Щоденник у смартфоні по-львівськи

Що таке електронний журнал/щоденник для школярів, як ним користуватися та чи надійно захищена інформація

Відтепер ніхто з львівських школярів уже не зможе вирвати зі щоденника сторінку з поганою оцінкою чи спробувати виправити її, підібравши відповідний колір ручки, не зможе й сказати, що забув щоденник, коли вчитель просить його, щоб записати зауваження, не зможе сказати, що нічого не задавали… 
З початком цього навчального року всі школи Львівської міської територіальної громади перейшли на електронний журнал/щоденник та використовуватимуть для цього єдину платформу «Навчання і технології» (НІТ). Варто зазначити, що і в попередні роки деякі львівські школи, згідно з рішенням своєї ради, почали використовувати електронний журнал/щоденник на платній основі, у тому числі п’ять шкіл на платформі НІТ. Тепер він для всіх шкіл безкоштовний.
Про те, що всі львівські школи перейдуть на систему електронного журналу/щоденника на платформі НІТ з 1 вересня цього року, стало відомо ще в грудні, коли на засіданні виконавчого комітету затвердили результати Всеукраїнського конкурсу на кращу електронну систему керування навчанням (електронний журнал/щоденник) для закладів загальної середньої освіти Львівської МТГ. Заявки на конкурс подали 11 компаній. Відтак конкурсна комісія, до складу якої входили представники Львівської міської ради та депутатського корпусу, а також директори шкіл, вчителі та представники львівського ІТ-кластера, визначила переможцем розробника НІТ, львівську компанію «Лаєнвуд Софтвер Україна».

То журнал чи щоденник?

Хтось називає нову систему електронним журналом, хтось електронним щоденником, а хтось ще не зорієнтувався, що це таке і як воно працює. 
«Якщо загалом, то ця система керування навчальним процесом має свої функції для кожного з учасників навчального процесу. Її можуть називати електронним журналом, коли мовиться про функціонал для вчителів, або електронним щоденником, якщо мовиться про її можливості для учнів та їхніх батьків. Для кожного учасника навчального процесу в ній у відповідний спосіб відображається необхідна інформація», – розповідає «Львівській Пошті» керівниця управління інформаційних технологій Львівської міськради Олена Гунько. 
Для вчителя – це передовсім класний журнал, проте вчитель має доступ тільки до журналів тих класів, у яких веде уроки. Звісно, класний керівник має доступ до журналу свого класу. Це також розклад вчителя, передбачена й можливість замін, тобто якщо вчителя немає з якихось причин, наприклад, він перебуває на лікарняному, адміністрація школи може зробити заміну в розкладі, тоді інший учитель, який приходить на заміну, має можливість доступу до відповідного класу. 
«Учень бачить свій розклад, свої оцінки, свою відвідуваність, свої домашні завдання. Батьки ж можуть бачити інформацію про своїх дітей. Навіть якщо діти навчаються в різних школах, у батьків є один вхід, один кабінет, де вони можуть відстежувати інформацію про своїх дітей – успішність, відвідуваність, розклад, домашні завдання, мають можливість спілкуватися з класним керівником чи іншими учителями дитини, а також з іншими батьками. Тобто на базі цієї платформи є модуль комунікації, де можна обмінюватися повідомленнями з учителями, адміністрацією з різних питань», – каже співрозмовниця.
Невдовзі буде впроваджений модуль для відділів освіти та управління освіти для формування статистичної звітності, поки його ще допрацьовують. 
«У жодному разі не мовиться про те, що відділи освіти чи управління освіти матимуть доступ до персональних даних батьків, дітей, учителів. Цей модуль –виключно агрегована статистична інформація на основі тих даних, які є в системі, але в жодному разі система не відкриває особисту інформацію якоїсь конкретної людини. Наприклад, вона може згенерувати статистичні дані про кількість дітей із розбивкою за віком, статтю, про кількість учителів чи кількість проведених уроків впродовж тижня/місяця/кварталу, про динаміку відвідуваності учнями школи. Будь-яка звітність, яка може бути автоматично генерована на основі даних, які є в системі, не вимагатиме у вчителів та адміністрації додаткових зусиль і часу», – пояснює посадовиця.

