Як поєднати вагітність і роботу?

“Пошта” розповідає, про що варто пам’ятати працюючій жінці при надії, аби не зашкодити ні собі, ні дитині

Відчуття втоми і занепад сил дуже часто супроводжують жінку під час вагітності. Що й не дивно, адже виношування дитини – складний фізіологічний процес, коли організм зазнає гормональних змін. Тож у період очікування дитини варто дещо сповільнити життєвий ритм, влаштовувати часті перерви у роботі та забезпечувати собі повноцінний відпочинок. 
Багато жінок не хочуть покидати роботу під час вагітності і далі виконують свої службові обов’язки майже до самих пологів. У більшості випадків працювати їм доводиться до 30 тижня вагітності включно. 
Саме з цього часу вони, відповідно до законодавства України, зможуть піти у декретну відпустку. А до того їм належить дотримуватися певних правил, аби не завдати шкоди ні собі, ні дитині, що розвивається в лоні. 

Робота під час вагітності – переваги і недоліки

Більшість лікарів стверджують, що не варто покидати роботу під час вагітності. Працююча вагітна завжди добре виглядає і має набагато менше шансів набрати надлишкової ваги. 
“Спілкування у звичному професійному колі без зайвих фізичних і психологічних навантажень є одним із сприятливих для перебігу вагітності психологічних чинників. Полегшена робота, до якої жінка звикла і яку виконувала раніше, не є небезпечною. Навпаки, збій у звичному робочому ритмі може стати причиною значного емоційного напруження і появи ускладнень. Проте якщо умови праці важкі, то саме робота стає для вагітної фактором ризику, здатним призвести до викидня або передчасних пологів”, – пояснює акушер-гінеколог Христина Кравець.
Крім цього, за роботою час минає швидше, а тому на розмаїті тривожні думки залишається його менше. Ну і, звичайно ж, гроші в родині ніколи не бувають зайвими. Але… в усьому треба мати міру! Усі перелічені вище переваги стосуються тільки тих жінок, у яких вагітність має нормальний перебіг, без ускладнень. Якщо з’являється хоч найменша загроза для плода або здоров’я майбутньої матері, з роботи треба йти негайно, адже найголовнішим є здоров’я малюка.
“Тривала робота за комп’ютером справді шкодить і вагітній, і плоду. Наприклад, сидіння на одному місці в нерухомому положенні може призвести до погіршення кровообігу, порушення обміну речовин, створити небажане навантаження на хребет, знизити гостроту зору. Не варто перенапружуватися! Якщо маєте фізичну роботу, не піднімайте більше трьох кілограмів, а якщо розумову, приміром, за комп’ютером, не сидіть за ним довго, робіть перерву кожні 45 хвилин. Виходьте з робочого приміщення, більше рухайтеся, виконуйте прості фізичні вправи, дихайте за можливості свіжим повітрям на балконі або ж біля вікна, прогулюйтесь коридором”, – радить обласний позаштатний спеціаліст з репродуктивного здоров’я і планування сім’ї, в.о. директора Львівського обласного центру репродуктивного здоров’я населення Марія Малачинська. 

Організовуємо робочий день

Аби трудовий процес приносив лише приємну втому, варто викреслити з життя усе зайве. Насамперед треба вимкнути “ранковий генератор стресу” – різкий і настирливий дзвінок будильника. Краще обрати для цього спокійні мелодії. Можна купити світильник, який у встановлений час вмикається і починає світити інтенсивніше, імітуючи сонячні промені. 
 Долаємо втому                             
– Відпочивайте за першої необхідності, якщо є можливість поспати впродовж дня, скористайтеся нею, якщо ні, то просто відпочиньте 15-20 хвилин;
– піднімайте ноги  – це чудова профілактика утворення набряків;
– правильне харчування під час вагітності забезпечить бадьорість і добре самопочуття (відмовтеся від цукру та кофеїну – вони не бадьорять, як вам може здатися, а лише підвищують збудливість);
– споживайте продукти з високим вмістом заліза, що поповнюють запас енергії (нестача заліза може стати причиною відчуття постійної втоми і занепаду сил);
– не відмовляйтеся від допомоги, не намагайтеся взяти всі хатні клопоти на себе, не носіть важких сумок із продуктами, не стійте півдня коло плити;
– розслабтеся, подивіться позитивний фільм, влаштуйте собі шопінг;
– більше рухайтеся, робіть фізичні вправи;
– забезпечте собі повноцінний сон;
– не проводьте багато часу біля телевізора або комп’ютера, краще прочитайте кілька сторінок книги чи журналу вголос, щоб дитина в утробі чула вас;
– перед сном вийдіть надвір, погуляйте на свіжому повітрі;
– лягайте спати о 22.00 – 23.00, не пізніше, тривалість сну повинна становити не менш ніж вісім годин на добу, а ще краще – десять.
“Потрібно робити все, аби ранок був приємним. Різке вставання з ліжка призводить до поганого самопочуття. А приємна музика, легкий сніданок, ніжний аромат гелю для душу і м’який рушник є тими маленькими радощами, які покладуть початок хорошому дню”, – каже Христина Кравець.
Ненормований робочий день, вечірня або нічна зміни не дуже підходять вагітним, адже їм належить додержувати режиму, правильно харчуватися. Потрібно намагатися не пропускати обіду або вечері, вчасно лягати спати і прокидатися в один і той же час. 
“Жінкам при надії варто стежити за тим, аби навантаження під час роботи було не надто великим. При важкій фізичній праці більше крові надходить не до плаценти, а до м’язів. Внаслідок цього дитина в лоні починає відчувати нестачу кисню, що може призвести до внутрішньоутробної гіпоксії плода і народження малюка з малою масою тіла. Трепетне ставлення до роботи – це, звичайно, добре, а ось надмірне хвилювання через кожну дрібницю – не дуже. Тож варто пам’ятати, що робочий день – поняття ненормоване. Ніч є для сну, а вихідні – для відпочинку!” – наголошує лікар-гінеколог.
Далекі відрядження, понаднормові години, нічні зміни заборонені вагітним відповідно до українського законодавства.

