Міносвіти в руках студентів

Студентська координаційна рада висунула вимоги щодо нового міністра освіти і подальшої діяльності міністерства

фото: CКР
Міністерство освіти і науки України з 21 лютого перебуває під конт­ролем студентів-активістів, які першочергово вимагали відставки в.о. Міносвіти Дмитра Табачника. Тут постійно діє Студентська координаційна рада.
Відповідно цієї неділі на засіданні Верховної Ради народні депутати підтримали проект постанови №4175 про його усунення від виконання обов’язків. За відповідну ухвалу проголосували 236 народних обранців з 333 зареєстрованих у залі. 
Дмитро Табачник обіймав посаду міністра з 11 березня 2010 року. Упродовж своєї діяльності намагався лімітувати роль зовнішнього незалежного оцінювання, обмежити студентське самоврядування, нівелювати реальну автономію вищих навчальних закладів. Діяльність міністра та його підлеглих супроводжувалась низкою корупційних скандалів, пов’язаних з організа­цією державного замовлення на видання підручників та відчуженням майна міністерства. 
“Події останньої доби в Україні безперечно свідчать про позитивні зрушення у напрямку формування нової владної системи. Свідченням цього в тому числі є рішення Верховної Ради про усунення Дмитра Табачника від виконання обов’язків міністра освіти. Вважаємо, що це є першим кроком на шляху докорінного реформування всієї системи освіти і науки в Україні. Зазначимо, що суттєву роль у цьому процесі відіграв вплив студентів, що наразі займають приміщення Міністерства освіти і науки. Таким чином, вважаємо таке рішення особистою перемогою студентського середовища”, – йдеться в заяві Студентської координаційної ради (СКР), оприлюдненій цієї неділі, 23 лютого.

А хто кандидати?

Молоді активісти визначилися зі спікерами в перемовинах з представниками Верховної Ради та кандидатами від студентів на посаду нового міністра на загальних зборах своїх активістів у стінах Міносвіти. Про це повідомив Радіо Свободу член комісії з питань молоді та студентства ВО “Майдан” Сергій Пархоменко. З його слів, найбільш прийнятними кандидатами на посаду нового міністра освіти є президент НаУКМА Сергій Квіта, ректор НТУ КПІ Михайло Згуровський і народний депутат Лілія Гриневич.
Натомість у заяві Студентської координаційної ради йдеться про те, що молоді активісти ще остаточно не визначилися щодо кандидатури нового міністра, але вимагають, щоб вона була погоджена з ними. 
“Хочемо спростувати поширену в деяких ЗМІ інформацію про уже визначених студентами кандидатів на посаду міністра освіти і науки України. Повідом­ляємо, що на загальних студентських зборах, які відбулись 22.02.14 в приміщенні МОН, було затверджено зазначені вимоги, а також перелік осіб, уповноважених на виголошення офіційної позиції студентської громади та ведення переговорів. Оскільки такими особами визначено Младену Качурець, Назара Косендяка, Іллю Кротенка, Єлизавету Щепетильникову та Мирона Гордійчука, лише вони уповноважені давати коментарі з приводу зазначених питань. Наголошуємо, що питання про кандидатуру ймовірного міністра на зазначених зборах не обговорювалось”, – йдеться у ній. 
Учора активісти розповіли, яким хочуть бачити нового керманича освіти та його заступників: “Це мають бути професіонали, яких поважатимуть в академічному середовищі. І лише цих людей впустимо до кабінетів Євгена Сулими, Дмитра Табачника, юридичного та економічного департаменту. Розуміємо, що є дуже велика ймовірність того, що саме в цих кабінетах є документи, які підтверджують корупційні схеми і незаконну діяльність, що провадилася у цих стінах впродовж останніх чотирьох років. Щойно політичні сили прийдуть до дискусії стосовно того, хто має зайняти місце міністра освіти, ми вимагаємо, щоб вони прийшли до студентів та погодили цю особу”, – про це розповіла президент Української асоціації студентського самоврядування Єлизавета Щепетильникова.

Вимоги студентів

СКР наголошує, що відсторонення Дмитра Табачника є лише першою реалізованою вимогою студентства. Вчора, 24 лютого, молоді активісти під час прес-конференції поставили  ряд вимог до чинної влади:
1. Відсторонення назавжди від виконання обов’язків Дмитра Табачника та Євгена Сулими (виконано частково).
2. Погодження кандидатур на посаду міністра освіти і науки України та його заступників, які відповідатимуть за вищу освіту зі студентською спільнотою, що контролює МОН з 21.02.2014, та студентами, що поділяють їх позиції, і призначення відповідних осіб на ці посади.
3. Прийняття на поточній сесії ВРУ законопроекту “Про вищу освіту” №1187-2 за основу та не пізніше наступної сесії в цілому. 
4. Забезпечення ефективного розслідування актів насильства та всіх інших випадків незаконних репресій в Україні, починаючи з 30 листопада 2013-го.
5. Проведення аудиту діяльності МОН незалежною комісією в складі фахівців у галузі фінансів та права.
Студенти додали, що працюють над створенням “Студентської дорожньої карти розвитку та реформування системи освіти”, в якій враховані зауваження, ідеї та побажання як студентів, так і викладачів, і вони зобов’язують новопризначеного міністра просувати викладені в ній положення. Понад те, приміщення Міністерства буде передане лише новопризначеному міністру, кандидатуру якого погодять зі студентами. Що стосується працівників, то вони будуть допущені лише за присутності преси, студентів, експертної комісії з аудиту та ведення відеозапису подій.

