Українська освіта під час пандемії: чого сподіватися

ЗНО-2020 відбудеться попри карантин, а ось до шкіл і вишів учні та студенти цієї весни вже точно не повернуться

Цей 2019/2020 навчальний рік, безперечно, ввійде у історію як унікальний. Поширення коронавірусу і пов’язаний із цим карантин, дворазове перенесення термінів виходу з нього (спочатку із 24 квітня, тепер із 11 травня), місяці «диванного» навчання, трансляції освітніх програм по телебаченню або через інтернет, дистанційне виконання домашніх завдань і таке ж написання самостійних, контрольних і модульних… Здавалося б, що може бути краще, аніж не ходити до школи чи вишу та все робити з дому?
Проте затяжний карантин, сила-силенна завдань та постійне перебування в одному закритому просторі з членами родини подекуди перетворилися на пекло і призвели до зворотного: школярі і студенти просяться у класи й аудиторії, до останнього сподіваючись, що в цьому році їм таки вдасться побачитися з друзями та закінчити навчальний рік очно.
ДПА для учнів четвертих і дев’ятих класів скасували
Проте, як стало відомо, навчальні заклади до вересня учнів таки не побачать. Виконувачка обов’язків міністра освіти Любомира Мандзій заявила, що часу чекати і розраховувати, що ситуація налагодиться, просто немає. Вихід тільки один – продовжувати дистанційне навчання, студентам віддалено здавати сесію, школярам – річні контрольні роботи, і таким чином «закрити» цей навчальний рік.
Також уже відомо, що ДПА для учнів четвертих і дев’ятих класів скасували, а от ЗНО таки доведеться проходити! Терміни зовнішнього незалежного оцінювання залежатимуть від епідемічної ситуації та тривалості карантину в Україні, але його проходження передбачається не раніше ніж у 20-их числах червня.
Школи Львова розробляють механізм завершення навчання для своїх учнів, повідомила 28 квітня очільниця міського штабу протидії COVID-19 Галина Слічна. «Усім будуть скеровані алгоритми роботи після завершення року, зокрема як виставлятимемо оцінки. Щодо 11-класників, то, якщо будуть послаблення і в червні з’явиться можливість виходити до школи, для консультації будемо організовувати такі заняття. ЗНО буде або в червні, або в серпні», – каже Галина Слічна. З її слів, 30 квітня стартуватиме онлайн-прийом документів на вступ до 1 класу. «Залишаємо час на серпень для тих, хто не матиме можливості подати онлайн. Такі батьки зможуть зробити це після карантину», – каже вона.

На канікули з-за домашніх «парт»

Як уже мовилося, всі уроки до кінця навчального року будуть проходити виключно на віддаленій основі. Діти до своїх класів не повернуться, навчання та оцінювання відбуватимуться дистанційно з домашніх «парт» до кінця травня, відповідно літні канікули почнуться у встановлені терміни! Це стосується також учнів і студентів закладів професійної освіти та закладів вищої освіти. Міністерство освіти і науки рекомендує вишам організувати дистанційне складання сесій та іспитів, не зміщувати жодні дати і закінчити навчальний рік у терміни, передбачені раніше.
«У червні місяці точно не буде навчального процесу в школах!»  – наголосила в.о. міністра освіти Любомира Мандзій.
З її слів, у червні триватиме процес закінчення навчального року та оформлення необхідної шкільної документації.
«Міністерство освіти і науки рекомендувало звичну структуру навчального року. Навчальний процес у закладах освіти закінчувався в останній тиждень травня. Так буде й цього року», – сказала вона.
Освітнє відомство вже навіть опублікувало рекомендації щодо завершення навчального року. Зокрема, у них мовиться про те, що в умовах використання технологій дистанційного навчання педради шкіл мають самостійно визначати особливості організації освітнього процесу і закінчення навчального року.
Зі слів в.о. міністра, навчальний рік не закінчиться лише для випускників 11-их класів, які мають пройти тести зовнішнього незалежного оцінювання.
«Навчальний процес для учнів усіх класів, окрім 11-го, закінчується відповідно до прийнятої структури навчального року, яку ухвалює педагогічна рада школи. Тому, шановні освітяни, ми працюємо з використанням дистанційних технологій із учнями до закінчення травня», – пояснила Любомира Мандзій.
Оформлення свідоцтв про здобуття базової середньої освіти, свідоцтв досягнень, табелів навчальних досягнень учнів має бути завершене не пізніше ніж 15 червня 2020 року.
Учням перших – восьмих і десятих класів, які не планують навчатися в іншому закладі освіти, рекомендують надіслати копії відповідних документів електронною поштою або в інший спосіб, а оригінал документа вручити у вересні 2020/2021 навчального року.

