Небезпека соціальних мереж

“Пошта” розповідає, чого не варто вказувати на своїх інтернет-сторінках та як захистити свої дані від зловмисників

Кількість людей, які користуються соціальними мережами, збільшується щодня. Причому їх використовують не лише для спілкування, з їх допомогою організовують різноманітні кампанії, збирають гроші на лікування, влаштовують благодійні акції, дізнаються останні новини і поширюють інформацію. 
У той же час активні користувачі соцмереж подають свою конфіденційну інформацію, анітрохи не замислюючись над тим, що її можуть побачити сторонні люди, спецслужби, колектори боргів, роботодавці чи родичі, перед якими не хотілося б афішувати своє життя. Тож, створюючи сторінку в соцмережі, потрібно бути дуже обачним, адже вся наявна інформація може спрацювати проти вас завдяки старанням зловмисників.

Конфіденційна інформація 

Перед тим як зареєструватися у соціальній мережі чи після того, варто звернути увагу на манеру приватності ресурсу. Особливої уваги потребує розділ, що стосується безпеки даних користувача. 
“У багатьох соцмережах є можливість поставити у профілі галочку і не показувати приватну інформацію стороннім людям. Наприклад, можна вибрати варіанти: “всі користувачі”, “тільки друзі”, “друзі і друзі друзів”, “тільки я”, а також “деякі друзі”. Але найкраще взагалі не заповнювати всі поля профілю в соцмережах”, – радить ІТ-спеціаліст Ігор Крук. 
З його слів, інформація про дітей, батьків, місце проживання, місце праці не повинна бути публічною. Зловмисники можуть зламати сторінку за допомоги сервісу “Забули пароль?”. Для відновлення пароля соц­мережі часто пропонують відповісти на так зване таємне запитання. Наприклад, вказати дату народження, дівоче прізвище матері, ім’я свого котика. Всю цю інформацію можна легко знайти на сторінці користувача. 

Захист пароля

Ще одним важливим пунктом, до якого треба ставитися серйозно, є  добирання надійного пароля. Адже це перша лінія захисту від кібер-злочинців. 
“Паролі до сторінок у соціальних мережах, електрон­ної пошти, різноманітних облікових записів повинні бути різними! Використовувати один для всіх – те саме що відмикати одним ключем усі двері в будинку. Якщо злочинці отримають доступ до одного облікового запису, то ввійдуть в усі!” – застерігає Ігор Крук. 
Паролі треба час до часу оновлювати. Аби не забути, їх можна записати. Головне не залишати ці записи на видному місці, в комп’ютері чи на столі. “Якщо використовуєте цифри, символи і літери різного регістру, викрадачам або стороннім особам буде важче вгадати чи зламати пароль. Намагайтеся не використовувати в паролях загальнодоступну інформацію – номер телефону, дату народження, власне прізвище. Це, по-перше, неоригінально, а по-друге, не надто безпечно. Краще скористайтеся якоюсь фразою, відомою лише вам”, – веде далі ІТ-спеціаліст. 
Інформацію про дітей, батьків, місце проживання, місце праці краще не робити публічною
За спроби оновити (чи відновити) пароль багато служб надсилають вам листа на електронну скриньку. Іноді у профіль можна додати номер телефону, аби отримати код для оновлення (відновлення) чи зміни особистих даних. Наразі номер мобільного – один з найпростіших і найнадійніших способів захисту власного облікового запису.
“Номер мобільного телефону є безпечнішим способом ідентифікації, ніж електронна адреса чи таємне запитання, оскільки, на відміну від них, телефон є матеріальною власністю. Однак якщо такої можливості немає, багато веб-сайтів проситимуть вас обрати таємне запитання, аби підтвердити особу під час зміни чи відновлення пароля. Якщо маєте можливість, створіть своє запитання, відповідь на яке знатиме тільки власник акаунту. Якщо ж запитання стандартне, придумайте нестандартну відповідь на нього або поміняйте місцями слова у ній”, – радить Ігор Крук.