Маленькі перерви для відновлення сил

Найперше потрібно облаштувати зручне робоче місце, щоби сидіти у правильній позі та якнайменше втомлюватися. Монітор обов’язково повинен бути на рівні очей. При роботі за комп’ютером необхідно хоча б раз на півгодини рухати плечима, ногами, крутити головою. Тривалий час без руху може призвести до застою крові в органах малого таза або до геморою. Для сидіння найкраще підійде стілець зі спинкою, що регулюється по висоті, та підлокітниками.
“Дуже важливо час до часу робити вправи для очей, які допоможуть зберегти зір і зняти напруження. Для цього підійде моргання та колові рухи очними яблуками. Помічними є і вправи, під час яких фокусується погляд то на віддалених, то на наближених предметах. Крім того, робоче місце повинне бути добре освітлене”, – веде далі Христина Кравець.
Під час обідньої перер­ви намагайтеся виходити на вулицю, аби подихати свіжим повітрям – навіть найкращий офісний кондиціонер вам цього не забезпечить! А короткі перебіжки з кабінету до кабінету аж ніяк не можна назвати профілактикою гіподинамії, що призводить до слабкості м’язів, порушення обміну речовин і апатії.

 Головні правила для працюючих вагітних                      
1. Повідомте начальника про свій особливий стан, щойно відчуєте труднощі під час роботи. Згідно із законом, вам повин­ні скоротити норму, навіть робочий день.
2. Уникайте з’ясування стосунків, адже сварки і скандали тепер не для вас, як і стреси. Якщо маєте нервову роботу, скористайтеся таким психологічним тренінгом: уявіть собі, що ви і ваша майбутня дитина перебуваєте в скляному будиночку і жодні події, які відбуваються поза ним, вас не стосуються, бо вони “не проникають” крізь скло. 
3. Утримайтеся від відряджень, авто- та авіаподорожей, особливо в країни з різким кліматом. Пам’ятайте, що ви маєте право відмовитися від дальніх поїздок через вагітність.
4. Не ходіть на перекур. Певна річ, під час вагітності курити шкідливо, але й пасивним курцем теж бути не можна. Краще скористайтеся відсутністю колег по роботі та провітріть робоче приміщення. 
5. Після роботи обов’язково гуляйте на свіжому повітрі не менш ніж півгодини, адже дитині потрібен кисень. 
6. Не забувайте правильно харчуватися й на роботі, аби не мати відчуття голоду.
7. Вибирайте вільний одяг, зокрема на пізніх термінах вагітності. Дуже важливо, щоб він не перетискав живіт. 
8. Від високих підборів також відмовтеся – віддавайте перевагу зручному та стійкому взуттю. На роботі неодмінно перевзувайтеся, щоб ноги відпочивали.
9. Обмежте час роботи за комп’ютером. Звісно, це не завжди можливо, але робіть хоча б 15-хвилинну перерву після години роботи. Деякі фахівці кажуть, що ноутбук менш небезпечний, аніж стаціонарний комп’ютер, завдяки нижчому рівню випромінювання, але і його не варто ставити на коліна.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9001 / 1.62MB / SQL:{query_count}