ЗНО-2014 таки відбудеться!

Завдяки відновленню фінансування Українського та регіональних центрів оцінювання якості освіти загрозу зриву зовнішнього незалежного оцінювання усунуто

фото: Андрій Польовий
У березні ситуація зі ЗНО виглядала непевною. Зовнішнє незалежне оцінювання опинилося під загрозою зриву через брак коштів на придбання витратних матеріалів і комплектуючих для друкарського комплексу технологічної лінії з виготовлення тестових зошитів. 
Однак днями відділ оперативної поліграфії Українського центру оцінювання якості освіти відновив друк цих тестів. Тож найбільш суттєва загроза для успішного проведення ЗНО-2014 усунута! Це стало можливим завдяки відновленню фінансування Українського та регіональних центрів оцінювання якості освіти Держказначейством України, повідомляє відділ інформації та комунікації з громадськістю Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО). Всі інші складові процедури  підготовки до проведення зовнішнього незалежного оцінювання здійснюють за графіком. 
“Були періоди, коли ми справді переживали… Машина, що друкувала зошити, працювала в три зміни! Переживали не так за те, що ЗНО не відбудеться, як за те, що якийсь технологічний процес спізниться, бо зошити, крім друкування, треба ще й спакувати і розвезти по всій Україні. Якщо виникне така потреба, люди працюватимуть у дві зміни, вийдуть на роботу у вихідні, але ЗНО таки відбудеться! В системі працюють відповідальні особи. Але це наша, внутрішня кухня, таємниці якої не всім треба знати”, – каже директор ЛРЦОЯО Лариса Середяк.

Предмети ті самі, але дати інші…

Через згадані проблеми Міносвіти вирішило перенести дати проходження тестів із всесвітньої історії та біології. Тестування з цих предметів відбудеться 16 та  25 червня відповідно.
Нагадаємо, що цьогорічна основна сесія ЗНО розпочнеться 3 червня тестуванням з іноземної мови (англійська, німецька, французька, іспанська – на вибір) і триватиме до 27 червня (світова література). Загалом на ЗНО-2014 винесені 11 предметів. 

Чи надійною є система безпеки?

Щороку ближче до ЗНО медійники справно повідомляють про те, що через витік інформації частину тестових завдань УЦОЯО змушений замінити. Днями його працівники призналися журналістам, що й цього року внесуть зміни до тестових зошитів, бо підозрюють, що стався витік інформації – деякі тести стали відомі загалу. Кажуть, зараз їх навіть почали пропонувати у інтернеті за окрему плату…
З яких саме дисциплін завдання стали відомі, в УЦОЯО поки що не повідомляють, лише кажуть, що намагаються відстежити зловмисників. Директор УЦОЯО Ігор Лікарчук публічно застеріг крадіїв: “Якщо буде витік інформації, то за це відповідатимуть ті керівники, які були в Міністерстві освіти і науки та в Українському центрі до нинішнього дня”. Джерел такої інформації він не здає, однак запевняє, що вона достовірна. 
Витоків не було ніколи за всі шість років всеохопного й експериментального тестування
І вчителям, і цьогорічним випускникам зараз не позаздриш: через участь у політичних подіях вони пропустили багато навчального матеріалу. І це потрібно надолужити! Тому спекуляції зі ЗНО лише додають їм страху. 
Але поки що не було жодних заяв від нинішньої служби безпеки Українського центру оцінювання якості освіти: там не знають про якісь витоки інформації! Такої ж думки і Лариса Середяк. “Витоків не було ніколи за всі шість років всеохопного й експериментального тестування. І я переконана – не буде їх і цього року. Абітурієнтам нічого хвилюватися. Від початку створення незалежного оцінювання інтернетом постійно шириться інформація про те, що є люди, які знають завдання і готові їх продати, гарантуючи, що саме вони будуть у тестах. Проте жодного року не вдалося наперед отримати тестові завдання. А особи, які купують “щось”, на мою думку, мають слабку підготовку і звикли до того, що все можна купити”, – веде далі директор ЛРЦОЯО. З її слів, такі застереження очільника відомства були й у попередні роки. Але з огляду на події в країні, цього року там вирішили бути обачнішими.

