Плутанина на кордоні

Виїхати за межі України й надалі можна за внутрішніми паспортами

Буквально за два дні правила перетину державного кордону змінювались кілька разів. У неділю, 17 квітня, Укрзалізниця повідомила про випадки висадки пасажирів на кордоні через відсутність закордонного паспорта. В понеділок, 18 квітня, Державна прикордонна служба України (ДПСУ) офіційно підтвердила відновлення дії постанови Кабінету Міністрів від 27 січня 1995 року, яка передбачає виїзд за межі країни лише за наявності закордонного паспорта.

«Старі-нові» правила

«У перші тижні війни на кордоні спостерігалася гуманітарна катастрофа, коли тисячі людей штурмували кордон, сервісні центри не працювали, люди не мали змоги оформити належні документи, тоді ухвалювалось рішення щодо пропуску громадян або за внутрішніми документами, або іншими документами, за якими можна було ідентифікувати особу. Наразі такої авральної ситуації немає, тому людям варто дотримуватися визначеного порядку», – заявили тоді в ДПСУ. Але вже ввечері того ж таки 18 квітня ситуація знову змінилася.
«Можливість перетину кордону на виїзд за межі країни громадянами України за паспортом громадянина України (внутрішній паспортний документ) продовжено. Таке рішення ухвалене зважаючи на ситуацію, що складається на території України під час воєнного стану, коли наші громадяни не можуть швидко і вчасно оформити закордонний паспорт. Саме через гуманітарні обставини та за раніше досягнутими домовленостями з суміжними країнами співробітники прикордонного відомства здійснюватимуть пропуск громадян України, зокрема й за внутрішнім паспортним документом. Це стосується всіх громадян, незалежно від областей, з яких вони прямують», – повідомив пізнього вечора в понеділок, 18 квітня, Андрій Демченко, речник ДПСУ.
Також він уточнив, що виїзд за межі України дітей, які не досягли 16-річного віку, здійснюється за наявності паспорта громадянина України або свідоцтва про народження дитини (за відсутності паспорта громадянина України). Згідно з законодавством, у період дії воєнного стану виїзд дітей до 16 років можливий у супроводі одного з батьків, баби, діда, повнолітніх брата, сестри, мачухи, вітчима або інших осіб, уповноважених одним з батьків письмовою заявою, завіреною органом опіки, без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків та за наявності паспорта громадянина України або свідоцтва про народження дитини (за відсутності паспорта громадянина України) або ID-документа.
Водночас ДПСУ звертає увагу громадян України, що в окремих випадках під час перебування за кордоном може виникнути гостра потреба наявності закордонного паспорта, що визначено законодавствами країн, де наші співвітчизники планують перебувати, або під час поїздок між різними країнами. Тому українцям слід враховувати всі ситуації та за можливості оформити собі закордонний паспорт ще до перетину кордону.

95% біженців хочуть повернутися

16 квітня вперше від початку повномасштабної війни в Україну з Польщі в’їхало більше людей, аніж виїхало. Як повідомила Українська служба BBC з посиланням на дані прикордонної служби Республіки Польща, того дня в Україну в’їхали 22 тис. осіб, а виїхали 19 200. Наступного дня – 17 квітня – пасажиропотік дещо знизився (на рівні 65 тис. осіб в обидва боки) та становив 50 на 50 у співвідношенні в’їзду-виїзду. 
«Тенденція до збільшення пасажиро-транспортного потоку здебільшого пов’язана з поверненням в Україну на Великодні свята наших громадян, які працюють або навчаються за кордоном. Також зауважується повернення раніше евакуйованих українців з метою відвідування родичів та своїх домівок», – йдеться в повідомленні Західного регіонального управління Держприкордонслужби України – Західний кордон.
За даними відомства, загалом від початку нападу росії 24 лютого в Україну вже повернулися понад мільйон біженців. Приблизно 95% українців, які виїхали з країни внаслідок російського вторгнення, хочуть повернутися додому. Таку цифру в інтерв’ю CNN назвав Володимир Зеленський, інформує Офіс президента України (ОПУ). Водночас глава держави зазначив: поки що повертатися зарано, насамперед це стосується жінок і дітей. За його словами, вони мають повертатися тоді, коли «ситуація стабілізується».
Тим часом, як повідомили в Управлінні верховного комісара ООН з питань біженців, кількість біженців з України наблизилась до 5 млн осіб. Найбільше українців виїхали до Польщі – 2,8 млн людей. До Румунії приїхали майже 750 тис. біженців з України, до росії – 520 тис., до Угорщини – 460 тис., до Молдови – 420 тис., до Словаччини – 340 тис., до Білорусі – майже 23 тис. Крім того, за останніми оцінками ООН, близько 7,1 млн українців є внутрішньо переміщеними особами, і їх кількість «зростає з кожною хвилиною».
Країни світу продовжують всіляко підтримувати українських біженців. У понеділок, 18 квітня, керівник ОПУ Андрій Єрмак повідомив, що Сполучені Штати Америки офіційно запровадили статус тимчасового захисту для українців. «Зробили важливу роботу. Радий повідомити, що анонсований на початку березня спеціальний статус (Temporary Protected Status, TPS) для громадян України, які фізично перебували в США, від сьогодні офіційно запроваджено. Відповідне рішення внесене у Федеральний реєстр», – зазначив Андрій Єрмак.
Він підкреслив, що на прохання української сторони дату, на період якої громадяни України мали перебувати на території США для кваліфікації на TPS, було перенесено з 1 березня на 11 квітня 2022 року. Отже, громадяни України, які фізично перебували на території США станом на 11 квітня, зможуть скористатися цією програмою. Керівник ОПУ розповів, що статус тимчасового захисту надасть можливість українцям залишитися у США терміном до 18 місяців з можливістю подання документів на дозвіл на працевлаштування в країні.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8658 / 1.58MB / SQL:{query_count}