Професійна освіта – потужна сила!

Назар Закаль, директор ДПТНЗ «Міжрегіональне вище професійне училище автомобільного транспорту та будівництва міста Львова», – про завдання професійної освіти та її значення для майбутнього України

Сьогодні Збройні Сили України героїчно звільняють території країни від ворога, а ми впевнено тримаємо економічний фронт! 
– У чому полягає місія професійної освіти в такий важкий для України час?
– Ворог знищує житлові будинки, підприємства, інфраструктуру. Нам за короткий термін потрібно не тільки відбудувати зруйноване, а й перезапустити економіку держави за європейськими стандартами. Країні необхідні мільйони робочих рук, і заклади професійної освіти, застосовуючи прогресивні методики та технології, навчають, перенавчають, підвищують кваліфікацію українців.
– Яких професій навчають у Міжрегіональному вищому професійному училищі автомобільного транспорту та будівництва міста Львова?
– Найбільш актуальних! Ми готуємо фахівців для провідних галузей економіки країни. Автотранспорт, будівництво та цифрові технології є важливими економічними складовими у мирному житті й під час воєнного стану. До прикладу, автомеханіки забезпечують справність і модернізацію транспортних засобів – а це гарантія безпечного пасажиро- та вантажоперевезення, безперебійна робота комунального транспорту тощо. Під час війни – це ще й підтримка обороноздатності та волонтерського руху! Автокранівників, інсталяторів, електрозварників гостро потребують на будівництві не тільки цивільних об’єктів, а й на об’єктах критичної та військової інфраструктури. А актуальність фахівців ІТ-сфери в умовах інформаційного суспільства, гібридної війни взагалі ніяких сумнівів не викликає!
– Розкажіть про освітній потенціал училища.
– З одного боку, це те, чого ми вже досягли, а з другого боку, це наші можливості нарощувати успіхи в майбутньому шляхом реалізації стратегії розвитку училища! Наша конкурентоспроможність на ринку освітніх послуг зумовлена якісним складом педагогічного колективу, модернізованою базою навчання та чітким баченням перспектив.
– Традицією вашого училища також є міжнародна співпраця. Які проєкти зараз впроваджуєте у навчальному процесі?
– Дійсно, успіх роботи в першому міжнародному проєкті стимулює нас до партнерської взаємодії. Вивчення кращих європейських практик дозволило вже створити два потужні навчально-практичні центри: «Зварювання» та «Інсталятор», а викладачам і майстрам виробничого навчання від «педагогіки знань» перейти до компетентнісного навчання. Вивчили – проаналізували – адаптували – впровадили. Це наш підхід, який забезпечує результативність, і ми активно розширюємо проєктну діяльність. Ось кілька прикладів.
Першого лютого цього року училище підписало угоду про реалізацію проєкту «Партнерство у сфері професійної освіти між Ремісничою палатою Дрездена і закладами професійної освіти Західної України». Робоча поїздка наших педагогів до Дрездена дала новий поштовх до модернізації професійного навчання. Ми вже маємо ідеї щодо розширення змісту освітньої програми, придбання засобів професійного навчання, нових форм профорієнтації молоді і, звісно, підвищення кваліфікації педагогів!
Ми стали учасниками програми Erasmus+, яка надає учням можливості професійного розвитку та якісних змін. Незабаром делегація педагогів та учнів вирушить на заплановану зустріч з партнерами у місто Рибник (Республіка Польща).
Ми всіляко підтримуємо ідею академічної мобільності. У межах реалізації проєкту JUNIOR-TALENTS п’ятеро наших майбутніх слюсарів з ремонту колісних транспортних засобів готуються до стажування на профільних підприємствах Німеччини.
Також ми розпочали активну співпрацю з громадською організацією Junior Achievement Ukraine, що є частиною всесвітньої мережі JA. Через роботу гуртка «Успішна кар’єра» прагнемо виховати економічно розумних, підготовлених до успішної діяльності у професійній сфері, впевнених у собі й своєму майбутньому молодих українців.
– Ви маєте й волонтерські традиції?
– Ми ж українці! Великий океан складається з маленьких крапель, велика Перемога – з участі кожного з нас! Захисникам України допомагаємо ще з 2015 року. Майбутні автомобілісти під керівництвом майстрів виробничого навчання ремонтують автомобілі для фронту, електрогазозварники виготовляють «їжаки» для захисту доріг від ворожого нападу.
За волонтерську діяльність МВПУ АТБ отримало Подяку від Західного територіального управління військової служби правопорядку. Запевняємо, що системне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів для зміцнення обороноздатності України – це наш моральний обов’язок і наш внесок у Перемогу над ворогом. Ми також допомагаємо людям, які переїхали у Львів через війну. 
– Ви допомагаєте людям, які знайшли у Львові свій другий дім, адаптуватися до нових умов життя?
– Так. Ми допомагали внутрішньо переміщеним особам опанувати нові робітничі професії на безкоштовних короткотривалих навчальних курсах. Цей проєкт реалізували спільними зусиллями МВПУ АТБ, Навчально-методичного центру ПТО у Львівській області за підтримки Львівської міської ради, Львівської обласної військової адміністрації у форматі Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової участі Європейського Союзу.
Зокрема, на базі НПЦ «Інсталятор» дві групи ВПО сформували часткову кваліфікацію з професії «Монтажник санітарно-технічних систем і устаткування». 
Люди, які переїхали у наше місто через війну, також опанували у МВПУ АТБ на базі НПЦ «Зварювання» часткову кваліфікацію з професії «Електрозварник».
Всі випускники короткотермінових курсів отримали сертифікати, які дозволили їм працевлаштуватися, утримувати свої родини та робити внесок в економіку нашого краю.
Головною оцінкою нашої роботи стали слова подяки від учасників курсів не тільки за високий професіоналізм педагогів, а й за моральну та емоційну підтримку, можливість адаптуватися до нових умов життя. Колишні слухачі стали нашими друзями. Вони приходять до МВПУ АТБ поділитись успіхами та отримати фахові поради.
Також від початку війни ми надали місця в гуртожитку училища сотням переселенців, підтримували їх морально та матеріально. 
– Нещодавно в Україні відсвяткували День працівників освіти. Ваше училище отримало нагороду?
– Пишаємось, що наш колектив отримав Подяку від департаменту освіти і науки Львівської обласної військової адміністрації за сумлінну працю, високий професіоналізм та сприяння Збройним Силам України. Це стимулює нас до наполегливої праці та подальшого розвитку! 
Віримо в ЗСУ і віримо в українську професійну освіту! Разом ми переможемо!
Розмовляла Ірина Бабкіна
реклама
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8285 / 1.6MB / SQL:{query_count}