Близька людина на фронті: намагайся бути ресурсом підтримки та турботи

Важливі поради психологині Veteran Hub

Зберегти теплі стосунки з рідними на відстані та в умовах війни буває складно. Деколи найближчі люди ніби віддаляються від нас. Психологиня лінії підтримки Veteran Hub Іванна Ковальчук розповідає, чому відбувається таке охолодження та пропонує близьким кілька варіантів реакції на нього. 
Коли людина перебуває в загрозливих для життя умовах, у неї вмикаються захисні механізми психіки. Під час бойових дій такі екстремальні умови – це постійна напруга, відсутність нормального відпочинку і людські втрати. Захисники й захисниці перебувають під впливом гормонів стресу та переживають досвід, який може травмувати. 
Безперервне існування в таких умовах виснажує нервову систему. Психіка потребує багато ресурсів, щоби справлятися зі складнощами та захищати людину. З часом вона ніби абстрагується та не дає зациклитися на подіях навколо. Для людини навіть звичайне проговорення своїх думок і почуттів може бути болісним та не бажаним. Саме тому вона може поводитися не так, як зазвичай – уникати розмов чи агресивно реагувати на запитання рідних, які переймаються за її стан.
Що робити близьким?
Не вимагайте від захисників і захисниць розповідати про все, що вони переживають. 
Не звинувачуйте їх у неадекватності реакцій. 
Не знецінюйте та не критикуйте їхні та власні переживання.
Реагувати варто з розумінням і прийняттям. М’яко нагадуйте, що ви разом проти проблем, а не один проти одного. 
Спробуйте змістити фокус спілкування з негативних подій на позитивні очікування зустрічі. 
Якщо близька людина хоче говорити, а ви – слухати, то вислухайте, а якщо ні – не тисніть. Якщо відчуваєте, що розмова перетворюється на конфлікт, краще зробити невеличку перерву. 
Намагайся бути для своєї близької людини на фронті ресурсом підтримки та турботи. Розповідайте навіть про незначні приємні події, що відбуваються в сім’ї. Якщо хочете поділитися переживаннями, то врахуйте, що людина може не мати ресурсу, щоб розділити з вами болісний досвід. Натомість може потребувати нагадувань, що ви у безпеці саме завдяки її зусиллям.
Не бійтеся звертатися до фахівців, якщо потребуєте поради й не знаєте, як впоратися із ситуацією самостійно.
Телефонуйте у Veteran Hub, аби отримати підтримку – 067 348 28 68.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8783 / 1.54MB / SQL:{query_count}