Автокрісло – інвестиція в безпеку дитини

В Україні задля зменшення травматизму запровадили штрафи за перевезення дітей до 12 років без автокрісел – від 510 до 850 гривень. Закон поширюється і на таксі, але не стосується громадського транспорту

Кожен водій, сідаючи за кермо автомобіля, має пристебнутися ременем безпеки і просити про це інших пасажирів, аби убезпечитися від імовірних поганих наслідків, а не задля уникнення штрафу. Втім ремені безпеки під час ДТП найкраще захищають дорослих, а дітям для цього потрібне саме автокрісло! Довжина ременя відповідає габаритам дорослої людини, тож дитина під час зіткнення чи різкого гальмування може вислизнути з-під нього і травмуватися.
Однак, на жаль, більшість українців нехтують безпекою і ризикують здоров’ям та життям своїх дітей, не використовуючи ремені безпеки, автокрісла, ігноруючи Правила дорожнього руху. Садять дитину на переднє сидіння біля водія – найнебезпечніше місце в автомобілі.
І роблять це переважно через низькі штрафи або ж узагалі їхню відсутність. Сьогодні в Україні штраф за їзду із непристебнутим ременем безпеки становить 51 грн. Ще донедавна возити дітей у автомобілі без автокрісла було заборонено, проте жодного покарання за це батьки не несли. До того ж існує думка, що дитяче автокрісло – це дуже дорого, а дитина з нього швидко виростає. Проте воно є, перш за все, інвестицією в безпеку дитини у автомобілі, може врятувати життя чи убезпечити від серйозних травм.
Як писала “Львівська Пошта” у матеріалі “Пристебнись! Звичка, яка рятує життя” (№78, 4 жовтня 2019), за останніми підрахунками ГО Vision Zero, які були проведені спільно з Центром демократії та верховенства права в межах кампанії “За безпечні дороги”, відповідальних водіїв в Україні у 2018 році було 23% , а це, до слова, кожен четвертий українець. Якщо зосередитись окремо на Львівщині, то, зі слів Катерини Рибій, речниці Патрульної поліції Львівської області,  лише кожен десятий мешканець області використовує пасок безпеки, коли вирушає у дорогу. До слова, українці використовують спеціальні автомобільні крісла лише для 12% дітей віком до 6 років, однак майже ніколи для старших дітей.
“Львівська Пошта” дізналася, скільки тепер платитимуть батьки за перевезення дітей у автомобілі без автокрісел, чи є у нашому місті таксі з автокріслами, як обрати автокрісло для дитини і скільки воно коштує.

Відповідальність за порушення правил перевезення дітей

В Україні нечасто побачиш дитину від шести років у автокріслі, натомість в Німеччині рівень користування дитячими кріслами у автомобілі становить 99%, Чехії – 96%, Естонії – 96%, Польщі – 93%. Це можна пояснити різними чинниками, зокрема високими штрафами за перевезення дитини без автокрісла. У Німеччині штраф за це порушення становить 60 євро, Чехії – 78 євро, Польщі – 35 євро, Естонії – до 400 євро!
29 жовтня Верховна Рада проголосувала за штрафування батьків за перевезення у автомобілях дітей до 12 років або зростом менш ніж 145 см без автокрісла. Мовиться про закон (№1150) “Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо встановлення відповідальності за порушення правил перевезення дітей”. Цей закон набуває чинності з наступного дня з часу його опублікування (станом на 31 жовтня для офіційної публікації закону в газеті “Голос України” потрібні були ще підписи спікера та президента відповідно).
Тепер батьки, які нехтують цим заходом безпеки, за адміністративне порушення платитимуть штраф у розмірі 510 грн, за повторне порушення – 850 грн. До прийняття закону штрафу за перевезення дитини без автокрісла не було. Те, чи убезпечена дитина, залежало від батьків. Таким чином, українських водіїв заохочуватимуть дбати не лише про власну безпеку, а й про безпеку всіх пасажирів у салоні, особливо дітей. Правильна поведінка батьків навчатиме дітей дотримуватися правил безпеки в автомобілі.
“Відсутність законодавчої норми щодо відповідальності за порушення правил перевезення дітей призводить до їхнього вибіркового використання. Відсутність штрафу за це правопорушення створює в суспільстві уявлення, що порушення цих норм є чимось дріб’язковим та несуттєвим”, – мовиться в пояснювальній записці до законопроєкту.

