Грудне вигодовування – запорука здоров’я дитини

Щоби у Львові нарешті запрацював Банк грудного молока, містян закликають підтримати петицію про закупівлю необхідного обладнання

Немає нічого ціннішого і кориснішого для дитини в перший рік життя за материнське молоко, це більше, ніж їжа, запевняють чи не всі неонатологи й педіатри світу. Молоко жінки, яка годує немовля грудьми, має особливий склад: малюк із перших днів життя отримує все необхідне для повноцінного розвитку. Аналогів корисних речовин, що містяться в грудному молоці, не має жодна дитяча суміш! Тож у ситуації, коли з певних причин у мами є недостатня лактація, коли стан матері не дозволяє годувати немовля (складна операція, хвороба, прийом несумісних з грудним вигодовуванням ліків, важкі інфекції) або ж дитина залишилася без матері, народилася передчасно і їй доводиться тривалий час перебувати в стінах лікарні, правильніше буде годувати її зцідженим донорським молоком, аніж штучною сумішшю.
У Європі налічується 226 Банків грудного молока. В Україні поки що є лише один – у Києві. Проте зовсім скоро перший у Західній Україні Банк грудного молока може з’явитися й у Львові. Приміщення вже підготували, більшість обладнання благодійники вже закупили. Залишилося придбати чи не найнеобхідніше: аналізатор та пастеризатор грудного молока. На придбання цих двох апаратів потрібно 45-50 тисяч доларів.
Аби швидше втілити задумане, львів’ян просять підтримати петицію. Медики та автор петиції кажуть, що кожен голос важливий і наближає справу до реалізації!