Закон про освіту розглядають

Відповідно до висунутих вимог ще вчора народний депутат Верховної Ради України, член партії ВО “Батьківщина” Лілія Гриневич внесла на розгляд проект закону “Про вищу освіту” №1187-2. 
“Внесла в порядок денний законопроект “Про вищу освіту” №1187-2 авторства Згуровського. Це  компроміс між прогресивним опозиційним і ретроградним “регіоналівським” проектами. Навіть цей компромісний варіант “завис” при Януковичі й Табачнику. Нині є всі шанси прийняти системну реформу”, – пише Лілія Гриневич на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook.
Як сказано в пояснювальній записці до проекту, “прийняття проекту закону створить належні правові умови щодо забезпечення рівного доступу до якісної вищої освіти та розвитку академічних свобод в Украї­ні, сприяння міжнародному співробітництву та мобільності на європейському просторі вищої освіти, а також підвищення рівня підготовки кваліфікованих кадрів з вищою освітою для забезпечення інноваційного розвитку суспільства та міжнародного визнання національної вищої освіти”.
Окрім цього, Лілія Гриневич опублікувала ряд завдань, які ставить як голова Комітету з питань науки і освіти Верховної Ради. Серед них розслідування діяльності попереднього керівництва міністерства, централізовані закупівлі, схеми незаконного збагачення за рахунок вишів, хабарництво. 
“Прошу всіх учасників освітнього процесу передавати мені свідчення вимагання хабарів тощо. Всі документи буде передано правоохоронним органам. Друге: формування ефективної системи проведення реформ в галузях освіти і науки. Маємо налагодити взаємодію між новим керівництвом Міносвіти, парламентськими партіями, Майданом, громадянським суспільством. Бачу своїм завданням повернути в парламент центр суспільного діалогу і прийняття фахових надпартійних рішень у галузях науки та освіти. Організаційні й ідеологічні засади реформ мають бути оформлені в План дій у галузях освіти і науки, який підпишуть Майдан, інтелігенція, парламентські та позапарламентські політичні партії. Третє: прийняття фундаментальних законів. Перша хвиля – новий закон про вищу освіту. Друга хвиля – новий закон про освіту, новий закон про науку та науково-технічну діяльність, реформа підготовки і підвищення кваліфікації педагогічних кадрів”, – зазначає вона. 
Під час ухвалення законів обов’язковою вимогою є широке суспільне обговорення на базі парламенту із залученням громадськості Майдану.

 Думки користувачів соцмережі Facebook щодо нового законопроекту про освіту 
Володимир Тертишник:
– Важливо буде зберегти гарантії освітянської діяльності, які вже є: заборона відчуження землі, нерухомості вищих навчальних закладів тощо, яка має стати противагою їх знищення і розпродажу під офіси. Це майже принципово. Далі я підтримую ваш виважений законопроект. Але хвилює така позиція, як створення незалежної національної комісії регулювання освіти і науки, до повноважень якої ввійдуть багато питань ліцензування і акредитації. Важливо, щоб це не стало аналогом Вищої ради юстиції. Найбільш неупереджено тут може діяти саме міністерство, якому я особисто довіряв би більше, ніж невідомому складу комісії. Хоча це питання дискусійне. Сподіваюсь на співпрацю!
Анастасія Сизенко:
– Пріоритетами реформування вищої освіти мають стати забезпечення якісної освіти відповідно до вимог роботодавців, розробка принципово нових програм із залученням сучасних технологій. Не варто забувати й про ще одну складову роботи освітян – науково-дослідницьку діяльність!
Віктор Огнев’юк: 
– Ліліє Михайлівно! Вважаю, що на сьогодні найважливішими пріоритетами в освіті є:
1. Подолання корупційних схем, пов’язаних з “пластиковими” документами про освіту, закупівлею підручників, ліцензуванням та акредитацією, централізованими закупівлями.
2. Знищення хабарництва у навчальних закладах.
3. Прийняття нових положень про організацію навчального процесу, що дозволить у стислі строки досягти позитивних змін.
4. Подолання стану приниженості українського педагога і науковця, зміна ставлення до студентів та учнів як до особистостей.
5. Децентралізація та спрощення управління шляхом передачі функцій навчальним закладам та регіональним органам управління освітою з урахуванням їх кардинального оновлення.
6. Подолання галузевого принципу управління вищою освітою. Переведення підготовки правоохоронців у цивільні виші.
7. Перехід від ручного управління до реалізації освітньої політики.
8. Підготовка та ухвалення нового закону про освіту, а вже тоді інших законопроектів у галузі освіти.
Всіляко підтримуватиму ваші конструктивні кроки на посаді міністра і буду в опозиції до інших. Законопроект “Про вищу освіту” (М. Згуровського) сьогодні приймати не можна. Він має ґрунтуватися на новій філософії.
Сергій Наконечний:
– В першу чергу потрібно припинити експерименти над дітьми зі всілякими моніторингами, щорічними змінами екзаменаційних збірників та подивитися, в чию кишеню пішли кошти від щорічного передруку вказаних видань. Ну і бажано це пояснити батькам, за чий рахунок всі ці збірники реалізовували!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8217 / 1.64MB / SQL:{query_count}