Коли поїдемо до Європи без віз?

Поки одні країни полегшують візовий режим для наших громадян, інші, навпаки, посилюють. Експерти зазначають: доки на сході України триватиме конфлікт – візового спрощення для українців не буде

Українцям замість очікуваного спрощення візового режиму, навпаки, стає все складніше виїхати до Європи. Зокрема, Польща, яка до останнього часу була лідером з видачі українцям “шенгену”, тепер просить додаткові документи для видачі заповітних перепусток. 
Побоюючись потоку біженців, консульства більш ретельно перевіряють документи українців, інформує громадська ініціатива “Європа без бар’єрів”. Зокрема, з 1 листопада в консульствах Польщі просять довідку з місця роботи і про стан доходів. 
А ось посольство Німеччини, навпаки, зробило приємний сюрприз для українців – скасувало плату за виготовлення національної візи. 
Експерти резюмують: доки на сході України триватиме конфлікт – візового спрощення для українців не буде. І радять якнайшвидше задля безпеки запровадити візовий режим із Росією!

Вимоги, особливості, спрощення

Із початку листопада українці можуть в’їжджати без віз на територію 41 країни. При в’їзді ще до 48 держав візу можна отримати на кордоні. Наразі Україна готує підписання угод про лібералізацію візового режиму з Ісландією, Колумбією, Кувейтом та Південною Кореєю. 
Торік Міністерство закордонних справ України анонсувало лібералізацію візового режиму з Венесуелою, Сінгапуром, Чилі і Швейцарією, але наразі цього не сталося. 
Серед найпомітніших зрушень цього року є той факт, що з 2014-го в Румунію й Хорватію можна приїздити на досить значний час за шенгенськими, а не окремими національними візами, інформує “Європа без бар’єрів”.
Із початку листопада українці можуть в’їжджати без віз на територію 41 країни. При в’їзді ще до 48 держав візу можна отримати на кордоні
Крім того, у квітні цього року уряд Болгарії ухвалив рішення спростити оформлення туристичних віз для українських громадян, а Чехія запровадила подальші спрощення в порядку оформлення віз деяким категоріям українців, зокрема в частині скасування консульського збору молоді до 26 років та видачі багаторазових шенгенських віз терміном дії понад один рік.
Останнім приємним візовим подарунком для українців стало рішення посольства Німеччини з 1 листопада цього року відмінити грошовий збір за виготовлення національних віз. Тож Німеччина стала шостою країною ЄС (після Латвії, Литви, Естонії, Словаччини та Польщі), що виготовляє довготермінові візи для українців безкоштовно! 
США теж пішли на візові поступки. Зокрема, збільшили максимальний термін дії віз для окремих категорій громадян України, зокрема туристів та підприємців, із п’яти до десяти років.

Поляки просять більше документів 

Починаючи з травня громадяни України, які вже мали короткострокові туристичні візи Польщі, можуть отримати в консульських установах Польщі однорічну багаторазову візу. А українці, які звертаються до поляків по шенгенську візу вперше, отримують піврічну дворазову візу.
Поляки ввели певні новації для українців – тепер маєте подати більше документів. “Збільшення кількості документів, які українці з 15 жовтня мають подавати для отримання шенгенської візи в консульських установах Польщі, відповідає рішенню Європейської комісії”, – про це зазначив речник МЗС України Євген Перебийніс, інформує УНІАН. Він нагадав, що 29 квітня Європейською комісією було затверджено уніфікований перелік документів, які мають подаватися громадянами України до консульських установ держав-членів ЄС для оформлення віз.
Зі слів Перебийноса, зі свого боку Україна в рамках подальшого спрощення поїздок громадян України до ЄС послідовно вимагала від європейської сторони якнайшвидшого схвалення такого переліку документів для громадян України, які були б уніфікованими для всіх держав. 
Куди точно українці поїдуть ще не скоро, так це до Великобританії, адже в цій країні мати “шенген” недостатньо
Тому затверджений у квітні перелік передбачає надання громадянам України при оформленні шенгенської візи чотирьох документів, які підтверджують мету поїздки, джерело доходів в Україні або довідку з місця роботи, наявність коштів для здійснення поїздки або довідку з банку, наявність житла на час перебування в країнах Шенгенської зони. “Тому перелік документів, які вимагаються консульськими установами Польщі в Україні, повністю відповідає схваленому Єврокомісією рішення з цього питання”, – сказав Перебийніс. 
Нагадаємо, Польща з 15 жовтня змінила правила прийому документів на отримання шенгенської візи. Для отримання такої візи тепер необхідно подавати документи, що раніше надавали особи, які не є громадянами України. 
Йдеться про документи, що підтверджують вид діяльності (для найманих працівників це довідка з місця роботи), наявність фінансових засобів для покриття витрат, пов’язаних з подорожжю до країн Шенгенської зони (витяг із банківського рахунку, який містить перелік банківських операцій за останні три місяці), документи, що підтверджують проживання (гарантійний лист сторони, яка приймає, бронювання готелю або інший документ, що підтверджує проживання).

