Навчаємо, допомагаємо, активуємо

Вже 20 років Львівська освітня фундація втілює в життя соціальні ініціативи Митрополита Андрея Шептицького

Сьогодні, 29 липня, виповнюється 155 років з дня народження праведного Митрополита Андрея Шептицького. У нашому місті з цієї нагоди заплановано низку заходів. Однак чи не найкращим вшануванням пам’яті Митрополита є втілення в життя в нинішніх обставинах його настанов.
Знаємо, що Митрополит, як духовний лідер, дбаючи про добро ввіреного стада, не обмежувався виключно релігійним життям вірян. Він умів бачив соціальні рани суспільства і в різний спосіб намагався спонукати людей до самоорганізації та взаємодопомоги. Зокрема, він заохочував священників бути промоторами змін у своїх парафіях, закликав громади не боятися брати на себе відповідальність. І не лише закликав, а й пропонував реальні інструменти для того, щоб змінювати життя на краще.
І сьогодні настанови Митрополита не втратили своєї актуальності, а чимало соціальних проблем можна вирішити громадою на місці. Вже 20 років допомагає в цьому Благодійна організація Львівська освітня фундація. Нині вона має три відділи, які охоплюють головні напрямки її праці: відділ розвитку громад, соціальний відділ та волонтерська програма БУР – Будуємо Україну разом.

Навчаємо

Як розповіла «Львівській Пошті» керівниця відділу розвитку громад ЛОФ Наталя Шалата, цільовою групою відділу є парафії, священники, громадські і благодійні організації. На сьогодні відділ провадить п’ять освітньо-грантових програм, через які намагається дати громадам інструменти для змін на місцях.
«Вже близько 10 років існує одна з найперших наших програм «Розвиток волонтерського руху на парафіях». Ми почали працювати з маленькими парафіями, створювали для них можливості брати участь в конкурсах на міні-гранти, пропонували точкове мікронавчання. За ці 10 років ми побачили, що є чимало священників, готових працювати з людьми, щось змінювати в своїх громадах. Це було навчання в дії. За п’ять років ми напрацювали базу по всій Україні, знали, хто є активним на Сході, в Центрі, тут на місці. Ми побачили, що така маленька ініціатива дає великі плоди, є поштовхом, що допомагає змінити на краще життя певної громади, якій бракувало не так коштів, як того, щоб в людей хтось повірив і допоміг розпочати зміни, дав імпульс», – розповідає менеджерка.
Згодом побачили, що дуже багато священників готові робити більше, але визнають, що не знають як, бо ані в семінарії, ані вже на парафії ніхто не вчить, як бути проєктним менеджером. Тож виникла ідея запустити навчальну програму для священників «Студії живої парафії», яку вдалося здійснити спільно з Карітасом України та о. Андрієм Нагірняком.
«Ми мали три набори – два у Львові і один в Краматорську. Отримали не тільки багато гарних відгуків, а й 30 якісних проєктів, які отці реалізували в своїх громадах. Два роки тому ми запустили ще одну програму «Школа відповідального служіння», яка стосується стратегічного розвитку громад на місцях. Щороку визначаємо шість громад, які готові щось робити і мають робочу команду з 15 людей, до якої входять священник, активні миряни, соціальні працівники, представники органів місцевого самоврядування та освіти. Ми приїжджаємо до них і цілий тиждень працюємо, допомагаємо виокремити проблеми громади і знайти способи їх вирішення.
Відтак ми вирішили продовжити навчання для священників зі всієї України і запустили навчальну програму «Соціальні інновації в громадах». Це стало дуже актуальним в контексті реформи децентралізації та деінституалізації, коли громада отримала більше можливостей залучати бюджет ОТГ для вирішення своїх проблем», – каже Наталя Шалата.
А вже завтра, 30 липня, відбудеться перша зустріч «Спільноти випускників ЛОФ», яка має стати платформою для активних священників, нагодою знайти однодумців, перейняти досвід, навчитися чогось нового.
«Митрополит Андрей надихнув нас, глибина його думки, його комплексне бачення людини. Він вірив, що можна преображати суспільство через маленькі громади, через їхнє служіння, через запровадження кооперації, через згуртування людей. Тому й гаслом нової програми обрали: «Україні потрібно багато Андреїв Шептицьких». У своїй місії ЛОФ декларує, що ми розвиваємо українське суспільство через створення і підтримку мережі волонтерських, соціальних та освітніх ініціатив, що нашим головним завданням є формування лідерів в громадах. І часто саме священники є тою позитивною рушійною силою в громаді, яка має високий рівень довіри, яка може згуртувати довкола себе ініціативних і активних людей, готових започаткувати певні зміни», – ділиться менеджерка.

