Корисне дозвілля для дітей

Як знайти цікаві заняття поблизу дому та де у Львові діти можуть займатися у гуртках та спортивних секціях безкоштовно

От і розпочалися шкільні будні – уроки, домашні завдання. Однак більшість батьків розуміє, що лише цього для повноцінного розвитку дитини замало. Щоби діти росли здоровими, розвивали свої здібності, мали нагоду набувати навики, відчути радість своїх здобутків та знайти друзів зі спільним зацікавленням, потрібно допомогти їм обрати заняття до душі в гуртках чи спортивних секціях, яких у нашому місті чимало.
Багато гуртків працює безпосередньо в навчальних закладах Львова. Деякі з них безкоштовні, деякі платні, але це дуже зручно, бо не кожні батьки мають змогу відводити дитину на заняття, особливо якщо гурток чи секція далеко від дому. Однак не завжди заняття у школі є тим, чим би дитина хотіла займатися. Зрештою, корисно змінити оточення, знайти нових друзів.

Квест «Що? Де? Коли?»

Обрати заняття до душі можна й поблизу дому чи школи, хоч зробити це не так просто: заклади позашкільної роботи з дітьми в нашому місті перебувають у підпорядкуванні різних управлінь міськради. Зокрема, центри творчості належать до управління освіти, дитячо-юнацькі спортивні школи – до управління спорту, а УДЮМКи – до управління молодіжної політики. Також діють дитячі гуртки та студії при закладах культури, що в підпорядкуванні управління культури. Є центри, що перебувають в обласному підпорядкуванні, у них також можна займатися. Є й чимало приватних закладів, зокрема спортивних клубів, які проводять заняття як у школах, так і в себе, однак тут уже точно доведеться платити за заняття. До речі, якщо ваша дитина займається в платному гуртку чи секції, рахунки про оплату варто збирати: після нового року ви зможете звернутися по податкову пільгу, і вам повернуть частину сплачених податків! 
Отже, варіантів чимало, але сам пошук і вибір може стати квестом «Що? Де? Коли?», бо, на жаль, у нашому місті поки що нема єдиного ресурсу, де були б представлені всі, хоча б комунальні, гуртки, студії та секції, з якого батьки могли б довідатися, які гуртки, студії чи секції діють поблизу дому чи школи.
Наразі інформацію про заклади позашкілля можна знайти на їхніх сайтах та сторінках у соцмережах або ж прийти безпосередньо в заклад. 
У вихідні, 11 і 12 вересня, діти та їхні батьки зможуть обрати заняття до душі, завітавши на дні відкритих дверей у центри дитячої творчості та на «Територію дозвілля», де будуть представленні УДЮМКи. Під час цих заходів діти зможуть взяти участь у численних майстерках, веселих квестах, навіть вибороти цікаві призи.
Для тих, що з різних причин не зможуть відвідати ці заходи, «Львівська Пошта» зібрала найважливішу інформацію про позашкілля у Львові.

