Граючи, пізнаємо світ

Важливі поради психолога про користь розвиваючих ігор для дітей різного віку

фото: pampik.com
“Мамусю, купи ще й телескоп!” – просить у мами восьмирічна Софійка. Вони вже придбали набір для створення морозних візерунків. Зі слів мами дівчинки, це непогана альтернатива сучасним гаджетам. 
“Першою розвиваючою іграшкою, яку купила своїм дітям, був набір для юного хіміка. Вони самі вирощували кристали, проводили нескладні хімічні досліди. Синові одинадцять, проте Софійка теж йому допомагала. Телескоп Софійці потрібний, бо такий є у брата, а вона хоче мати свій. Вони з татком вивчають зірки”, – розповідає Оксана Іванишин, мама дітей, які люблять розвиваючі ігри.
М’ячик, ведмедик, лялька, пазли не відійшли у минуле, діти з них поволі виросли. Виробники іграшок пропонують все нові розробки для спільного проведення часу дітей з батьками і пізнання навколишнього світу. Досліди з пробірками, вирощування кристалів, самостійне виготовлення браслетів і намист – ось далеко не повний перелік тих, здавалося б, простеньких справ, які можна робити спільно і вчитися новому.
“Розвиваючі іграшки переважно обирають молоді батьки, які начиталися літератури з раннього розвитку дитини. Багато з них побували за кордоном, бачили там такі іграшки і, пошукавши в iнтернеті, замовляють своїм дітям, – розповідає консультант іграшкового магазину Аліна Ніткевич. – Найчастіше беруть іграшки для старших дітей – від 7 до 12 років. Асортимент тут дуже різний: від рукоділля до повноцінних наукових приладів (мікроскоп, телескоп)”.
На прилавках і справді – до вибору, до кольору різноманітної продукції. Проте, як серед усього цього різноманіття обрати саме те, що підійде власній дитині? Для того, щоб розвиваючі ігри приносили не лише задоволення, але і користь, вони мають строго відповідати віку малечі! 
Дитина пізнає світ, в якому живе, завдяки грі. З цим погоджуються усі автори методик раннього розвитку. “Головне правило розвиваючих ігор – ви спочатку показуєте самі, як у неї грати. Користь розвиваючих іграшок – у численних повтореннях, яке корисне для утворення нових зв’язків між різними центрами головного мозку. Ці зв’язки практично перестають формуватися до 12 років і дуже важко формуються у дорослих. Навички, отримані в дитинстві, не втрачаються людиною до глибокої старості. Тобто діти у такий спосіб граючись, розвиваються”, – каже “Пошті” педіатр Леся Довбняк.

Розвиваючі іграшки до рочку

В іграшкових магазинах можна знайти прилавки з розвиваючими іграшками навіть для немовлят від 1-3 місяців! Ініціатива розвиваючої гри з дитиною до року завжди належить батькам! Ігри з малюком y колисці – це не ігри в повному сенсі слова, вони відрізняються від ловів чи шахів. 
Малюк щойно народився, він не має уявлення про те, що ж таке гра. І тим паче не знає, як запросити до участі в грі оточуючих. Мама і тато, граючи з малюком до року, самі повинні пропонувати йому різноманітні захоплюючі заняття. Не пропонуйте малюкові ті ігри, до яких він iще не доріс! “Робота на випередження” може перевантажити психіку дитини і фізично його перевтомити. 
Зі слів педіатра, найкраще підійде розвиваючий килимок. “Виробники вказують в інструкції до килимка, що він підходить діткам від народження і до року. Проте найкраще – з шести місяців. У цей період малюк намагається навчитися зосереджувати погляд на елементах килимка, тобто вчиться концентрувати увагу, запам’ятовує кольори і форми іграшки. Використання розвиваючого килимка допомагає розвинути тактильні відчуття малюка і дрібну моторику. 
Саме ці навички відіграють важливу роль у розвитку дитини. Розвиток дрібної моторики позитивно впливає на розвиток мовного центру дитини, а розвиток тактильних відчуттів впливає на інтелект”, – каже педіатр. 
Фахівець радить пропонувати розвиваючі ігри дитині першого року життя тоді, коли вона вже остаточно прокинулася і поїла, не мучиться він кольок. “Краще всього бавитися з немовлям посередині періоду неспання, причому йому має бути комфортно, адже навіть маленька складочка на простирадлі може змусити дитину заплакати, і їй вже буде не до ігор”, – каже педіатр. 

