«Інше літо» в Леотеці

Велика кількість книжок, програмування, малювання, ліплення, настільні ігри, майстер-класи та багато інших активностей у Львівській обласній бібліотеці для дітей, що на Винниченка, 1

Коли, як не влітку, поринути у світ книжок і читання – ні тобі уроків, ні домашніх завдань. А читати можна, де завгодно – в парку, вдома під час негоди, на відпочинку. І що може краще відволікти від прикрих новин і переживань, а передусім утвердити у вірі, що добро завжди перемагає, як не цікава книжка. А ще вона захопить уяву, відкриє нові факти про науку і природу, навчить української мови. 
У Львівській обласній бібліотеці для дітей, що на Винниченка, 1, яку працівники і читачі ще називають Леотека, запевняють, - тут можна знайти книжку на будь-який смак і вподобання, а ще гарно провести час з друзями, взяти участь у майстер-класах, пройти курс програмування, навчитися створювати ілюстрації до книжок, долучитися до плетіння маскувальних сіток, а під час літніх канікул відвідати ще багато особливих цікавих активностей.

Читання під час війни

«Війна не знизила потребу дітей читати, діти приходять беруть книжки, зокрема і з шкільної програми програми, з позакласного читання, зарубіжну і українську. А поміж тим діти старшого віку люблять фентезі, підліткову художню книгу, нон-фікшин. Приходять і батьки з дошкільнятами та молодшими школярами, кожному до вподоби своє – динозаври, автомобілі, принцеси. У нас кожен знайде книжку до душі. Записатися до нас з можна вже після народження дитини. І не важливо, що дитина ще не вміє читати. Адже діти так люблять слухати, коли їм читають, розглядати малюнки. Саме це і прищеплює любов до книжки», - розповідає завідувачка відділу обслуговування читачів Катерина Сухоребська.
Оскільки бібліотека для дітей, то офіційно записатися можна до 18 років, проте чимало користувачів приходять сюди і дорослими, згодом приводять своїх дітей. Є й такі, хто дружить з цією бібліотекою десятки років. Зараз бібліотека налічує понад 10 тисяч читачів. 
«Тут є книжки про все: розмаїті енциклопедії, книжки за шкільною програмою і для позакласного читання, уся сучасна література, навіть найсвіжіша, бо діти полюють за книжковими новинками, читають різноманітні серії книжок, книжки з психології, народознавства, менеджменту і маркетингу, приграмування і багато іншого. Є й книги шрифтом Брайля, є німецькою, англійською, польською, французькою мовами. Все крім російськомовних, їх ми остаточно вилучили», - додає завідувачка відділу реклами і проєктів Любов Саварин.
Зі слів Катерини Сухоребської, нерідко буває, що немає до видачі бажаної книжки. Це може статися з однієї лише причини – вона в когось з наших читачів. На сайті бібліотеки є електронний каталог, де кожен користувач може побачити, чи є в базі книга, яка цікавить і чи вона зараз доступна до видачі. Є тут і полиці з книжковими виставками, де представлено новинки, тематичні добірки. А бібліотекарі завжди порадять, що ще можна прочитати, підкажуть, де шукати на полицях ту чи ту книжку. 
«Це наша бепосередня робота – промоція читання, бібліотеки. Ми це робимо і тут і на різних заходах, ярмарках і фестивалях. До війни і коли не було карантину, ходили до школи, і до нас приходили класами на екскурсію. Бібліотекар – це універсальний солдат. Помиляється той, хто вважає, що він сидить і під столом читає захоплено книжку. Нині бібліотекар це і аніматор, і людина забавить, підбадьорить, порадить, він вміє все, навіть плести маскувальні сітки», - каже п. Катерина.
У Леотеці часто відбуваються і презентації книжок, навіть невиданих, тих що ще в процесі. 
«Нещодавно ми проводили презентацію невиданої книги «Казка про Світло». Тобто книга ще в рукописі, відредагована Оксаною Доманською, а створила її Христина Лукащук, авторка відомої книги «Казка про Майдан». Це фактично продовження. Х. Лукащук також ілюстраторка багатьох книг відомих письменників. Вона написала і проілюструвала цю нову свою книжку, яка мене дуже вразила і захопила, напевне найбільше за останній час. Тепер ми посилаємо всі промінчики, щоб ця книга була якнайскоріше видана і потрапила до рук наших читачів», - каже співрозмовниця.

