Навчання під час війни: чого очікувати учням та їхнім батькам

Як триває підготовка до 1 вересня та які заходи планують задля убезпечення школярів

Навчальний рік в Україні має розпочатися 1 вересня в очному режимі там, де це можливо. У прифронтових областях і прикордонних громадах буде онлайн-навчання. Безпека дітей є найголовнішим завданням під час підготовки закладів освіти до навчального року.

Безпечне офлайн-навчання

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що уряд розробив рекомендації закладам освіти щодо підготовки до безпечного навчального року. Насамперед усі школи до вересня мають завершити підготовку до офлайн-навчання, зокрема, облаштувати бомбосховища. Відвідувати можна буде лише ті заклади, які мають укриття. 
«У сховищах мають бути тепло, світло, вентиляція, вода й усе для комфортного перебування під час тривалої повітряної тривоги. Навчання дітей і персоналу правильному поводженню під час тривоги мають стати регулярними», – наголосив він.

Міністерство освіти і науки України рекомендує школам перед відкриттям провести низку заходів:
перевірити заклад освіти та прилеглі території на наявність вибухонебезпечних предметів;
підготувати системи оповіщення, зокрема доступності оповіщення для дітей з порушеннями зору та слуху;
визначити та позначити шляхи евакуації;
підготувати і обладнати укриття для всіх учасників освітнього процесу;
створити запаси води та медикаментів;
організувати проведення тренувань з учасниками освітнього процесу щодо дій у разі повітряної тривоги;
провести навчальні заняття щодо охорони здоров'я, надання домедичної підготовки тощо;
під’єднати мережі wi–fi в укриттях для проведення занять (за можливості). 
Серед нововведень, які плануються з нового навчального року: наявність у школах тривожної кнопки для звернення до поліції.

Онлайн-школи

Заклади освіти у зоні бойових дій чи на тимчасово окупованих територіях будуть працювати дистанційно. На інших територіях самі директори шкіл вирішуватимуть, за якою формою працюватиме їхня школа: очною, онлайн чи змішаною. Але, за словами міністра освіти і науки Сергія Шкарлета, батьки мають право вирішувати, де та як навчатиметься їхня дитина: очно чи онлайн. 
Наталя Піпа, секретарка комітету ВРУ з питань освіти, науки та інновацій, під час дискусії в Медіацентрі Україна підкреслила, що навіть під час Другої світової війни навчання у школах продовжувалося. І зараз від регіону до регіону держава шукатиме різні форми навчання. Перевага надаватиметься саме очній формі. Звичайно, якщо це не буде іти у розріз із питанням безпеки.
«Як перейти на дистанційну освіту, ми вже навчені. Це зробиться протягом декількох хвилин, якщо буде потреба. Але багато хто зараз хоче очне навчання. Бо онлайн – це більше про самонавчання. Не всі до нього готові», – наголосила вона.

Що варто знати батькам перед новим навчальним роком

Освітній омбудсмен Сергій Горбачов наголошує, що заклади освіти перед початком навчального року мають провести інформаційну роботу з батьками. Показати укриття, де під час повітряної тривоги будуть перебувати діти, розробити та донести до відома дітей, батьків, вчителів правила перебування в укритті, правила передачі дитини батькам після завершення тривоги та інші безпекові питання, інформує Центр громадського моніторингу і контролю.
Крім того, батьки хвилюються, що багато вчителів виїхали за кордон, а тому навчального колективу шкіл може бути недостатньо. Проте директор Департаменту освіти і науки Львівської ОВА Олег Паска під час дискусії в Медіацентрі Україна розвіяв ці занепокоєння. 
«Із 34 тисяч вчителів тільки тисяча вчителів на початку війни росії проти України виїхали за кордон. З них вже дві третини повернулися. Навіть якби вони залишилися за кордоном, проблеми з освітнім процесом у закладах загальної середньої освіти не було б. Адже є такі речі як заміни. І це невелика кількість», – розповів Олег Паска.

Як бути дітям переселенців

Багато дітей наразі залишаються за кордоном. З нового навчального року вони підуть в школи тих країн, де вони разом із батьками отримали тимчасовий притулок. Тому виникає непорозуміння у питанні, як потім, після повернення до України, синхронізувати знання та оцінки. Олег Паска розповів, що зараз готується відповідний наказ Міністерства освіти та науки, який узгодить це питання.
«Буде такий варіант. Діти, які підуть в школи в тих країнах, де вони перебувають, такі предмети, як фізика, хімія та інші, будуть у наших документах прописані їм в кінці року як «зараховано». Вони будуть тільки дистанційно вивчати в наших школах українську мову і літературу, історію України, тобто предмети українознавчого циклу. Отже, вони отримають документи про середню освіту. І коли вони захочуть вступати в наші заклади вищої освіти, вони просто екстернатом допрацюють, або комісійно буде визначено їхній рівень знань з таких предметів, як фізика, хімія, біологія, які вони вивчали у школах за кордоном, і їм будуть виставлені відповідні оцінки. Тому все робиться для того, щоб шанси дітей повернутися в Україну були великими», – сказав Олег Паска.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8713 / 1.58MB / SQL:{query_count}