Карантин із користю

Перелік найкращих освітніх ресурсів, завдяки яким діти зможуть учитися, та варіанти ідей і розваг, якими можна зацікавити дітей удома

У дитсадках, школах, вишах – карантин, який оголосили по всій Україні через новий коронавірус. Відвідуваність скасували до 24 квітня. Одна з найперших проблем, що виникла в батьків неповнолітніх дітей, – чим зайняти їх на час вимушених канікул.
І якщо школярі ще трохи будуть зайняті уроками, які їм дистанційно присилають учителі, то найменших треба розважати цілий день. Усі хочуть уваги та розваги! А оскільки гуляти вулицями, де може бути велике скупчення людей, як-от на дитячих майданчиках, не бажано, розважальні центри та кінотеатри взагалі зачинені, дозвілля можна провести з користю – щось додатково прочитати, побавитися в цікаві ігри.

Зберігайте спокій і навчайтеся дистанційно!

Дванадцять завдань із математики, шість вправ із української мови, десяток сторінок для читання з української літератури та історії, самостійне опрацювання тем і письмове виконання завдань із англійської та німецької мов, а ще практична з інформатики, вирощування в склянці рослинки… Все це за тиждень (окрім останнього пункту) має зробити львівська школярка – п’ятикласниця Анастасія. Завдання приходить їй на електронну пошту – Google Disk. Дещо із цього має дедлайн, тому виконані завдання потрібно вчасно скинути в папку та відправити учителеві-предметнику. Після перевірки педагог виставить оцінку, а вже наступного тижня вишле інші завдання.
Оголошуючи карантин, Міністерство освіти порадило школам «розробити заходи з проведення занять за допомоги дистанційних технологій». Тож як саме відбувається дистанційне навчання під час карантину – через електронні скриньки, фейсбук, ютуб, телеграм, вайбер чи скайп – залежить від кожної конкретної школи і конкретного вчителя з огляду на те, наскільки вони готові гнучко і швидко перебудувати свою роботу.
Хтось із учителів до змін досі пристосовується і думає, як все це має відбуватися. Та є й такі, що вже організовано працюють: записують трансляції, завантажують опитування, створюють відео, чати, онлайн-уроки.
У нашому місті опрацювання навчального матеріалу організовують з використанням технологій електронного навчання. Як наголосила керівниця міського штабу із ухвалення оперативних рішень в умовах загрози епідемії коронавірусної інфекції Галина Слічна, починаючи з цього тижня у Львові запровадили роботу на платформі Google Plus з метою уніфікованого підходу до організації освітнього процесу в усіх школах міста.
Освітніх ресурсів для дистанційного навчання, якими можуть скористатися і вчителі, і учні, тепер чимало. Багато з них на час карантину відкрили безкоштовний доступ до своїх курсів. Окрім того, займатися з дітьми можна самостійно.
Наприклад, освітні експерти радять учителям для уроків соцмережі та платформи Kahoot, Quzizz, IDroo, Miro, GIOS, Prometheus, EdEra, ClassDojo, Google Classroom.
Управління освіти Львівської міськради і Навчально-методичний центр освіти Львова серед найцікавіших освітніх онлайн-платформ для вчителів та учнів 5 –11 класів для навчання удома пропонує такі:
Математика та українська мова: https://learning.ua
Інформатика: https://studio.code.org/courses
Уроки з різних предметів: http://www.edufuture.biz/ua, https://miyklas.com.ua
Ресурс електронних книг із 3D-сценами, освітніми відео та завданнями: https://ua.mozaweb.com
Журнал про науку: https://kunsht.com.ua/pro-proekt
Математика, хімія, фізика, біологія, економіка: https://www.khanacademy.org (англомовний).
Усе, що стосується Steam-освіти: https://okgosandbox.org/lessons (англомовний).
Добірка різноманітних проєктів: https://diy.org (англомовний), https://www.ixl.com (англомовний).
Корисні ролики для навчання: https://www.youtube.com/education (англомовний).
Повний перелік онлайн-ресурсів для навчання: http://www.osvitalviv.com.ua/onlayn-resursi-dlya-distantsi
Також одними з найкращих для учнів є онлайн-курси iLearn, розроблені «Освіторією» разом з EdEra. До речі, відтепер їх можна дивитися по телебаченню. Зокрема, «Освіторія» прийняла рішення пристати на пропозицію Верховної Ради України та запустити щоденні трансляції відеоуроків і онлайн-курсів для школярів середньої та старшої школи під час карантину. Тож тепер діти в кожному куточку країни, які не мають доступу до якісного інтернету і гаджетів, зможуть навчатися та готуватися до ЗНО, увімкнувши телеканал «Рада». Відеоуроки також дублюють на Youtube-каналі Міністерства освіти і науки України.
Цього тижня ТРК «Рада» транслюватиме відеоуроки з української мови та літератури, англійської мови, історії України та біології у вільний від пленарних засідань час. У вихідні планують повторення відеоуроків та окремі відео з розбором матеріалів пробного торішнього ЗНО.