Із оцінками, але без олімпіад та випускних

Зважаючи на ситуацію в Україні загалом і тривалий карантин зокрема, про жодні свята Останнього дзвоника та випускні вечори не може бути й мови. Скасовані й усі учнівські олімпіади. IV етап Всеукраїнських учнівських олімпіад із навчальних предметів, що мав відбутися впродовж 2019/2020 навчального року, не проводитимуть узагалі через загальнонаціональний карантин.
Що стосується цьогорічного підсумкового оцінювання (тематичного, семестрового та річного) всіх учнів, включно з тими, що здобувають освіту за однією з індивідуальних форм, кожна школа здійснюватиме віддалено з використанням цифрових технологій.
У Міністерстві освіти і науки зазначають: підсумкові оцінки за семестр виставлятимуть із урахуванням результатів тематичного оцінювання, отриманих учнями під час дистанційного навчання та до його початку, практичних робіт із навчальних предметів природничого циклу, результатів оцінювання різних видів мовленнєвої діяльності тощо.
Якщо з навчального предмета не передбачені тематичні підсумкові роботи, підсумкову оцінку можна виставляти за результатами поточного оцінювання. Учні, які не мають результатів поточного оцінювання із об’єктивних причин, можуть бути оцінені за результатами проведення семестрової контрольної роботи.
Тематичні та семестрові підсумкові роботи, які були проведені в умовах дистанційного навчання під час карантину, записують у класному журналі без зазначення дати проведення.
Річне оцінювання здійснюють з урахуванням результатів оцінювання за перший та другий семестри навчального року.
Водночас профільне відомство не каратиме та не робитиме жодних висновків щодо шкіл, які не організували дистанційне навчання!
«Організаційних висновків ми проводити не будемо. Повноваження за впровадження освітнього процесу належать директору школи», – сказала в.о. міністра.
Дещо інше бачення щодо оцінювання учнів під час карантину є в ексміністерки освіти та науки Лілії Гриневич. Вона пропонує лібералізувати принцип оцінювання школярів та оцінювати їх за принципом «склав-не склав». Бо ж, мовляв, під час дистанційної освіти основна проблема полягає в розірваному зв’язку людей між собою.
За першим оптимістичним сценарієм ЗНО відбуватиметься орієнтовно 25 червня – 17 липня (результати до 31 липня). За другим: між 17 серпня – 4 вересня (результати до 17 вересня)
«Зворотний зв’язок має полягати в першу чергу у підтримці. Під час карантину варто зменшити кількість цифрових оцінок. Це по-перше. По-друге, необхідно давати зворотну інформацію дітям. По-третє, ми повинні усвідомлювати, вибачте за гірку правду, що ми їх не навчимо добре», – зазначила Лілія Гриневич під час онлайн-конференції EdCamp 2020.
З її слів, можливо, у когось із учителів розроблені такі навчальні матеріали, завдяки яким вони можуть претендувати на високі результати навчання, але навчальна діяльність має значно ширший спектр активностей, які можна забезпечити дистанційно.
«Так, ми не можемо скасувати ЗНО, тому що воно є основою для справедливого вступу до закладів вищої освіти. Але ми маємо лібералізувати оцінювання всіх інших дітей з усіх інших предметів у всіх інших класах», – сказала Лілія Гриневич.
Окрім того, ексміністерка звернула увагу на те, що оцінки, які сьогодні може ставити учитель, не завжди є об’єктивними, тому що невідомо хто виконував ці завдання.
«Ми мусимо змиритися з тим, що не отримаємо наприкінці карантину об’єктивного оцінювання. Я була б не проти запропонувати, принаймні з частини предметів, оцінку «склав-не склав». І це було б виправдано, зважаючи на такий формат навчання», – додала вона.
Проте карантин вплинув не лише на цей навчальний рік, а й на наступний. Зокрема, передбачається, що у вересні новий навчальний рік розпочнеться з проходження тих тем, вивчення яких відбувалося у дистанційному форматі. Зі слів в.о. міністра освіти і науки Любомири Мандзій, таке коригувальне навчання дасть можливість повторити, узагальнити окремі теми та вирівняти ситуацію в класі з освоєння того чи того навчального матеріалу.

