Малий бізнес в Україні: від ідеї до прибутку

Пошиття сумок, виготовлення прикрас та власна ферма з козами. Як львівські підприємці розпочали свою справу, з якими труднощами їм довелось зустрітись та де вони шукали своїх перших клієнтів

Хто не мріяв працювати сам на себе? Мабуть, кожен із нас на певному етапі свого життя прагнув кинути роботу, яка не приносить задоволення, та почати працювати над реалізацією власної ідеї. Однак деколи нас зупиняла відсутність ідеї, брак коштів для стартового капіталу або ж страх ризикнути… Так-так, ризик здебільшого викликає негативні емоції. Наш мозок сприймає ризик не як 50/50 (справа або принесе прибуток, або прогорить), а як втрату заощаджень, власних сил…
Думали, що це тільки у вас такі думки? Підприємці, з якими поспілкувалась “Львівська Пошта”, теж починали свою справу з такими думками. Однак вони наважились ризикнути, і їм вдалося! Вам також вдасться, варто лиш почати! А для мотивації та натхнення у новій рубриці “Львівської Пошти” “Власна справа” читайте історії трьох різних бізнесів: сумок Potynska, прикрас Gamine Birdie, а також ферми Cozy farm.


Головне загорітись ідеєю, а вже потім думати про прибуток

Уже кілька років поспіль Інна Потинська створює надзвичайні сумки зі шкіри. Нині у дівчини багато замовлень, які вона приймає здебільшого через соцмережі. Невдовзі Інна планує відкрити власну студію, а почалась історія сумок Potynska з народження дитини.
“Для багатьох жінок материнство – це кінець, а для мене народження сина стало додатковим поштовхом. З’явилося розуміння, що потрібна більша гнучкість, а ніж це міг запропонувати банк, у якому я тоді працювала з дев’ятої ранку до шостої вечора. Потрібно було вийти за межі цих рамок і почати щось творити. По-справжньому! Ідея створення сумок прийшла спонтанно. Якось ненароком натрапила на блог іноземної майстрині, яка творила, як мені здавалось на той час, просто надзвичайні сумки. І це стало викликом, який я поставила сама собі. Вагань не було – я зможу! Хоча досвіду в пошитті не було, від слова взагалі. Першою моєю замовницею стала сестра, яка замовила сумку для свого чоловіка”, – пригадує Інна.
На щастя, ми живемо в прекрасний час, коли інформація про все доступна за кілька секунд. Головне бажання дізнатися щось нове та осягнути це, наголошує вона. “Я витратила багато часу на перегляд різних відео, перечитала купу статей, форумів, а скільки днів пішло на перші спроби, і зрештою… щось таки вийшло! Пригадую нині це “щось”, і стає смішно. Та насправді суть в іншому – у тому, щоб наважитись спробувати, і поринути в це з головою!”, – наголошує Інна.
Труднощі, з якими довелось зіштовхнутись дівчині, – проблеми із постачальниками, клієнтами, зокрема, з оплатою та термінами. Були нюанси, пов’язані з освоєнням нових моделей, а також в особистому житті траплялось різне, що накладало відбиток на настрій та роботу.
“Здебільшого всі труднощі – це психологічні рамки, які ми самі собі ставимо. Завжди є нагода впасти у відчай з думками: “все, кінець, нічого не вийде”. Однак знаходиш вирішення проблеми, працюєш далі, а згодом оглядаєшся і розумієш, що це просто робочі моменти. Думаю, що всі труднощі – це досвід, який робить нас кращими та сильнішими. Коли починаєш свою справу і любиш її, то віддаєшся сповна. Якщо ж регулярно переслідують думки кинути, то таки варто кинути. Значить, це не ваше і радості від такої справи не буде”, – каже Інна.
З її слів, якщо говорити про формальну сторону малого бізнесу, то за останні кілька років в Україні відбувся суттєвий прогрес.
“Приміром, зареєструватися фізичною особоюпідприємцем та подавати звітність тепер можна дистанційно. Це дуже зручно та суттєво економить час. Загалом усі формальності потребують лише кілька днів і ви вже підприємець. Нічого складного немає, вся інформація є в інтернеті. Що ж стосується ризиків, то насамперед вони пов’язані з необґрунтованим підходом та нехтуванням розрахунків. У жодному разі не варто опиратися лише на те, що якщо у когось пішло, то значить і в мене піде. Якщо мова йде про те, щоб розпочати бізнес, а не хобі, то потрібен детальний бізнес-план. Треба мати чітке розуміння скільки грошей доведеться вкласти, які статті витрат, ризики, коли очікувати перший дохід, і чи дотягну я до того часу”, – розповідає Інна Потинська.
З її слів, в Україні за останні роки відбулось чимало позитивних змін, спрямованих на підтримку малого бізнесу. “У Європі все це вже давно є – починаючи від простоти відкриття справи до фінансової підтримки (гранти, інвестиції). Там почали все це робити значно раніше, ніж ми, і усвідомили важливість малого бізнесу для економіки. На жаль, досі у деяких аспектах між нами просто прірва…”, – каже Інна.
Хтось розпочинає бізнес заради бізнесу, за якийсь час закриває компанію, бо не бачить особливого зиску або ж навпаки вже отримав максимум, і відкриває щось нове. А хтось просто загорається ідеєю і зовсім не думає про бізнес-складову. Принаймні спочатку.
“Будувала власну справу довкола ідеї, яку виношувала від маленького зернятка, обдумувала все це дуже довго, і зрештою втілила. Постійно піклуюся над удосконаленням кожного аспекту, починаючи від ретельного обдумування деталей на етапі дизайну до вдосконалення виробництва, контролю якості продукту, і закінчуючи пакуванням. Звісно, рано чи пізно хочеться почати отримувати дохід. Однак для мене це не було головною метою, а скоріше додатковою валідацією ідеї, підтвердженням того, що це не лише моє улюблене дітище, а справжній, успішний продукт, який визнають та купують незнайомі люди. Тому якщо говорити особисто про мене, то спершу ідея, а потім гроші”, – каже Інна Потинська.
Ознайомитись з роботами дівчини та переглянути модельний ряд сумок та аксесуарів можете за посиланням

