Карантин навчанню не завада!

До 3 квітня у Львові та області призупинили навчання. Чи готові львівські школи до дистанційного навчання та що робити працюючим батькам із дітьми удома

Із 12 березня по всій Україні, зокрема у Львові та області, запровадили карантин. Триватиме він три тижні – до 3 квітня. Саме до цього часу призупинили навчання в усіх закладах освіти незалежно від форми власності та сфери управління: дошкільної, загальної середньої, позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та післядипломної. Тобто мовиться і про державні, і про приватні установи. Подальші дії коригуватимуть залежно від епідеміологічної ситуації в Україні.
В Україні виявили вже трьох хворих на коронавірус,  тому карантин запроваджують, аби запобігти поширенню цієї недуги. Із превентивною метою карантин є і у Львові та області. Зі слів міського голови Андрія Садового, у нас він потрібен, бо ми межуємо з Польщею, де хворих на коронавірус набагато більше. «Поляки запроваджують карантинні заходи з понеділка. Зі Львова до Польщі трохи більше ніж 60 кілометрів. Тому це питання на часі. Це превентивний захід. Краще мінімізувати будь-які ризики», – прокоментував мер і додав, що багато українців, які працюють в Італії, повертатимуться додому задля святкування Великодня, тож ризики зростатимуть.
Отже, Кабмін і органи місцевої влади заборонили відвідувати усі заклади освіти, а також наполегливо рекомендували під час карантину утриматися від відвідування велелюдних місць. Натомість у мільйонів батьків виникла проблема, куди подіти дітей на три тижні або як не з’їхати з глузду з ними удома. Роботодавцям радять працівників, що мають малолітніх дітей, які через карантин у школах та садочках мусять залишатися вдома, перевести на дистанційну роботу або ж надати їм відпустку.

Вчитимуться, але не в школі

Що конкретно робити учням під час вимушених тритижневих канікул та як саме відбуватиметься відпрацювання навчального матеріалу, освітяни досі не вирішили. За їхніми рекомендаціями, навчання варто проводити з використанням технологій електронного навчання. Як пояснила заступниця міського голови Галина Слічна, якими методами це все буде впроваджене, вирішують самі школи.
Як варіант міське управління освіти також радить школярам опрацьовувати навчальний матеріал із використанням технологій електронного навчання, а саме е-щоденника, viber-групи, telegram-групи, google-класу, електронної пошти тощо шляхом ущільнення матеріалу.
«Усі навчальні заклади Львова готові до дистанційного навчання. Я мав розмову з ректорами вишів, вони також готові до такого кроку. Така ж ситуація і з нашими школами. Всі діти отримають чіткі завдання, буде постійний зв’язок учнів із класними керівниками, вчителями. Звісно, постає питання, як дистанційне навчання будуть сприймати студенти і школярі, чи будуть вони активними», – сказав Андрій Садовий.
Питання, як відбуватиметься дистанційне навчання під час карантину, дуже хвилює і співзасновницю громадських організацій «Батьківський контроль» і «Смарт освіта» Іванну Коберник. З її слів, відповідь залежатиме від кожної конкретної школи і конкретного вчителя – наскільки вони будуть готові гнучко і швидко перебудувати свою роботу, наскільки в дітей і вчителів є якісний інтернет-доступ і наскільки вони вміють ним користуватися.
«Дистанційне навчання – це не написати у вайбері «прочитати в підручнику параграфи сім – дев’ять, відповісти на запитання, що містяться після них, і виконати вправи п’ять – десять». Система освіти ще жодного разу системно не давала рекомендацій на такий випадок. Усе, що вона зможе зробити зараз, це дати список лінків на дистанційні платформи. Але й це не є дистанційне навчання! Бо знати лінки недостатньо, треба ще вміти ними користуватися і правильно організувати роботу – свою і дітей», – зазначила вона.
До речі, на час написання статті «Львівській Пошті» так і не вдалося поспілкуватися з жодним директором школи, розпитати, як усе відбуватиметься в тому чи тому навчальному закладі… Відповідь у всіх коротка: «Самі ще нічого конкретно не знаємо, тому коментувати не беремося».
Хоча по Україні школи в цьому напрямку вже роблять перші кроки. Наприклад, у столиці від 16 березня на телеканалі «Київ» показуватимуть телеуроки. У ефір виходитиме чотири уроки з різних предметів тривалістю по 30 хвилин. Щоправда, вони будуть націлені на учнів випускних дев’ятих та одинадцятих класів. У інших містах окремі школи вже підготували матеріали для дистанційної роботи. Завдання для самостійного опрацювання матеріалу для учнів перших – третіх класів можна отримати через створені групи батьків у вайбері. Для учнів четвертих – одинадцятих класів завдання розміщують на шкільних сайтах. Мовиться про те, що після закінчення карантину вчителі-предметники перевірять виконання цих завдань та виставлятимуть оцінки.
До речі, що стосується оплати праці працівників навчальних закладів на час призупинення освітнього процесу, то тут закон на їхньому боці: відповідно до ч. 3 ст. 113 КЗпП України, час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).

