Зростаємо здоровими та успішними

Де у Львові діти можуть займатися спортом, як обрати заняття до душі та досягти бажаного результату

Розпочався новий навчальний рік, і ми тішимося, що переважна більшість дітей змогли розпочати його за шкільними партами. Однак для повноцінного розвитку дитини самого навчання замало, для цього вкрай необхідними є й позашкільні заняття, в яких дитина може проявити себе, знайти те, що їй подобається, до чого має хист. Особливо ті, де дитина може розвиватися фізично, має змогу не тільки рухатися, а й набути таких важливих у майбутньому навичок, як робота в команді, прагнення до перемоги, цілеспрямованість, наполегливість, самовдосконалення.
Хтось може засумніватися, чи справді нині це так важливо, мовляв, діти й так навантаженні, стривожені, часто перебувають у напруженому стані. Однак саме фізичні заняття допоможуть зняти цю зайву напруженість, дати вихід емоціям, ефективно організувати час. Зрештою, маємо пам’ятати, що виховуємо майбутнє України, і саме регулярні заняття спортом чи фізкультурою допоможуть дітям зростати здоровими. 
За даними масштабного дослідження, яке проводили у Львові в 2017 – 2018 роках і в якому взяло участь близько 70 тисяч осіб, тільки 75 відсотків батьків назвали своїх дітей умовно здоровими. Висновки медиків були ще критичніші: за даними Київського інститут педіатрії, акушерства та гінекології, тільки 5% учнів, які закінчують школу, здорові. Дуже частими серед дітей шкільного віку є порушення постави, зору, травної системи, а також надлишкова вага і як наслідок супутні хронічні захворювання. 
За роки, що минули відтоді, ситуація не покращилася: карантинні обмеження, а відтак війна навіть багатьох із тих, що регулярно займалися, вибили з ритму. А загалом діти ще більше часу стати проводити вдома, переважно за гаджетами.

Квест для батьків

Отже, з’ясували, що займатися потрібно, але де і чим? Добре, якщо дитина займалася раніше і хоче продовжити, або ж принаймні чітко знає, чим вона хотіла б займатися. Проте багато батьків на початку навчального року мають своєрідний квест: куди записати дитину, щоб і їй цікаво, і батькам зручно возити/водити, що обрати – цілеспрямовані тренування задля досягнень і перемог чи заняття задля загального фізичного розвитку. 
Багато спортивних секцій працює безпосередньо в навчальних закладах Львова. Деякі з них безкоштовні, деякі платні, але це дуже зручно, бо не кожні батьки мають змогу водити дитину на заняття, особливо якщо вони далеко від дому. Однак не завжди заняття в школі є тим, чим би дитина хотіла займатися. Зрештою, корисно змінити оточення, знайти нових друзів.
Обрати заняття до душі можна й поблизу дому чи школи, хоча зробити це не так просто. Заклади позашкільної роботи в нашому місті перебувають у підпорядкуванні різних управлінь міськради. Зокрема, центри позашкілля, де теж є спортивний напрямок, належать до управління освіти, дитячо-юнацькі спортивні школи – до управління спорту, а УДЮМКи – до управління молодіжної політики. Є центри, що перебувають в обласному підпорядкуванні, у них також можна займатися. Є й чимало приватних закладів, зокрема спортивних клубів, які проводять заняття як у школах, так і в себе, однак тут уже точно доведеться платити. 
Отже, варіантів чимало, але сам пошук і вибір може стати проблемою, бо, на жаль, у нашому місті поки що нема єдиного ресурсу, де були б представлені всі, хоча б комунальні, гуртки, студії та секції, з якого батьки могли б довідатися, які клуби чи секції діють поблизу дому чи школи, де можна займатися тим чи тим видом спорту. «Людоньки, порадьте» – варіант можливий, як і в усіх випадках, але не адекватний.
Тож, гадаю, настав час спільними зусиллями всіх дотичних структур міськради створити такий ресурс, наприклад інтерактивну мапу, де було б представлене все позашкілля, у тому числі спортивне, де могли б подати інформацію й приватні структури. Наразі інформацію про такі можливості можна знайти у соцмережах чи на сайтах відповідних закладів. Дуже часто батьки черпають її від знайомих, а діти – від друзів.
«Львівська Пошта» зібрала інформацію про деякі можливості занять спортом у Львові для школярів.

