Вітаємо, у вас буде дитина!

Які обстеження необхідно пройти вагітній

фото: архів
Ви у радісному передчутті – тест на вагітність показав позитивний результат. Візит у жіночу консультацію все прояснить. Якщо вагітність підтвердиться, вас поставлять на облік, і з цього часу ви матимете можливість отримувати допологове медичне спостереження та консультації з тих питань, що вас цікавлять.
Навіть якщо це не перша вагітність, ви вже маєте досвід та почуваєтеся упевнено, медичне спостереження за станом вашого здоров'я і здоров'я малюка необхідне. Це дасть змогу вчасно виявити відхилення та фахово усунути їх.
Перший візит до лікаря повинен відбутися перш ніж ви пропустите другий менструальний цикл. Перше обстеження включає звичайні процедури: зважування, вимірювання  тиску,  акушерське обстеження, пальцеве обстеження щитоподібної залози, обстеження молочних залоз. Лікар розпитає про вашу родину, умови проживання та роботи, порадить, що потрібно змінити у своєму житті, аби зменшити можливі ризики. 
На жаль, поки що нема одностайності щодо того, які тести і процедури мають бути проведені під час вагітності, в які терміни. Останні дослідження показали, що багато загальноприйнятих тестів марні, тоді як інші життєво необхідні. 

Вимірювання артеріального тиску

Його повинні вимірювати під час кожного візиту в жіночу консультацію, щоб не пропустити ознак гіпертензії. Гіпертензія – це всього лиш симптом, вона не завжди вказує на нефропатію або прееклампсію (токсикоз). 
Але якщо діастолічний тиск перевищує 90 мм рт. ст. або якщо він підвищився більш ніж на 10 мм рт. ст. від початкового рівня до 20 тижня вагітності, знадобиться оцінка і консультація фахівця.

Зважування

Останні дослідження показали, що зважувати вагітну при кожному візиті до лікаря недоцільно, як і давати рекомендації щодо обмеження в харчуванні, що може призвести до небажаних переживань.

Визначення висоти дна матки

Медики вимірюють висоту дна матки по-різному. Тому ці дані можуть суттєво різнитися. Щоб такі вимірювання були більш достовірними, висоту дна матки протягом вагітності повинен визначати один лікар.  Зазвичай вимірювання проводять за допомоги сантиметрової стрічки. При нормальній одноплідній вагітності починаючи з 24 тижня відстань у сантиметрах майже відповідає гестаційному терміну плода.

Пальпація живота

Положення і передлежання плода визначають зазвичай під час кожного візиту до лікаря. Наближаючись до терміну пологів (з 36 тижня для первістка), проводять визначення опускання передлежачої частини та її положення.

Пельвіометрія

Вимірювання розмірів таза є рутинним дослідженням в жіночій консультації під час першого візиту до лікаря. Як виявилося, ані рентгено-, ані клінічна пельвіометрія не здатні з точністю прогнозувати невідповідність розмірів таза і плода, щоб використовувати ці методи як підставу для проведення планової операції кесаревого розтину при головному передлежанні плода.
Найкращим чином невідповідність розмірів таза і плода діагностують вже у ході родової діяльності. Тож не варто особливо перейматися застереженнями вашого лікаря: «Який у вас вузький таз!.. Дивіться, не розгодовуйте дитинку!» 

Ворушіння плода

Більшість жінок починають відчувати ворушіння плода з 16-18 тижня вагітності. У комплексній оцінці внутрішньоутробного розвитку плода велике значення має його рухова активність. Зниження рухової активності плода або зміну її характеру розцінюють як симптом порушень його стану. 
Зниження кількості рухів до 10-ти і менше за 12 годин або 3 і менше за 1 годину розглядають як тривожний сигнал, який вимагає кардіомоніторного спостереження. На пізніших термінах лікар прослуховує серцебиття плода.

Нижні кінцівки

Під час кожного візиту лікар обов'язково повинен оглядати ноги вагітної на предмет виявлення варикозного розширення вен. Жінкам, яким доводиться довго стояти або виконувати важку роботу, рекомендують вправи для ніг.
Наявність набряків на ногах (за винятком важкого ступеня чи раптового набряку обличчя або попереку) не слід розцінювати як ознаку ускладнення. Набряки нижніх кінцівок спостерігаються в більшості випадків (до 50-80%)  нормальної вагітності.