Купити собі шпаргалку

Найбільш поширена загроза для вступників – так звані відповіді на цьогорічні тести, які вже блукають ін­тер­нетом, даючи змогу різ­ним шахраям заробити на до­вірливих і не дуже добре під­готовлених абітурієнтах. Це не ноу-хау. Щороку їх у мережі з’являються сот­ні. 
Сценарій класичного “лохотрону” – школярам пропонують купити варіанти відповідей через надсилання смс-повідомлення. Ми намагалися порівняти ціни в соцмережах на такі шпаргалки. Вартість варіюється залежно від сайту: за тести з української мови правлять від... 290 до 320 гривень. Спритники посилаються на міфічних працівників центру оцінювання якості освіти – то на якогось Миколу Петровича, то на якусь Галину Сергіївну… Зі зрозумілих причин прізвищ і посад цих спеціалістів вони не вказують. У одній із соцмереж навіть з’явилася група для купівлі-продажу такого “товару”. Проте, як кажуть деякі школярі, якщо ризикнути і надіслати таке смс-повідомлення, можна отримати… ключі до тесту 2009 року.
У ЛРЦОЯО пояснюють, що відслідковують такі купівлі-продажі через інтернет. “Ми намагались навіть зустрітися з цими особами або купити через мережу ті тести. Проте до кінця пройти шлях не вдалося – продавець раптово зникав, а з часом виявлялося, що це в кращому випадку відповіді на тестові завдання минулих років, а в гіршому – просто “лохотрон”, на який ведуться ті, хто не впевнений у своїх силах і належно не готується до тестування. Зрозуміло, що Ігор Лікарчук, взявши на себе керівництво такою структурою “на середині дороги”, мусить пильнувати всі процедури і підстраховуватися. Найбільша відповідальність лежить на тому, хто укладає остаточний тест. Він підписує дуже багато документів про нерозголошення і дуже ризикує у разі витоку інформації”, – зазначає Лариса Середяк. 
Ми намагались навіть зустрітися з цими особами або купити через мережу ті тести. Проте до кінця пройти шлях не вдалося – продавець раптово зникав, а з часом виявлялося, що це в кращому випадку відповіді на тестові завдання минулих років
Вона дивується ажіотажу довкола “відповідей” до ЗНО. “Завдання є щоразу нові, як історик, можу вам сказати, що для написання тесту необхідне знання змісту матеріалу. Єдине, що змінюється, це саме формулювання. Приміром, за всі роки в тестах з історії України були питання про Центральну Раду. Змінюється тільки формулювання завдань: може бути спочатку названа дата прийняття універсалів і запропоновано вказати, яка саме подія відбулася у цей день, або ж навпаки – у змісті тестового завдання пропонується вказати дату підписання конкретного універсалу, вказати причини його прийняття або наслідки. Коли абітурієнт знає навчальний матеріал, не шукає ніяких “попередніх відповідей”, – пояснює директор ЛРЦОЯО. І радить усім, хто писатиме цього року тести, працювати із їхнім сайтом, де на сторінці “Тренувальне он-лайн тестування” безкоштовно можна готуватися до ЗНО, відповідаючи на питання, які були в тестових зошитах за минулі роки, фіксуючи час відповідей і рівень знань. 
Можливо, наявність відповідей на тести “у панчосі” дає якусь психологічну підтримку, але полювання за ниими – лише зайвий стрес. У середовищі освітян популярною є думка, що, незважаючи на те, що учні, беручи безпосередню участь у політичних подіях, зокрема в Майдані, часто зривали навчальний процес і тепер не встигають за програмою, до червня усе наздоженуть! Якщо, звісно, не панікуватимуть і не марнуватимуть часу.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8255 / 1.6MB / SQL:{query_count}