Задля здоров’я та розвитку

Якщо дитина ще не визначилася, яким видом спорту вона б хотіла займатися, а батьки не мають змоги возити її в інший кінець міста і мають на меті передусім загальний фізичний розвиток дитини, її активність та задоволення, то найперше їм варто поцікавитися, які спортивні заняття проводять у школі, де вона навчається. 
«У кожній школі є якісь спортивні гуртки і секції. Їхня кількість і різноманітність залежить від самої школи, бо десь є півтори тисячі учнів, а десь 400. Гуртки дуже різноманітні: від класичних – футбол, баскетбол, волейбол до нових видів спорту, які впроваджуємо в наших школах, зокрема флорбол, фрисбі, чирлідинг. Знаю, що навіть є фехтування. Якщо в школі облаштований басейн, є й можливість поплавати, щоб діти мали нагоду більше позайматися», – розповідає головна спеціалістка сектору виховної роботи та дозвілля управління освіти ЛМР Наталія Вітюк. 
З її слів, кожна школа формує перелік можливостей для занять спортом у свій спосіб. Звісно, це й запити батьків, бо це дуже зручно, коли діти після уроків можуть пообідати в їдальні і піти на той вид спорту, який подобається, не потрібно кудись добиратися, витрачати час. Більшість шкіл мають підписані угоди з надавачами послуг. Це можуть бути як комунальні, так і приватні установи, і від цього залежатиме вартість занять. 
Також заняття спортивного напряму відбуваються і в деяких закладах позашкільної освіти. 
«Кожен заклад позашкілля має свою специфіку, певний напрям. Зокрема, Центр туризму на Сихові має заняття і з власне туризму, і велозаняття, і орієнтування на місцевості. Щодо інших, то це переважно легка атлетика, велоспорт, пішохідний туризм», – пояснює Наталія Вітюк. 
Ті, що не мають змоги або бажання далеко їздити, можуть поцікавитися, чи є якісь спортивні заняття до душі в найближчих УДЮМКах – дитячих клубах Львова. 
«Із 15 вересня починає роботу позашкілля, і зараз ми формуємо гуртки у районах. Серед них певна кількість гуртків спортивного напрямку. Але це не спорт великих досягнень, а радше для загального фізичного розвитку. Особливість цих занять – активне дозвілля поруч із домом. Наші клуби розташовані по всьому Львову, в житлових районах. Усі заняття безкоштовні. 18 вересня, в неділю, відбудеться фестиваль «Територія дитячого дозвілля», запрошуємо батьків та дітей познайомитися з педагогами, дізнатися про гуртки й обрати найкращий для своїх дітей», – закликає координаторка проєктів управління молодіжної політики Діана Наорлевич.

І для настрою, і для досягнень

А для тих, що вже знають, чим хочуть займатися, а тим паче прагнуть високих результатів, краще знайти можливість прийти в спортивну школу. Як розповіла «Львівській Пошті» провідна спеціалістка відділу спорту великих досягнень управління спорту ЛМР Ксенія Антонова, їх у підпорядкуванні міського управління спорту 16-ть, де діти мають змогу займатися більш ніж 30 видами спорту, а також Клуб ігрових видів спорту. 
Саме тут ті, які прагнуть реалізувати себе в спорті, матимуть щонайбільше можливостей. 
Хоча й тим, що хочуть займатися задля власного задоволення і настрою, просто тому, що подобається той чи той вид спорту, тут також будуть раді. Нерідко діти приходять просто позайматися «за компанію» з товаришем чи батьки приводять «бо треба», і знаходять себе, цілеспрямовано займаються, показують хороші результати, починають прагнути щораз більшого. Заняття ці безкоштовні, відбуваються в позаурочний час як у приміщеннях ДЮСШ, так і в орендованих спортивних залах загальноосвітніх шкіл. 
Кожен вид спорту має свої вимоги, зокрема, з якого віку можна починати заняття. Діти, коли приходять, вибирають вид спорту і тренера, відтак певний час займаються. Якщо дитина і батьки впевнилися, що будуть займатися далі, потрібно принести довідку від сімейного лікаря, що в дитини немає протипоказань до відповідних фізичних навантажень, яких вимагає той чи той вид спорту. Відтак дитину включають до групи фізичної підготовки, узгоджують графік тренувань. Після певного періоду занять відбувається умовний відбір, тренер може сказати, чи є в дитини здібності для того, щоб досягти вершин, чи дитина може просто займатися, бо їй це подобається, але не бути націленою на високий спортивний результат, а просто для здоров’я, нормального психоемоційного стану. 
«Важливо передусім, щоби дитині сподобалося. Спорт – це завжди нові емоції, нове коло спілкування, окрім того, це здоров’я. А ще подорожі, за час занять під час змагань різного рівня можна побачити різні міста України, а також поїхати на змагання за кордон. Звісно, нині це трохи проблематично через війну, але певна, наші підопічні ще зможуть подорожувати. Спорт відкриває можливості, розширює горизонти», – вважає Ксенія Антонова. 

