Профтехосвіта Львівщини: зберігаємо і модернізуємо!

Любомира Мандзій, керівник департаменту освіти і науки Львівської ОДА, – про підготовку кваліфікованих кадрів для промисловості Львівщини

фото: Олег Огородник
Великий акцент у 2019-ому на Львівщині робитимуть на професійно-технічну освіту, зокрема на модернізацію закладів професійної освіти. “Ми бачимо, що зараз на Львівщині є великий попит на робітничі професії. Бізнес чекає на якісні кадри, а наше завдання полягає у тому, щоб їх підготувати!” – акцентує “Львівській Пошті” керівник департаменту освіти і науки Львівської ОДА Любомира Мандзій.
В області підготовку кваліфікованих робітників здійснюють 50 закладів професійно-технічної освіти. Сьогодні професійну освіту на Львівщині здобуває понад 21 тисяча учнів.
За кількістю закладів професійно-технічної освіти Львівщина посідає друге місце, а за кількістю учнів, які в них навчаються, перше
Важливим аспектом підготовки кваліфікованого робітника є розвиток державно-приватного партнерства, тісний зв’язок представників виробництва із професійною освітою. Завдяки впровадженню інноваційних методів освітнього процесу в області підвищується рівень підготовки майбутніх робітників. “Задля підготовки кваліфікованих фахівців, адаптованих до ринку праці, на Львівщині діють 24 навчально-практичні центри. Зокрема, торік у навчальних закладах профтехосвіти області створили 11 таких центрів”, – зазначає Любомира Мандзій.
– Вектор зростання економіки Львівщини вказує на розвиток виробництва. Будь-яке підприємство потребує кваліфікованих кадрів. Які пріоритети діяльності департаменту освіти і науки Львівської облдержадміністрації щодо їхньої підготовки?
– Головні пріоритети нашої діяльності – це профорієнтаційна робота, зміна ставлення до професійної освіти, модернізація матеріально-технічної бази закладів професійної (професійно-технічної) освіти.
Також важливим є розвиток державно-приватного партнерства та тісний зв’язок виробництва з професійною освітою. Дбаємо і про оновлення навчально-дидактичних матеріалів, підвищення кваліфікації працівників шляхом проведення спеціальних навчань (тренінгів, курсів, семінарів).
Велику увагу приділяємо популяризації робітничих професій. Разом із департаментом внутрішньої та інформаційної політики Львівської ОДА підготували профорієнтаційні відеоролики про професії “Електрозварник”, “Кравець”, “Кухар”, які активно поширювалися соціальними мережами. Цього року маємо на меті випуск роликів із популяризації професій “Столяр”, “Електромонтер”, “Будівельник”, “Механізатор”. Розміщуємо соціальну рекламу.
Молодь має знати про перспективи вдалого працевлаштування, високі зарплати і можливості самореалізації кваліфікованих робітників.
– Як можна охарактеризувати стан професійно-технічної освіти Львівщини у контексті підготовки робітничих кадрів для промисловості та сфери послуг?
– У нашій області підготовку кваліфікованих робітників здійснюють 50 навчальних закладів професійної (професійно-технічної) освіти. Більшість із них (33% від загальної кількості) зосереджені у Львові, решта – в районних центрах області та селищах міського типу.
Міносвіти України підписало угоду з ЄС про підтримку професійно-технічної освіти на суму 58 мільйонів євро
Сьогодні професійну освіту на Львівщині здобувають 21 тисяча 615 учнів. Підготовку фахівців у ПТНЗ здійснюють із 335 інтегрованих професій. Термін навчання залежно від рівня загальної освіти – від трьох років до року. Випускники 9-их класів навчаються три роки зі здобуттям загальної середньої освіти. Випускники 11-их класів здобувають професійну освіту орієнтовно впродовж року.
Якщо брати показники по Україні, то за кількістю закладів професійної (професійно-технічної) освіти Львівщина посідає друге місце, а за кількістю учнів, які в них навчаються, перше.
– Підготовку кваліфікованих робітників здійснюють згідно з регіональними замовленнями. Чи відповідає їхній рівень освітнім можливостям закладів проф­техосвіти?
– Торік регіональне замовлення виконали не повністю, приблизно на 75 відсотків. Ми поставили перед собою амбітну мету – набрати на навчання у заклади професійно-технічної освіти більш ніж 10 тисяч учнів, а вступило до них приблизно 8 тисяч юнаків та дівчат. Цього року необхідно коригувати регіональне замовлення з урахуванням потреб ринку праці. Торік при формуванні регіонального замовлення брали до уваги потребу виробництва в електрозварниках, кравцях, закрійниках, верстатниках, відтак були внесені зміни до якісного складу регіонального замовлення.
Вочевидь, треба гнучко ставитися до переліку спеціальностей, з яких здійснюватимуть підготовку кваліфікованих робітників, і враховувати пропозиції представників усіх галузей. Рішення про обсяг регіонального замовлення приймає регіональна рада професійної освіти.
Варто дослухатися і до думки представників кластерів певних професій, адже вони активно співпрацюють із освітянами. Зокрема, тісний зв’язок із навчальними закладами профтехосвіти здійснюють громадська спілка “Асоціація будівельників “Будіндустрія”, кластер деревообробки та меблевого виробництва, кластер машинобудування, які дбають про підготовку фахівців робітничих професій та формування конкурентоспроможної економіки Львівщини.
Широкі можливості тісного зв’язку виробництва та професійної освіти надає дуальна система, яку впроваджують у 30 навчальних закладах ПТО.