Освітні гуртки

Як розповіла «Львівській Пошті» головна спеціалістка сектору виховної роботи та дозвілля управління освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міськради Іванна Гнідець, у підпорядкуванні управління освіти міста є 14 позашкільних закладів, на базі яких діють гуртки. Торік у Львові на базі цих закладів діяв 1191 гурток. Поки ще немає даних на новий навчальний рік, бо до 15 вересня триває набір дітей і формуються гуртки. В управлінні освіти сподіваюся, що цифра буде приблизно така сама. Уся інформація про гуртки – назва, де вони діють, а також контакти – вміщені на сайті Відкриті дані Львова.
«Наразі це інформація станом на минулий рік, невдовзі ми її оновимо, але загалом напрями і гуртки будуть такі самі, тож можна зорієнтуватися і скористатися цією інформацією», – радить співрозмовниця.
Найбільше дітей у гуртках художньо-естетичного спрямування – малювання, співи, танці, багато дітей займається в гуртках фізкультурно-спортивного спрямування, а також науково-технічного. 
Звісно, якщо дитина знає, чим би вона хотіла займатися, варто докласти зусиль, щоб дати їй змогу розвивати свої зацікавлення та здібності. На жаль, нині багато дітей не знає, чого хоче, але батьки воліють «витягти» сина чи доньку з телефону, планшета і зацікавити чимось справді корисним. Буває й так, що діти хочуть відразу багато всього, а відтак швидко втрачають інтерес. Як же знайти їм заняття до душі?
«Позашкілля – це не школа. Якщо дитина записалася на якийсь гурток, не обов’язково, що вона ходитиме саме на нього. Вона може спробувати себе в різних напрямках, у всьому, що завгодно. В суботу, 11 вересня, з 12.00 до 16.00 в наших позашкільних закладах відбудеться День відкритих дверей. Батьки мають нагоду прийти з дитиною в заклад, ознайомитися, які напрямки він пропонує, а діти спробувати себе на майстер-класах. Можливо, дитині сподобається щось таке, про що вона навіть не здогадувалася. Наприклад, у нашому Еколого-натуралістичному центрі відбудеться виставка кактусів, можливо, комусь саме це сподобається. Якщо комусь більше до душі науково-технічних напрямок, варто відвідати Центр науково-технічної творчості. Художньо-естетичний напрям представлений найширше, такі гуртки є в кожному районі міста. Загалом гуртків у Львові справді дуже багато, вони різноманітні, і діти зможуть знайти заняття, яке їх справді захопить, а здобуті знання і навички стануть корисними в їхньому подальшому житті», – переконує освітянка.
Всі гуртки, які діють в цих закладах, безкоштовні, ніякої додаткової плати немає! Для того, щоб записати дитину в той чи той гурток, потрібна лише заява, у деяких закладах це можна зробити дистанційно, заповнивши електронну форму, яку можна знайти на сторінці центру у фейсбуці. 
«Наше позашкілля працює і при школах, адже не обов’язково гурток має працювати на базі самого закладу. Якщо набирається певна група (а це, як правило, 12-15 дітей), потрібно звернутися до директора школи чи ліцею: «Ми б хотіли, щоб на базі школи проводили той чи той гурток». Тоді директор школи звернеться в позашкілля (не обов’язково того самого району, це може будь-який заклад нашого міста), може звернутися й до нас, в управління освіти, чи безпосередньо до керівника того чи того центру. Відтак керівник позашкільного закладу на підставі угоди про надання послуг скерує працівника, який на базі школи проводитиме той чи той гурток», – розповіла Іванна Гнідець.


Спортивні секції

Також у Львові є чимало місць, де можна займатися спортом. У підпорядкуванні міського управління спорту 16 дитячо-юнацьких спортивних шкіл та Клуб ігрових видів спорту. В кожній спортивній школі представлені різні види спорту, вся актуальна інформація є на їхніх сторінках у соцмережах, а також на сторінці управління. Всі заняття безкоштовні, з дітьми займаються професійні тренери. Вихованці забезпечені формою, обладнанням, інвентарем, виїжджають на змагання. Про це «Львівській Пошті» розповіла представниця управління спорту ЛМР Ксенія Пилипів.
«Діти можуть прийти спробувати себе, не обов’язково відразу записуватися», – стверджує співрозмовниця. 
У загальноосвітніх школах теж багато можливостей для занять спортом як від приватних клубів, так і від ДЮСШ. Можна звернутися в управління і отримати інформацію, де проходять заняття. 
«Серед дівчат нині популярні спортивна і художня гімнастика, хлопці полюбляють ігрові види спорту, в нас дуже добре зараз працює Клуб ігрових видів спорту: футбол, волейбол, баскетбол, регбі, футзал, водне поло та інші. Одноборства теж нині популярні – бокс, дзюдо, змішані одноборства. Можна вибрати те, що сподобається. Багато залежить від тренера, від команди, а також від батьків. Дитину можна зацікавити будь-яким видом спорту», – каже Ксенія Пилипів.
З її слів, у Львові у вихідні відбувається дуже багато різних заходів, фестивалів, і майже в усіх є спортивна складова. «Ми зараз дуже активно працюємо з нашими ДЮСШ, щоб вони долучалися до цих заходів, показували різні спортивні активності, в яких діти можуть себе спробувати. В липні для цього ми спеціально робили олімпійську фан-зону в дворику ратуші, де була трансляція з олімпіади, а діти, які приходили, могли спробувати себе щодня в іншому виді спорту. Тут багато залежить і від батьків, щоб у вихідні вони вели дітей не в торговий центр, а шукали варіанти, де діти могли б себе проявити на якихось атракційних подіях», – веде далі співрозмовниця. 
Приміром, у минулі вихідні відкрився центр «Арена-Боско», де управління теж організовувало багато активностей. На цьому тижні стартував Міжнародний турнір стрільби з лука, саме у Львові зародилася федерація цього виду спорту, і до її 90-річчя приурочені змагання. В суботу буде фінал у палаці Потоцьких. Можна прийти з дітьми – нехай побачать, що це за вид спорту. А вже у неділю відбудеться Кубок з тріатлону – теж дуже хороший і цікавий вид спорту.
Можна просто приходити в спортивні школи і просити тренерів, щоб дитина спробувала себе в тому чи тому виді спорту. Потрібно відчувати свою дитину, знати, до чого вона більш схильна. Дуже часто діти йдуть, як кажуть, «за компанію» зі своїми друзями. Тоді багато залежить від тренера: якщо він зможе зацікавити дитину, то вона залишиться і буде займатися. 
«Над цим ми багато зараз працюємо – проводимо для тренерів і адміністрації наших шкіл різні тренінги, майстер-класи, як спілкуватися і працювати з теперішніми дітьми. Зараз активніше залучаємо батьків. У ДЮСШ немає можливості проводити сімейні заняття, але в місті проводять дуже багато змагань, спортивних заходів, де можна брати участь всією сім’єю. Тільки відкритих кубків Львова 36! Це великі іміджеві змагання, своєрідні спортивні фестивалі. Є багато співфінансованих заходів. Хочемо донести до батьків, що спорт – це не просто дитина пішла до тренера і позаймалася, а спортивна школа – це не тільки заняття і фізична підготовка, це сім’я, громада, командний дух, це й цінності, виховання, дисципліна! І дуже важливо, щоби батьки до цього долучалися, щоби між собою спілкувалися, щоби в усіх було відчуття команди і підтримки – у дітей, батьків, тренерів. Тоді це працюватиме на результат, а діти займатимуться охоче і рідше хворітимуть. Батьки ж відчуватимуть свою залученість і причетність до успіхів дитини. Спорт – найдешевший на сьогодні спосіб бути здоровим, тому ми намагаємося проводити багато заходів і залучати батьків, бо саме від них багато залежить. Є дуже багато спортивних активностей, куди можна піти з дітьми, повболівати, спробувати себе, навчитися спортивної культури, донести це до своїх дітей. Стараємося виховати нову спортивну культуру, щоби змагання мали не тільки спортивну складову, а й були своєрідними спортивними фестивалями, щоби було цікаво і дітям, і батькам, усім, хто долучиться», – пояснює Ксенія Пилипів.

