Бути співвідповідальними за Церкву

У 2019 році Львів прийматиме Колоквіум європейських парафій. Очікують, що підготовка до нього активізує життя українських парафій

фото: РІСУ
Через два роки, в липні 2019-го, Львів прийматиме учасників 30-ої зустрічі представників європейських парафій. Цей християнський рух – Колоквіум європейських парафій – започатковано 1961 року. Кожні два роки представники католиків різних країн Європи збираються на конгрес, у якому беруть участь священики, богослови, експерти і активні миряни, аби застановитися над питаннями: як бути добрими християнами в сучасному світі? Як зберегти та передати віру наступним поколінням? Як ділитися своїм досвідом і свідченнями та шукати нові форми євангелізації? Цей рух розпочався в РКЦ, останніми десятиліттями до нього долучилися і греко-католики України, Румунії Угорщини. Нині в ньому представлені 22 країни.
Із 2005 року завдяки ініціативі сестри-студитки Доріс Кюстерс у цих форумах від УГКЦ бере участь делегація Фонду святого Володимира зі Львова. Цього року українська делегація вже всьоме взяла участь у роботі колоквіуму. Ця зустріч відбулася в Барселоні. “Християни Європи – люди місії” – головна її тема. Звідти наші делегати повернулися з новиною, що наступна зустріч відбудеться у Львові.

Християнин сьогодні

Як розповів “Львівській Пошті” учасник від України отець Михайло Димид, у Церкві є різні парафії – більш активні і динамічні, є менш активні, більш закриті, які дбають лише про себе, а є й такі, що переживають за цілу Церкву. Колоквіум європейських парафій збирає священиків і мирян, які хотіли б надати більш динамічного життя своїм парафіям.
“Основна дискусія – як бути християнином у своїй парафії, щоби свідчити наше християнство перед іншими, якими  ми є християнами. Є три компоненти цих зустрічей: перший – молитва і черпання Божого Слова; другий – освіта (доповіді, приклади життя різних парафій, семінарські заняття в малих групах, обговорення актуальних питань) і третій – культурна програма, можливість пізнати ближче країну, яка приймає, та культуру і традиції представлених на зустрічі країн”, – розповідає він.

Увага молодим

Зі слів священика, цього року багато уваги приділили ініціативам молодих учасників від Бельгії, України, Каталонії. Вони представляли своє позитивне бачення Церкви і відвагу жити та свідчити в сьогоднішньому глобалізованому світі, у якому панують нехристиянські ідеї. Ці молоді люди висловлювалися, що цей світ не є поганий, а їхня роль – свідчити про християнство. Все, що є в світі, створене Господом та призначене приносити в жертву Богові і так поширювати Церкву Христову. Але це не треба робити через протистояння, а через діалог. Вміти чути і бачити іншого – у цьому полягав сенс зустрічей Христа з людьми в Палестині. І це в Церкві важливіше від єрархічних чи організаційних порядків. Важливо бути собою, вповні переживати свою християнську ідентичність, бути цільними, а не одними вдома, іншими на роботі, ще іншими на молитві.
Наразі ще немає затвердженої теми зустрічі в Україні. Серед пропонованих: “Реформи в Церкві згідно з наукою Папи Франциска”, “Християни XXI століття в дії”, “Об’єднані вірою: відповідальність за цінності”, “Християни і господарство (від ведення домашнього господарства до глобальної економіки)”.
 “Фонд святого Володимира вже багато років є учасником цих зустрічей, і щоразу ми переконувалися, що Україна має що показати Європі, навіть дечого навчити. Бо там, де в Європі занепад, у нас розквіт. Неодноразово наша делегація вносила пропозицію провести таку зустріч в Україні. Два роки тому це було неможливо, бо була війна і ніхто навіть не розглядав Україну як місце проведення колоквіуму. А от цього разу учасники вирішили зібратися в 2019 році в Україні, бо треба влити “нову кров” у церковне життя Європи”, – зазначила “Львівській Пошті” голова оргкомітету майбутньої зустрічі Уляна Щурко.
З її слів, Каталонія досить релігійна, Церква там у пошані, бути віруючим важливо, проте більше йдеться про те, що є Бог і що ми в нього віримо, а от Церква – це щось архаїчне, старе. Храмів багато, вони дуже гарні, але ходити до них нема кому. В храмах переважно люди віком 70 і більше років, а молодь треба чимось заманювати. Сегмент 30 – 50 років майже не представлений. Це люди, які займаються бізнесом, сім’єю. Представники більшості делегацій на зустрічі – люди, яким за 65. Однак всі вони окрилені роботою на парафіях, переконані, що багато ще можна змінити, мають великі плани і мрію реформувати церковне життя.

Розвивати парафії

“У нас є задум показати, що таке Україна, що таке УГКЦ, представити нас як повноцінних учасників Церкви, а не як людей, яким постійно треба допомагати, підтягувати в чомусь, бо, мовляв, Україна бідна країна і Церква не має що внести в життя європейських парафій. Ми хочемо показати європейцям активність, життя, молодь у Церкві, готовність реалізувати свої та їхні задуми. Хочемо показати, що УГКЦ жива, молода, і не тільки нам корисно з ними працювати, а й їм із нами”, – веде далі Уляна Щурко.
На її переконання, голов­ним організатором зустрічі буде Фонд святого Володимира. “Будемо співпрацювати з іншими структурами Церкви. Ми вже отримали благословення митрополита Ігоря Возьняка. Суть колоквіуму – розвивати парафіяльне життя. Які будуть промоційні заходи, ще не маємо конкретного переліку, але вони точно будуть. Один із напрямків – співпраця парафій: пропонуємо вивішувати на стендах кожної парафії розклади сусідніх, щоби кожен мав інформацію про те, що відбувається на інших парафіях, щоби парафії ставали відкритішими, щоби добрі ініціативи одних можна було впроваджувати на інших, щоби досягнення одних парафій були не предметом їхньої гордості, а поштовхом до розвитку інших, і не тільки у Львові, а й області.
У європейців таких ініціатив дуже багато, в них дуже цікаве парафіяльне життя, але їхні учасники вже похилого віку, їх меншає, та вони готові ділитися досвідом. Вважаю, що ми багато почерпнемо, провівши таку зустріч, але самим нам буде важко. Має бути загальний порух в Церкві сприяти таким ініціативам!” – наголосила голова оргкомітету.
“Очікуємо, що завдяки проведенню такої зустрічі у Львові, передусім підготовці до неї, ми станемо кращими християнами. Два роки підготовки стимулюватимуть наші парафії бути активнішими, ставати спільнотами. Щоби священик не був “гуру”, не був тим, без кого не може існувати парафія, а щоб усі були співвідповідальні. Це заохочення для наших парафій, щоб вони були динамічними і згуртованими. Щоб було багато місця в кожній парафії для дивакуватих молодих людей, які хочуть щось робити, щоби молодь не критикувати, а радо її приймати, допомагати. Щоби виник потужний парафіяльний рух, який реалізував би Стратегію розвитку УГКЦ –2020 “Жива парафія – місце зустрічі з живим Христом”. Хочу, щоб у 2019-ому ми змогли показати живучість нашої Церкви, яка прямує до майбутнього. Ми часто любимо говорити про славне минуле, про терпіння, які гідно витримали, але християнин має бути спрямованим у майбутнє, мислити стратегічно. Завдяки цій ініціативі ми зможемо зробити на кілька кроків більше”, – підсумував отець Михайло Димид.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8093 / 1.6MB / SQL:{query_count}