Корисно і для мами, і для малюка

Про цінність грудного молока для новонароджених не перестає наголошувати Ольга Децик – експертка з неонатології, завідувачка відділення патології недоношених новонароджених Львівської обласної клінічної лікарні.
«Коли діти родяться передчасно, на те є певні причини. Дуже часто проблеми криються в здоров’ї матері. Більшість діток, матері яких народили на 24-26 тижні вагітності, а таких досить багато, мають екстремально малу масу тіла. У таких випадках годування грудним молоком часто є складним, але дуже потрібним. Наприклад, жінки, які передчасно народили, за станом свого здоров’я тривалий час повинні отримувати медикаменти. Відтак свого молока дитині давати не можуть. Буває й таке, що діти відокремлені від матерів, адже пологи могли відбутися в якомусь районі Львівської області, а дитину спеціальним неонатологічним транспортом доправили у наше відділення. Нам важливо, щоби малюк із перших годин, днів життя отримував якісне харчування – грудне молоко. Тож наявність Банку грудного молока, який ми так хочемо запустити в нашому центрі, украй важлива», – зазначила «Львівській Пошті» Ольга Децик.
Діти, які п’ють донорське молоко замість суміші, з меншою ймовірністю страждають від небезпечних хвороб, у них знижується ризик непереносимості коров’ячого білка, а ще донорське молоко зміцнює імунітет і покращує психоемоційний розвиток.
Нагадаємо, що відкрити Банк грудного молока на базі Львівської обласної лікарні планували вже давно. Завдяки небайдужим людям, колишнім пацієнтам лікарні та благодійникам, у цокольному приміщенні вже зробили якісний ремонт, там працює сучасна вентиляційна та водоочисна системи, придбали мийно-дезінфікувальну машину, відповідне холодильне обладнання, сучасні молоковідсмоктувачі. Та щоб Банк повноцінно запрацював, потрібні ще два апарати: пастеризатор і аналізатор грудного молока.
«Річ у тім, що грудне молоко в різних жінок і при різному терміні вагітності відрізняється. А оскільки ми плануємо збирати молоко в багатьох жінок, нам важлива безпека. Увесь процес технологічно досить складний, тому має бути чітко налагоджений – материнське молоко потрібно правильно збирати, досліджувати, пастеризувати, зберігати, щоби потім розморожувати і годувати ним дітей, – веде далі експертка з неонатології. – Цілий світ вже має досвід у застосуванні такого молока з Банку. Ми вже також на цій дорозі. Будемо сподіватися, що найближчим часом наші недоношені діти, а часом і доношені, ті, яких мами не мають змоги годувати своїм грудним молоком, отримуватимуть його в нас».
Наразі в лікарні відкрита лише молочна кухня, де в сучасних умовах готують їжу – фірмові якісні суміші для дітей, яких тут лікують.
Скористатися молоком із Банку грудного молока насамперед зможуть маленькі пацієнти неонатологічних відділень Львівської обласної лікарні. Проте, зі слів Ольги Децик, якщо буде потреба в ньому у дітей з інших стаціонарів і воно буде в наявності, таким молоком ділитимуться.
Коли і як саме відбуватиметься забір та зберігання молока в майбутньому Банку грудного молока, Ольга Децик ще до кінця не знає, проте каже, що планують, аби в них зціджувати і залишати його могла кожна жінка, в якої є надмір материнського молока.
Банк грудного молока працюватиме цілодобово. Усе відбуватиметься безконтактним способом завдяки сучасним молоковідсмоктувачам. При цьому молоко матері проходитиме чіткий бактеріологічний та біохімічний аналіз. Лише безпечне молоко пастеризуватимуть і зберігатимуть у Банку.
Загалом лікарка каже, що більшість матерів готові ділитися своїм молоком з іншими, хоча є й чималий відсоток тих, що грудним молоком не годують навіть власних дітей.
«Годувати чи не годувати дитя грудним молоком – це великий розділ роботи медичного персоналу. Саме він має допомагати, переконувати і наполягати на грудному вигодовуванні. Так, є молоді матері, які через певні причини (зайнятість, соціальну активність, фігуру) не хочуть цього робити. Проте більшість дітей таки перебувають на грудному вигодовуванні! Зрештою, навіть у домашніх умовах зціджування, заморожування, а згодом розморожування і годування материнським молоком – досить складний процес. Це все також потрібно робити правильно, аби не нашкодити дитині. Тому ми хочемо відкрити у себе не лише Банк грудного молока, а й Центр вигодовування новонароджених. Хочемо, щоб наші консультанти змогли працювали з великою кількістю жінок, і не лише з наших відділень».
Чи буде донорське молоко для дітей повністю безкоштовним, ще також не відомо, як і те, коли саме придбають ці два апарати – пастеризатор і аналізатор – для повноцінного запуску Банку грудного молока. Ольга Децик сподівається, що це станеться найближчим часом.

Підтримайте петицію, подбайте про майбутнє дітей!

Підтримати петицію про закупівлю необхідного обладнання для створення першого в Західній Україні Банку грудного молока на базі Неонатального центру Львівської обласної клінічної лікарні просять усіх небайдужих львів’ян.
Зокрема, в планах придбати аналізатор грудного молока Miris HMA (Human Milk Analyzer) і пастеризатор Sterifeed S180 (Human Milk Pasteuriser).
«Кожна дитина має право на грудне молоко, але, на жаль, не кожна мама може дати його своєму малюку. Завдання Банку – допомога дітям, які особливо потребують цілющості грудного молока. Щорічно в неонатальних відділеннях лікується близько 600 немовлят, які в основному народжуються передчасно. Крім комплексного лікування, велике значення для їхнього одужання має безпечне, якісне та збалансоване харчування. І, без сумніву, грудне молоко є беззаперечним пріоритетом. Однак коли дитинка народжується хворою або ж передчасно і не може самостійно смоктати, матері доводиться тривалий період зціджувати груди та зберігати лактацію. Збір і зберігання грудного молока можливі лише в спеціальних і безпечних умовах Банку грудного молока. Для його повноцінного функціонування вкрай необхідне придбання пастеризатора та аналізатора грудного молока. Пастеризація грудного молока шляхом нагрівання до 62,5°С упродовж 30 хвилин з наступним швидким охолодженням до 25°С упродовж 10-15 хвилин та кінцевим охолодженням 4°С дає можливість підготувати його для подальшого зберігання, не втрачаючи при цьому його біологічної та імунологічної цінності. Аналізатор грудного молока дасть змогу визначити якісний склад та енергетичну цінність грудного молока протягом 60 секунд, дозволить проводити необхідну корекцію харчування кожної дитини відповідно до її потреб. Ми закликаємо всіх до комунікації на території Західної України», – зазначено в петиції.
Збір підписів під нею триває! Наразі з тисячі потрібних голосів є трохи більше ніж 270. Проте ще є час. Тож підтримайте ініціативу і ви!
Ознайомитися з текстом петиції та підписати її можна тут.

