Повернути дітям радість дитинства

Сорок українських дітей, батьки яких загинули або були поранені під час сутичок на Майдані і в ході проведення АТО, оздоровили в Словенії на березі Адріатичного моря

фото: Товариство Червоного Хреста України
Мабуть, нема такої дитини, яка не мріяла б про відпочинок біля моря, тим паче Адріатичного. А якщо це діти, в сім’ях яких панує постійна тривога за батьків, котрі захищали і тепер відстоюють незалежність нашої держави, то психологічне розвантаження, реабілітація їм вкрай необхідні. Як відомо, сонце, море і цілюще повітря оздоровлюють найкраще!
Сорок дітей зі всієї України віком від шести до шістнадцяти років, батьки яких тривалий час перебували на Майдані або зараз задіяні у антитерористичній операції, зазнали численних поранень чи навіть віддали свої життя, мали змогу оздоровитися і відпочити в молодіжному центрі Червоного Хреста в містечку Дебелі Ртіч, що в Словенії. 
Цей відпочинок вдалося організувати завдяки проекту “Зміцнення психосоціального благополуччя дітей в Україні”, який проводить Організація з підвищення безпеки людини у Словенії (ITF) у співпраці з Червоним Хрестом Словенії та України. Вирішення усіх фінансових питань щодо цієї поїздки взяла на себе Республіка Словенія.
Серед тих, хто мав нагоду відвідати цю країну, побувати на березі моря, дев’ятеро дітей із Львівщини. Перебування в Словенії на все життя запам’яталося трьом дітям сотника Майдану Богдана Дідича, бо так далеко вони ще не мандрували ніколи. Восьмирічну Лідію, дванадцятирічну Орисю і чотирнадцятирічну Дарину найбільше вразила сама країна та її морське узбережжя.
“Враження від поїздки дуже хороші, особливо якщо зважити на те, що про Адріатичне море, мандрівку за кордон ми тільки мріяли, – розповідає юна львів’янка Дарина Дідич. – Купання в морській воді, басейнах, ловля крабів, а ще заняття йогою, дихальною гімнастикою сподобалися понад усе. То були десять незабутніх днів. Вдалося знайти багато друзів, обмінятися з ними контактами, аби й надалі тримати зв’язок”.
Зі слів матері трьох доньок Уляни Дідич, якби не поїздка до Словенії, її діти так і залишилися б без літнього відпочинку. “З листопада до березня мій чоловік був активним учасником Майдану. А з січня –  ще й сотником. Щоправда, з перервами, бо двічі мав запалення легенів і приїздив додому на лікування, – розповідає “Пошті” Уляна Дідич. – Після всього, що наша сім’я пережила, такий відпочинок дітям був просто необхідний. Спочатку ми всі гроші віддавали на Майдан, тепер – на армію. Тож коли нам запропонували відправити дітей на відпочинок і оздоровлення, радо погодилися”.

фото: Товариство Червоного Хреста України

Жінка каже, що пропозиції відправити дітей на безкоштовний відпочинок за кордон надходили й іншим друзям чоловіка з Майдану, а тепер і фронту. Але не всі мали змогу поїхати – потрібно було оформляти відповідні документи, засвідчувати нотаріально дозвіл на виїзд дитини за кордон від обох батьків.
“Оскільки чимало чоловіків зараз воюють у зоні АТО, підготувати відповідні документи та скористатися нагодою відправити дітей можуть далеко не всі родини. Моїм дітям пощастило: частина документів у нас вже була, дещо доробили. А сама поїздка в Словенію була безкоштовною! Єдине, за що ми платили, то це за нотаріальні дозволи і страховки. Витрати на трьох дітей становили не більш ніж 200 гривень”, – веде далі Уляна Дідич.
Серед тих, хто мав нагоду відвідати Словенію, побувати на березі Адріатичного моря, було дев’ятеро дітей із Львівщини
Під час поїздки до Словенії дітей супроводжували представники Товариства Червоного Хреста. З Львівської обласної організації ескортувала їх старша медсестра Ірина Валько. “В словенському молодіжному центрі Червоного Хреста, що в містечку Дебелі Ртіч, для дітей підготували досить насичену програму відпочинку, аби вони не мали часу думати про події в Україні. Була розроблена і реабілітаційна програма – з дітьми працювали місцеві, словенські терапевти, вони ходили на дихальну гімнастику, водні процедури, займалися йогою. Їм проводили навіть терапію собаками, що дуже сподобалося наймолодшим учасникам поїздки”, – пояснює Ірина Валько.
Зі слів працівниці Червоного Хреста, спочатку планувалося, що з українськими дітьми працюватимуть ще й психологи, проте від них відмовилися.
“Увесь наш супровід вирішив відмовитися від психологів. На нашу думку, на відпочинку не варто ятрити дитячі рани. Тим паче що психологи повинні були працювати, вдаючись до послуг перекладачів, і дітям було б дуже важко відкритися одразу двом незнайомим людям. А так, крім відпочинку і оздоровлення, їх ніщо не хвилювало”, – каже співрозмовниця “Пошти”.
Наташа Прах, посол Республіки Словенія в Україні
У зв’язку з подіями, які відбувалися з листопада 2013 року в Україні, завдяки проекту “Зміцнення психосоціального благополуччя дітей з України” наприкінці липня 2014 року була організована поїздка українських дітей до Словенії.

Головна її мета – поліпшення психосоціального становища дітей, які зазнали впливу трагічних подій, втратили близьку людину (як правило, батька) під час сутичок на Майдані або ж під час проведення антитерористичної операції у східних областях України.

Діти прибули до Словенії 24 липня і перебували в оздоровчо-відпочинковому молодіжному центрі Червоного Хреста, що в містечку Дебелі Ртіч на словенському узбережжі Адріатичного моря. Групу із сорока українських дітей супроводжували представники організації Червоного Хреста України.

Психосоціальні терапевти зі Словенії організували для них низку заходів і семінарів, подбали про те, щоб ті десять днів відпочинку стали для дітей незабутніми, зокрема, завдяки особливій красі середземноморської місцевості та цілющому клімату.

До відбору дітей, які побували у Словенії, був залучений Червоний Хрест України. Активну участь взяло й Посольство Респуб­ліки Словенія в Україні, співпрацюючи з офісом уповноваженого Президента України з прав дитини, громадськими організаціями і волонтерами. До групи ввійшли діти з різних областей України – Полтавської, Харківської, Житомирської, Івано-Франківської, Дніпропетровської, Київської, Львівської та інших.

Треба сказати, що Словенія вже не перший рік подає допомогу Україні щодо забезпечення добробуту і оздоровлення дітей. Наприкінці серпня туди прибуде вже десята(!) група українських дітей, яких вважають постраждалими внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. З 2005 року на такій реабілітації в нашій країні уже побувало 340 дітей з України.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8549 / 1.6MB / SQL:{query_count}