А в Лондон потрапити важко… 

Куди точно українці поїдуть ще не скоро, так це до Великобританії, адже в цій країні мати “шенген” недостатньо. Лише національна віза цієї держави дає людині право перетнути кордон Великобританії. 
Наприкінці минулого тижня британський депутат-консерватор Джон Віттінгдейл в інтерв’ю “Європейській правді” заявив: „У Британії ще довго не буде безвізового режиму з Україною”.  Цим дав нам чітко зрозуміти: поки не буде порядку в державі, доти не буде і британських віз. Зараз їх можна отримати тим, хто їде до цієї країни на офіційну роботу чи навчання або за якоюсь програмою. 
Зі слів Джона Віттінгдейла, рішення про впровадження безвізового режиму з Україною політично не є можливим. Водночас депутат переконує, що така візова політика не спрямована проти України, а обумовлена загальною занепокоєністю щодо кількості людей, які приїздять до Британії з-за кордону.
“Ідея про те, що ми пом’якшимо візові вимоги для українців, навряд чи знайде підтримку у британських виборців. Нині на британський уряд здійснюється політичний тиск з метою зробити більш жорстким контроль над міграцією, і це не стосується лише України чи Росії. Це загальна політика”, – додав він.
Нагадаємо, раніше про те, що в планах МЗС Великої Британії немає спрощення візового режиму з Україною, повідомив голова дипломатичної служби Великої Британії Саймон Фрейзер.

