо колись бути нарівні з Європою, потрібно забезпечити не просто економічний поступ, а рекордно швидке економічне зростання.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8106 / 1.56MB / SQL:{query_count}