Час на ігри та розваги

Ідей того, що можна робити з дітьми на карантині, чимало: від ігор до створення колажів. Найголовніше, зі слів дитячої психологині Оксани Погонич, аби дітям було цікаво і вони нарешті відірвалися від ґаджетів.
«Поєднуйте корисне з приємним. Читання, хатні справи перетворюйте на гру. Нехай діти самі обирають собі ігри, а ви, батьки, стежте за правилами їх виконання. Ігри мають бути різнопланові, – каже вона. – Дітям дошкільного віку буде цікаво пограти в карти із зображенням тварин, для учнів початкової школи можуть бути ігри з кубиком, для підлітків та старшокласників – «Монополія» та інші ігри, які розвивають логічне мислення».
Не варто оминати й заняття для розвитку. Оксана Погонич зазначає, що з дітьми можна розмальовувати картинки, ліпити з пластиліну чи створювати картини з кінетичного піску, читати книжки чи робити вправи-завдання.
Кілька порад для ігор та розваг:

Пограйте в настільні ігри

Знайдіть час пограти з дітьми в їхні улюблені настільні ігри, адже в кожного вони, ймовірно, є: «Монополія», «Вгадай мелодію», «Міста». Тож знайдіть час і пограйте всією сім’єю – це весело і пізнавально.
Можна також купити великий пазл із нескладним кадром чи картинкою з будь-якого мультфільму.

Не забудьте про розвивальні ігри

Збудуйте курінь (шалаш). Їх у дитинстві не будували тільки ледачі. Коли почнете споруджувати з дитиною «будинок» із табуреток, ковдр, подушок і коробок, самі того не помічаючи, повернетеся в дитинство і обов’язково захочете спорудити свій особистий курінь для читання та медитації.
Пограйте в озвучування. Вимкніть звук у телевізорі і на мультики, кіно чи новини придумайте власне озвучення. Дитина услід за дорослими перевтілиться у справжнього артиста!
Ще одна розвивальна гра – вгадайка. Зав’яжіть дитині очі шарфом і давайте в руки по черзі різні предмети: м’яку іграшку, м’яч, тарілку, зернятка, книгу тощо. Завдання дитини – вгадати на дотик, що у неї в руках. Ускладнити гру можна, якщо вгадувати речі за запахом або, наприклад, за смаком.
Коли темно, побавтеся в тіні. Загадково й заманливо показуйте театр тіней на стіні при запаленій свічці. Тут включається фантазія і творчість. Але не варто обмежуватися лише літаючими пташками або гавкаючими собаками, зображуваними за допомоги рук. Виріжте разом із дитиною з паперу силуети героїв відомих казок і придумайте для них ролі.

Займіться творчістю та знайдіть нове хобі

В інтернеті можна знайти безліч онлайн-майстер-класів із хенд-мейду: аплікації, вишивки, виготовлення ляльок-мотанок, декупаж, вироби з паперу, тканини, глини та інших матеріалів, виготовлення домашнього мила тощо.
Вибирайте щось таке, чого ще не робили ні ви, ні ваші діти, а потім дивіться, у кого вийшло краще! Цілком можливо, що саме так дитина знайде собі нове хобі чи навіть зробить це справою всього свого життя.