Безпека передусім

Представники всіх управлінь, дотичних до позашкільних занять дітей спортом, запевнили, що під час повітряної тривоги заняття призупиняються, а кожен, хто є на них, спускається в укриття. Саме наявність укриття та його відповідність вимогам безпеки була умовою їх відкриття та проведення занять. Ті ж заклади, що не мають відповідних приміщень, мають домовленості з власниками інших приміщень поблизу, де є укриття. Тому батькам за безпеку дітей переживати не варто. Однак правила поведінки під час повітряної тривоги нагадати треба. 

Гуртки спортивного напрямку у закладах позашкілля управління освіти Львівської міськради

Назва закладу Гуртки Контактний номер Адреса
Будинок дитячої та юнацької творчості Франківського району гурток шахів «Шахові леви»  263 60 36,
 263 24 27
 вул. Наукова, 17
Туристично-краєзнавчий центр «Княжий» гурток настільного тенісу і оздоровчої ритмічної гімнастики  263 12 14  вул. В. Великого,125 а
Личаківський будинок дитячої та юнацької творчості гурток фізичної культури для дітей, які танцюють, а також гурток шахів  275 97 44  вул. Личаківська, 99
Позашкільний навчальний заклад дитячий центр туризму спорту і екскурсій МЖК-1 художня гімнастика, хореографія, атлетична гімнастика, шахи, настільний теніс, спортивні танці, баскетбол  221 64 70  вул. Чукаріна, 9
Центр творчості дітей та юнацтва Галичини художня гімнастика; спортивний туризм; кануполо; гірський туризм; паркур; тхеквондо; баскетбол; шахи; скелелазіння; футбол; гурток раннього фізичного розвитку «Зайчиха»; гурток «Юні екскурсоводи»; студія «Крок за кроком»  631106159  вул. Вахнянина, 29
Центр дитячої та юнацької творчості Залізничного району циркова студія, пішохідний туризм, юні туристи-краєзнавці, гурток самозахисту  253 90 76  вул. Чернівецька, 4