Дитячо-юнацькі спортивні школи Львова
 

ДЮСШ

Види спорту

Адреса

Контактний номер телефону

1.

ДЮСШ № 1 м. Львова

теніс, настільний теніс, стрільба кульова, футзал, бадмінтон

вул. Чернівецька, 4

+380978277742

2.

КЗ «ДЮСШ ім. О. Дем’янюка»

легка атлетика, фехтування

вул. Сєченова, 7

+380979907964

3.

КЗ «ДЮСШ ім. А. Дідуха»

веслування на байдарках та каное, водне поло

Наварія, вул. Берегова, 17

вул. Вітовського, 51 (басейн «Динамо»)

+380976499193

4.

КЗ «ДЮСШ «Карпати»

футбол

вул. Вахнянина, 1

+380676213828

5.

КЗ «ДЮСШ ім. В. Чукаріна»

художня і спортивна гімнастика,  акробатика (стрибки на акробатичній доріжці), спортивна акробатика

вул. Керченська, 8

+380673232699

6.

ДЮСШ № 6 м. Львова

спортивне орієнтування, художня гімнастика, футзал

Брюховичі, вул. Бічна Паркова, 10

+380677859787

7.

КЗ «ДЮСШ А. Білого»

Вільна боротьба, кікбоксинг, бокс, дзюдо

вул. Личаківська, 148

+380500725084

8.

ДЮСШ № 9 м. Львова

плавання, спортивне орієнтування, тріатлон, велосипедний спорт

вул. Клепарівська, 39 (велотрек, басейн СКА)

вул. Вітовського, 51 (басейн «Динамо»)

+380503703660

 

9.

КЗ «ДЮСШ ім. Д. Оббаріуса»

легка атлетика, дзюдо

вул. Рубчака, 8

вул. Басараб, 4

вул. Шафарика, 13

вул. Хвильового, 16

вул. Зубрівська 30

вул. Янева, 11

вул. Клепарівська, 31-а

+380677312106

10.

ДЮСШ «Олімпія»

дзюдо, самбо, стрільба з лука

вул. Патона, 7

+380676704333

11.

КЗ «ДЮСШ ім. П. Короля»

вільна боротьба, важка атлетика, волейбол

вул. Героїв Крут, 27

+380679338375

12.

