Закарпатський фронт

Суспільство чекає справедливого і якнайшвидшого розслідування кривавого інциденту на Закарпатті. Та чи вистачить політичної волі притягнути винних до відповідальності?!

фото: AP, news.pn, AFP, galagov.tv, pmg.ua, te.org.ua
Доки Україна воює на східному фронті, щораз більше напруження розгорається на фронті західному. Місцеві князьки, корупція, контрабанда, нелегальний бізнес – ці проблеми не менш загрозливі, ніж агресія авторитарного сусіда! Кожна з них  – гнійник на тілі українського суспільства і держави, а вони мають властивість наривати і вибухати. На цих вихідних один таки “луснув” на Закарпатті в місті Мукачево.
У суботу 11 липня конфлікт між “Правим сектором”, “тітушками” і міліцією в Мукачевому успішно “переплюнув” бандитські розбірки легендарних 90-тих. У місті використовували стрілецьку автоматичну зброю, важке озброєння, є загиблі і поранені. Також пошкодили сім машин міліції, із яких три знищили вщент. Кожна зі сторін винить іншу в розв’язуванні протистояння та намагається позбутися відповідальності. Мініатюрна війна в протилежній від фронту частині країни сколихнула суспільство й поділила громадян на тих, що підтримують дії “Правого сектору”, і тих, що жорстко їх засуджують. Є і третя група, яка вважає, що в цій ситуації винні всі сторони, тож вони повинні понести покарання.
Закарпатський регіон – складне утворення в етнічному й політичному планах. Соціологи та політологи називають його “Україною в мініатюрі”, оскільки політичні преференції і національний склад багато в чому відображають загальноукраїнські. Його сусідство з кількома європейськими країнами створює сприятливі умови для розквіту не тільки бізнесу і транзитних перевезень, а й криміналу та контрабанди. Регіон має складну криміногенну ситуацію, і реальна влада в ньому належить не стільки офіційним органам, скільки паралельним структурам.
Найбільш поширена версія щодо конфлікту в Мукачевому – перерозподіл контрабандного ринку сигарет. “До контрабанди сигарет в області причетні всі сторони сьогоднішнього конфлікту. Одні організовували, інші збирали данину за “дах”, треті його забезпечували. Причиною протистояння стало банальне небажання однієї зі сторін платити данину”, – написав на своїй сторінці у Facebook журналіст, а тепер нардеп від “БПП” Мустафа Найєм. За його інформацією, причетні сторони – нардепи Михайло Ланьо з фракції “Воля народу” та позафракційний Віктор Балога, а також місцеві митниця й управління Служби безпеки України. Самі нардепи свою причетність заперечують, однак Балога повідомив у Facebook, що “Правий сектор” запросив його бути переговірником зі Службою безпеки України. 
Також Мустафа Найєм розмістив у соцмережі оперативне відео з місця події біля спорткомплексу “Антарес”. На ньому видно, як представники “Правого сектору” вантажать у автомобіль чоловіка з простреленою головою, який спочатку лежав біля машини, встановлюють кулемет на один із джипів. Згодом на місце події приїжджає начальник Мукачівської міліції Віталій Шимоняк. Він виходить із автівки в бронежилеті, піднімає руки та про щось говорить із представниками “Правого сектору”. Менш ніж за півхвилини починаються постріли – у повітря стріляють бійці “Правого сектору”. Після цього вони пускають у хід димову шашку та від’їжджають із місця події.
Опісля представників “Правого сектору” на трасі зупиняє блокпост міліції. Застосувавши автомати, гранатомети і кулемет, вони проходять його з боєм. У результаті бойових дій три машини міліції знищили, заправка, біля якої розгортався бій, загорілася, чотирьох співробітників правоохоронних органів поранили.