“Німеччина подала дуже позитивний сигнал”
Ірина Сушко, керівник громадської ініціативи “Європа без бар’єрів”, – про те, коли українці зможуть їздити до Європи без віз та чому варто ввести візовий режим із Росією 
– Пані Ірино, незважаючи на те, що влітку багато говорили про безвізовий  режим для України, з 1 листопада Польща навпаки – посилила візовий фільтр для нас. Чому?
– Насамперед через події на сході України. Адже посилення візового режиму розглядається консульствами як інструмент безпеки передусім для своїх громадян і ситуації з міграційними ризиками. Тому можна говорити, що це є певна реакція на загострення ситуації на сході держави, незважаючи на так зване тимчасове перемир’я. 
Крім того, певну роль відіграє збільшення кількості внутрішньої міграції. Або те, що багато людей користуються можливістю отримати шенгенські візи, щоб потрапити на територію ЄС і  там залишитись як шукачі притулку чи нелегальні мігранти. Тому консульства намагаються встановити додаткові фільтри для перевірки намірів громадян при перетині кордону. Тому, думаю, що ці додаткові документи, які тепер вимагають у польських консульствах – можуть посилювати загальну систему механізму перевірки. 
– Чи зменшиться кількість тих, хто хоче отримати візи?
– Думаю, що на кількість це суттєво не вплине, але однозначно, негативно вплине на загальний клімат візового спрощення і сприйняття Україною Польщі. Адже ця країна завжди була найбільш ліберальною щодо видачі віз українцям, підтримувала з нами активний візовий діалог.
Тому зараз збільшення візових вимог з боку Польщі – це розходження політики і практики, яке буде трактуватись громадянами України, які потребують регулярних поїздок, як неготовність допомогти і нещирість. 
– То коли можна очікувати обіцяного безвізового режиму для українців у ЄС?
– Розмови про безвізовий режим активізувались перед виборами, спершу президентськими, а потім і парламентськими. На цьому питанні політики намагались збільшити свої рейтинги, але їм це не вдалося. Проте технічний процес дуже чітко показує, коли дійсно можемо сподіватися на скасування віз до Європи. 
В Україні існує Національний план заходів, який був підписаний у рамках візової лібералізації. Зраз ми є лише на середині цього шляху. Ми виконали законодавчі вимоги, тобто підготували і прийняли необхідні законопроекти. Відповідно, отримали від ЄС право на перехід до другої фази. Зараз знаходимось на етапі виконання технічних завдань і підготовки до роботи чотирьох сфер. Зокрема йдеться про безпеку і юстицію. 
Новому українському уряду необхідно пришвидшити процес видачі біометричних документів, тобто збільшити їх кількість. Також необхідно поновити міграційний профіль, це якщо говорити про управління міграції. Потім підписати іміграційний протокол із Євроюстом. Крім того, провести різні заходи у сфері боротьби з корупцією. 
В Національному плані чітко зафіксовані всі кроки, зокрема і те, коли те чи інше відомство може виконати поставлені перед ним завдання. Згідно цього плану все розписано наперед. 
– І що це означає?..
– До літа 2015-го безвізового режиму для України не буде. Він можливий лише тоді, коли ми виконаємо всі завдання, дочекаємось їх фіксації на офіційному рівні європейськими інституціями. Вердикт у візовому питанні Україна може отримати восени наступного року. Це більш реалістичний сценарій...
– Тим часом Німеччина з 1 листопада скасувала візові збори за оформлення для українців довгострокових віз – терміном дії більше трьох місяців.
–Те, що Німеччина прийняла таке рішення, дуже позитивний сигнал. Адже цю країну завжди зараховували до старого кола Шенгенської зони. Багато інших країн прислухаються до Німеччини. Тому будемо сподіватися, що цей приклад буде запозичений і іншими країнами, які мають досить стриману позицію щодо спрощення візового режиму з Україною. Тому, думаю, що за її прикладом підуть і ті, хто раніше не проявляв дружньої позиції до нас. 
– Чим насправді зумовлене таке рішення?
– По-перше, це реакція на зміни трудового ринку. Є потреба в заохоченні законної трудової міграції. По-друге, бажання підтримати дух візового спрощення. 
– На вашу думку, чи не варто Україні запровадити візовий режим із Росією?
– Це треба було запровадити ще на початку загострення ситуації на сході! Члени РНБО ще навесні пропонували главі уряду Арсенію Яценюку ввести контроль за паспортами громадян Росії, але тоді він відхилив цю ідею. Бо вважав її, так би мовити, неактуальною… 
Але добре було б, якби усвідомлення того, що нам потрібен візовий режим із Росією, прийшло до політиків зараз, поки ще не пізно! Адже візові режими вводять і скасовують. Тобто, якщо ситуація зміниться, його завжди можна скасувати. Але наразі він однозначно потрібен Україні!
Розмовляла Наталія Кайзенберг