Закон поширюватиметься і на таксі

Нові штрафи не стосуватимуться перевезення дітей в громадському транспорті. Закон діятиме лише щодо перевезення дітей у автомобілях і поширюватиметься на таксі. Про це повідомив автор закону, парламентар Дмитро Шпенов.
Складно уявити собі поїздку в таксі з дитиною та власним автокріслом, проте такими є реалії. Українські, зокрема львівські, таксисти переважно не возять в багажниках дитячих автокрісел, тож не можуть запропонувати таку послугу пасажирам. Хоча іноді в деяких сервісах таксі дитині можуть запропонувати бустер – автокрісло без спинки для дітей від трьох до 12 років, інформує Українська правда. У публікації мовиться, що представник Uklon Сергій Смус у фейсбуці написав, що компанія планує додати окрему категорію з можливістю перевезення дітей у першому чи другому кварталі 2020 року. Натомість у Європі такий сервіс із автокріслами давно поширений, пасажир має лише повідомити при замовленні таксі, що їхатиме з дитиною, якій потрібне автокрісло.
Таксист Борис зі Львова розповів “Львівській Пошті” таке: зовсім малий відсоток водіїв таксі у нашому місті мають у автомобілі автокрісло. Чоловік пояснює це тим, що для дітей різного віку і ваги потрібні різні автокрісла, тому навіть якщо автокрісло у таксиста є, воно може не підійти дитині. А до прийняття закону відповідальність за перевезення батьків із дітьми була не дуже велика, бо батьки тримали дітей на руках або садили поруч.
“Я уже спілкувався з водіями щодо нововведення, і ніхто з нас поки що не розуміє, як тепер бути із перевезенням дітей: чи пасажири матимуть своє автокрісло, хоча кріплення в машині може не підходити до нього, чи кожна фірма матиме певну кількість машин для пасажирів із дітьми? До того ж якщо автомобіль доведеться обладнати автокріслом власним коштом, це обійдеться водію недешево. Зараз наше керівництво вже думає про те, як найкраще вирішити це питання”, – запевняє Борис.
Водій таксі каже, що в цьому питанні є дуже багато нюансів, адже не кожна сім’я може дозволити собі купити автокрісло, не завжди можна взяти його зі собою для поїздки. Борис не розуміє, хто має платити штраф за порушення, якщо дитина їде в автомобілі без автокрісла: водій, який це дозволив і не забезпечив дитину кріслом, чи батьки, які не мають його чи не змогли взяти зі собою? 

Як правильно обрати автокрісло?

• Перед купівлею варто “приміряти” кілька автокрісел до свого автомобіля. Спробуйте знайти продавця, готового вам допомогти з цим. Уточніть, чи навчений персонал установки автокрісел.
• “Поміряйте” крісло на свою дитину: підголівник має бути по мочки вух. Коли дитина виростає, їй починають тиснути ремені безпеки.
• Перевірте, чи є у вашому автомобілі роз’єми міжнародного стандарту Isofix, призначені для того, щоби спростити встановлення автокрісла. Роз’єми ці можуть бути заховані в щілинах між сидіннями.
• У деяких виробників автомобільних сидінь є онлайн-довідники, в яких вказано, які автокрісла підходять для тої чи тої машини.
• Обов’язково перевірте маркування та наявні документи. Якщо крісло вже використовували, воно може бути пошкоджене. Навіть незначна аварія деформує каркас, і таке крісло не гарантуватиме дитині абсолютної безпеки.
• В автокріслах буває п’ятиточковий і триточковий ремені безпеки. Найбільш безпечний – п’ятиточковий. Що більше ременів, то краще розподіляється навантаження по тілу. Тому в дітей найменшого віку обов’язково має бути крісло з п’ятиточковим кріпленням, інформує Українська правда.
• Якісні автокрісла зазвичай важкі.
• У кріслах для дітей вагою до 18 кілограмів або до першого року життя має бути можливість встановити їх спиною до напрямку руху.
• Автокрісло має термін придатності – зазвичай шість років.

“Мої діти їздять у автокріслах від народження”