Врешті-решт міліція заявила про блокування озброєних людей. “Правий сектор” заявив, що складе зброю тільки після особистого доручення Яроша. Згодом з’явилась інформація, що штурму не буде, оскільки бійці “Правого сектору” зуміли вийти з оточення через гори. 
Звідки взялася стрілецька і важка зброя в бійців “Правого сектору” –  невідомо. Нагадаємо, що провідник цієї організації Дмитро Ярош іще 17 серпня 2014 року заборонив усім бійцям “Правого сектору” вивозити із зони АТО зброю, боєприпаси і вибухові речовини! Відповідний наказ він опублікував на своїй сторінці в соцмережі Facebook. 
Лідер руху зазначив, що в екстрених випадках про пересування бійців “Правого сектору” зі зброєю поза фронтом повідомлятимуть у СБУ. Відповідно особи з цієї організації, які брали участь у стрілянині в Закарпатті, прямо порушили розпорядження Яроша. 
Щодо позиції “Правого сектору”, то останній запевняє громадськість у тому, що “на них “наїхали” саме тому, що вони зупинили конт­рабандні потоки на Закарпатті”. Лунають традиційні висловлювання “диванних експертів” про “зраду” і “відстріл патріотів”.
Однак глянемо на проблему в дещо ширшому контексті – ситуація в Закарпатті ще раз поставила на порядок денний питання легалізації добровольчих батальйонів. 
Як писала “Пошта”, саме ОУН і “Правий сектор” залишаються тими формуваннями, яким нині влада пропонує вливатися в армію. Логіка в цьому є. На війні потрібен єдиний командний центр і чітка координація дій! Зрозуміло, що і без легалізації добровольчі батальйони діяли спільно з армійськими підрозділами, але, попри всю ефективність своєї діяльності і тієї ролі, яку добровольці відіграли на початках російської агресії проти України, вони  великою мірою залишаються поза законом.
Частина експертів висловлює твердження, що така ситуація може стати патовою для “Правого сектору”. Рух, який асоціюється з революцією і героїчною обороною рубежів України на сході, вбирає в себе щораз більше негативу. Керівництво організації стрімголов шукає виходу з ситуації. 
“Разом із керівництвом АТЦ працюємо над стабілізацією ситуації. Будь-яка інформація про переміщення з місць своєї дислокації батальйонів ДУК ПС не відповідає дійсності. Особовий склад перебуває на базах і виконує бойові завдання в зонах своєї відповідальності, захищаючи державний суверенітет і територіальну цілісність держави. ВПР “Правий сектор” проводить мирні політичні акції по всій Україні з озвученими Проводом вимогами. Звертаюся до всього українського народу із закликом максимально підтримати їх! Наголошую на необхідності всьому членству ВПР “Правий сектор” чітко дотримуватися вказівок свого безпосереднього керівництва. Прошу не звертати уваги на брехливі інформаційні “вкиди”, які розповсюджують для дискредитації “Правого сектору” і провокують українців на кровопролиття”, – пише у Facebook провідник Дмитро Ярош.

Тим часом Служба безпеки України таки вирішила взятися не тільки за безпосередніх винуватців, а й за тих осіб, через яких, імовірно, розв’язався конфлікт. Співробітники СБУ проводять обшуки в осіб, причетних до конфлікту як зі сторони “Правого сектору”, так і з боку народного депутата Ланьо. Про це в ефірі телеканалу “112 Україна” заявила спікер СБУ Олена Гітлянська. Однак арештувати чи взяти підписку про невиїзд у самого депутата неможливо – його охороняє статус недоторканного. 
Депутатська недоторканність не дозволить також притягнути до відповідальності Віктора Балогу, якщо його причетність до протиправних дій підтвердять. Це знову повертає нас до тієї вседозволеності, якою користуються народні обранці і якої не хочуть позбуватися будь-якою ціною.
Утім прокуратура і міліція намагаються розслідувати цей інцидент. “Мукачево. ГПУ веде допит депутата Ланьо. Наступний Балога”, – написав у Twitter в обід понеділка міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.
Події на Закарпатті викликали реакцію і в глави уряду. Щоправда, лиш у понеділок. “Доручив голові ДФС звільнити всіх працівників Закарпатської митниці – від начальника до рядового працівника, а для забезпечення роботи митниці направити в область співробітників із інших регіонів”, – написав на своїй сторінці у Facebook Арсеній Яценюк.

Наслідки

Вказані події стали можливими, зокрема, через бездіяльність закарпатської міліції і незадовільну роботу місцевої влади в цілому. Вина за кровопролиття і дестабілізацію ситуації в Закарпатті лежить на кількох сторонах. 
Сумнівно, що на Закарпатті проходить боротьба сил “добра” в особі “Правого сектору” із силами “зла”. Найочевидніше, що події в Закарпатті – наслідок звичайних бандитських розбірок, куди втягнули і представників “Правого сектору”. Остаточну крапку тут має поставити чесне і неупереджене слідство, якщо таке, звісно, можливе. А хотілося б!

Значна частка вини лежить і на державі, яка виявилася неспроможною владнати самі передумови конфлікту (корупцію і контрабанду), а також узяти під контроль “приватні армії”. У таких інцидентах немає правих або невинних – кожна зі сторін тією чи іншою мірою винна в тому, що сталося. Біда українського політикуму й суспільства в тому, що ніхто не хоче визнавати своїх помилок, тим паче, відповідати за них, особливо якщо вони призвели до людських жертв.
Видається, що Україна значно віддалилася від безвізового режиму з ЄС, який раніше планували запустити з 2016 року. “Тепер після реального бою “Правого сектору” фактично на кордоні з Євросоюзом можна фарбувати нові написи: “Безвізовий режим уже близько”, – написав у Facebook посол із особливих доручень МЗС України Дмитро Кулеба. Дійсно, Європа погодиться на безвізовий режим тільки тоді, коли повірить, що обіг зброї в Україні контрольований і нема загрози перенесення екстремізму й тероризму з наших теренів на простори Європейського Союзу.
Звісно, вину за ймовірний крах у питанні безвізового режиму з Європейським Союзом не можна перекладати тільки на “Правий сектор”. “Я вчора ввечері взяв словник і відкрив румунські та польські сайти. Коментарі дуже радикальні! Мені соромно за свою державу. Вони нас ненавидять. Це треба  вирішити рішучими методами – відставка начальника міліції, прокурора, начальника митної служби області, СБУ. Усі нардепи з західних областей, де є контрабанда,  мають скласти повноваження. Їх обрали люди! Ми йшли у Європу, однак обмочились у Мукачевому. Тепер нам не “світить” безвізовий режим! Дикунів Європа приймає? Ні, вона всіх фільтрує!” – у притаманному йому стилі прокоментував одному з видань своє бачення ситуації очільник військово-цивільної адміністрації Луганщини Геннадій Москаль. Нагадаємо, що він керував закарпатською міліцією в 1993 – 95 роках, тож знає, що там і як.