Дитячо-юнацькі спортивні школи Львова

ДЮСШ  Види спорту  Адреса  Контактний номер телефону
 1. ДЮСШ № 1 м. Львова  теніс, настільний теніс, стрільба кульова, футзал, бадмінтон  вул. Чернівецька, 4  +380978277742
 2. КЗ «ДЮСШ ім. О. Дем’янюка»  легка атлетика, фехтування  вул. Сєченова, 7
вул. Руська, 20
вул. Клепарівська, 31-а
 +380979907964
 3. КЗ «ДЮСШ ім. А. Дідуха»  веслування на байдарках та каное, водне поло  Наварія, вул. Берегова, 17
вул. Вітовського, 51 (басейн «Динамо»)
 +380976499193
 4. КЗ «ДЮСШ «Карпати»  футбол  вул. Вахнянина, 1  +380676213828
 5. КЗ «ДЮСШ ім. В. Чукаріна»  художня і спортивна гімнастика,  акробатика (стрибки на акробатичній доріжці), спортивна акробатика  вул. Керченська, 8  +380673232699
 6. ДЮСШ № 6 м. Львова  спортивне орієнтування, художня гімнастика, футзал  Брюховичі, вул. Бічна Паркова, 10  +380677859787
 7. КЗ «ДЮСШ А. Білого»  Вільна боротьба, кікбоксинг, бокс, дзюдо  вул. Личаківська, 148  +380500725084
 8. ДЮСШ № 9 м. Львова  плавання, спортивне орієнтування, тріатлон, велосипедний спорт  вул. Клепарівська, 39 (велотрек, басейн СКА),
вул. Вітовського, 51 (басейн «Динамо»)
 +380503703660
 9. КЗ «ДЮСШ ім. Д. Оббаріуса»  легка атлетика, дзюдо  вул. Рубчака, 8,
вул. Басараб, 4,
вул. Шафарика, 13,
вул. Хвильового, 16,
вул. Зубрівська 30,
вул. Янева, 11,
вул. Клепарівська, 31-а
 +380677312106
 10. ДЮСШ «Олімпія»  дзюдо, самбо, стрільба з лука  вул. Патона, 7  +380676704333
 11. КЗ «ДЮСШ ім. П. Короля»  вільна боротьба, важка атлетика, волейбол  вул. Героїв Крут, 27  +380679338375
 12. ДЮСШ «Дебют»  шахи  вул. Фредра, 1  +380977471673
 13. КЗ «СДЮСШОР «Електрон» ім. Б. Кокота»  стрільба з лука  вул. Грабовського, 11  +380677886327
 14. ДЮСШ «Буревісник»  кінний спорт  вул. Стрийська, 119  +380975854395
 15. ДЮСШ «Зимових видів спорту»  санний спорт, хокей з шайбою  вул. Княгині Ольги,1,
Новояворівськ, вул. Шевченка, 5
 +380973483736
 16. КЗ «ДЮСШ «Рух»  футбол  вул. Дністерська  +380986765387

Андрій Надопта,
старший тренер відділення дзюдо СДЮСШОР-2:
– На мою думку, дзюдо як для хлопців, так і для дівчат – один із найкращих видів спорту, бо ми вивчаємо і техніку кидків, і «підтягуємо» загальну фізичну підготовку. Задіяні всі групи м’язів: від м’язів обличчя до ступень, робимо розтяжки, застосовуємо прийоми боротьби. Ти рухаєшся сам і водночас відчуваєш суперника, береш його в руки, виводиш з рівноваги, часом піддаєшся, щоб використати зусилля суперника для своєї перемоги. Окрім того, для маленьких у підготовчій групі є чимало вправ на уважність, на координацію, на спритність, щоби навчитися відчувати партнера, самому добре володіти своїм тілом. Бо щоб виконати певні вправи, треба бути координованим, сильним спритним, швидким. Тобто мовиться про загальний фізичний розвиток.
Як правило, у дзюдо набирають з п’яти років, проте діти можуть прийти і в сім, і в десять, і навіть більше років. Заняття тривають від півтори до двох годин. Діти потрапляють у колектив, вони повинні зрозуміти правила поведінки, навчитися чути наставника. Починаємо робити розминку в русі, на місці, після того вчимо акробатику, бо в нас використовують перекиди вперед-назад, вчимо повзати ногами вперед, на животі, на спині, робити колесо та різні акробатичні вправи. Після цього – вправи у парах на спритність, координацію, уважність. Вчимо падати, це окреме і дуже важливе вміння. І тільки після того, як є мінімальна фізична підготовка, починаємо вчити технічні прийоми дзюдо. Тож батькам не варто переживати, що дитина може травмуватися. Коли я набираю дітей-початківців, то відразу кажу батькам, що в перший рік ніяких змагань, а зміцнюватимемо організм – спину, ноги, руки, м’язи живота, шиї, щоб можна було вчити техніку, бо техніка – це вміння досягти максимального результату мінімальними зусиллями. Це так само, як, щоб зліпити вареники, спершу треба замісити тісто: просіяти муку, додати всі потрібні складники, добре вимісити, а вже тоді можна щось із того тіста приготувати. От на цей «заміс» знадобиться майже рік. А тоді вже можна «ставити» техніку, тоді буде результат. Інколи приходять діти з айкідо, карате, інших видів спорту, які вже мають певну підготовку, але теж потребують «замісу».
Також хочу зазначити, що нашим видом спорту можуть займатися діти різної комплекції, тобто і худенькі, і повненькі, але це може бути лише з дозволу сімейного лікаря, бо, можливо, в дитини були якісь травми або ж вона має проблеми з вестибулярним апаратом. Тобто мусить бути довідка, що дитина може займатися саме дзюдо. Вже старших дітей, які серйозно займаються, обстежують у спортивному диспансері. 
Дзюдо – дуже красивий вид спорту, але він потребує багато праці і зусиль над собою. І результат полягає не так у тому, кого ти переміг на татамі, як у тому, чого ти досягнув порівняно з тим, коли прийшов у дзюдо. Багато залежить і від самої дитини, і від батьківської підтримки, і, звісно, від тренера. Якщо ж дитина (батьки) не прагне перемог, також може приходити і займатися, проте мотивація та воля до перемоги, передусім над собою, є дуже важливою складовою успіху.