ДЮСШ «Дебют»

шахи

вул. Фредра, 1

+380977471673

 

13.

КЗ «СДЮСШОР «Електрон» ім. Б. Кокота»

стрільба з лука

вул. Грабовського, 11

+380677886327

14.

ДЮСШ «Буревісник»

кінний спорт

вул. Стрийська, 119

+380975854395

15.

ДЮСШ «Зимових видів спорту»

санний спорт, хокей з шайбою

вул. Княгині Ольги,1

Новояворівськ, вул. Шевченка, 5

+380973483736

16.

КЗ «ДЮСШ «Рух»

футбол

вул. Дністерська

+380986765387Дитячі клуби

«Дитячі клуби Львова, УДЮМКи – це мережа осередків дозвілля, в яких діють безкоштовні гуртки та секції пізнавального, творчого і спортивного спрямування. Їхня мета – організувати юним львів’янам можливість цікаво і змістовно проводити дозвілля неподалік від дому», – каже координаторка проєктів управління молодіжної політики Діана Наорлевич.
У мережі дитячих клубів Львова багато гуртків, серед яких малювання, англійська, французька та японська мови, декоративно-ужиткове мистецтво, ментальна арифметика, танці, оздоровча гімнастика, гуртки технічного спрямування, студії театрального і циркового мистецтва, настільний теніс, атлетика, футбол, загальна фізична підготовка тощо.
Всіх зацікавлених дітей активно залучають до клубної діяльності. Педагоги-організатори проводять у клубах різноманітні майстер-класи, вікторини, пізнавальні та виховні бесіди, влаштовують перегляди фільмів, рухливі ігри. З нагоди релігійних і державних свят в дитячих клубах відбуваються тематичні заходи. Традиційними в дитячих клубах вже стали школи писанкарства, олійного живопису, макетування, дизайну, художні пленери під час канікул. Вихованців гуртків усіх напрямків залучають до любительських змагань з настільного тенісу, шахів, шашок, стритболу, футболу, легкої атлетики, волейболу.
«Щороку на початку навчального року триває набір дітей в гуртки та секції дитячих клубів. З цієї нагоди ми організовуємо фестиваль «Територія дитячого дозвілля», де буде можливість ознайомитися з пропозиціями безкоштовного позашкілля в нашому місті, – веде далі співрозмовниця. – Цієї неділі, 12 вересня, на площі перед ЛНУ імені Івана Франка о 12.00 дитячі клуби Львова запрошують батьків і дітей на «Територію дитячого дозвілля». Буде весело та цікаво всім гостям!» 
У програмі заходу три основні напрями – сила, креатив, інтелект:
– творчі майстерки, де можна самому виготовити маску з фетру, а з глини зліпити супергероїв;
– спортивні майстер-класи, на яких можна спробувати себе в таких видах спорту, як дзюдо, тхеквандо, карате, футбол, гімнастика тощо;
– конкурси, змагання і флешмоби для дітей – запрошуємо завітати на свято у костюмах супергероїв, найкреативніші учасники отримають призи;
– лотерея для найактивніших учасників – завдання для дітей зібрати мінімум три наліпки з кожної суперздібності та стати супергероєм, обов’язково отримати гарний приз;
– навчання англійської та японської мов, а також заняття з ментальної арифметики;
– для найменших діток – цікаві розвивальні заняття;
– розважатимуть відвідувачів свята веселі аніматори-супергерої.
Докладнішу інформацію про подію та роботу дитячих клубів Львова можна знайти у фейсбуці на сторінці Територія дитячого дозвілля, а також в інстаграмі.