Рівень гемоглобіну

Рівень гемоглобіну визначають не менш ніж раз за весь період вагітності – близько 32 тижнів, коли гемодинаміка найвища. Іноді повторно цей тест роблять на 36-ому тижні вагітності, особливо при низькому рівні гемоглобіну.
Фізіологічні зміни в системі крові під час вагітності (так звана фізіологічна анемія) досить часто неправильно трактують як доказ залізодефіцитного стану. Насправді ж з допомогою загального аналізу крові нестачу заліза визначити неможливо, адже об’єм крові протягом вагітності значно збільшується, і концентрація гемоглобіну відображає перш за все ступінь розведення крові.
 Тривожні симптоми                  
Уважно прислухаючись до свого стану і тих змін, що відбуваються у вашому організмі, пам'ятайте про ознаки, за яких необхідно негайно звернутися по допомогу:
• вагінальна кровотеча або кровомазання;
• зміна характеру ворушінь плода;
• сильний біль голови;
• затуманення або двоїння в очах;
• лихоманка, озноб;
• біль при сечовипусканні;
• постійне скорочення матки (яке не минає). 
Як виявилося, додатковий прийом заліза та фолієвої кислоти після першого триместру вагітності не має позитивного впливу на результат вагітності або пологів, включно з гіпертензією, кровотечею перед і після пологів, інфікуванням матері, передчасними пологами тощо. А ось побічні ефекти від прийому заліза (закреп, пронос, печія і т.п.) спричиняють багато проблем. До того ж, необґрунтовано призначаючи препарати заліза, лікарі часто ігнорують той факт, що залізо сповільнює засвоєння цинку, який  серйозно впливає на ріст плода. 
Крім того, залізо як окислювач посилює утворення вільних радикалів, навіть може збільшувати ризик розвитку гестозу (ускладнення вагітності, при якому відбувається розлад функції життєво важливих органів, особливо судинної системи й кровотоку).
Обстеживши близько 150 тисяч вагітних, британські учені дійшли висновку, що найбільша середня вага новонародженого спостерігається у тих жінок, що мали показники концентрації гемоглобіну від 85 до 95 г/л. До того ж, якщо рівень гемоглобіну не опускався нижче 105 г/л , збільшувалася ймовірність недостатньої ваги при народженні, передчасних пологів і гестозу (прееклампсії). Є докази, що, крім випадків справжньої (важкого ступеня) анемії (нижче ніж 70 г/л), найкращий результат пологів асоціюється з рівнем гемоглобіну, який традиційно вважають патологічно низьким – 90-95 г/л.
Таким чином, крім випадків, що мають інші клінічні докази нестачі заліза, низький рівень гемоглобіну не слід вважати вагомою причиною для рутинного призначення препаратів заліза.

Резус-фактор

На самому початку вагітності треба зробити аналіз крові, щоби встановити її групу, резус і антитіла. Це особливо важливо для пар, в яких у мами перша група крові або негативний резус, а в тата друга, третя або позитивний резус-фактор. 
Таким жінкам необхідно підготуватися до введення антирезус-сироватки після будь-якої процедури, що може призвести до фето-материнської трансфузії, а також на 28-му тижні вагітності і в перші 72 години після пологів.

Аналіз сечі

Цей аналіз необхідно робити при першому відвіду­ванні лікаря на наявність бактерій для виділення безсимптомної бактеріурії. За великої кількості бактерій (більш ніж 100 000 колоній в мл) лікар  призначить антибіотики. Після закінчення лікування необхідно повторити аналіз сечі.
Крім того, вагітність визначається наявністю в сечі білка (протеїнурії), глюкози і кетонових тіл. Протеїнурія є маркером прееклампсії. Граничним з клінічної точки зору вважають 0,3 г/л. Визначення рівня глюкози і кетонових тіл необхідне для своєчасної діагностики гестаційного цукрового діабету та інших обмінних порушень.

Ультразвукове сканування

Перше УЗД проводять на 9 – 11-му, друге – на 16 – 21 тижні вагітності. В окремих випадках може знадобитися й третє УЗД на 32 – 36 тижні.
Немає сумнівів у значимості ультразвукового дослідження при специфічних клінічних ситуаціях, як, наприклад, визначення серцебиття плода, встановлення терміну вагітності (особливо в першому триместрі), визначення динаміки росту плода, локалізації плаценти, підтвердження багатоплідної вагітності, визначення кількості амніотичної рідини, уточнення положення плода, виявлення можливих вад його розвитку.
Ультразвукове дослідження може становити частину надзвичайно інтенсивного спостереження при вагітності з високим ризиком або у випадку госпіталізації, однак воно не рекомендується для рутинного спостереження в разі фізіологічного перебігу вагітності.

Безстресова кардіотокографія

 Кардіотокографія під час вагітності є дуже цінним методом негайної оцінки стану плода. Її застосовують в ургентних випадках, коли можливий стан гострої гіпоксії плода, наприклад, у ситуації раптового скорочення його ворушінь або допологової кровотечі.

Консультації фахівців 

Акушер-гінеколог призначить вам консультації інших фахівців – терапевта, хірурга, офтальмолога, стоматолога – відповідно до стану вашого здоров'я. Варто прислухатися до їх рекомендацій, бо це дозволить уникнути багатьох проблем. Наприклад, нелікований зуб може стати причиною занесення новонародженій дитині такої небезпечної інфекції, як золотистий стафілокок.
 До теми                                       
Обов’язкові дослідження:
• аналіз крові на реакцію Вассермана (сифіліс);
• тест на ВІЛ- інфекцію;
• аналіз крові на наявність гепатиту В;
• бактеріоскопічне дослідження мазків з піхви і цервікального каналу.
Деякі з цих аналізів протягом вагітності потрібно буде здати повторно для спостереження в динаміці.
Додаткове обстеження:
При наявності певних показань лікар може рекомендувати поглиблене обстеження:
• скринінг-тест на альфа-фетопротеїн, естріол, хоріонічний гонадотропін;
• кольпоскопію;
• обстеження на TORCH-інфекції (токсоплазмоз, краснуха, герпес, цитомегаловірус);
• онкоцитологічне обстеження.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8255 / 1.64MB / SQL:{query_count}