Олег Єлісеєв,
автор петиції:
– Це вже не перша петиція, яку я підготував і яка вже реалізована у Львові. Через петицію та збір підписів нещодавно вдалося поставити бактеріологічний аналізатор у клінічній лікарні швидкої медичної допомоги, що на вулиці Миколайчука.
Так склалося, що свого часу я потрапив у цю лікарню з важкою пневмонією. Цілком імовірно, що вже тоді у мене був той самий коронавірус, про який зараз усі говорять та багато хто хворіє. Я мав тривале лікування: спочатку приймав одні антибіотики, через кілька днів їх замінили на інші. Ізраїльські лікарі, з якими я мав нагоду консультуватися, порекомендували зробити аналізи на бактеріологічному аналізаторі, аби мені призначили потрібний антибіотик. Та, як виявилося, такого приладу в лікарні не було…
Після того, як я поспілкувався з медиками лікарні, переговорив із депутатами та заручився їхньою підтримкою, вирішив подати відповідну петицію. Тисячу голосів досить швидко зібрали, і потрібний прилад купили. Він уже стоїть у лікарні швидкої допомоги, працює. Звісно, було б ідеально, аби таке обладнання було в кожній львівській лікарні, як це є за кордоном.
Що стосується неонатального центру, то наша з ним співпраця триває вже досить давно. Почалося усе з моменту, коли кілька років тому моїй дружині, яка на той час була на сьомому місяці вагітності і мала проблеми зі здоров’ям, потрібно було терміново робити кесарський розтин, аби щонайшвидше відправити її на лікування в Ізраїль.
Син народився з вагою один кілограм 900 грамів. Дружина подалася на лікування, я ж залишився з дитиною сам. Щодня впродовж тривалого часу ходив у неонатальний центр, щоб хоч трохи побути зі своєю дитиною. Бачив різних діток, навіть набагато менших і кволіших за свого сина. У той момент я зрозумів, що просто так все це залишати не можна. Став потроху допомагати: привозив підгузки, креми, інші потрібні речі. Коли ж нещодавно знову звернувся до них, то зрозумів, що є велика потреба в допомозі.
Виявилося, що вже тривалий час у неонатальному центрі обласної лікарні ніяк не можуть запустити Банк грудного молока. Тож підготував петицію і планую заручитися підтримкою самих львів’ян, зібрати необхідну кількість голосів, а саме тисячу, щоб запустити процес. Після того, як будуть зібрані підписи, спробую «запустити» всі свої інструменти, комунікацію. Зараз веду переговори, і вже є певні домовленості з депутатами Львівської міськради. Питання буде поставлене на їхнє голосування, аби ті виділили кошти на купівлю аналізатора та пастеризатора грудного молока. Усе має відбуватися прозоро, я особисто за цим стежитиму. Якщо цього не станеться, готовий спілкуватися навіть із Міністерством охорони здоров’я.
Як відомо, приміщення для Банку грудного молока вже підготовлене, там зробили ремонт коштом благодійників. Тепер треба вимагати, аби за державні гроші були придбані ці два необхідні прилади.
Уже вдалося знайти представників, які продають їх у Києві, але, на жаль, обладнання це дуже дороге. Зараз вивчаємо ринок і пробуватимемо напряму домовлятися зі Швецією. На придбання цих двох апаратів потрібно 45-50 тисяч доларів.
Мені, як автору петиції, важливо, аби це обладнання якщо не стояло, то хоча б були виділені на нього кошти до осені цього року.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8485 / 1.66MB / SQL:{query_count}