ЗНО в масках та з дотриманням дистанції

Що стосується зовнішнього незалежного оцінювання, на яке цього року зареєструвалося понад 370 тисяч учасників, то воно відбудеться в звичному форматі.
Ідеї дистанційного проведення ЗНО, як і проведення такого оцінювання на відкритому майданчику або стадіоні, в профільному відомстві відкинули. Кажуть, що це неможливо через непередбачувані погодні умови і чинники безпеки.
Терміни проведення ЗНО залежатимуть від тривалості карантину.
Розглядають два варіанти початку основної сесії.
За першим оптимістичним сценарієм незалежне оцінювання відбуватиметься орієнтовно 25 червня – 17 липня. В такому випадку результати ДПА та ЗНО учасники отримають до 31 липня.
За другим: між 17 серпня – 4 вересня (результати оприлюднять до 17 вересня).
Проведення додаткової сесії ЗНО у 2020 році заплановане на 28 липня – 11 серпня, якщо карантин завершиться у червні. В іншому випадку додаткову сесію організують впродовж 22 вересня – 6 жовтня.
Щодо пробного ЗНО, то в профільному міністерстві наголошують: усі зареєстровані учасники зможуть пройти його в звичному форматі. Дати залежать від тривалості карантину. Тут також є два варіанти: червень або перша половина серпня.
До речі, формат і процедура проведення ЗНО змінюватися не будуть.
«В умовах епідемії проведення ЗНО набагато безпечніше, аніж вступні іспити в університетах. Більшість учасників проходять ЗНО за місцем проживання, тож їм не потрібно їхати в інше місто чи область. Натомість для складання вступних іспитів, навпаки, більшості вступників та їхнім батькам доведеться по кілька разів їздити в інші міста, що в рази збільшить кількість переміщень країною. Водночас вступні іспити зазвичай збирають набагато більшу кількість людей в аудиторіях, аніж ЗНО», – сказав заступник міністра освіти і науки Єгор Стадний.
Без змін залишаться кількість тестів та їхній зміст. Кожен учасник може скласти максимум чотири тести, а кількість завдань у них, які ґрунтуються на матеріалі, що вивчається у квітні – травні учнями 11-их класів, мізерно мала. Таке завдання може бути лиш одне на весь тест, тому передруковувати наклад тестових зошитів через таку малу кількість завдань не доцільно. Модель ранжування результатів тестування знижує вплив зовнішніх чинників, і УЦОЯО зможе статистично заповнити певні прогалини в підготовці учасників через карантин.
Передбачається, що у вересні новий навчальний рік розпочнеться з проходження тих тем, вивчення яких відбувалося у дистанційному форматі
Отже, у відомстві лише наголошують, що, окрім знань, ручок з чорним чорнилом, води в прозорій пляшці, документа, що посвідчує особу, та запрошення на пункт тестування, знадобляться ще й маска і антисептик.
У пресслужбі МОН наголосили: під час проходження тестів усі учасники та інструктори будуть забезпечені засобами індивідуального захисту і антисептиками! Крім цього, приміщення провітрюватимуть та дезінфікуватимуть, а учасників змусять дотримуватися соціальної дистанції.
«Формат і процедура проведення ЗНО у 2020 році не зміняться. За правилами, під час складання ЗНО в аудиторії перебуває максимум 15 учасників і два інструктори. Обов’язковою є дистанція півтора метра між учасниками в аудиторії, яка безумовно буде дотримана у зв’язку з епідемією. Соціальне дистанціювання також буде забезпечене і біля входу у приміщення, в якому відбуватиметься тестування, щоб уникнути скупчення людей», – сказано у повідомленні.
Ті ж учасники ЗНО, котрі контактували з хворими чи самі інфікувалися коронавірусом, зможуть скласти іспит під час додаткової сесії, коли одужають або вийдуть із самоізоляції. Якщо ж через ізоляцію або хворобу вони будуть змушені пропустити й додаткову сесію тестування, то будуть звільнені від ЗНО за станом здоров’я. І в цьому немає жодного ноу-хау, адже таке правило діяло й раніше для людей із певними захворюваннями.
Відповіді на всі запитання щодо проходження цьогорічного ЗНО можна знайти тут.