Допомогти в скрутний час

А ще Катерина Сухоребська є координаторкою проєкту «Діти України», який з травня почав діяти в бібіліотеці, щоб допомагати дітям у нинішній непростий час розвиватися. З її слів, четверо працівників бібліотеки, в тому числі й психологиня, пройшли спеціалізоване навчання за всесвітньо відомою методикою Worldwide Orphans. 
«WWO – це міжнародна благодійна організація, яка допомагає дітям по всьому світу, яких торкнулася війна, пережити її наслідки. Ця програма діє в Ефіопії, Сирії, в інших гарячих точках світу, а тепер і в Україні, зокрема і в нашій бібліотеці. Вона розрахована на всіх дітей України, не залежно від того, чи вони зі Львова чи з Харкова, вона допомагає всім дітям пережити нинішні непрості обставини. Методика, за якою ми працюємо включає читання для дітей, ознайомлення з темою, майстерки на розвиток дрібної моторики рук, різні пісні, руханку, вивчаємо геометричні фігури, тварин, маємо смачні і корисні перекуси, а найголовніше - ми допомагаємо дітям адаптуватися, соціалізуватися, вчимо працювати самостійно, в парах і в команді. Хтось відвідує заняття час до часу, а хтось регулярно. Найбільш помітні позитивні зміни у дітей, які відвідують заняття постійно. Батьки також задоволені і радо приводять сюди малечу», - каже координаторка проєкту.
Учасником може стати будь-хто з дітей від 3 до 6 років, потрібно лише завчасу зареєструватися за телефоном 0971566485. Заняття відбуваються у понеділок, середу та п’ятницю о 10.00 та о 15.00.
Окрім того, з перших днів повномасштабного вторгнення у бібліотеці зорганізували центр допомоги для внутрішньо переміщених осіб. За перші місяці допомогу тут отримали чимало людей, які опинилися у Львові, втікаючи від війни. «Тут вони могли скористатися безкоштовним Wi-Fi, випити каву-чай. Могли провести якийсь час тут, якщо не мали куди йти, ми допомагали їм знайти житло у Львові, відсканувати чи видрукувати необхідні, як також надавали будь-яку інформаційну допомогу, навіть могли провести до шелтера, щоб показати дорогу. Також маємо список закладів, які безкоштовно годують вимушених переселенців, тож скеровували тих, мав потребу в їжі. Зараз ситуація змінилася, проте ми раді допомогти кожному. Ми не організовували якихось спеціальних курсів з вивчення української мови, їх у Львові є чимало, але всі наші активності, наші книжкові фонди доступні і для внутрішньо переміщених осіб. Вони можуть бути нашими читачами брати участь у заходах», - розповідає Любов Саварин. 
Також у бібліотеці збирають книжки для українських дітей, які через війну опинилися за кордоном. «Чимало наших співгромадян розуміють необхідність того, щоб наші діти, які опинилися за кордоном мали що читати, багато хто просто купує і приносить до нас, хтось віддає з дому. Просимо приносити нові чи трохи користовані (але не обшарпані) сучасні книжки українською мовою для різної вікової категорії читачів», - каже співрозмовниця. 
З кінця лютого в бібліотеці плетуть маскувальні сітки. Щодня до цієї справи долучається чимало людей. Бібліотекарі, старшокласники, батьки, які приводять дітей на заняття, просто небайдужі люди приходять сюди, щоб в такий спосіб хочуть послужити для перемоги. Долучитися можна щодня з понеділка по п’ятницю з 9.00 до 18.00.

