Гроші за газ готові

Уряд знайшов кошти на погашення боргів перед “Газпромом”, однак висунув свою умову

Україна готова погасити свій борг перед “Газпромом”, однак висунула умову – зберегти всі знижки та ціни на паливо на рівні 268 доларів за тисячу кубометрів. Як повідомляють у “Нафтогазі”, саме такий варіант запропоновано росіянам.
Хоча йдеться про 2,2 млрд доларів, є сумніви, що “Газпром” пристане на такі умови: аналогічну пропозицію НАК “Нафтогаз України” вже висував росіянам два тижні тому. Втім після того в Росії укотре повторили, що знижок не буде, а Володимир Путін минулого тижня навіть заявив, що газ в Україну постачатимуть лише за умовами передоплати: заплатите за травень – отримаєте газ. Однак на такий варіант виходитимуть поступово.
Цікаво, що глава російського уряду Дмитро Медведєв теж днями поділився своїми розрахунками боргів України. “Я зараз не оперуватиму якимись цифрами, але скажу вам тільки одне: навіть на знижках, які надавалися на газ на неринкових правилах торгівлі за період розвитку України як незалежної держави, я думаю, країна заощадила більше сотні мільярдів доларів… Такі підрахунки є, це не фантомні цифри, це реальні дані”, – заявив Медведєв у вівторок на прес-конференції за підсумками тристоронніх переговорів із прем’єр-міністрами Білорусі та Казахстану. 
А напередо­дні президент Росії Володимир Путін відправив лідерам європейських країн листа, в якому написав, що за останні кілька років Росія витратила на субсидування економіки України майже 35,4 млрд доларів. За його оцінкою, 17 млрд доларів з них – газові знижки.
На тлі протистояння з Росією в України з’являється шанс активізувати пошуки альтернативних варіантів експорту газу. І зараз чимало залежить від того, чи вдасться домовитися з Словаччиною про транзит палива її територією. З 15 квітня німецька компанія RWE відновила реверсні постачання газу в Україну через територію Польщі. До прикладу, торік з Європи ми імпортували 2,13 млрд кубометрів газу. Це не так багато, зважаючи на обсяги споживання палива в Україні. 
Втім німці кажуть, що готові збільшити постачання газу, якщо в наступні тижні-місяці Україні вдасться досягнути домовленостей щодо реверсу палива через територію Словаччини. Раніше з цим виникли деякі проблеми, оскільки влада Словаччини скута угодами з тим же “Газ­промом”. Щоправда, учора міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Продан запевнив, що Словаччина готова розпочати реверсні поставки газу вже з листопада. Спочатку цим напрямом можна буде отримувати всього 3 млрд кубометрів газу на рік (8 млн кубометрів на добу).
За словами міністра, 15 квітня Україна висловила словацькій стороні усі свої пропозиції, які в Братиславі розглядатимуть тиждень. Після цього можливе підписання відповідного меморандуму. Причому зараз йдеться про “фізичний” реверс газу: спершу його закачають на територію Словаччини, а потім “розвернуть” в Україну. Хоча можливий інший варіант – так званий “віртуальний” реверс: Україна просто відбирає частку європейського газу, що йде нашою територією. Втім цей варіант торік викликав обурення в “Газпрому”. Подивимося тепер, чи вдасться реалізувати план “Б”...
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8553 / 1.55MB / SQL:{query_count}