А ви вже щепилися?

Як розмовляти з близькими про вакцинацію проти Covid-19

фото: пресслужба ЛМР
Вакцинація проти коронавірусу – єдиний шлях вийти з карантину та повернутись до звичайного життя. До такого висновку дійшли науковці різних країн, а Ізраїль уже показав успішний приклад. На жаль, в Україні багато людей не готові щепитися через різноманітні страхи та міфи довкола вакцинації. Станом на 12 травня в Україні вже вакцинувалися понад 882 тисячі осіб, на Львівщині – 64 тисячі осіб. 

Зрозуміти страхи

Страхи, пов’язані зі щепленням проти Covid-19, дуже різноманітні та не завжди очевидні. Хтось загалом проти будь-яких щеплень, хтось боїться уколів, а хтось – реакції тіла на вакцину. Більшість українців, зазначають експерти, турбує питання безпечності нових вакцин – їхньої якості та належного зберігання.
Відповідно до дослідження соціологічної групи «Рейтинг», 41% українців не готові щепитися проти коронавірусу. Головними причинами відмови опитані назвали недовіру до вакцини та страх побічних ефектів. За словами експертів, в Україні також є велике упередження щодо країни походження вакцини. І цей страх унікальний, тому що ні мешканці ЄС, ні США чи Канади такого страху не мають.
Майже половина опитаних (46%) вважають, що є кращі способи підвищити імунітет, ніж щеплення. Третина також вважає, що тим, хто перехворів на коронавірус, не потрібно вакцинуватись. Однак такі думки хибні, наголошують медики. Адже гарантований захист забезпечує лише вакцинація.

Розпізнати фейки про вакцинацію

Більшість українців боїться вакцинації, тому що не знає правди про неї. Щодня в інтернеті шириться неймовірна кількість фейків про коронавірус і вакцинацію. Деякі з них є суто внутрішніми, інші – глобальні, тобто однакові в різних куточках світу. Їх розповсюджують і реальні антивакцинатори, і армії ботів. Наприклад, у березні Служба безпеки України заблокувала роботу однієї з таких ботоферм, інформує Центр громадського моніторингу та контролю.
Латвійська медіаекспертка Ніка Алексєєва зауважує, що всі ці фейки ґрунтуються на трьох наративах: «Перший – що коронавірусна хвороба не така й небезпечна, а всі жахи нам розповідають, аби нас контролювати. Проте статистика захворюваності та смертності доводить протилежне. Другий – що вакцини є небезпечними для людського організму. Як правило, як докази наводять історії про побічні ефекти, що поширюються в медіа. Проте побічні ефекти для вакцин – це нормально, шкода від них усе одно набагато менша, ніж від коронавірусної хвороби. Третій – ми не повинні слухати медиків і науковців, бо вони працюють на фармацевтичні корпорації».
При цьому всі фейки апелюють до емоцій, а не фактів. Тож не варто їм піддаватись, а краще перевіряти всю інформацію в надійних джерелах. На сайті Міністерства охорони здоров’я докладно описано та спростовано кожен міф про вакцинацію. Наприклад, про смерть після вакцинації проти Covid-19, зараження коронавірусом під час щеплення, виникнення розсіяного склерозу чи безпліддя у жінок тощо.

Знайти надійних авторитетів

Якщо ваші близькі потрапили під вплив фейків про Covid-19, то фахівці радять зберігати спокій та намагатись поступово розвіяти їхні сумніви. Важливо не конфліктувати, адже так можна досягти лише протилежного результату.
Передусім потрібно знайти корінь упереджень та страхів про вакцинацію. Які вони бувають, написано вище. Зрозумівши, що лежить в основі небажання вакцинуватись, можна сформувати ефективну тактику переконання.
«Дискутувати потрібно, вислухавши всі аргументи вашого співрозмовника та підготувавши власні. Це можуть бути приклади наукових доказів, статей, світового досвіду, міжнародних рекомендацій, про які ви можете просто розповісти чи дати почитати. Також можна використовувати приклади з досвіду тих, хто має авторитетну думку для співрозмовника, а ще приклади з досвіду близьких», – радить Анна Суходольська, керівниця соціальних та поведінкових комунікацій ЮНІСЕФ в Україні.
Якщо рідні наводять приклад лікарів, які відмовляються вакцинуватись і дотримуватись карантину, слід знайти авторитетного медика, який виступає за щеплення. Це може бути ваш сімейний лікар чи фахівець, який допоміг вам раніше, або ж інший відомий лікар доказової медицини.
Якщо хтось щиро вірить у міфи про вакцинацію, то необхідно крок за кроком зруйнувати їх разом. Крім того, варто показати рідним, де шукати правдиву інформацію: на сайтах Міністерства охорони здоров’я, Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), ЮНІСЕФ та інших офіційних платформах. Добре скласти список ресурсів, яким не можна довіряти.
Ще один спосіб, про який розповідає Анна Суходольська, – це пояснити ризики хвороби та протиставити їх перевагам щеплення. Можна згадати випадки людей, які були підключені до апарату штучної вентиляції легень чи померли від коронавірусних ускладнень.
Хороший шлях переконати когось – власний приклад. Коли ви чітко обґрунтуєте, чому хочете вакцинуватись, то зможете краще вплинути на думку близьких. Можливо, ви чи ваші знайомі вже успішно отримали щеплення.
Експерти звертають увагу також на соціальний чинник. Деяким людям важливо зробити «як усі», тому на них може вплинути інформація про те, скільки людей отримали щеплення у їхньому місті чи районі.
Фахівці наголошують, що всі страхи вакцинації так чи інакше виникають від браку правдивої інформації. Працювати із ними потрібно поступово, терпляче шукаючи правильні слова та аргументи.

Зараз в Україні проти Covid-19 вакцинують:

медиків і працівників закладів охорони здоров’я;
мешканців і персонал будинків для літніх людей та спеціалізованих інтернатів;
учасників Операції об’єднаних сил на сході України;
соціальних працівників;
священнослужителів;
олімпійців і паралімпійців, які представлятимуть Україну на змаганнях в Токіо у 2021 році;
освітян, які залучені до проведення зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО);
співробітників патрульної поліції, Державної служби з надзвичайних ситуацій та прикордонників;
людей віком від 65 років. Пріоритет надається людям старшого віку та людям, які мають неінфекційні хронічні захворювання. Зокрема, цукровий діабет, серцево-судинні захворювання, хвороби органів дихання та нирок.
Якщо ви не входите до однієї з цих груп, ви можете записатися до черги на щеплення проти Covid-19 та чекати на повідомлення про початок вакцинації вашої групи.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4538 / 4.04MB / SQL:{query_count}