Іграшки від 1 до 3 років

Ця категорія дітей уже підлягає всебічному зацікавленню, активно пізнає світ. Тому консультант-продавець радить пальчиковий театр (сьогодні є дуже красиві звірята з сучасних тканин), рамки Монтессорі.  
“У кожної маленької особистості є свої уподобання. Враховуючи їх, варто  розвивати малечу. Якщо син полюбляє машинки, то купіть йому їх в 10 кольорах, не пройде і півдня, як 1,5-2 річна дитина буде знати кольори. Подобаються фрукти, овочі? Рахуйте їх, виділяйте спільні/відмінні ознаки, об’єднуйте за кольором”, – каже дитячий психолог Анна Луньова.
А ось щодо віку, то усталені вікові норми розвитку дитини тут – питання відносне. “Розвиток у кожної дитини індивідуальний, має стрибкоподібний характер: у когось у два рочки інтенсивно розвивається пам’ять, а в когось – мислення. Можете пропонувати різні ігри, дитина буде сприймати те, що їй треба. Гру для чотирирічних дітей дворічний малюк може використати по-іншому – вивчити кольори чи форми. Головне – не примушувати, а робити все в ігровій формі! Тільки тоді, коли взаємодія приносить дитині задоволення, вона пізнає, розвивається”, – переконує дитячий психолог.
Також необхідно, щоб розвиваючі ігри були частиною вашого спілкування з дитиною, а не випадковими епізодами, коли мама знайшла хвилинку між варінням каші і нескінченним прасуванням! 

фото: sevpaintball.com

Для діток від 3 до 7 років

Підійдуть кубики, дитячі комп’ютери, настільні ігри, набори для творчості, конструктори, рольові ігри (набори для кухарів, перукарів, лікарів). 
“В інтернеті багато порад щодо іграшок, на розвиток яких психічних процесів (пам’ять, увага, мислення, уява, сприймання) вони спрямовані. Але всі ці іграшки далеко не в повній мірі можуть забезпечити всебічний розвиток особистості! Тому, що емоційну, соціальну сферу можна розвивати лише в контакті з авторитетним дорослим, найчастіше з мамою. Щире та  емоційне спілкування з дитиною – це головна розвиваюча іграшка! Адже це саме той досвід, який дитина буде використовувати впродовж всього життя”, – акцентує Анна Луньова.
З її слів, іграшки можна давати, але найбільш продуктивним буде, якщо мама в діалозі з дитиною спонукає її до розвитку всіх вищезазначених психічних процесів. “Наприклад, перебуваючи на кухні і готуючи вечерю, можна попросити малечу порахувати картоплю, обібрати всі овочі зеленого кольору, поділити на 3 частини яблука. Тут уже все залежить від вашої фантазії”, – радить співрозмовниця.
Це варіант підійде, якщо в бюджеті сім’ї не передбачено витрат на недешеві ігри. Крім того, ви можете самі створити ігри. Існує чимало шаблонів, які є у вільному доступі мережі. “Коли робите щось разом, то, по-перше, вчитесь перебувати у відносинах, по-друге, розвиваєте дрібну моторику (вирізаєте, клеїте) і, по-третє, за невеликі гроші отримуєте гру, якою можна гратись тривалий час. Крім того, гра буде унікальною, адже завжди можна внести щось своє”, – каже дитячий психолог.
З її слів, якщо мова іде про розвиток, коли садовлять за стіл і вимагають виконувати завдання, то починати варто не раніше 5-6 років. Проте не повинно бути такого, що сьогодні займаємось 15 хвилин іграми на мислення, потім 10 – на пам’ять і 10 – на увагу! “Розвиток повинен відбуватись ніби ненароком чи упродовж основної діяльності – гри, чи під час виконання хатніх справ, чи в черзі в банку, чи касі супермаркету. Коли досить, скаже сама дитина. Якщо їй нудно, некомфортно, значить досить”, – каже дитячий психолог.

Ігри від 7 до 12 років

Для цієї категорії консультант пропонує чи не найбільше товарів: підійдуть набори для креативного рукоділля, набори юного хіміка-кулінара-лікаря.
“Вони цікаві для більшості дітей, тому що емоційно захоплюють. Процес пошуку або рішення відповіді абсолютно неможливий без активного мислення. Розвиваючі ігри сприяють хорошому розвитку просторової уяви, логіки, кмітливості, конструкторських, математичних та інших прийомів і здібностей мислення. Дитина самостійно виконує різноманітні завдання, робить багато відкриттів і привчається до творчого мислення. Крім того, це дуже допомагає школярам”, – каже консультант. 

Для всіх батьків і їх дітей 

Батьки, якщо навіть обрана у відповідності з віком дитини та рівнем його розвитку гра не завжди підходить, не засмучуйтеся! Усі діти, як відомо, мають свої індивідуальні особливості: хтось раніше встає, а хтось вчиться тримати в руці ложку пізніше від однолітків. Проте це не свідчить, що хтось гірший. Невеликі відхилення від норми цілком припустимі. Також, за словами фахівців, не варто перевантажувати дитину, якщо мама чи тато свято переконані, що “ми повинні ще цього навчитися”. Перевантажуючи дитину, втомите її, вона може стати млявою або дратівливою. У грі, як і в житті, теж треба вміти зупинитись. Розвиваючі ігри – не заняття в школі, де уроки йдуть від дзвінка до дзвінка”. Ігри – частина спільного життя, в якому головною є любов!

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7613 / 1.63MB / SQL:{query_count}