Покоління ХL

“Пошта” з’ясувала у фахівців, чому дітям і підліткам почали щораз частіше ставити діагноз ожиріння, чому утворюється надлишкова вага, які її причини та наслідки

Напевно кожна мама радіє з того, що дитина має добрий апетит і залюбки їсть усе, що дають, не перебираючи харчами. Але не всі мами готові визнати, що занадто пухкі щічки сина чи доньки є підставою для занепокоєння. 
Особливо тоді, коли на цьому під час медогляду наголошують лікарі і дають скерування до ендокринолога. Нам здається, що ця проблема є актуальною лише для американських дітей. В цьому нас уже не раз переконували фахівці, даючи коментарі у засобах масової інформації, мовляв, там, за океаном, діти звикли до гамбургерів-чизбургерів, розмаїтої “швидкої їжі”, від чого стрімко гладшають і заробляють супутні недуги. 
А ми? Та ми ж не американці! Ми ж дітям і зупки, і кашки, і млинці. Усе домашнє, приготовлене з любов’ю. Однак останніми роками лікарі щораз частіше стикаються з так званим “поколінням ХL” – дітьми, які мають не просто надлишкову вагу, а ожиріння.
Утім ще зовсім недавно вважалося, що ожиріння в дитячому віці неможливе, бо дитина росте, витрачає багато енергії, тож мусить добре харчуватися. А от збалансованість харчування чомусь до уваги не бралася… 
В ідеалі жирова тканина у період росту має великий вміст жирових клітин на одиницю маси, і в організмі спостерігається високий рівень активності обмінних процесів. Інакше кажучи, жирні кислоти інтенсивно утилізуються мускулатурою.
За статистикою Львівського обласного ендокринологічного диспансеру, в 2012 році ожиріння діагностували у 5418 дітей, 418 з них мали таку хворобу у віці до шести років, 3112 –  від семи до 14-ти, 1181 – від 15 до 18 років. А в цілому по Україні дітей з таким діагнозом на той час було 114 839 (14,4 % від усієї кількості). У 2013-ому ситуація в Україні покращилася не набагато – 114 609 дітей, а на Львівщині ще й погіршилася – 5 671. Загалом щороку (починаючи з 2009-го) такий невтішний діагноз ставлять ще 30 дітям. 
На думку головного ендокринолога Львівщини Юрія Єріна, результати не дуже добрі навіть попри те, що тенденції до збільшення кількості товстунів серед дітей і підлітків в Україні немає. З його слів, ожиріння є такою ж дитячою недугою, як кашлюк чи вітрянка. 
“В більшості випадків (90 відсотків) у тому, що дитина сильно погладшала, винні батьки, бо не контро­люють того, що вона їсть, який спосіб життя провадить. Тільки невеликий відсоток дітей з ожирінням є пацієнтами ендокринолога!” – наголошує він.
В більшості випадків у тому, що дитина сильно погладшала, винні батьки, бо не контролюють того, що вона їсть, який спосіб життя провадить. Тільки невеликий відсоток дітей з ожирінням є пацієнтами ендокринолога!
Виходить, ми не зауважуємо того, що наші діти з часом починають “не вписуватися” у стандартні для свого віку розміри одягу? В черзі до Юрія Серафимовича серед інших дітей з ендокринологічними порушеннями – мама з донькою-дев’ятикласницею, яка у свої 15 важить 96 кілограмів замість нормальних для її віку 45-ти. Мама переконує лікаря “підписати папірчик, щоб мати спокій з медоглядом у школі” (таких дітей педіатри скеровують на додаткову консультацію до дитячого ендокринолога. – “Львівська Пошта”). 
Порад Юрія Серафимовича щодо корекції дієти і збільшення фізичних навантажень юнка та її мама не сприймають категорично. “Що ви мені тут розказуєте?! Моя дитина не груба, а зовсім нормальна! Ми до вас чого прийшли? – Папірчик підписати! От і підписуйте!” – переконує жінка лікаря і заспокоює себе. 
Тепер у всьому цивілізованому світі активно захищають права товстунів, забороняючи їх так називати публічно, замінюючи назву хвороби “ожиріння” різними синонімами… Проте самим людям із надлишковою вагою від цього не легше – худішими чи впевненішими від цього вони не стають!   
“Всього у одного відсотка дітей, які мають надлишкову вагу, спостерігаються генетичні чи ендокринні недуги. В решті випадків основ­ною причиною ожиріння є неправильне харчування. Основні причини надмірної ваги у дітей – перегодовування і споживання великої кількості солодкого (у тому числі газованих напоїв та соків)”, – каже Юрій Єрін. 
Немає якогось надзвичайного лікування дитячого ожиріння – лікарі призначають дієту, режим і допомагають підібрати спортивні заняття. “Для того, аби позбутися зайвих ста грамів ваги, треба  годину їздити на велосипеді. Або просто відмовитися від ще одного шоколадного батончика!” – наголошує лікар. Почувши таке, юні пацієнти з діагнозом ожиріння рідко приходять до його кабінету вдруге… 