Літня програма читання

Щороку у Леотеці організовують літню програму читання, яка передбачає, окрім власне популяризації читання, чимало різноманітних заходів, зустрічей, майстер-класів, програму яких завчасу готують та публікують на кожен тиждень, щоби діти чи батьки могли запланувати час на бібіліотеку, а також інший час для дозвілля. 
«Кожна літня програма читання має свою назву, цього року – це «Інше» літо». Таку назву ми обрали, бо всі ми зараз стали інші, ніколи ми вже не будемо такими, як були до 24 лютого, і літо цього року інакше, зі своїми обмеженнями і сиренами тривог. До речі, батьки можуть не переживати особливо за безпеку дітей під час перебування в бібліотеці. В підвалі ми облаштували укриття, тож під час повітряних тривог всі активності призупиняємо і спускаємося туди», - каже Любов Саварин. До речі, під час нашої зустрічі в бібліотеці теж лунали сирени, і всі спустилися в укриття, де цікаво провели час.
Це підвальне приміщення також стало в нагоді під час проведення вже традиційної «Ночі Гарі Поттера». 
«Це всесвітня подія, її започаткувало видавництво Блумсбері, яке власне вперше видало ці книги. Цього року відбулася вже сьома така книжкова ніч. Зазвичай вона проходить в лютому, але оскільки почалася війна, то ми перенесли її на літо, як і торік через ковід. До цієї події ми готуємо різні активності, діти дуже люблять книги про Гарі Поттера, приходять з елементами одягу чи аксесуарами з цієї книжкової саги і чудово проводять час», - розповідає співрозмовниця. Також традиційними щорічними заходами є «Старт літа», який відбувається 1 червня, та «Закриття літа» перед початком навчального року. 
«Цього року ми відновили читання в парках. Колись давно, ще на початках нашої бібліотеки, була така активність як «Зелена читальня» - бібліотекарі ходили в парк з книжками і читали дітям. Зараз ми знову це робимо. Ходимо в різні парки міста і читаємо з дітьми, граємо в настільні ігри, маємо інші активності на природі. Останній наш вихід був у Стрийський парк, поблизу УКУ. Щоб довідатись, куди підемо наступного разу, слідкуйте за нашими анонсами», - каже бібліотекарка.

Студії і клуби

У бібліотеці діє чимало студій та клубів. Вже віддавна в бібліотеці діє студія «Мальована книга», де заняття проводить професійний художник чи художниця, вчить дітей малювати не тільки те, що хочеться, наприклад на останньому занятті діти малювали свій настрій, а й підказує як правильно побудувати композицію, як використовувати світло й тінь, відкриває тонкощі тонів і півтонів та багато інших мистецьких таємниць. 
«Діти з задоволенням відвідують цю студію. На «Мальововану книгу» просто потрібно прийти, реєструватися не потрібно. Нічого брати теж не потрібно, всі матеріали необхідні для заняття ми надаємо. Потрібне лиш бажання. Можна долучитись до якогось одного заняття, а можна займатися регулярно», - каже Любов Саварин. 
У кінозалі «Кіно+книга» щочетверга організовують перегляд екранізації якоїсь книги, відтак є нагода поділитися враженнями, обговорити чим фільм відрізняється від книжки, чому. Цього тижня діти переглянуть діснеївський фільм "Книга джунглів" за всесвітньовідомою збіркою оповідань Редьярда Кіплінга та його історіями про Мауглі.
«Етнографічні розвідки» – це наш проєкт в якому розповідаємо про українську культуру, етнографічні групи, які тут живуть. Ми мали чимало зустрічей з представниками різних товариств, громадськими діячами, діячами культури. Зараз маємо цикл занять у співпраці з Художньо-меморіальним музеєм Олени Кульчицької, з яким бібліотека тісно співпрацює», - розповідає Любов Саварин.
«Львівська Пошта» завітала до бібліотеки саме під час такого заняття. Його проводила Надія Кінаш, співробітниця музею Олени Кульчицької. Спершу діти довідалися про життя і діяльність Олени Кульчицької, а під час майстер-класу зробили власноруч листівку за мотивами твору Олени Кульчицької «Гуцулка», а наступного разу робитимуть ілюстрацію до «Солом’яного бичка». 
Відбуваються в бібліотеці і заняття з ліплення, які проводить волонтер з числа внутрішньо переміщених осіб, який має місію навчити дітей ліпити з глини. На ці заняття потрібно зареєструватися, а також зробити невеличкий благодійний внесок на матеріали і випал виробів. 
Клуб настільних ігор збирається щовівторка. «Маємо дуже багато настільних ігор, які спрямовані і на логіку, і на командну гру, щоб діти могли розкрити свій потенціал, розвиватися. Їм насправді це дуже подобається. Спеціально до «Ночі Гарі Потера» ми закупили нові ігри цю тематику. Будь-хто може долучитися до цього клубу, реєструватися не потрібно. Вікових обмежень немає. Якщо приходить багато дітей, розбиваємо їх на команди за віком і граємо в різноманітні ігри», - запрошує Любов Саварин. 
«Леопузики» - клуб для дітей від 0 до 3 років та їхніх батьків. Зараз він на канікулах, але невдовзі відновить зустрічі. «Наймолодшому читачеві було всього лиш два тижні, коли до нас з ним прийшли і записали в бібліотеку. Ми цим дуже тішимося, що батьки хочуть бути в нашому просторі з дитиною. У на зустрічах клубу роблять різноманітні руханки, співають, вчать діти розвивати відчуття: де ручка, де ніжка, очко. І звісно, на них присутня книга. В нас є книги з тканини, і через тактильні відчуття яскраві малюнки дитина знайомиться з книгою, змалечку прив’язується до неї», - переконана співрозмовниця. 