Впевненість та якість – без цих складових власна справа не запрацює

Ірця Птаха робить прикраси скільки себе пам’ятає, ще зі школи. Зі сьомого класу вона виготовляла біжутерію, яка подобалась її подругам, однокласницям, які радо обмінювали її вироби на щось інше, навіть купували їх.
“Мої батьки мають художню освіту, і з дитинства я росла серед художніх книжок, альбомів. Мені подобався живопис, і буквально з п’яти років моїм улюбленим художником став Казимир Малевич. Саме його експресивна манера залишила відбиток на всьому, що я нині роблю. Загалом коли почала створювати прикраси, то не думала над поєднанням кольорів, текстур. Я це відчувала. Прикраси робила і в школі, і в університеті, і коли працювала на різних роботах, і коли мала різні життєві труднощі, негаразди. Робила прикраси, коли шукала допоміжний ресурс, не лише фінансовий, а й моральний. Власне, коли пішла у декрет, то виготовлення прикрас стало моєю основною діяльністю. Присвячувала багато часу та сили цьому, тож з декрету вирішила не повертатися. Виготовлення прикрас дає мені впевненість у собі, у тому, що я роблю те, що мені до душі!” – розповідає Ірця Птаха.
Коли вона остаточно вирішила не повертатись з декрету і зайнятись виготовленням прикрас, то очікувала, що виникнуть проблеми з пошуком клієнтів, реалізацією. Насправді основною проблемою стала комунікація з людьми. “Я створюю унікальні прикраси, не роблю повторів. Було важко зрозуміти, чого саме хочуть люди, важко знайти з ними точки дотику. У якийсь момент почала користуватись візуальними матеріалами, картинками”, – каже Ірця Птаха.
З її слів, важко сказати, чи раніше було легше або складніше почати свою справу. Якщо в людини голова, руки і шило в потрібному місці, то вона знайде для себе можливість у будь-який час.
“Цікавий момент стосовно того, наскільки важливу роль потрібно відводити грошам, починаючи власну справу. Мені здається, що на одних мріях далеко не заїдеш. Матеріальна зацікавленість повинна бути. Якщо ти не ризикуєш, не ідеш трішечки далі, не пробуєш щось нове, то ти деградуєш... Без потреби реалізовуватись, заробляти людина не ризикуватиме, не братиме вищі вершини. Тобто це буде топтання на місці. Ринок прикрас дуже швидкозмінний, тому якщо ти не будеш розвиватись, то не будеш цікавий людям”, – наголошує Ірця Птаха.
Як почати свою справу? Просто почати і не боятися, каже вона.
“Насправді ви нічого не втрачаєте. Починаючи власну справу, рідко люди вкладають багато грошей, дуже ризикують чимось. Дехто, відкриваючи ательє, одразу закупляє промислові машини. Або ж плануючи почати пекти кондитерські вироби, дехто одразу відкриває кав’ярню. Маленький бізнес, власне, і починається з маленьких кроків. Певна, що боятись не потрібно. Найгірше, що може статись, – ваш виріб не куплять. Затрати на нього можуть бути значущими, але вони не будуть сумірні втратам, які бувають у великому бізнесі”, – наголошує Ірця Птаха.
Як знайти своїх клієнтів? Потрібно максимально багато говорити про себе та про свої вироби. “Важливо сміливо та впевнено розповідати про себе. Для того, щоб сміливо про себе говорити, потрібно робити справді якісний продукт. Впевненість та якість – ось без цих складових власна справа не запрацює. Мій перший клієнт знайшов мене на фейсбуці, коли я почала викладати там фотографії своїх виробів. Згодом клієнтів ставало дедалі більше”, – пригадує Ірця Птаха.
Ознайомитись із творчістю дівчини та переглянути її вироби можете за посиланням.