Онлайн-уроки для «початківців»

З 28 квітня, в межах проєкту «Всеукраїнська школа онлайн» розпочали трансляцію уроків для учнів перших – четвертих класів.
Програма розрахована на п’ять тижнів і складається з чотирьох предметів: українська мова, математика, наука і мистецтво.
Кожен урок триватиме 15 хвилин, що є оптимальним для занять дітей цієї вікової категорії у форматі теле- і онлайн-лекцій. Онлайн-версію уроків супроводжуватиме жестова мова.
Уроки транслюватимуть щотижня у вівторок та четвер з 09.00 до 10.00 на телеканалах: 1-ий клас – «Піксель»; 2-ий клас – UA:Перший; 3-ій клас – UA:Культура; 4-й клас – «ПлюсПлюс».
Також онлайн-версії занять будуть доступні на YouTube-каналі Міністерства освіти і науки України. Уроки ці також супроводжуватиме жестова мова.
«Основна мета проєкту – допомогти дітям початкової школи, які не мають сучасних девайсів, підключення до інтернету, підтримки дорослих, учитися дистанційно. Враховуючи кількість звернень щодо організації навчального процесу для найменших, зробити це було нашим обов’язком», – каже генеральна директорка Директорату внутрішньої та гуманітарної політики Офісу президента Вероніка Селега.
Нагадаємо: 6 квітня в Україні стартувала «Всеукраїнська школа онлайн» для школярів п’ятого – одинадцятого класів, які щодня дистанційно вивчають 11 предметів.
Для зручності в міністерстві також створили окремі списки відтворення. Тепер, зокрема, і для початкових класів: 1-ий клас – bit.ly/USO1class; 2-ий клас – bit.ly/USO2class; 3-ій клас – bit.ly/USO3class; 4-ий клас – bit.ly/USO4class; 5-ий клас – bit.ly/USO5class; 6-ий клас – bit.ly/USO6class; 7-ий клас – bit.ly/USO7class; 8-ий клас – bit.ly/USO8class; 9-ий клас – bit.ly/USO9class: 10-ий клас – bit.ly/USO10class; 11-ий клас – bit.ly/USO11class.

Всеукраїнська школа онлайн: найсумлінніші восьмикласники

Упродовж трьох тижнів роботи Всеукраїнської школи онлайн провели майже півтисячі уроків, які лише на YouTube подивилися понад 7 мільйонів разів. Проміжними підсумками поділилися в Міносвіти: про доступність уроків, про те, які класи дивляться уроки найбільше, з яких пристроїв вчаться школярі та про руханки, які не втрачають актуальності.
На YouTube-каналі МОН найбільше – 170 тисяч переглядів – мав список відтворення для 8-го класу. Наздоганяють їх учні 6-го класу – 150 тисяч переглядів та 9-класники.
Найменше переглядів мають уроки для 11-го класу – лише 56 тисяч. Це пояснюють тим, що для випускників створено значно більше ресурсів для дистанційного навчання та онлайн-підготовки до ЗНО, тому в період карантину вони радше концентруються саме на підготовці до тестування, інформує osvitoria.media.
Водночас аналітика YouTube свідчить, що абсолютна більшість – 51% глядачів – дивиться уроки з мобільного телефону. При цьому 39,1% учнів вчаться з комп’ютерів і 5,5% – з планшетів.
Руханки на YouTube-каналі МОН вже сумарно набрали понад 1,4 млн переглядів. Найпопулярніша з них – перша руханка – досягла 348 тис. переглядів. При цьому хештег #руханка в ТікТок вже має охоплення в понад 23,7 млн осіб.
Серед уроків найпопулярнішою лишається англійська, а найпопулярніше відео – для 5-го класу, що вийшло першим. Наразі воно набрало вже 95,2 тис. переглядів.
Уроки транслюються щодня з понеділка по п’ятницю щонайменше до кінця карантину. Кожного дня вони починаються о 10.00. Мета проєкту – дати кожній дитині вільний доступ до знань під час карантину. Зокрема, учні мають доступ до уроків з української мови, української літератури, історії України, всесвітньої історії, англійської мови, фізики, алгебри, геометрії, географії, хімії та біології.
Зйомки уроків відбуваються в Новопечерській школі Києва. У відеозаняттях беруть участь українські зірки: ведучі, музиканти, актори, спортсмени та ін. Вони відповідають на запитання, вирішують задачі та проводять досліди разом з учителями.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7818 / 1.73MB / SQL:{query_count}