Безпека акаунту

Варто пам’ятати, що будь-коли сторінка у соціальній мережі може бути заблокована чи зламана, незважаючи на засоби безпеки. Тож не варто зберігати файли у соцмережах. 
“Шануйте приватність своїх друзів і колег. Перед тим як поширювати інформацію чи фотографії, на яких вони зображені, спитайте їхнього дозволу. Можливо, комусь буде неприємно бачити себе в сторонніх дописах. Соціальні мережі є частим приводом розлучень, спричинених тим, що хтось виклав занадто відверті фото чиїхось чоловіка або дружини”, – пояснює ІТ-спеціаліст. 
Не подавайте в паролях загальнодоступну інформацію – номер телефону, дату народження, своє прізвище
Все, що публікується у соціальних мережах, може бути поширене набагато далі, ніж вам здається. Тому не варто повідомляти своє місцеперебування. Це, так би мовити, дає зелене світло грабіжникам. Так само не слід виставляти дані про матеріальний статус, писати в статусі “Поїхав у відпустку”. 
“Багато фото- і відеокамер додають до знимок і роликів технічну інформацію, яку можна одразу й не помітити. Саме за цими параметрами нерідко дізнаються, де і коли саме була зроблена світлина. Існують спеціальні сервіси, що надають таку інформацію усім, кому вона знадобилася!” – наголошує програміст. 

Обережність понад усе!

Часто буває так, що в друзі напрошуються малознайомі, а то й просто невідомі люди. Варто подумати, чи потрібні вони вам. Крім того, слід бути уважними, читаючи те, що вам надіслали знайомі, друзі. Краще перепитати їх, чи саме вони це зробили, аніж бездумно клікати. 
“Зловмисники розсилають віруси і спам за допомоги вкрадених акаунтів, які виглядають цілком достовірно. Або ж створюють спеціальні “фейкові” сторінки реальних людей і від їхнього імені поширюють інформацію”, – зазначає Ігор Крук. Особливо обережними треба бути з додатками до соціальних мереж – деякі з них крадуть паролі та конфіденційну інформацію. Тому до їх встановлення належить ставитись так само серйозно, як і до завантаження будь-яких інших програм з інтернету. 
Якщо заходите у свій акаунт з чужого ком­п’ютера, не забудьте потім вийти із облікового запису. Не соромтеся звернутися до адміністратора сайту, якщо зазнали атаки злов­мисників.
 Що таке “викрадення особистості”?                                      
З появою соціальних мереж набула актуальності проблема “викрадення особистості”, яка полягає у тому, що хтось, зібравши про особу достатню кількість інформації, може видавати себе за неї. Наприклад, зловмисники можуть використати дані людини для отримання кредиту або спецслужби для зриву запланованої правозахисної акції.
Яку інформацію використовують для “викрадення особистості”:
– дату народження;
– адресу, номери телефонів;
– інформацію про сім’ю;
– інформацію про політичні погляди і віросповідання;
– інформацію про стан здоров’я;
– інформацію про освіту і місце роботи.
 До теми                                        
Якщо вашу сторінку в соціальній мережі зламали або ви самі необачно відгукнулися на шкідливе посилання, радимо зробити наступне: 
– щойно перейшли на підозріле посилання, в жодному випадку не виконуйте інструкцій, що містяться в ньому, не вводьте особистих даних, не встановлюйте додатків, не натискайте ніяких кнопок – просто закрийте браузер;
– змініть пароль облікового запису і перевірте комп’ютер антивірусом, можливо, шкідливий код вже “оселився” у ньому;
– якщо ж не маєте доступу до сторінки (змінили пароль) або вона заблокована чи розсилає спам – зверніться до адміністрації ресурсу вказаним на сайті способом і повідомте друзів про те, що “вас” зламали, тож повідомлення, які розсилаються від вашого імені, не ваші;
– не довіряйте нікому, хто пропонує розморозити ваш акаунт за гроші (навіть якщо ці люди назвуться адміністрацією ресурсу) або надсилає повідомлення “Для відновлення акаунту натисніть тут” – такі операції може робити тільки адміністрація і тільки способом, описаним на сторінці підтримки користувача.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8580 / 1.61MB / SQL:{query_count}