Заклади позашкільної освіти Львова

*Львівський міський дитячий еколого-натуралістичний центр, вул. Кубанська, 12, тел. 276-14-19, ecochilds@ukr.net
*Львівський міський координаційно-методичний центр «Галицьке юнацтво», вул. Замкнена, 9, тел. 255-54-96, galjn@ukr.net
*Будинок дитячої та юнацької творчості Франківського району, вул. Наукова, 17, тел. 263-24-27 lpped_lviv@ukr.net
*Центр дитячої творчості «Веселка», вул. Антоновича, 47, тел. 237-24-22, cdtveselka@ukr.net
*Центр науково-технічної творчості учнівської молоді, вул. Антоновича, 70, тел. 237-61-78, untech@ukr.net
*Туристично-краєзнавчий центр «Княжий», вул. Володимира Великого, 125-а, тел.263-12-14, knyazhiy@lvivferleb.net
*Личаківський будинок дитячої та юнацької творчості, вул. Личаківська, 99, тел. 275-97-34, lbdut@i.ua
*Будинок дитячої та юнацької творчості м. Винники, вул. І. Франка, 1, тел. 296-04-97, bt_vynnyky@ukr.net
*Центр дитячої та юнацької творчості МЖК-1, вул. Хуторівка, 28-а, тел. 222-28-28, cdtu@mail.lviv.ua
*Дитячий центр туризму спорту і екскурсій МЖК-1, вул. Чукаріна, 9 , тел. 222-35-46, lvivdctse@gmail.com
*Центр творчості дітей та юнацтва Галичини, вул. Вахнянина, 29, тел. 275-19-56, 275-19-47, ctdug.lviv@gmail.com
*Дитяча школа народних мистецтв, вул. Антоненка-Давидовича, 6, тел. 221-11-36, dshnm.lv@gmail.com
*Центр дитячої та юнацької творчості Залізничного району, вул. Чернівецька, 4, тел. 238-39-63, cdutzal@gmail.com
*Будинок дитячої та юнацької творчості Шевченківського району, вул. Грінченка, 4-а, тел. 293-99-11, bydunok111. blogspot.com

Ігор Антахович, директор Львівського міського еколого-натуралістичного центру:
– У нашому центрі є 27 спрямувань гуртків на будь-який смак і для будь-якого віку. Гуртки мають три основні напрямки – ботанічний, зоологічний і загальноприродничий. Останній має ще таке відгалуження, як прикладний напрямок, тобто діти, окрім вивчення живих природних об’єктів, навчаються ще й щось робити руками: паперова пластика, робота з глиною, українська кухня, фітокосметика тощо. Ми працюємо з дітьми віком від чотирьох до 18 років. Є в нас відділення, сформоване з кількох гуртків для дошкільнят, – екосадок «Зернятко», де діти дошкільного віку опановують знання з природи в безпосередньому контакті з живими рослинами і тваринами. І найцікавіше те, що розклад цих гуртків сформований так, що дитина може перебувати з 9.00 до 14.00 або навіть до 18.00 – як буде зручно батькам. Для учнів молодшої школи є кілька гуртків, об’єднаних у відділення «Друзі природи», де вони здобувають знання з тих природничих дисциплін, які вивчають у школі. Заняття відбуваються щодня з 14.00 до 18.00. Для старших школярів є заняття в суботу і неділю, щоби їм було зручно добиратися з більш віддалених районів міста. Два останні роки для старшокласників у нас діє дві профільні навчальні лабораторії. Перша – лабораторія аквакультури, тут навчають доглядати, розмножувати і ставити певні генетичні досліди з водними організмами – рибами певних видів і ракоподібними. Друга лабораторія теж дуже цікава і дуже добре обладнана, торік ми отримали від спонсорів комп’ютерне обладнання для неї. У ній діти вчаться працювати з лабораторними тваринами – мишами, щурами, морськими свинками, без яких наша медицина і біологічна наука не могли б просуватися вперед. Нині такі актуальні вакцини проти коронавірусу не були б так швидко отримані, якби не робота з лабораторними тваринами. Але як із ними працювати, які є методи спостереження за їхньою поведінкою, як спостерігати за впливом зовнішніх факторів, харчування та іншого на тварин, навчають саме в цій лабораторії. Окрім того, у нас працює творча майстерня – майстер-класи у вихідні, в суботу і неділю, для школярів, які люблять працювати з природним матеріалом: глина, папір, деревина, каміння тощо. Під керівництвом наших наставників діти збирають природний матеріал, а потім із нього виготовляють якісь ужиткові чи декоративні речі, набувають певних знань та вмінь. Є кілька гуртків, які працюють щодня. Можна собі вибрати зручний графік, але гуртки працюють переважно двічі на тиждень. Можна зайти на нашу сторінку у фейсбуці – «Львівський міський еколого-натуралістичний центр», там є вся інформація, а також електронні форми для запису, оскільки в умовах карантину ми намагаємося щонайменше контактувати з батьками та іншими дорослими, які займаються організацією дозвілля. Можна прийти до нас, на вулицю Кубанську, 12, у вівторок та суботу і поспілкуватися безпосередньо з керівником гуртка, з’ясувати розклад занять у ньому. Всі заняття безкоштовні й максимально адаптовані до розкладу дітей, щоби їм було зручно займатися в нас після школи.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7829 / 2.07MB / SQL:{query_count}