Готуємося до тестування правильно

“Пошта” подає рекомендації вчителів і репетиторів щодо підготовки до ЗНО-2014 з найбільш популярних предметів

фото: архів
До основної сесії зовнішнього незалежного оцінювання залишилося трохи більше, ніж два місяці. Пробне тестування, метою якого є показати сам механізм проходження ЗНО, відбудеться вже цієї та наступної суботи. 
22 березня зареєстровані абітурієнти писатимуть тести з української мови і літератури, хімії, фізики, російської мови, всесвітньої історії та іноземної мови (англійської, німецької, французької або іспанської). А 29 березня пробне ЗНО відбудеться з математики, історії України, біології, географії, світової літератури.
Тож саме час активно взятися за навчання. Якщо правильно розподілити свій час, налаштуватися на позитив, підготовка до тестів не буде такою виснажливою.

Повторюємо українську мову і літературу

Одним з найбільш популярних предметів серед вступників є українська мова і література. Це пов’язано з тим, що чи не всі виші під час вступної кампанії (окрім тих, що мають статус дослідницьких і визначають перелік конкурсних предметів незалежно від переліку, поданого для кожної спеціальності в Умовах прийому до ВНЗ) вимагатимуть сертифікат з цієї дисципліни. І в багатьох саме той предмет вважатимуть профільним. Отож, потрібно готуватися до цього тестування ретельно, аби набрати не менш ніж 140 балів. 
“Завжди є теми, які регулярно повторюються, тому на них варто звертати більше уваги. З фонетики належить повторити уподібнення приголосних звуків і йотовані голосні, з лексики – пароніми (перелік їх є в підручнику за 10 клас), з морфології – рід незмінюваних іменників, ступені порівняння прикметників, відмінювання числівників, написання прислівників, наказовий спосіб дієслів та особові закінчення”, – каже філолог, кваліфікований репетитор Віра Романович.
Коли писатимете тренувальні тести, де потрібно за цитатою визначити автора, назву твору або одного з його персонажів, шукайте слова-підказки, які можуть вказувати на характерну рису письменника, елементи сюжету його книги
Крім того, вона рекомендує приділити увагу подвоєнню приголосних, вивчити якнайбільше фразеологізмів, потренуватися визначати тип речення, вміти розбирати його. Варто писати й диктанти, аби визначити, чи добре засвоєна пунктуація. Що стосується української літератури, то вчитель пропонує знайти в інтернеті короткий зміст потрібних творів та опис головних героїв у цитатах. Зараз це зробити не так уже й складно. Потрібно вивчити й псевдоніми українських письменників.
“Аби перевірити свої знання, можна попросити друга, щоби він назвав твір з програми ЗНО, а ви повин­ні назвати його головних героїв, дати їм характеристику. Коли ж писатимете тренувальні тести, де потрібно за цитатою визначити автора, назву твору або одного з його персонажів, шукайте слова-підказки, які можуть вказувати на характерну рису письменника, елементи сюжету його книги”, – радить Віра Романович. 

Розв’язуємо завдання з математики

 До теми                                 
Тренувальні тестування можна знайти на сайті Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти www.lvtest.org.ua.
Для вступу на технічні спеціальності необхідно буде подати сертифікат з математики. 
“Будь-яке рівняння або завдання з параметром можна розв’язати, побудувавши графік функції. Обов’язково повторіть графіки та їх геометричне перетворення – паралельне перенесення на координатній площині, симетричне відображення відносно осей координат, стиснення або розтягування”, – каже вчитель математики вищої категорії Марія Копчак. 
Акцент варто робити й на завданнях зі стереометрії, у темах похідної та інтегралах. Чи не щодня потрібно повторювати основні формули.
“Якщо не вдається усі запам’ятати, спробуйте прочитати їх як слово, знайдіть асоціації або створіть мнемонічне правило, наприклад, “медіана любить, щоб її подовжували”. Аби упевнено почуватися під час проходження ЗНО, пишіть тренувальні тести – так ви не лише повторите матеріал, але й дізнаєтеся про “слабкі місця”, виробите особисту “стратегію боротьби” з тестами, зрозумієте, що краще – виконувати спочатку завдання з алгебри чи з геометрії, розв’язувати спершу прості задачі, а потім складні чи навпаки”, – пояснює Марія Копчак. 
Ці поради підійдуть і тим, хто готується брати участь у ЗНО з хімії та фізики.