Маріанна Рудик, авторка блогу “Мамунця” і мама двох дівчаток, – про дитячі автокрісла: вартість і правильний вибір, необхідність і власний досвід користування ними
Маріанна Рудик – мама двох доньок віком один рік та 3,8 року, блогерка з майже чотирирічним досвідом – дбала про безпеку перевезення своїх дітей в автомобілі ще з їхнього народження. Хоча власного автомобіля сім’я Маріанни немає, діти майже завжди під час поїздок сидять у автокріслах. Про безпечні поїздки з дітьми та про ще багато чого цікавого Маріанна пише у своєму блозі “Мамунця”, а також на сторінках у фейсбуці та інстаграмі. “Львівській Пошті” жінка розповіла про те, як їздять у автокріслах її діти та як правильно обрати дитяче автокрісло.
– Маріанно, розкажіть, будь ласка, з якого віку ваші діти їздять у автокріслах?
– Мої діти їздять у автокріслах від народження. Хоч в нас досі немає власного автомобіля (позичаємо його час до часу в родичів). Їздитимуть вони в них доти, доки не доростуть до ременів безпеки без додаткових пристосувань, адже звичайний ремінь підніматиметься дитині до шиї.
– Якщо їдете в чужій автівці чи таксі із дітьми, берете зі собою автокрісла?
– Беру, якщо мене тією ж машиною довезуть додому з кріслами. Не беру, якщо маємо “квиток в один бік”, бо куди їх далі? Тут багато нюансів, однозначно відповісти не можу. Але хотіла б, щоб завжди мої діти були в автокріслах.
Буває, що їздимо без крісел – всілякі ситуації трапляються. Я цим не хвалюся і не приховую, не раз розповідала і показувала в блозі, як воно є. Але в жодному разі не популяризую таку їзду, просто й ми не святі. Наприклад, іноді можу сісти на заднє сидіння зі сплячою дитиною в слінгу, якщо проїхати містом треба п’ять хвилин, чи повертаюся з двома дітьми увечері з центру міста в свій спальний мікрорайон на таксі. Тоді я фізично не маю змоги везти зі собою в автобусі два автокрісла, щоби повернутися з ними додому. Якщо ж підвозимо з чоловіком машиною когось по дорозі, доводиться одне крісло ставити в багажник.
Але хочу зазначити, що мене не обурюють нововведення щодо автокрісел. Радше навпаки – вони будуть моїм “каталізатором” для припинення таких неправильних та небезпечних поїздок. Розумію весь ризик, коли вирішую везти дитину в слінгу чи тримати на руках, навіть якщо їхати недовго.
На щастя, в 90% випадків наші діти добре пристебнуті в своїх кріселках, і це, правду кажучи, не тільки морально легше, а й фізично.
– Чи є у Львові таксі з дитячими автокріслами і чи доводилось вам користуватися цим сервісом?
– Особисто мені такі таксі не траплялися. А з того, що доводилось чути від друзів чи знайомих, ситуація тут невтішна. Іноді важко викликати звичайне таксі, що вже казати про таксі, пристосоване до перевезень дітей… У мене був випадок, коли я взяла зі собою автокрісла в таксі, але ремінь був закороткий, аби їх зафіксувати. Як ріпку у казці, тягнули з водієм удвох...
– Скажіть із власного досвіду, чому радите батькам возити дітей в автокріслах?
– Щоб не картати себе потім усе життя, якщо щось станеться. Гляньте на відео краш-тестів автомобілів, на те, що трапляється з немовлям, яке сидить у мами на руках під час аварії. Почитайте, скільки смертельних випадків було в Україні за останні роки, подивіться статистику – з кріслами чи без них. При ударі, навіть на найменшій швидкості, маленька дитинка летить по салону і стає великою небезпекою для решти пасажирів, навіть тих, що пристебнуті ременями безпеки. Не кажу вже про величезні ризики для самої дитини.
– Чи справді дорого сьогодні придбати надійне автокрісло і за якими критеріями обирали його ви?
– Ми купували вживані автокрісла через сервіс оголошень у Львові. Я розглядала пропозиції впродовж кількох днів, а деколи й тижнів. Відзначала привабливі товари і паралельно обирала кращі варіанти. Таким чином нам вдалося придбати крісло фірми Maxi Cosi Tobi за 2500 гривень, розраховане на вагу дитини 9 –18 кілограмів, категорії 1. Нещодавно придбали автокрісло Recaro Monza в ідеальному стані за 1300 грн (на 15 – 36 кілограмів ваги, категорія 2-3). Не вважаю, що це страшні гроші. Навіть якщо ви обмежені у фінансах, завжди можна знайти вихід.
При виборі автокрісла важливо, щоб воно було максимально просте і зручне, без прибамбасів. Із власного досвіду скажу: важливо, аби був зручний підголівник, бо дитина в кріслі часто засинає, голова може падати, а підголівник трішки фіксує голову. В одному з крісел у нас передбачене напівлежаче положення. Також помічним є індикатор ременя, який показує, як сильно треба затягнути той ремінь. Дуже часто батьки залишають занадто багато простору між дитиною та ременем. Це рівноцінно тому, що дитина не в кріслі. Та й самі ремені мають просто регулюватися.
Крісла загалом обирали за реальними відгуками та результатами краш-тестів. Я багато читала, вивчала, перш ніж визначитися з моделлю. Вже на місці купівлі дивилася, чи крісло ціле, особливо пінопласт. Також варто звернути увагу на те, що кожне автокрісло має термін придатності, адже пластик зношується.
Розмовляла Дзвенислава Сіра

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9716 / 1.7MB / SQL:{query_count}