Стати корисним суспільству

Завдяки відділенню трудової реабілітації у центрі “Джерело” неповносправна молодь здобуває різні професійні навички і вчиться жити самостійно

Кожна людина хоче бути корисною суспільству. Не винятком є й неповносправна молодь, яка, незважаючи на скептичні закиди оточення, може пов­ноцінно працювати. Головне повірити у свої сили! 
Для таких молодих людей при Львівському навчально-реабілітаційному центрі “Джерело” створили спеціальну програму “Майстерня для молоді”. В її рамках діють три напрямки – соціально-побутова адаптація, мистецтво і соціальне підприємництво, об’єднані спільною метою – навчити вихованців самостійного життя і різних професійних навичок.  
“Усі напрямки дуже тісно пов’язані, адже не можна купити продукти, не маючи грошей. Тому в нас функціонують різноманітні студії, на яких неповносправна молодь вчиться малювати, ліпити, виготовляти різноманітні сувеніри, прикраси. Цю продукцію можна продати і таким чином заробити гроші. Окрім цього, вчимо вихованців набирати тексти на комп’ютері, друкувати, копіювати на ксероксі, працювати з поліграфічною технікою”, – розповідає керівник відділу “Майстерні для молоді” Альона Давиденко. 

Соціально-побутова адаптація

Дуже часто батьки неповносправних не задумуються над тим, що їхні діти здатні самостійно виконувати найпростішу хатню роботу. Звичайно, треба буде мати терпець, аби навчити їх цього… Тато і мама не вічні – настане час, коли доведеться все робити самому.  
“Напрямок соціально-побутової адаптації ще називаємо адаптацією до життя. Наші вихованці здобувають різні побутові навички, функціонують психологічна студія і студія самообслуговування. Разом вчимось готувати їжу, сервірувати стіл, прибирати, мити посуд, прати, прасувати, застеляти ліжко. На студії самообслуговування молодь вчиться доглядати себе, адже навіть такі прості речі, як почистити зуби, перевдягнутися, взутися, не так легко даються непов­носправним”, – веде далі Альона Давиденко.
Молоді люди неабияк тішаться своїми досягненнями, навіть найменшими, позаяк почуваються повноцінними. 

Сувеніри, зроблені власноруч

Велику популярність серед неповносправних має студія сувенірної продукції. Саме тут кожен знаходить заняття до душі, яке згодом може принести дохід. 
“Виготовляємо художні листівки, свічки, магнітики, керамічні підвіски, бомбочки для ванн, ляльки-мотанки, декоративні квіти, шиємо сумки, м’які іграшки, вишиваємо картини бісером. Кожен робить те, що йому до вподоби. У нас немає такого, що змушуємо когось щось робити”, – запевняє керівник художньої студії та програми соціального підприємництва Анна Рева.
Впродовж року в майстернях неповносправні виготовляють близько трьох тисяч одиниць різноманітної продукції. Частину її дарують спонсорам, частину продають, що дає змогу частково заробляти на матеріали і час до часу нагороджувати найактивнішу молодь. 
“Наші друзі часто пропонують реалізувати сувенірну продукцію. Тож усім охочим показуємо, що маємо, розповідаємо про ці вироби. Радимо зробити добровільну пожертву, яка залежить від собівартості матеріалів. Після розповідей про те, що та чи та підвіска, м’яка іграшка зроблені з особливою любов’ю, люди готові жертвувати ще більше. Бувають випадки, коли діти просять батьків купити в нас якусь річ. Але знаючи, що їхні мама чи тато не раз допомагали “Джерелу”, без вагань віддаємо їх”, – пояснює Анна Рева. 
Зі слів керівника програми соціального підприємництва, неповносправна молодь виготовляла прикраси для моделей на Lviv Fashion Week! 

Видавничо-поліграфічна студія

У “Майстерні для молоді” функціонує видавничо-поліграфічна студія, в якій успішно навчають неповносправну молодь комп’ютерних текстових програм, користування друкарською машиною “Мінолта”, основ редагування, розробки проектів друкованої продукції. 
“Ми успішно виготовляємо календарі, візитки, блокноти, листівки. Все це робимо для того, аби молоді люди мали можливість працювати і заробляти гроші. Тому й допомагаємо їм освоювати  поліграфічну техніку. Вам може здатися, що це важка робота, але наші вихованці успішно з нею справляються. Також хочемо на майбутньому Форумі видавців оформити свій стенд”, – каже Анна Рева. На жаль, у суспільстві мало хто вірить, що неповносправні можуть щось зробити краще за здорових. І все це призводить до того, що люди з особливими потребами втрачають віру у себе, не впевнені, що зможуть самотужки щось виконати і взагалі бути корисними суспільству. 
“Іноді неповносправна молодь не знає своїх можливостей. Але досить поставити її у якесь безвихідне становище, як одразу ж звідкілясь сили беруться, бажання. Це величезний терапевтичний момент, який підвищує самооцінку людини”, – запевняє Анна Рева.

 Можливість працевлаштування                 
Усі студії, що функціонують в “Майстерні для молоді”, спрямовані на те, аби допомогти неповносправним молодим людям працевлаштуватися. Видавничо-поліграфічну студію планують розвивати як соціальне підприємництво, що дозволить вихованцям “Джерела” працювати в рідних стінах.
“Пропонуватимемо різним фірмам виготовляти поліграфічну продукцію, адже маємо можливість робити все, не виходячи за територію “Джерела”. Тим самим хочемо показати, як легко створювати робочі місця для неповносправних”, – каже керівник відділу “Майстерні для молоді”.
З її слів, одна з компаній Львова погодилася взяти двох молодих людей на роботу секретаря. Для центру це велика перемога!  В рамках соціально-побутової адаптації четверо молодих осіб з “Майстерні для молоді” проходять практику, здобувають різні навички в одній із львівських кав’ярень. 
“В цьому кафе наші практиканти два дні на тиждень сортують і збирають посуд, допомагають оформляти вітрину. Але з працевлаштуванням неповносправних безліч проблем. Навіть якщо якесь підприємство погоджується взяти на практику таких людей, то потрібні ще й волонтери, адже вулиці та приміщення офісів не завжди пристосовані для неповносправних. Установи нашого міста не готові брати на себе відповідальність за безпеку цих людей”, – каже Альона Давиденко.
24.04.2017 13:23
Евгений Коваль

https://www.youtube.com/watch?v=7qWDckvlFp0


Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8494 / 1.62MB / SQL:{query_count}