Приготуйте щось смачненьке

Дозвольте дитині вибрати якусь цікаву страву, нехай вона сама знайде потрібний перепис. Звісно, карантин не найкращий час для походів по магазинах, але ж не сидіти голодними?
Обов’язково приготуйте це разом та покажіть дитині, як це потрібно робити. Якщо їй сподобається, можете зробити це сімейною традицією і готувати разом, до прикладу, щосуботи.

Перегляньте фільми

Пошукайте в інтернеті фільми чи мультфільми, які можна дивитися з дітьми. Це можуть бути «Пригоди Паддінгтона», «Коко», «Білосніжка і семеро гномів», «Красуня і чудовисько», «Нікчемний я», «Джуманджі», «Людина-павук» тощо.
Але не дивіться більш ніж одного фільму на день з дитиною дорослішого віку, для молодшого школяра вистачить 30-40 хвилин. Спільний перегляд фільму цінний не лише як цікаве проведення дозвілля, а й як привід обговорити теми, які давно відкладали.

Читайте книжки

Домовтеся з дитиною, що на час карантину вона прочитає книгу, яку сама вибере. Допомагайте їй у цьому або читайте разом. Після цього обговоріть книгу, героїв, попросіть дитину намалювати якийсь епізод (якщо вона, звісно, захоче).

Послухайте аудіокниги

Якщо батькам здається, що екрана в житті дитини і так досить, зверніться до аудіокниг. Пам’ятаєте, як ми в дитинстві заворожено слухали платівки? Майже всі їх можна знайти в оцифрованому вигляді у мережі. А ще в Україні працює онлайн-радіо, на якому цілодобово транслюють казки, і онлайн-аудіобібліотека «Слухай». Знайти собі там до вподоби книги можуть і діти старшого віку, і дорослі.

Заведіть щоденник

Купіть дитині гарний блокнот, який застібається на замочок чи закривається на ключик. І запропонуйте своєму чаду щоденно вести його, записувати туди свої думки і описувати, як минув день. Це допоможе розвинути пам’ять дитини і здатність чітко висловлюватися.

Подбайте про скарбничку

Зробіть скарбничку і навчіть дитину правильно витрачати гроші. Можна навіть складати список заробітку. Щоб отримати гроші – треба їх заробити. Полила квітку – 5 гривень, прибрала іграшки – 10 гривень, застелила ліжко – 15 гривень.

Розберіть фото на смартфоні

У сучасних батьків чи самої дитини у смартфоні «звалені в купу» тисячі фото: ось дитина усміхається, йде до школи або скорчила смішну міну. Можна разом вибрати кращі знімки, з яких потім надрукувати альбом.

Візьміться за хатню роботу

Дитина, якщо її правильно і вміло попросити, може: прибрати в квартирі (пропилососити, підмести, помити підлогу, витерти пил), розкласти і розвішати на свої місця речі (чистий одяг – у шафу, а брудний – у пральку або в кошик для брудної білизни), стежити за станом взуття (мити його в разі потреби, завжди ставити на місце), полити квіти, поговорити про домашнього улюбленця (мити, витирати лапи, змінювати вміст лотка), застеляти своє ліжко, мити посуд і розкладати його, накривати на стіл і протирати його після їди, сортувати і прати одяг, розвішувати на мотузках тощо.

Складіть генеалогічне дерево спогадів

Саме час звернути увагу дітей на родичів старшого віку. Якщо ви вже складали генеалогічне дерево сім’ї, час його «оживити», розпитати бабусь і дідусів, якими вони пам’ятають своїх батьків, бабусь, дідусів, і додати до дерева короткі розповіді на основі їхніх спогадів.

Посадіть і виростіть рослину

Привчіть дитину бути відповідальною. Купіть насіння квіток, нехай дитина посадить їх у землю і час до часу поливає. Квітка – не пес чи кіт, тож сильно не заважатиме.
Якщо дитина не хоче квітів – запропонуйте і допоможіть їй виростити у горщиках, до прикладу, помідори. Можна вибрати й зовсім екзотичні рослини: манго, авокадо, банан. Якщо ж результату хочеться скоріше – проростіть квасолю.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8505 / 1.67MB / SQL:{query_count}