Дистанційка теж у НІТі

На платформі НІТ передбачена можливість дистанційного навчання. Тобто якщо школа обрала змішану форму навчання чи з певних причин буде прийняте рішення про перехід на дистанційне навчання, нема потреби використовувати різні платформи, як-от Zoom, Googl meeting, Microsoft Teams чи інші, як це було раніше – цей модуль уже інтегрований у цю систему.
«Цей модуль з дистанційною освітою в межах конкурсу був додатковим, а не обов’язковим, але це стало суттєвою перевагою. Підключення до такого уроку відбувається за допомоги однієї кнопки. Вчитель, який має розпочати урок, всього лиш натискає одну кнопку. Діти, в яких цей урок має відбутися в зазначений у розкладі час, теж «заходять» у свій клас, натиснувши на одну кнопку. Власне це і є великою перевагою з огляду безпеки над платформами, які використовували раніше, адже вони передбачають для цього створення посилання, до якого мають приєднатися діти. Були випадки, коли це посилання було поширене за межі класу. Про випадки у нашому місті, на щастя, не чула, але в мережі є чимало історій про те, як під час онлайн-зустрічей, в тому числі й уроків, у навчальне середовище втручалися сторонні люди з нецензурною лексикою і в такий спосіб зривали урок. Якщо такого посилання на урок не буде, то його неможливо буде поширити за межі цього навчального середовища. Доступ до уроку матимуть лише вчитель та учні певного класу, а щоби потрапити на нього, кожен із них має свій логін і пароль. Тобто будь-хто до нього не потрапить», – веде далі співрозмовниця.
З її слів, для дистанційного навчання ця платформа має не менші технічні можливості, аніж ті, які нині використовують: відеоурок, аудіопотік, демонстрація навчальних матеріалів на екрані – можна підключити відео, аудіо, презентацію тощо. А можна щось малювати чи писати на екрані, тобто екран може слугувати класною дошкою. Через платформу також можна завантажувати виконані домашні завдання.

Безпека

Звісно, сьогодні як ніколи батьків хвилює безпека даних у системі. На думку начальниці управління ІТ ЛМР, передусім вона полягає в розподілі ролей: кожен має доступ лише до тієї інформації, яка його стосується. Тобто не всі бачать все, а кожен лиш те, що його стосується. Також застосовані різні заходи безпеки щодо технічного боку – вся інформація зберігається на захищеному хмарному середовищі, кожен користувач заходить на платформу зі своїм логіном і паролем. Під час реєстрації на платформі, якщо батьки реєструються самі, то відправляють заявку в школу, і адміністрація цю заявку має підтвердити, тобто стороння людина не має можливості зареєструватися. 
«На жаль, нині така ситуація, особливо зараз, що бути убезпеченим від абсолютного всього неможливо. Але до цієї системи застосований максимум можливих заходів безпеки, у тому числі й від несанкціонованих атак. Уся інформація має резервні копії, які зберігаються в різних місцях, аби мінімізувати можливості втрати інформації. Питання з приводу паперових документів поставало і на початку впровадження, і зараз є. На мою, думку вести подвійну документацію немає потреби. Саме для цього існують резервні копії, вся інформація зберігається надійно та захищено, але остаточне рішення – за школою, вона його приймає самостійно, а ми не можемо заборонити дублювати цю інформацію на папері», – каже Олена Гунько. 

Доступ до системи

Доступ до системи можливий як через вебсайт, так і через мобільний застосунок. Усю інформацію можна переглядати і так, і так. Мобільний застосунок можна завантажити як на App Store, так і на Play Маркет, неважливо теж, чи це андроїд, чи IOS – він доступний і там, і там. 
Важливим є й те, що відстежувати навчальний процес дитини можуть обоє батьків (як також опікуни, які є законними представниками дитини). Зареєструватися можна по-різному, залежить від того, який спосіб обрала школа. Централізовано – школа формує базу даних учнів і завантажує в систему; кожній дитині система присвоює ID, відтак батьки реєструються в системі та за ID дитини приєднують її до свого профілю. 
«Якщо батьки проводять реєстрацію дитини самостійно, то інформацію про зареєстровану дитину повідомляють у школу або вказують заклад і клас, в якому навчається дитина, і система сама скеровує запит на приєднання у відповідну школу або ж надсилає в школу ID дитини, за яким відбудеться приєднання. Так само через ID приєднує профіль дитини другий з батьків. Наприклад, мама реєструється сама та реєструє дитину, тато реєструється в системі, мама повідомляє йому ID дитини, і він отримує доступ до профілю дитини», – пояснює співрозмовниця. 
Якщо ж навчанням дитини займається хтось інший, наприклад бабуся, хтось із батьків дає їй змогу через свій профіль бачити, яке домашнє завдання дитина має, чи які є зауваження. 