«Тепер на плавання приходять не по медалі, а по здоров’я»

Олександра Полянська, тренерка міжнародного класу, керівниця школи раннього плавання «Плавунці», – про користь цих занять для дітей, їх особливості та для кого вони найвідповідніші

– Плавання стає щораз популярнішим, чим воно корисне для школярів?
– Плавання популярне не лише у дітей-школярів, а й у дітей раннього віку. Ним можна займатися вже від трьох тижнів у ванні та від двох місяців у басейні. І нині в дітей є можливість займатися плаванням найшвидше з усіх видів спорту. Плавання загартовує, дисциплінує, укріплює імунітет і здоров’я, зміцнює опорно-руховий апарат, нервову та серцево-судинну системи. Дитина соціалізується на таких заняттях. Вже з раннього віку вона бавиться у воді, вчиться триматися на ній, пірнати, використовувати басейний інвентар. А з чотирьох років уже працюють спортивні секції, на групових чи індивідуальних заняттях дитину вже вчать плавати спортивними стилями. Для школярів плавання теж дуже корисне, особливо важливо, аби вони багато плавали на спині, бо діти багато часу проводять за гаджетами, сутуляться – як у школі, так і вдома, а плавання допомагає тримати осанку. Також плавання допомагає включати захисні функції організму, щоби дитина рідше мала респіраторні захворювання, щоб легені добре розвивалися.
– Для дітей яких груп ризику плавання є найвідповіднішим, навіть необхідним?
– Передусім для дітей зі сколіозом, надлишковою вагою. Це перші наші клієнти. Окрім того, для тих дітей, які мають проблеми з дихальною системою, в кого є астма, задишка, бо плавання дуже добре розвиває легені. І найперше, чого вчать на плаванні, це правильно дихати, занурюватися і тільки після цього плавати стилями. Ще обов’язково ходити на плавання тим школярам, що мають слабке здоров’я, часті респіраторні захворювання, тонзиліти тощо.
– Батьки не хочуть записувати на плавання дітей, які часто хворіють. Чому не варто боятися відпускати їх у басейн?
– Наша імунна система взагалі працює так, що спершу стресує, а потім налаштовується і зміцнюється. Навіть після першого заняття плаванням може початися нежить, однак не треба цього боятися – так організм перебудовується. Батьки мають пильнувати дитину, акцентуючи на тому, щоби вона додержувала правил виходу з басейну: грілася після холодної води в теплому душі, витиралася, добре сушила волосся, надягала шапку, не вибігала одразу надвір, а посиділа в роздягальні хвилин 15-20. У будь-якому виді спорту треба буде вибудовувати режим, дисципліну, добирати харчування – тоді дитина менше хворітиме і чіткіше, регулярніше відвідуватиме заняття. 
– Якщо дитина не вміє плавати, чи можна записати її на плавання? Як узагалі має відбутися цей старт?
– Звісно, всі з чогось починають: хтось у кілька місяців, хтось у 10 років, а хтось уже в дорослому віці. Переважно для таких дітей батьки обирають індивідуальні заняття, а групові – лише за умови, що група складається з самих початківців. Вони завжди починають з мілкого басейну, з неглибокої води, їм дають допоміжні засоби, вчать триматися на воді. Тож радила б батькам не переживати. Якщо вони хочуть віддати дитину на плавання, спершу варто прийти подивитися, які там умови, який розклад. Дуже важливо, аби дитина не була навантажена. Якщо в дитини 15 секцій і вона всюди має встигнути, то це тільки підірве здоров’я. Якщо ж у цей день в дитини була фізкультура, танці і карате, а її ще привели на плавання, то вона не матиме ні сил, ні бажання. Найімовірніше, їй це не сподобається. В кожному басейні завжди є пробні заняття. І якщо батьки вагаються, чи підходить це дитині, хай прийдуть на одне-два заняття, а тоді вже ухвалюють рішення.
– Де у Львові можна записати дитину на плавання?