Життя в стилі «еко»

З 2016 року в бібліотеці діє проєкт «ЕкоЛеотека», який навчає дітей правильно сортувати відходи, зменшити кількість покупок, дбати про екологію, навколишнє середовище, розповідає про здорове харчування тощо. «Проводимо майстер-класи, на яких показуємо, що можна зробити з використаних речей, як дати їм друге життя, щоб не викидати. Проводимо заходи і тут, і в школах, садочках, а також для вчителів, вихователів методистів в нас є окрема програма», - каже координаторка проєкту Ірина Пігура. 
В рамках проєкту діє і «Бібіліотека насіння», де діти можуть взяти різноманітне насіння, висіяти, виростити його вдома, а восени повернути вже зібране своє насіння. 
«Майстерня Муліне» - ще один проєкт ЕкоЛеотеки. «Ми його започаткували, оскільки виграли за грантом від Ґете інституту в Україні швейно-вишивальну машину. Діти на ній займаються під час майстер-класів – вишивають логотип бібліотеки на екоторбинках та інших виробах, шиють їх. Вчимося жити в стилі еко і дітям дуже цікаво попрацювати за цією машиною, створити щось нове зі старого, оздобити вишивкою», - каже співрозмовниця.

Курси програмування

А як же в сучасному світі без інформаційних технологій. І бібліотека відкрита до нових віянь, а займається цим ВІТЕР - відділ інформаційних технологій та електронних ресурсів. Як розповіла бібліотекарка цього відділу Надія Герасимчук, у бібліотеці діє багато курсів з програмування для дітей і підлітків. І не тільки програмування, а й навчання математики, логіки, конструювання. Також тут проводять різні майстер-класи для дітей, зокрема з доповненої віртуальної реальності, створення led-листівок, малювання 3D-ручкою та багато інших. Усі заняття безкоштовні.
«Ми співпрацюємо з міжнародною організацією Code Club, у нас в Україні вона розвинула діяльність з 2012 року. Наша локація є основною у Львові, де ми набираємо дуже багато груп від найменших (7-8 років), які починають зі програмування у Scratch, а також для старших у Java, Pіton та інших. Під час курсу з 3D-моделювання діти (від 10-12 років) працюють в програмі Tinkercad, а по його завершенні мають змогу видрукувати найкращу свою роботу на 3D-принтері і забрати додому. Для старших від 13 років маємо курс з 3D-моделювання Unity – це Інструмент для розробки ігор та інтерактивних програм. Познайомившись із основними принципами роботи Unity, учні отримають базові навички програмування С# та реалізують кілька власних проєктів – ігор. А в проєкті Lev-IT від маємо курс програмування Kids-ІТ, де працюємо з дітками від 5 років в програмі Code.org, там таке найпростіше кодування для дітей. Діти отримують базові уявлення про кодування, про алгоритми, цикли, повторення, дізнаються, що таке програма, хто виконавці алгоритму, роблять свої перші кроки в кодуванні. Це дуже інтерактивні заняття, бо ми з ними і бавимося, і програмуємо спочатку на папері, а відтак на комп’ютері», - розповідає вона.
Нещодавно відбулося відкриття літнього ІТ-кемпу. Зазвичай курс розрахований на 10-12 занять, які відбуваються щотижня. А оскільки зараз канікули, і діти мають більше часу, то заняття відбуваються двічі на тиждень і тривають годину для старших і 45 хвилин для молодших. 