Гадаю, спільними зусиллями департаменту освіти та науки і департаменту економіки Львівської ОДА, Національного університету “Львівська політехніка”, Головного управління статистики у Львівській області, Львівського обласного центру зайнятості, залучених фахівців різних галузей наприкінці лютого – початку березня регіональне замовлення буде сформоване, тож навчальні заклади встигнуть підготуватися до його виконання.
– Яким чином можна підвищити рівень підготовки майбутніх робітників?
– Передусім завдяки впровадженню інноваційних методів освіти. З метою здійснення підготовки робітників, адаптованих до ринку праці, у Львівській області запрацювали 24 навчально-практичні центри. Зокрема, торік у навчальних закладах профтех­освіти області створили 11 таких центрів. Три з них – у Бориславському професійному ліцеї, Новояворівському вищому професійному училищі та Міжрегіональному вищому професійному училищі автомобільного транспорту і будівництва м. Львова – облаштували завдяки держбюджету.
П’ять фінансують коштом обласного бюджету – у Вищому професійному училищі №19 м. Дрогобича, Сокальському професійному ліцеї, Червоноградському професійному гірничо-будівельному ліцеї, Стрийському вищому художньому професійному училищі та Вищому професійному училищі №8 м. Стрия.
Три навчально-прак­тичні центри відкрили коштом юридичних осіб у таких навчальних закладах: Львівському вищому професійному училищі інформаційно-комп’ю­терних технологій, Львівському вищому професійному політехнічному училищі, Львівському вищому професійному училищі дизайну та будівництва.
Відкриття навчально-практичних центрів дає змогу опанувати новітні технології та навички роботи на сучасному обладнанні, тому значно підвищує рівень підготовки кваліфікованих робітників, затребуваних на ринку праці.
– Якою є підтримка модернізації професійної освіти на державному рівні?
– Цей напрямок – один із пріоритетів урядової діяльності. Торік Міністерство освіти і науки України підписало угоду з Євросоюзом про підтримку професійно-технічної освіти. Виділені кошти – це 58 мільйонів євро – підуть на модернізацію інфраструктури, закупівлю обладнання, створення центрів професійної досконалості, а також зміну змісту освіти, навчання майстрів та вчителів, розробку нових освітніх стандартів. Але між підписанням угоди та її реалізацією треба провести величезну кількість роботи з обговорення деталей співпраці та механізмів її реалізації. Наразі тривають перемовини, і невдовзі має бути прийнята постанова Кабінету міністрів або інший нормативний документ, який регламентуватиме використання цих коштів.
Широкі можливості тісного зв’язку виробництва та професійної освіти надає дуальна система, яку впроваджують у 30 навчальних закладах ПТО
У подальшому передбачається конкурсний відбір проектів з областей України. Мова йде про створення центрів професійного вдосконалення. Центр професійного вдосконалення – це не лише первинна професійна підготовка кваліфікованих робітників з числа випускників шкіл, але й перепідготовка дорослого населення за принципом “навчання впродовж життя”. Діяльність такого багатопрофільного центру забезпечить потребу ринку праці у кваліфікованих працівниках. Подаватимемо на конкурс проект створення центрів професійного вдосконалення на Львівщині.
– Прошу сказати, які заходи заплановані для популяризації робітничих професій?
– Плануємо цього року організувати Форум професійної освіти на високому європейському рівні. Торік такий форум пройшов вдало. Свої освітні можливості на ньому презентували 33 заклади професійно-технічної освіти. Форум відвідало понад 5 тисяч осіб. У програмі були різноманітні майстер-класи, виставки, бізнес-обговорення, концерти.
Зокрема, цього року плануємо масштабніший захід: до участі у форумі хочемо залучити всі 50 закладів профтехосвіти Львівщини! Територію виставкової площі плануємо збільшити до 3 тисяч квадратних метрів. Відвідати захід запросимо не лише випускників шкіл, а й значну кількість старшокласників та їхніх батьків. Форум професійної освіти запланували провести у квітні.

– Як розвивається взаємодія бізнесу та вищої освіти?
– Актуальною є тенденція створення у вишах інноваційних центрів. Зокрема, Львівська бізнес-школа Українського католицького університету (LvBS) є потужним осередком європейських цінностей, яка розвиває відкриту й відповідальну бізнес-спільноту.
У Бізнес-інноваційному центрі Національного університету “Львівська політехніка” започаткували Tech StartUp School, у форматі якої організували школу підприємців та інноваторів (стартап-школа), забезпечили умови для підготовки тренерів і менторів, створюють коворкінг, спеціалізовані лабораторії, проводять конкурси бізнес-ідей та проектів, міжнародний конкурс під брендом Tech Challenge, конкурс зі створення додатка до мобільного телефону “Клікерс” тощо.
У Львівському національному університеті ім. Івана Франка започатковують креативний простір – University open space. Також діють інноваційні лабораторії. Зокрема, другу Лабораторію інновацій (Innovations Lab) відкрила у навчальному закладі найбільша львівська ІТ-корпорація SoftServe.
Інноваційні проекти впроваджують і в інших вишах. Це формує потужну освітню галузь Львівщини.
Розмовляла Ірина Бабкіна

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7319 / 1.66MB / SQL:{query_count}