Перші враження

«У попередні роки ми працювали в іншій системі – два роки на SmartSchool. Була невелика плата для батьків, а зараз це безкоштовно, і це теж неабияка перевага, – каже в.о. директора ліцею «Львівський» Мирослава Тереховська. – Для нас це нова система, з якою ми теж знайомимося і вчимося в ній працювати. Це трошки інший формат, а зі всім новим потрібно ознайомитися. Тішить, що розробники сайту вчасно реагують на всі звернення і попереджають, якщо є якісь нюанси, які в цей момент не можна вирішити, всі наші зауваження і прохання беруть до уваги. Батьки та учні вже підключені, учні користуються щоденниками, батьки бачать звіти вчителів, оцінки, коментарі, завдання. Адміністратори оперативно вносять інформацію, розклади, дані про учнів, вимагають особливого контролю щодо цього, аби чітко все внести, тобто інформаційна база зі згоди батьків наповнюється». 
З її слів, дуже тішить широкий формат цієї системи, її різноплановість: і оцінювання, і навчальні плани, і комунікація з батьками. 
«Маю сподівання, що й дистанційне навчання через цю систему буде успішним, все необхідне передбачене, є можливість не лише коротко записати завдання, а й додати активні посилання, тому нема потреби завантажувати кілька документів, а можна комплексно все необхідне для виконання завдання відправляти дітям», – каже Мирослава Тереховська.
Вона, як і я, теж сподівається що НІТ нарешті витіснить зі шкільного середовища численні вайбер-групи. Я, приміром, будучи мамою двох школярок, маю їх чотири. 
«У нашій школі ще торік був електронний щоденник, але трохи інакший, а за можливість його використання ми щомісяця вносили плату (до 60 гривень). Мені сподобалося, бо можна було не тільки бачити оцінки та домашні завдання, а й коментарі до них учителів, оперативно контактувати з класним керівником або вчителем певного предмета. Сподіваюся, ця система працюватиме не гірше і дасть ще більші можливості», – каже львів’янка Марія.

Труднощі тимчасові

Водночас чимало батьків, які не мали нагоди раніше використовувати е-щоденник, намагаються розібратися, що це таке та як ним користуватися, переживають, чи достатньо захищена інформація та чи не буде це нововведення на шкоду навчальному процесу, адже наразі трапляються проблеми із входом у систему, і неможливо ані дізнатися розклад, ані виконати домашнє завдання. 
Щодо перебоїв у роботі платформи НІТ, то, зі слів керівниці управління інформаційних технологій Львівської міськради переживати не варто. «Це явище тимчасове, адже зараз до системи школи вносять дуже багато інформації, та й перебої короткотривалі. Якщо система сповіщає про помилку, то варто спробувати зайти через кілька хвилин. Кожна система, яку тільки впроваджують, має на початку певні труднощі. Переконана, невдовзі все працюватиме як слід», – запевняє Олена Гунько.


Електронний журнал/щоденник у запитаннях та відповідях

Розробники дали на сайті відповіді на найпоширеніші запитання про інформаційно-комунікаційну систему «Навчання і технології»

Що таке «Навчання і технології»?

«Навчання і технології» – це:
– платформа, призначена для забезпечення як дистанційного, так і інтерактивного стаціонарного навчання; 
– захищена система управління освітньою діяльністю із забезпеченням спільного доступу для учасників освітнього процесу: вчителів, учнів, батьків та адміністрації навчального закладу; 
– цифрове майбутнє української освіти в єдиній системі, важлива підтримка для закладів загальної середньої освіти, що покращує та модернізує процес навчання.

Хто розробляє платформу «Навчання і технології»?

Платформу НІТ розробляють за ініціативи львівської ІТ-компанії Lionwood.software. Компанія має експертизу в розробці програмного забезпечення для внутрішнього менеджменту малих і середніх бізнесів різних індустрій, а також досвід розробки програмного забезпечення у сфері навчання для країн ЄС. Засновником проєкту є Юрій Каміновський, один із власників ІТ-компанії, педагог за фахом із попереднім учительським досвідом. Команда «Навчання і технології» налічує понад 20 спеціалістів, які працюють над удосконаленням та розвитком функціоналу платформи.