Продукти, які варто споживати дітям, що мають ожиріння:
• цибуля-порей (свіжа, варена, сушена);
• салат посівний (свіжий);
• сік із білокачанної капусти (за 30-40 хвилин до їди 3-4 рази на день; починати треба зі 100 мл, поступово збільшуючи об’єм до 200 мл упродовж 3-4 тижнів);
• квасоля, горох, сочевиця, цільні злаки, а також крупи (вівсяна, гречана), необроблений рис; 
• сухофрукти (курага, чорнослив, родзинки), горіхи.
• молочнокислі продукти.
Продукти, яких категорично не можна споживати дітям, що мають ожиріння:
• маргарин, майонез, кондитерські вироби на основі кулінарного жиру, “швидка їжа”, напівфабрикати;
• екстрактивні речовини, прянощі, гострі приправи;
• морозиво (навіть знежирене має не менше, якщо не більше, калорій, ніж звичайне, тож обирайте морозиво на основі соєвого або кокосового молока);
• дієтичне печиво (низькокалорійним продуктом назвати його важко, бо воно містить не менше цукру, ніж звичайне; найкращою заміною стане вівсяне або з борошна грубого помелу);
• знежирені заправки до салатів (краще використовувати олію та оцет).
Медики переконані: діти товстішають передусім внаслідок незбалансованого харчування, а також через нераціональне штучне вигодовування від народження до року. “З ожирінням справді важко боротися. Проте воно не виникає нізвідки – вся справа в батьках. На мою думку, дуже важливо, щоб ця хвороба не мала причин молодшати. Зараз більшає дітей, яким ще не виповнилося й року, а вони вже мають надмірну вагу! 
Молоді батьки повинні розуміти, що грудне вигодовування є нормальним здоровим харчуванням, а не різні готові суміші чи каші, – запевняє дієтолог Львівської обласної клінічної лікарні “ОХМАТДИТ” Зоряна Завада. – Дуже важливо, щоби педіатри визначали харчування дітям до року. Малюк до п’яти-шести місяців має споживати материнське молоко, воду і трав’яні чаї! Культура харчування прищеплюється змалечку, тому батьки повинні більше уваги приділяти дітям”, – каже вона. 
Що стосується наслідків дитячого ожиріння, то вони можуть бути непередбачуваними через розвиток супутніх недуг, які ще донедавна діагностували здебільшого в дорослих: гіпертонія, високий рівень холестерину, порушення жирового обміну. Як результат – розвиток цукрового діабету другого типу, атеросклероз, порушення репродуктивної функції, онкологічні та серцево-судинні захворювання, варикозне розширення вен, патологія суглобів тощо.
На думку дієтолога, головне вчасно позбутися зайвих кілограмів – до початку перехідного віку. Якщо це вдасться, то надалі можна споживати різні продукти і не боятися погладшати. Тема здорового харчування останнім часом дуже популярна. Але асортимент шкільних буфетів нітрохи не змінюється. Учнів, як і раніше, спокушають яскравими упакованнями горішків, чипсів, сухариків. 
У деяких львівських школах з 2011 року раціон змінився: замість булочок і батончиків діти мають змогу ласувати свіжими фруктами. Учням перестали продавати газовані напої. В рамках Тижня сім’ї в нашому місті організували безкоштовні заняття у фітнес-клубах. І що ви думаєте, багато сімей прийшло?..  
Будь-які спроби навчити наших дітей споживати корисну їжу і провадити рухливий спосіб життя сприймаються несерйозно. Системний сімейний психотерапевт Тетяна Миснікова впевнена, що причини дитячого ожиріння значно глибші. “Дитина просто так не гладшає – найчастіше, перебуваючи в стані стресу, заїдає його печивом, шоколадкою, цукеркою. Що більше стресів, то більше калорій! А що більше калорій – то більше зайвих кілограмів.
Теперішні діти не вміють справлятися з емоціями, ґаджети поглинули всю емоційну сферу. Діти не вміють ділитися своїми переживаннями ні одні з одними, ні з батьками. Харчові розлади у дитини свідчать про те, що в сім’ї щось не так. Буває, батьки розлучаються, дитина дуже важко це переживає і починає більше їсти”, – пояснює психотерапевт. 
На перший прийом до Тетяни Миснікової приходять зазвичай діти з батьками. Її поради прості, але дієві: по-перше, необхідно звернутися до дієтолога, по-друге, записатися на прийом до психотерапевта (не психолога, бо тут проблеми глибші!), по-третє, регулярно займатися спортом під наглядом кваліфікованого інструктора (не з татом на майданчику, а з людиною, яка матиме авторитет у дитини). 
З дитячим ожирінням треба боротися на рівні кожної окремої сім’ї, інакше  покоління ХL може перетворитися на цілу армію хронічно хворих дорослих.
Галина Петровська, мама дівчинки-підлітка, якій вдалося позбутися надлишкової ваги
Моя донька почала раптово гладшати у 14 років. Важила 90 кілограмів! Ми дуже переживали, ходили до лікарів, проте дитина стала замикатися в собі. То була її реакція на зауваження родичів і знайомих.

Так, нам багато що радили дієтологи, але вона все одно комплексувала. Записали її і на шейпінг, і на танці. Проте я втрачала кілограми швидше, ніж вона…

Я заборонила доньці відвідувати родичів, які насміхалися з неї. Нарешті бабуся, моя мама, допомогла мені зрозуміти, що дитині треба було просто дати стимул, пообіцявши купити їй якийсь подарунок (який саме, я вже й не згадаю) як винагороду. І тут я побачила, що донька загорілася цим, у неї з’явилося бажання працювати над собою, позбутися надлишкової ваги. Що нарешті й сталося! Зараз вона вже доросла, їй 18 років, і важить 62 кілограми!

Хочу дати поради батькам, які зіткнулися зі схожою проблемою: не піддавайтеся впливу суспільних стереотипів, не кажіть дитині, що вона товста, зробіть усе, аби ваш син чи донька не закривалися від вас і всього світу. Тільки спільними зусиллями зможете вирішити цю проблему.

Допоможіть дитині вибрати якесь хобі, доручіть якусь справу, яка б стимулювала її щонайшвидше одужати, бо ожиріння – це все-таки хвороба. Все інше вона зробить сама.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8117 / 1.65MB / SQL:{query_count}