Згадуємо історію України

Другим за популярністю предметом, який найчастіше обирають вступники при формуванні заяви для проходження ЗНО, є історія України. Вчителі радять зосередитися на подіях ХХ століття, адже питань, пов’язаних з ними, у тестах найбільше.
“Є цікавий спосіб запам’ятовування портретів історичних постатей – роздрукуйте їх, посортуйте за епохами та розвісьте в кімнаті. Робіть це поступово: запам’ятали одних, зняли і перейшли до інших. Те ж саме можна робити і з зображеннями палаців, соборів, ікон, картин. Так можна тренувати візуальну пам’ять”, – переконує вчитель історії, репетитор Юлія Гнатюк.
Є цікавий спосіб запам’ятовування портретів історичних постатей – роздрукуйте їх, посортуйте за епохами та розвісьте в кімнаті. Робіть це поступово: запам’ятали одних, зняли і перейшли до інших
Аби запам’ятати дати і назви історичних подій, раджу зробити спеціальні тренувальні аркушики, бажано невеликого формату, на одному боці яких потрібно написати дату, а на другому – назву події, яка тоді відбулася. Таким чином можна час до часу перевіряти свої знання, витягуючи аркушики навмання з кишені або сумочки і, дивлячись на дату, згадувати подію. 
Гортаючи історичні атласи, треба звернути увагу на кордони нашої держави в різні історичні періоди – під час правління князів, гетьманів, перед, під час і після світових воєн, адміністративний поділ України, а також напрями військових походів, місця битв.

Удосконалюємо іноземну

Ще одним предметом, який часто обирають вступники під час реєстрації на ЗНО, є  іноземна мова. Найпопулярніша, звичайно, англійська. Та, окрім неї, тестування відбудеться з німецької, французької та іспанської. Репетитори радять найперше повторити тематичну лексику. Для цього потрібно відкрити програму ЗНО, де є перелік тем, виписати їх на окремі аркуші та при повторенні іншого матеріалу час до часу витягати по одному і називати якнайбільше слів з тої чи тої теми. 
“Кілька років поспіль абітурієнтам дають завдання написати лист другові чи до редакції газети. Тож обов’язково треба ще раз повторити або й наново вивчити основні фрази-кліше, які вживаються при написанні листів, їх структуру і правила оформлення. Можна скористатися торішніми тестами, іншими посібниками зі ЗНО, знайти будь-яку тему для твору і постаратися впродовж 5-15 хвилин уголос (а ще краще письмово) розповісти, про що могло б ітися в ньому”, – радить вчитель англійської мови Ірина Волянська. 
Зрештою, як і при підготовці з інших предметів, потрібно виконувати тренувальні тестові завдання. Якщо це тести на розуміння тексту іноземною мовою, намагайтеся, зауваживши незнайоме слово, зрозуміти його значення з контексту (навіть якщо для цього знадобиться кілька разів перечитати текст). 
Адже якщо під час реального тестування старатиметеся зрозуміти кожне слово, а не загальний зміст тексту, то втратите багато часу. Виконуючи завдання, де потрібно вставити замість пропуску відповідний за змістом варіант відповіді, звертайте увагу на його “оточення” – навіть якщо варіанти схожі, то слова, які є поруч, підкажуть, який із них правильний.

 Рекомендації щодо написання тестів                               
– Тренуйтеся! Перед офіційним тестуванням варто виконувати якнайбільше тестів – просто заради тренування. Це дає змогу ознайомитись з типовими конструкціями тестових завдань, а також здобути досвід самоспостереження і оптимальної саморегуляції під час тестування.
– Поспішайте! Тренуйтеся із секундоміром в руках. Засікайте час виконання тестів, обмежуйте його.
– Пропускайте! Треба навчитися пропускати складні або незрозумілі завдання. Пам’ятайте: у тесті завжди знайдуться такі, з якими ви обов’язково упораєтеся. Просто нерозумно недобрати балів тільки тому, що не дійшли до “своїх” завдань, а застрягли на тих, навчальний матеріал яких невідомий. Звичайно, така тактика може бути успішною далеко не завжди. Якщо тест побудований за принципом “сходів” і починається з легких питань, то не варто пропускати всі перші завдання.
– Викреслюйте! Багато завдань можна швидше виконати, якщо не шукати одразу правильної відповіді, а послідовно викреслювати ті, які точно не підходять.
– Думайте тільки про одне завдання! Коли бачите нове завдання, забувайте все, що було в попередньому. Думайте тільки про те, що кожне нове завдання – це шанс набрати бали.
– Читайте завдання до кінця! Поспіх не повинен приводити до того, що ви намагатиметеся зрозуміти умови завдання за “першими словами” і добудовувати закінчення з власної уяви. Так можна допустити прикрі помилки в питаннях.
– Не засмучуйтеся! Навіть якщо здається, що ви допустили занадто багато помилок і просто завалили тест, пам’ятайте, що дуже часто таке відчуття є помилковим: при порівнянні ваших результатів з іншими може з’ясуватися, що хтось зробив ще більше помилок. У підсумку одержите якщо не найвищий тестовий бал, то цілком пристойний.
– Заплануйте “два кола”! Сплануйте час виконання тесту таким чином, аби пройти всі завдання по “першому колу”. Тоді зможете повернутися до складних завдань, які спочатку довелося пропустити.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9086 / 1.63MB / SQL:{query_count}