Важливо бути чесним із собою і робити те, до чого лежить душа

Сімейне господарство Cozy farm виникло, коли подружжя Галини та Андрія Маланчаків переїхали жити в село. Це було економічно вигідніше, аніж жити в місті. За заощаджені кошти пара вирішила відкрити власну справу. 
“Коли переїхали жити у село Когути (розташована поблизу м. Новояворівськ, що на Львівщині. – “Львівська Пошта”), то побачили, що тут велика територія, є стайня. Вирішили, що це гарна можливість завести якихось тварин. Перевагу надали саме козам, бо в нашій місцевості більшість господарств тримають корів. Наша ферма налічує більше тридцяти кіз таких порід, як англонубійці, зааненці та ламанші. З їхнього молока виготовляємо сир, кефір, йогурти тощо. Кілька місяців тому почали розвивати екотуризм на нашій фермі. Наразі рухаємось у цьому напрямку. Пропонуємо своїм гостям майданчик, на якому вони роблять те, що хочуть. У нас організовують весілля, дні народження або ж просто приїжджають на відпочинок, роблять пікніки, фотографуються з кізочками тощо”, – розповідає Андрій Маланчак.
Із його слів, труднощі виникали поступово. Здебільшого вони мали матеріальний характер. Зокрема, стайню треба було облаштувати, кізочок утримувати, також жити за щось потрібно було…
“Здебільшого труднощі виникали через незнання. Скажімо, на початках не знали, як правильно піклуватись про кіз, тому вони почали хворіти... Відповідно потрібно було звертатись до ветеринарів. До слова, знайти хорошого ветеринара було ой як нелегко. І огляд, і ліки коштували немалих грошей. Тобто на початку виглядало, що все так класно, цікаво, а реально все було не так радісно. Труднощі, з одного боку, демотивували, з другого боку, ми набирались досвіду, ставали сильнішими”, – розповідає Андрій Маланчак.
Цю ідею, цю справу можна було кинути, відмовитись від неї ще на початках, зважаючи на ті труднощі, з якими довелось зіштовхнутись, каже співрозмовник.
“Однак ми з дружиною не здались, спробували безліч варіантів, зрештою дійшли до екотуритзму. Звісно, є випадки, коли люди відмовляються від своєї ідеї, кидають свою справу, коли вона не приносить бажаного прибутку. Певен, людина мусить бути чесною зі собою. Можна ж провадити якийсь нелегальний бізнес, який приноситиме багато грошей. Так навіть легше. Однак можна працювати на свою ідею, на справу, яка може не буде аж дуже матеріально вигідною, але до цього лежатиме душа. Це вже складніше, але воно того варте!” – наголошує Андрій Маланчак.
З його слів, хто на що зорієнтований, той те і отримує. Якщо справа не приноситиме грошей, то людина, яка має за основну мету прибуток, кине це, і почне щось інше. Якщо ж людина має певні цінності, то триматиметься насамперед за них, а не за гроші.
Ознайомитись із сімейним господарством Cozy farm можете за посиланням.


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7365 / 1.7MB / SQL:{query_count}