Парламент проти Міносвіти

Науково-експертне управління ВРУ рекомендує повернути урядовий проект закону “Про вищу освіту” його творцям

Науково-експертне управління ВРУ рекомендує повернути урядовий проект закону “Про вищу освіту” його творцям

Цей документ, наголошують у парламенті, багатий на вади та неточності. Передусім, попри запевнення Міносвіти у тому, що цей проект сприятиме розширенню автономії вишів, експерти парламенту дійшли висновку, що він навпаки передбачає розширення повноважень центрального освітянського органу виконавчої влади, тобто міністерства. 

Окрім того, кажуть у ВРУ, з огляду на характер змін слід було розробляти не новий закон, а зміни до існуючих документів. Хоча й новий не враховує норми чинного закону “Про освіту”, що неминуче викличе низку колізій. Відтак експерти парламенту закликають спершу оновити цей закон, який прийнятий ще до проголошення незалежності України, а тоді вже приймати новий документ про вищу освіту.

Критикують також і норму про плагіат. “Викликає сумнів положення, відповідно до якого, підставою для відрахування осіб, які навчаються у вищих навчальних закладах, є “встановлення факту академічного плагіату”. Встановлення факту плагіату повинно бути підставою для незадовільної оцінки, а не для відрахування”, – кажуть у науково-експертному управлінні депутатів.

Виступають критики проекту і проти системи пільг. Урядовим проектом пропонують зараховувати низку студентів поза конкурсом – на підставі матеріального стану. “На думку управління, головним критерієм зарахування громадян до вищих навчальних закладів має бути рівень їх знань, а не етнічне чи соціальне походження, майновий стан, місце проживання та інші ознаки”, – йдеться у висновку парламентарів, які пропонують встановити квоти для соціально незахищених громадян, в межах яких такі абітурієнти змагалися б між собою при вступі до вишів.

І ще одним недоліком проекту є гарантії з працевлаштування випускників. Більшості із них (окрім випускників військових вишів) замість гарантій знайти роботу пропонують сприяння у пошуку. Нещодавно про недоліки держзамовлення повідомили і аудитори Рахункової палати. 

Нагадаємо, торік прем’єр-міністр Азаров вирішив, що система вищої освіти має відповідати потребам ринку, чого й нинішній уряд має намір досягнути в недалекому майбутньому. Одним із механізмів чого, звісно, є система держзамовлення. У Рахунковій палаті дійшли висновку, що ця система у нас присутня лише формально. 

Міністерство економічного розвитку не складає прогнозів потреби фахівців і кадрів на ринку праці, не моніторить навчальні заклади, аби з’ясувати, хто кого навчає. У Міносвіти ж порушують співвідношення між контрактниками та тими, хто навчається за державний кошт. “Кількість студентів у закладах державної і комунальної власності за держзамовленням має становити не менше 51%, але в останні два роки цей показник за різними спеціальностями коливався в межах 38–49%”, – зауважують аудитори.

Словом, урядовий проект закону “Про вищу освіту” ще має за рахунок чого удосконалюватися. Нагадаємо, його поки що відклали, позаяк планують ще раз обговорити на засіданні відповідного парламентського комітету. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7682 / 1.56MB / SQL:{query_count}