Головне хотіти вчитися!

За участь у Міжнародній олімпіаді з астрономії львівські школярі отримали президентську стипендію

Данило Сагайдак та Олена Коцан, фото: Добра фізика 1 (2)
Двом учням Львівського фізико-математичного лі­цею-інтернату, які є учасниками та призерами Міжнародної учнівської олімпіади з астрономії, призначили стипендії Президента України. Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки, стипендію отримуватимуть десятикласники Олена Коцан і Данило Сагайдак. “Пошта” поспілкувалася зі стипендіатами та їхнім викладачем, аби довідатися, чи складною є дорога до міжнародної олімпіади, чим, окрім астрономії, вони захоплюються та які в них плани на майбутнє.

Не наукою єдиною

ХХІ Міжнародна учнівська олімпіада із астрономії відбулася в жовтні у місті Пампорово, що в Болгарії. До складу команди України ввійшло п’ять учнів. За результатами змагань українські школярі вибороли дві медалі – срібну та бронзову. Зокрема, “бронзу” здобула десятикласниця Олена Коцан. Другим стипендіатом став Данило Сагайдак. 
Як розповіла “Пошті” Олена, вона вивчає астрономію всього півроку, але цього часу їй вистачило, аби опанувати предмет так, щоби стати учасницею Міжнародної учнівської олімпіади. 
“Насправді, це не так важко, як здається. Якщо є велике бажання і хороший учитель, – розповідає дівчина. –  Ігор Михайлович (викладач учнів. – “Пошта”) дуже добре знає астрономію і фізику, тож готовий і нас навчити. Це дуже допомагає, мотивує досягати високого рівня. Головне хотіти і шукати шлях, аби досягти результату”. 
Дорога дівчини у світ астрономії розпочалася з того, що торік учитель запропонував їй готуватися до олімпіади з фізики та астрономії. Ця наука Олену так захопила, що вона вирішила займатися нею далі.  
У тому, що успіх сильно залежить від учителя, переконаний і Данило. Хлопець вивчає астрономію вже півтора року. Окрім того, цікавиться математикою, фізикою, бере участь у всеукраїнських олімпіадах. 
“Багато залежить від учителів, як вони викладають предмети. Ігор Михайлович зацікавив нас, показав, що все просто, що можна чогось досягти, – пояснює хлопець. – Він допомагає, вчить, показує щось нове, підтягує наш рівень. Якщо захотіти, можна досягти дуже багато”.
Молоді люди переконують “Пошту”, що вони зайняті не тільки навчанням, але й  мають час на дозвілля. Наприклад, Олена любить читати книжки, зокрема наукову фантастику, особливо про космос, малювати. А Данило віддає перевагу активному відпочинку, зокрема гірському туризму. 
“Я не тільки завантажений наукою, ще маю й інші захоплення – їжджу в табори, з користю проводжу дозвілля. Треба вміти організовувати свій час, правильно використовувати його на те, що тобі подобається, чого хочеш досягти, тоді все вдасться”, – переконує хлопець. 
І хоча призери олімпіади вчаться у 10 класі, вже замислюються над своїм майбутнім. До прикладу, Олена хоче стати науковцем у сфері астрономії, мріє вчитися за кордоном. 
“Не знаю, чи все вийде, але якщо подивитися, скільки можна досягти за півроку вивчення  астрономії, то сподіваюся, що вдасться вступити на навчання у закордонний виш, стати науковцем, – веде далі дівчина. – Але працювати хотіла б в Україні”. 
А ось Данило ще не визначився зі своїм майбутнім. Хлопець захоплюється багатьма науками, тож пробувати свої сили воліє у різних сферах. 
Учні тільки нещодавно довідалися, що отримають президентську стипендію, тому наразі ще не вирішили, на що її витратять.  
Незважаючи на те, що участь у Міжнародній олімпіаді з астрономії бере багато команд, зокрема з Кореї, Китаю, Індії, де цю науку вивчають на вищому рівні, наші учні почуваються незгірш від них, показуючи високі результати. 

Складові успіху

Ігор Теличин, викладач фізики та астрономії ліцею, розповів, що підготувати учнів до міжнародної олімпіади дуже складно, адже астрономія не є предметом шкільної програми. 
“Для успіху потрібні три складові – бажання дітей, бажання учителя та їхні можливості, щоби вчитель міг і хотів і щоби були діти, які хочуть учитися, – каже він. – А оскільки це не шкільний предмет, то нема жодної матеріальної бази – заняття відбуваються після уроків. Скільки часу знадобиться на підготовку, залежить від дитини. Я даю базу, яку треба знати, уроки будую таким чином, щоб навіть, наприклад, на уроці фізики ми могли розглядати приклади з астрономії. А далі вже їхня робота: хто якого рівня досягне, таким і буде результат”. 
Як розповідає вчитель, учні спершу проходять ліцейську олімпіаду, далі – обласну, потім  – всеукраїнську, а вже тоді – відбір до міжнародної.  “Потрапити на міжнародну олімпіаду непросто, бо відбір цей неймовірно складний. Від України було п’ять учасників, двоє з них – наші”.  Незважаючи на труднощі, викладач та його учні планують надалі підкоряти вершини міжнародних учнівських олімпіад.

Серед найкращих – дев’ятнадцять

Цього року дев’ятнадцятьом школярам зі Львова та області призначені стипендії Президента України за перемогу у всеукраїнських учнівських олімпіадах та Всеукраїнському конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт. Серед них тринадцять учнів зі Львова, троє з Дрогобича та по одному з Буського, Мостиського і Сокальського районів.
Серед львівських навчальних закладів найбільше відзначився Львівський фізико-математичний ліцей-інтернат. Його вихованці отримуватимуть стипендії за перемогу в олімпіадах з фізики, астрономії, хімії, а також за перемогу в конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт із хімії.
Серед львівських стипендіатів і учні гімназії “Євшан” (олімпіада з української мови та літератури), гімназії “Престиж” (олімпіада з географії); СШ №21(конкурс-захист науково-дослідницьких робіт), СЗШ №43, а також Львівського технологічного ліцею. 
Відзначили й старшокласників Дрогобицької СШ №2 та педагогічного ліцею; Мостиської ЗСШ №3; Поторицької ЗШ Сокальського району і Топорівського НВК “Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів” Буського району. 
Загалом президентську стипендію отримуватимуть 270 учнів в Україні, з них 150 – за перемогу або за призове місце у всеукраїнських олімпіадах та 120 – за перемогу або за призове місце у конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8272 / 1.59MB / SQL:{query_count}