Для українців існує 89 країн безвізового чи слабкого візового режиму – це в сумі трохи менше половини з усіх незалежних держав світу (їх 195).
Візи у громадян України не вимагають:
10 країн колишнього СРСР
– Азербайджан, Білорусія, Вірменія, Грузія, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Росія, Таджикистан, Узбекистан;
5 європейських країн
– Албанія, Боснія і Герцеговина, Сербія, Чорногорія, Македонія (остання – до 15 березня 2018 року);
7 країн Північної Америки
– Антигуа і Барбуда, Гватемала, Гренада (лише для туристів), Нікарагуа, Панама (лише для туристів), Сальвадор, Ямайка (для туристів);
5 країн Південної Америки
– Аргентина, Бразилія, Еквадор (лише для туристів), Парагвай, Перу (лише для туристів);
8 країн Азії
– Бруней, Гонконг, Ізраїль, КНДР (лише з підтвердженням туристичної, службової мети поїздки чи лікування), Малайзія, Монголія, Палестина, Туреччина;
3 країни Африки
– Намібія, Свазиленд, Сейшельські Острови;
3 країни Океанії
– Мікронезія (лише для туристів), Палау, Самоа.
При цьому в’їзд до всіх країн, окрім Росії та Білорусії, – за закордонним паспортом (до РБ і поки що РФ – можна за внутрішнім). Із 1 січня 2015 року в’їзд в Росію для українців теж буде за закордонними паспортами.
Варто враховувати, що в різних країнах – різні умови щодо терміну перебування без віз. У деяких – без обмежень, у інших – до 30, 60, 90 діб тощо. У Гонконзі можна перебувати без візи 14 діб, а найдовше – в Перу – до 183 діб із підтвердженням туристичної мети поїздки.
До 30 діб дозволяють перебувати в себе Боснія і Герцеговина, Бруней, Малайзія, Палау, Сейшельські Острови, Сербія, Ямайка.
До 60 діб – Самоа, Туреччина.
До 90 діб – Албанія, Аргентина, Бразилія, Еквадор, Казахстан, Киргизстан, Ізраїль, Македонія, Намібія, Панама, Парагвай, Росія, Сальвадор, Таджикистан, Чорногорія.
49 країн, де українці можуть оформити візу за певну плату на кордоні:
Північна Америка (8)
– Барбадос, Беліз (для КПП на кордонах із Мексикою і Гватемалою), Гаїті, Домініка, Домініканська Республіка, Сент-Вінсент і Гренадини, Сент-Кітс і Невіс, Сент-Люсія;
Південна Америка (2)
– Болівія, Суринам;
Азія (16)
– Бангладеш, Бутан, В’єтнам, Іран, Йорданія, Камбоджа (крім КПП на кордоні з Лаосом), Катар, Кувейт, Ліван, Мальдіви, Непал, Оман (в аеропорту Маската), Сирія, Східний Тимор, Таїланд (туристична віза до 15 днів), Шрі-Ланка;
Африка (20)
– Бенін, Буркіна-Фасо, Гамбія, Гана, Джибуті, Єгипет, Замбія, Кабо-Верде, Кенія, Коморські Острови, Маврикій, Мадагаскар, Малаві, Південний Судан, Руанда, Сан-Томе і Принсіпі, Танзанія, Того, Туніс (в’їзну туристичну візу можна отримати в аеропорту, який обслуговує чартерні рейси, за наявності туристичного ваучера), Уганда;
Океанія (4)
– Вануату, Тонга, Тувалу, Фіджі.
“Умовно безвізовим” із певною натяжкою можна вважати Кіпр. Для в’їзду в цю країну, що є членом ЄС, заповнюється візова анкета, яка надсилається до посольства Кіпру електронною поштою. За результатами розгляду візового клопотання заявник отримує електронне повідомлення про видачу візи, яке пред’являється авіаперевізнику при вильоті з України.
Так само легко отримати попередній електронний дозвіл на відвідання Мексики. Також відомо, що не потребують візи для в’їзду в Мексику особи будь-якої національності, мета подорожі яких – туризм або бізнес без отримання прибутку, які мають діючу візу США або постійно проживають у США, Канаді, країнах Шенгенської зони, Великій Британії чи Японії.
Безвізовий режим для відвідування Південної Кореї допустимий на термін до 15 днів транзитним пасажирам та громадянам, які мають авіаквитки до острова Чечжу-до. У Сінгапурі діє безвізовий режим до трьох днів за умови наявності транзитного квитка.
Варто враховувати, що в деяких країнах (В’єтнам, Гана, Кувейт, Сент-Кітс, Сент-Люсія, Суринам та ін.) оформлення візи на кордоні можливе за умови “попереднього узгодження з імміграційною службою” та надання певних додаткових документів. Наприклад, у Непалі – копію першої сторінки паспорта, 2 фото, анкета англійською мовою.
Варто знати! Проїзний документ дитини не визнається Ізраїлем і Катаром як дійсний паспортний документ, що дає право на безвізовий в’їзд до цих країн. Таким чином, відомості про дітей, які їдуть до Ізраїлю або Катару разом із батьками (законними представниками), мають бути внесені до паспортів батьків або одного з батьків.
12.12.2014 15:55
Рома Анк

Яка повчальна стаття! Цікаво,при курсах валют на чорному ринку(бо в банках нема) далеко заїде пересічний,що з візою що без?


Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8106 / 1.74MB / SQL:{query_count}