За змоги працюємо дистанційно

Аби неповнолітні діти на час карантину не залишалися вдома самі, роботодавців просять організувати батькам роботу вдома. Особливо на цьому наполягає уповноважений президента України з прав дитини Микола Кулеба.
«Як батько чотирьох дітей, я розумію, що для багатьох сімей це стрес. Адже такі раптові вихідні у дітей створюють додаткові труднощі дорослим. Відкритим залишається питання, з ким залишити дитину. Тому звертаюся з проханням до роботодавців: поставтеся з розумінням до працівників, у яких є діти! Адже під час канікул, карантинів зазвичай частішають випадки травматизації дітей через недогляд. Розгляньте варіант встановлення гнучкого робочого графіка або можливості працювати дистанційно. Якщо зробити це неможливо, звертаюся до батьків: візьміть на цей час відпустку!» – закликає він.
Із таким же закликом звернувся до працедавців Андрій Садовий: «Якщо у вас працюють молоді батьки, які мають малих дітей, дайте їм можливість побути в цей час удома!».
Якщо дистанційно працювати не вдасться, можна написати заяву про надання відпустки. Зі слів адвоката Олега Мицика, на період оголошення карантину, відповідно до Закону України «Про відпустки», працівникові може бути надана така відпустка, щоправда, без збереження заробітної плати.
«У статті 25 цього закону мовиться про те, що відпустка без збереження заробітної плати на бажання працівника надається в обов’язковому порядку матері або іншій особі для догляду дитини віком до 14 років на період оголошення карантину на відповідній території, – запевняє він. – У разі звернення працівника із відповідною заявою роботодавець не може відмовити йому в наданні такої відпустки».
Окрім цього, працівники, які мають дітей відповідного віку, також мають право на щорічні основні або додаткові відпустки. Їх надання не пов’язане із запровадженням карантину на відповідній території. Жінкам, які працюють і мають двох або більше дітей віком до 15 років або дітей з інвалідністю, або тим, що всиновили дітей, щороку надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів.

Центр «Джерело»: батькам до уваги

Із 16 березня до 3 квітня включно призупинене надання послуг денного догляду дітей та осіб з інвалідністю в центрі «Джерело». Послуги раннього втручання та реабілітації, послуги програми розвитку дитини та інклюзивно-ресурсний центр Сихівського району в цей період надаватимуть відповідно до складених графіків клієнтам без ознак гострих респіраторних захворювань.

Інтернет-ресурси для самоосвіти

Україномовні

1. Математика, українська мова для учнів 1 – 9 класів (https://learning.ua)
2. Підготовка до ЗНО (https://prometheus.org.ua/zno)
3. Математика, платний ресурс (https://gioschool.com)
4. Математика українською, а фізика, література, історія – російською (https://uk.khanacademy.org)
5. Кейс-уроки з різних предметів, платний ресурс (http://www.edufuture.biz/ua)
6. Інформатика (https://studio.code.org/courses)
7. Курси для старшокласників і вчителів (https://www.ed-era.com/courses)
8. Для першокласників: генератор прописів, математика, логіка (https://childdevelop.com.ua/generator/letters/propisi.html)
9. Понад 100 вправ на різні навички – від оволодіння клавіатурою до арифметики, читання, природи, абетки Брайля тощо (https://gcompris.net/index-uk.html)
10. Вправи з читання, математики, логічні ігри, поділені за класами (https://www.eduactiv8.org/screenshots/1)
11. Ресурс присвячений математиці, поділений за класами (https://www.matific.com/ua/uk/guests/content/by-matific)
12 Математика (https://vchy.com.ua)
13. Ресурс, де є електронні книги, платний (https://ua.mozaweb.com)
14. Почитати чи послухати для старших класів (https://kunsht.com.ua/pro-proekt)
15. Математика та фізика (https://educationpakhomova.blogspot.com/2020/03/10.html?m=1)
16. Онлайн-курси з основних предметів ЗНО, вебінари з найкращими репетиторами Києва, тести, подкасти, матеріали для самопідготовки (https://ilearn.org.ua/#courses)

Англомовні

1. Математика – від елементарної арифметики до дифрівнянь. Розділ для найменших із навчанням читання. Хімія, фізика, біологія, економіка. Шкільна програма та рівень університетів (https://www.khanacademy.org)
2. Уроки про модний зараз STEAM (https://okgosandbox.org/lessons)
3. Підбірка різних проєктів – від готування до біології, від ремонтування велосипеда до фотографії, платний ресурс (https://diy.org)
4. Смішний ресурс для вивчення основ малювання за допомоги різних інструментів (http://tuxpaint.org)
5. Збірка англійською для тих, що не вміють читати (www.mathplayground.com, https://www.ixl.com)
6. Захоплива математика англійською для дошкільнят та молодших школярів на ютубі (канал Numberblocks). Alphablocks познайомить з англійською абеткою та допоможе освоїти читання англійською.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8605 / 1.65MB / SQL:{query_count}