– Звісно, це місце, де я працюю, – «Аквапарк «Пляж», де дуже потужна база для плавання. На «Південному» є басейн «Три стихії», басейни SportLife на Сихові, на вулиці Героїв УПА і на вулиці Мазепи, спорткомплекс «Євроспорт» на площі Петрушевича, «Дельфін» – на Сихові та інші варіанти. 
– Яка вартість занять?
– Кожен заклад має свою цінову політику. У SportLife потрібно придбати і абонемент, і платити за заняття. У нашому «Аквапарку «Пляж» абонемент включає групові заняття, а за індивідуальні доведеться платити окремо. Гадаю, що секція плавання обійдеться на місяць від тисячі-півтори гривень.
– Ви кажете про групові й індивідуальні заняття, які краще обрати?
– Передусім потрібно зважати на те, чи готова дитина до групових занять. Наприклад, дитині 10 років, вона ніколи не займалася плаванням, з дитинства боїться води. Звісно, що для неї спершу потрібно обрати індивідуальні заняття, щоби тренер адаптував дитину до води, зняв страхи і блоки, навчив триматися на воді. І коли дитина буде впевнена в своїх силах, може йти в груповий формат. Зазвичай у групі від 10 до 20 дітей на одній-двох доріжках, і приділити такій дитині увагу тренеру буде важко. Якщо ж дитина відвідувала заняття з плавання або плавала в морі, любить воду, контактна, дисциплінована, розуміє з першого разу, то її можна записувати одразу в груповий формат. Проте варто відразу уточнити, скільки дітей у групі, чи група новостворена. Якщо дитина приєднується до якоїсь групи, батьки мають обов’язково поговорити з тренером, розповісти про особливості своєї дитини. Також варто принести довідку від сімейного лікаря про стан здоров’я дитини, щоби тренер міг давати їй адекватні навантаження. 
– Скільки знадобиться індивідуальних занять?
– Що менша дитина, то коротший шлях адаптації: в середньому від одного до трьох занять. Якщо ж у дитини боязнь води або ж вона має певні захворювання (у нас займаються і діти з ДЦП, і з іншими неврологічними недугами), то більше. Якщо дитина за місяць, тобто вісім занять, не показує результату, не хоче, їй не вдається, то треба відмовитися від цього виду спорту. Якщо ж дитині це прописане як частина реабілітації, то все ж таки доведеться водити її на ці заняття, вигадувати інші підходи. 
– Хтось прагне результату, а хтось займається для задоволення. Чи є різниця в тому, які заняття і де обрати?
– Як на мене, на початку різниці немає. Батьки обирають або за ціною, або щоб близько до дому. Чи є в неї чемпіонські задатки, буде видно значно пізніше, коли дитина покаже перші результати. Тоді тренер обов’язково дасть рекомендації, де і як краще продовжити тренування. Переважно нині на плавання приходять не по медалі, а по здоров’я. Свідомість батьків змінилася. А якщо дитина виборює призові місця, це радість для дитини та приємність для батьків. Це дуже добра мотивація для подальших занять. 
– Що ще потрібно знати батькам про заняття дітей плаванням?
– Передусім те, що не треба лякатися осінньо-зимового періоду. Серед тренерів існує повір’я: якщо дитина відходила осінь і зиму, то вже точно не хворітиме. Головне режим, щоб не було такого, що сьогодні львівська погода – сіро, дощить, ми не підемо на плавання. А якщо вже вирішили займатися, то потрібно додержувати графіка. Це дуже корисний вид спорту, найменш травматичний. Єдине, що треба стежити, аби дитині було завжди сухо після тренування. У нас нежить – не хвороба. Якщо після першого заняття потекло з носа, прогрілися, випили гарячого чаю і прийшли на наступне заняття. І ніколи не варто покидати, допоки не побачили перших результатів. Бо завжди образливо, коли дитина покидає заняття за крок «до».
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8296 / 1.81MB / SQL:{query_count}