Як НІТ змінить навчання?

Для навчання учні зможуть використовувати єдиний програмний засіб. Для батьків не постане питання присутності дитини на уроці, адже всі пропуски фіксуватиме вчитель через електронний журнал, доступ до якого матимуть батьки. Вчителі зможуть заповнювати цифровий журнал, створювати аудіо- та відеоконференції з учнями, проводити додаткові заняття. А для найсумлінніших учасників навчального процесу заплановані винагороди за досягнення в навчанні та заохочення в ігровій формі. Більше не потрібно використовувати декілька сервісів для обміну повідомленнями, організації відеодзвінків та інтерактивного навчання – все доступне в одній платформі НІТ.

Хто є користувачами платформи НІТ?

Платформа НІТ призначена для покриття потреб суб’єктів освітнього процесу, а саме: 
– адміністрації закладу освіти, зокрема директора, його заступників, помічників тощо. Адміністрація школи за допомоги платформи може ефективно організовувати навчально-виховний процес, роботу з батьками;
– учнів для здійснення свідомого, вмотивованого та активного навчання;
– учителів/класних керівників – для побудови навчально-пізнавального середовища, навчання дітей при дистанційній формі, доступного викладу навчальних матеріалів відповідно до навчальної програми, окреслення учневі шляхів та можливих засобів (або організації) його навчання та спонукання до активного самостійного пошуку знань;
– батьків – для поінформованості про хід і результати освітнього процесу їхньої дитини, а також для можливості брати участь в ухваленні важливих рішень батьківським комітетом онлайн.

Який основний функціонал доступний у платформі?

Усі складові, необхідні для ефективної організації навчального процесу, доступні в НІТ:
– проведення онлайн-уроків, аудіокомунікація, чати;
– доступ до електронних навчальних матеріалів;
– управління навчальними планами;
– цифровий щоденник учня та журнал класу;
– оцінювання знань і зворотний зв’язок;
– моніторинг успішності, статистика та аналітика;
– об’єднання навчальних предметів і заміна вчителя;
– розклад дзвінків, календар подій та оголошення навчального закладу;
– завантаження домашніх завдань та інше.

Що в планах?

Невдовзі на НІТ будуть доступні:
– цифрова гейміфікація;
– система антибулінгу;
– 2D- та 3D-моделі навчальних матеріалів;
– електронний читацький квиток;
– облік шкільних їдалень і кейтеринг;
– організація та відвідування гуртків і факультативів онлайн;
– онлайн-програми груп продовженого дня;
– організація екскурсійних програм онлайн;
– електронне репетиторство;
– організація та проведення олімпіад онлайн;
– система координування у визначенні майбутньої професії та інше.

Хто має доступ до оцінок моєї дитини?

Оцінки вашої дитини можете переглядати лише ви та ваша дитина. Інші батьки чи учні не мають до них доступу. Також оцінки вашої дитини доступні вчителям класу вашої дитини (у межах предметів, які вони викладають), класному керівнику та адміністрації навчального закладу.

Чи можу я подивитися задане моїй дитині домашнє завдання та як це зробити?

Так, домашнє завдання відображається в електронному щоденнику вашої дитини. Для перегляду домашнього завдання вашої дитини потрібно увійти у ваш особистий кабінет та виконати дії:
– перейти на сторінку «Мої діти»;
– відтак перейти на сторінку «Щоденник» вашої дитини.
Задані вчителем домашні завдання відображаються біля відповідного предмета на той день, на коли його потрібно виконати.

Які можливості НІТ для дистанційного навчання? 

Для зручності проведення дистанційних онлайн-уроків ми розробили власну комунікаційну систему. Більше не потрібно використовувати декілька сервісів для обміну повідомленнями та організації відеодзвінків – все доступно в одній платформі у розділі «Комунікація». Для навчання онлайн доступні:
– групові та індивідуальні чати;
– текстові повідомлення;
– обмін файлами;
– відео- та аудіокомунікація;
– презентація екрана вчителя для учнів;
– опція «підняти руку» для учнів;
– функція вимкнення та ввімкнення відеокамер і мікрофонів учнів;
– сповіщення про початок дистанційного уроку;
– доступ до повідомлень чату в межах відеодзвінка
і ще багато цікавого.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8513 / 1.74MB / SQL:{query_count}