Головний виклик до влади, який стоїть на порядку денному: чи зуміє вона справедливо розслідувати цей інцидент і вирішити проблему з контрабандою в Закарпатті, а також чи вистачить політичної волі притягнути винних до відповідальності. Чи впорається вона з цим – покаже час. 
Однак у майбутньому важливішими є питання недопущення таких конфліктів і реформування всієї системи збройних сил та формувань. Самі події в Мукачевому – лише зовнішнє вираження проблеми, але ніяк не її внутрішній стан. Без рішучого вирішення основних проблем (корупції, беззаконня і бандитизму) такі чиряки прориватимуть знову і знову. І нема значення, чи під патріотичними, чи під сепаратистськими гаслами і прапорами.

Президент Петро Порошенко в понеділок провів засідання Воєнного кабінету Ради національної безпеки і оборони, на якому обговорювали ситуацію в зоні проведення антитерористичної операції, а також ситуацію, що склалася в Мукачевому. 
“Це дискредитація справжніх патріотів України. Жодна політична сила не повинна і не матиме жодних озброєних осередків. Жодна політична організація не має права обзаводитися банальними кримінальними угрупованнями”, – заявив Президент. Відповідну інформацію опублікував сайт глави держави.
“Контрабандисти Закарпаття кинули виклик усій Україні. Я хочу заявити – ми цей виклик приймаємо”, – йдеться в заяві Порошенка.
Також Президент зазначив, що ані депутатська недоторканність, ані зв’язки у владі не мають дозволити уникнути кримінальної відповідальності винним.
Чи бажання Порошенка здійсняться – покаже час. 


Прес-служба МВС заявила про перехід 40 бійців із “Правого сектору” в офіційні збройні структури 
“Мотив простий: стільки часу воюємо, а “Правий сектор” став більш корумпованим і вийшов за рамки закону. Тому вирішили всім колишнім підрозділом із “Правого сектору” виходити. Я давно вийшов із “Правого сектору”, але не оголошував про це. Зараз входитимемо до складу офіційних структур. Перебуваємо на тих же позиціях, де й були, – сказав Руслан Качмала, один із командирів “Правого сектору”, інформує сайт МВС .
Зазначається, що бійці поповнять особовий склад полку “Азов”, який є структурним підрозділом Національної гвардії. За інформацією міліції, вони вже написали офіційні заяви.
Представники “Правого сектору” називають цей процес “очищенням”. “Насправді відбувається очищення ДУКу від непотрібних бійців. Відповідні служби в Добровольчому українському корпусі сьогодні займаються тими, хто мав наміри розвалити ДУК ізсередини. Цього не буде”, – повідомила керівник інформаційної служби Добровольчого українського корпусу Алла Мегель “Українській правді”.
Валентин Бадрак, директор Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння:
– “Правий сектор” мав інтегруватись у Збройні сили або в Національну гвардію. У нас досі не визначене питання територіальної оборони. Я знаю, що готують проект законів про територіальну оборону, один із ініціаторів яких – Дмитро Ярош. У нього є своє бачення того, як це зробити. Це питання потребує термінового владнання. Позиція нашого центру, яку ми декларуємо з травня минулого року, полягає в наступному: влада має проголосити курс на створення професійної армії і терміново забезпечити законодавчим шляхом та рішенням Ради національної безпеки й оборони військ територіальної оборони. Нічого з того, на жаль, не роблять… Сьогодні немає нової військової доктрини, державних програм будівництва і розвитку Збройних сил, програми розвитку і озброєнь військової техніки. Усе, що відбувається сьогодні в галузі Збройних сил, це виключно “ручний режим”, відповідно жодної відповідальності ніхто за це не несе і вона не передбачена. Немає ані програм, ані документів, ані законів, які в змозі це регулювати. Зараз з’явилася тільки Стратегія національної безпеки. Назріло питання владнання й уточнення місця “Правого сектору”. Не може бути так, що добровольчий батальйон або добровольча структура діє самостійно і нікому не підпорядковується. Це абсолютно нелогічно. Це виклик національній безпеці та обороні! Його може обіграти зовнішній агресор і провести спецоперацію. Ба більше, я не виключаю, що в тому, що відбувалось у Мукачевому, можуть бути ознаки діяльності зовнішнього агресора (враховуючи, яку агентурну мережу залишила тут Російська Федерація). Впродовж декількох років увесь сектор безпеки був підпорядкований Кремлю через людей, які на місцях відповідали за Генеральний штаб, Міноборони і Службу зовнішньої розвідки та інших структур сектору безпеки.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7893 / 1.71MB / SQL:{query_count}