На курсі може займатися 10-12 дітей. «Проте не варто засмучуватися, якщо не потрапили на курс, можна записатися на наступний набір. Є діти, які проходять всі курси, отримують базові знання та навички, а відтак шукають собі ще якісь школи чи гуртки, де вони можуть розвивати їх. Обмеження хіба за віком, жодних інших вимог немає. Займається на них і чимало дітей з числа внутрішньо переміщених осіб», - каже Надія Герасимчук. 
Щоб потрапити на курс, потрібно слідкувати за оголошеннями в соцмережах про новий набір, як на сторінці Львівської обласної бібліотеки для дітей, так і Lev-IT - студія розумного школяра, Code Club Львів та зареєструватися на нього за вказаним телефоном.

Все задля зручності

Для тих, хто вдень не має змоги взяти чи повернути у робочі години бібліотеки, діє послуга «Вечірній абонемент». Читачі можуть замовити книги завчасу через електронний каталог чи зателефонувавши на номером бібліотеки, а відтак вже по завершенні робочого часу їм ці книги, вже на них оформлені, видадуть. Так само їх можна повернути. «Якщо ви наприклад працюєте і не маєте змоги в години роботи прийти до бібліотеки, тут завжди є сторож, а оскільки зараз діє комендантська година, то до її початку можна взяти чи віддати книги», - каже Любов Саварин. 
А у зв’язку з пандемією, оскільки потрібно було мінімалізувати особисті контакти і запобігти скупченню людей, в бібліотеці з’явилася послуга «Книга на замовлення». Книгу можна замовити телефоном або через е-каталог на сайті, а відтак прийти у визначений час і забрати замовлення. Зараз ця послуга також активна. «Доставка щастя» - це доставка книг поштою. На бажання читача, його замовлення можуть відправити поштою. Так само він може ці книги повернути.

Бути собою

«В нашій в бібліотеці діє правило: дитина може бути собою. Ми нічого не нав’язуємо, адже діти навіть ще до народження вже є особистостями зі своїми схильностями, бажаннями, настроєм, а ті, що приходять до нас, тим паче. Тож якщо дитина хоче навіть тут посидіти в ґаджеті, може це робити. А може просто нічого не робити – сидіти, мріяти, думати посидіти, може поскладати конструктор чи пазли. А можна прийти з другом чи подружкою пограти в настільну гру. В нас можна робити все, звісно, в межах гарної поведінки. Тобто весь наш фонд, всі наші настільні ігри, пазли, конструктори, які є у нас в бібліотеці, все це у вільному доступі в будь-який час в межах робочих годин. Приходьте, буде цікаво», - запрошує Любов Саварин. 
Всі афіші та анонси заходів на сторінках в соцмережах – інстаграмі, телеграмі, фейсбуці. Можна теж підписатися на розсилку сайту http://lodb.org.ua/, вказавши свою е-адресу, щоб щодня після 18.00 отримувати лист зі всіма найближчими активностями. 
До кінця літа бібліотека працює з 9.00 до 18.00, субота і неділя вихідні. 
Телефон 067 654 3919
Адреса вул. Винниченка, 1
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8633 / 1.76MB / SQL:{query_count}