Допомагаємо

Ще один відділ – соціальний – працює з дітьми-сиротами та сім’ями у складних життєвих обставинах, займається втіленням реформи інтернатних закладів і надає допомогу у створенні соціальних послуг на місцях. Його робота охоплює три рівні – превенцію, вирішення конкретних проблем і реінтеграцію дітей, які вже побували в інтернатних закладах. Вже є десять пілотних ОТГ, в яких працівники відділу допомагають розпрацювати стратегію розвитку громад і створити ключові соціальні послуги на місці.
«Реформу запустили, а от як її втілювати в життя на місцях інструментів не було. Ми вирішили, що зобов’язані включитися, тож працівники відділу допомагають створити на місці команди, до яких залучені різні експерти – представники органів самоврядування, соцпрацівники, мешканці. Ще одною програмою є «Мобільна бригада», яку складають юрист, лікар, психолог та інші фахівці. Вони виїжджають в громади у Львівській області, де допомагають родинам в складних життєвих обставинах – консультують, шукають вирішення проблем. Це дуже людяна програма, яка охоплює передусім віддалені села, де ми знаємо, що є діти сироти чи родини в складних життєвих обставинах. Це відбувається з залученням місцевих спеціалістів. Вчимо працювати на випередження, дбати про своїх дітей не десь далеко в інтернаті, а на місці, якщо потрібно, то створити дитячий будинок сімейного типу в громаді. Вже другий рік у співпраці з Львівською міськрадою проводимо навчання для патронатних сімей», – розповідає Наталя Шалата.
Вже 14-ий рік успішно діє програма підтримки дітей-сиріт фонду «Джинджер», націлена на допомогу дітям-сиротам і сім’ям у складних життєвих обставинах. Чимало проєктів стають можливими завдяки співпраці відділів ЛОФ.
«Вся наша робота націлена, щоб громади ставали самозарадними, щоб, як живий організм, мали колективний імунітет від соціальних хворіб. Бо обставини змінюються щороку. Під час карантину ми організовували курси для соціальних працівників, як допомогти сім’ям, які отримали дитину з інтернату, що потрібно зробити громаді, щоб та дитина не мусіла повертатися в інтернат», – розповідає Наталя Шалата.

Гуртуємо молодь

Третій відділ – волонтерська програма «Будуємо Україну разом» (БУР), яка через спільну працю, подорожі та неформальну освіту об’єднує українську молодь у мережу активних громадян.
В рамках цієї програми реалізовуються щорічні БУР-табори для молоді, акції взаємодопомоги: БУРчик, БУРтолока; навчальна програма “BUR.LAB Лабораторія відповідальності”, БУРмобіль – мобільна майстерня для перетворення сільського чи міського простору в комфортне місце відпочинку, зустрічей та генерування ідей), а також культурно-освітні заходи: БУРtalks, БУРнетворкінг, БУРмандри та інше. Волонтерська програма розвиває 8 БУР осередків у Києві, Харкові, Запоріжжі, Івано-Франківську, Чернівцях, Закарпатті, Львові та на Сході України (Донецька та Луганська області).

Як долучитися

Більше довідатися про діяльність ЛОФ, їхні програми та заходи можна на сайті БО «Львівська освітня фундація» та на сторінці у фейсбуку. Долучитися до діяльності ЛОФ можна у кілька способів. Наприклад, допомогти коштами. Для цього потрібно зайти на сайт, обрати і підтримати конкретний проєкт. А можна стати волонтером, наприклад, у програмі «Добрий сусід» – відвідувати раз на два тижні, спілкуватися, допомогти продуктами чи якоюсь працею в господарстві.
«Можна створити ініціативну групу у своїй громаді, напрацювати ідею соціально-важливого проєкту, наприклад переформатування бібліотеки на громадський простір, звернутися до нас, а ми допоможемо це зреалізувати її, підкажемо на яку конкретно програму податися», – запевнила Наталя Шалата.
Адреса:  м. Львів, пл. Юра 6/4
Контактний телефон: 0687074011
lef.pr.rozvutokgromad@gmail.com
http://www.lef.org.ua/
https://www.facebook.com/lvivedufound

Львівська освітня фундація це:

- 20 років успішної діяльності;
- понад 400 соціальних та культурних проєктів по всій Україні;
- багаторічна співпраця з понад 500 партнерськими організаціями;
- більше 5000 людей стали отримувачами новостворених соціальних і культурних послуг;
- охоплено понад 100 громад;
- залучено понад 3000 волонтерів;
- відремонтовано більше 200 помешкань;
- створено близько 100 громадських просторів;
- проведено більше 300 фандрейзингових кампаній;
- підтримано більше 50 сімей в складних життєвих обставинах;
- фахове навчання і менторська підтримка всім учасникам програм та проєктів ЛОФ;
- щорічні форуми з питань захисту прав дитини, деінституціалізації, створення послуг в громаді та ін.
За сприяння БО «Львівська освітня фундація», автономно діють три соціальних підприємництва:
- Родинний центр «Рясне»
- Соціальна майстерня «WoodLuck»
- Центр психологічних та освітніх послуг «Моя пташка».
За успішну діяльність у 2019 році БО “Львівська освітня фундація” здобула перемогу у номінації "Благодійність у соціальній сфері" на Національному конкурсі «Благодійна Україна».
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9029 / 1.64MB / SQL:{query_count}