З’явилися огірочки…

Як правильно доглядати зеленці, аби зібрати добрий урожай

На грядках починають з’являтися рясні зав’язки, а дбайливі городники вже смакують першими огірочками. Однак нерідко, попри рясний цвіт, наші надії на добрий урожай не справджуються. 

Поливаємо грядки 

Найперше, що потрібно огіркам, – висока вологість ґрунту і повітря. Це одна з найбільш вологолюбних овочевих культур, позаяк її корені розвинені слабо, а листя велике і випаровує багато вологи. Огірки не витримують сухого повітря і ґрунту: через це сповільнюються ріст і розвиток рослин, особливо на ранніх стадіях. Від зайвої сухості опадають квітки, а плоди виростають виродливими. Тож хороший урожай можна отримати лише за достатнього і регулярного поливання, причому тільки прогрітою водою.
До плодоношення рослини поливають один раз на 5-7 днів теплою (24-27°С) водою (по 2-3 л на 1 м кв.). Легкі супіщані ґрунти поливають частіше, але меншими дозами, а глинисті важкі – рясніше, але рідше, оскільки волога в них утримується довше. В’янення огірків у спекотні дні вказує на те, що ґрунтової вологи недосить. Якщо при поливанні вода погано просочується в ґрунт, потрібно обережно проколоти землю вилами.
Брак фосфору призводить до росту бадилля і тривалого цвітіння чоловічими квітами. Це основна причина непліддя огірків
Оскільки коренева система огірків розташована поверхнево (глибина залягання основної маси коренів – 20 см), не вносьте велику кількість води за раз, адже рослини не споживають воду, що просочилася за межі кореневого шару. При сильному пересиханні ґрунт поливають у 2-3 прийоми: перший раз тільки зволожують, а через деякий час об’єм води збільшують, доводячи його до 8-10 л на 1 м кв.
Денна норма поливання залежить і від стадії розвитку рослин та денної температури. Найбільшої кількості води потребують повністю розвинені під час збирання врожаю при температурі повітря 25-30°С. Якщо ж рослини менш розвинені, температура повітря є нижчою або ж надворі хмарно, потреба у воді пропорційно зменшується: від 2 до 3 л на 1 м кв. на день.
Варто пам’ятати, що при рясному поливанні з ґрунту вимиваються мінеральні елементи (особливо азот), і у рослин може виникнути дефіцит живлення. Таким чином, слід застосовувати часте поливання невеликою кількістю води. 
При вирощуванні огірків шпалерним методом найбільш прийнятне крапельне зрошення. Але неправильне його використання може спричинити сильні пошкодження рослин, вимивання елементів живлення з ґрунту за межі кореневого шару. Це і є причиною того, що часто, незважаючи на застосування великих доз добрив, може розпочатися мінеральне голодування. 
За один прийом не вносьте більш ніж 0,5 л води на 1 м кв. Тобто система крапельного зрошення повинна працювати з перервами. Добову норму розділіть на 5-7 прийомів і старайтеся поливати огірки з 6 до 17 години, бо в досвітній період і після заходу сонця вони не поглинають вологи.
Ґрунт під огірками потрібно обов’язково спушувати, щойно він підсохне після поливання. Це одне з важливих правил догляду огірків. Але не спушуйте глибоко, тому що, як уже мовилося, корені зеленців розташовані близько до поверхні ґрунту. Біля основи стебла земля завжди повинна бути сухою, інакше корені загниють, а рослини загинуть. 

Без пустоцвіту не буде врожаю

Нерідко доводиться чути нарікання: огірків нема – самі пустоцвіти. Проте досвідчені городники запевняють, що огірки повинні бути, тільки пізно. Пустоцвіт – це чоловічі квіти, без яких не будуть запліднені жіночі. Тож без нього не буде й урожаю. Але якщо зав’язків нема, лише пустоцвіт – шукайте причину. 
Огірки дуже вимогливі до наявності фосфору, починаючи з проростання насіння. Брак фосфору при надлишковому внесенні азоту призводить до посиленого росту бадилля і тривалого цвітіння чоловічими квітами. Це основна причина непліддя огірків. Не забувайте й про калійні добрива.
Чому пізно з’являються жіночі квіти? На це перед­усім впливають сортові особливості. Більшість сортів спочатку утворюють чоловічі квіти на головному стеблі і лише згодом жіночі – на бічних пагонах. У деяких ранніх сортів чоловічі та жіночі квіти з’являються майже одночасно на головному пагоні, значить і запліднення відбувається раніше. 
Інша причина затримки появи жіночих квітів, а отже, й пізнього плодоношення, криється в якості насіння. Якщо насіння свіже, то жіночі квіти утворюються пізніше, аніж чоловічі, якщо ж насіння дво- трирічної давності, жіночі квіти утворюються одночасно з чоловічими або й раніше. Варто прогріти свіже сухе насіння при температурі  55°С протягом двох годин, і рослини з такого насіння будуть давати жіночі квіти набагато раніше, аніж зазвичай.
Ґрунт під огірками потрібно обов’язково спушувати, щойно він підсохне після поливання
Досвідчені городники підвішують насіння огірків у марлевому мішечку в хаті до стелі, де взимку завжди буває жарко. За 2-3 місяці до висівання прогріте таким чином насіння швидше утворить жіночі квіти. Температуру 55°С можна мати й на батареї центрального опалення: розкладіть насіння на аркуші паперу і покладіть на батарею разом із термометром на дві години.
Поливання холодною водою і близькість ґрунтових вод – ще одна причина затримки появи жіночих квітів. Температура води повин­на бути не нижчою за 25°С (на дотик прохолодна). Не можна допускати, щоб вода була холоднішою від ґрунту. Пам’ятайте, що й надлишок вологи затримує появу жіночих квітів. Припинення поливання за кілька днів до цвітіння (на початку появи бутонів) прискорить розвиток жіночих квіток. Надалі ж будуть необхідними часті поливання. Крім того, швидкій появі жіночих квіток сприяє прищипування рослин над 4-5 листком. Такий процес тимчасово зупиняє ріст рослин у довжину і прискорює появу бічних пагонів, а на них – жіночих квіток.

Підживлюємо огірки

Ці городні рослини вимогливі до органічних доб­рив. Безпосередньо під них кладуть гній, перегній або компост (відро на 1 м кв.). Органіку краще вносити з мінеральними добривами: азотних знадобиться 10-16 г, суперфосфату – 25-30 г на 1 м кв. З калійних краще брати сульфат калію, оскільки хлористий калій погано впливає на рослини огірків.
На піщаних ґрунтах бажано застосувати препарат “Калімаг” – він містить такий мікроелемент, як магній, якого часто бракує в таких ґрунтах. Можна обмежитися готовою городньою сумішшю або нітрофоскою (але до неї треба додати суперфосфату). Кислі ґрунти потребують провапновування.
Органічні добрива виділяють чимало вуглекислоти, необхідної для вуглецевого живлення рослин. Без цього огірків не виростити. Нестача вуглекислоти затримує появу жіночих квіток. Особливо сильне виділення її відбувається при розпушуванні ґрунту після дощу або ж після поливання. При розпушуванні підсилюється приплив повітря в ґрунт, підвищується життєдіяльність мікроорганізмів, що розкладають органічну речовину. Є й такий спосіб збагачення рослин вуглекислотою: їх обкладають коров’яком так, аби він не дотикався до стебел.

Щоб огірки не мали вигляду грушок

Найпоширенішою причиною появи виродливих зеленців є нестача в ґрунті певних поживних речовин. Відбувається це здебільшого через те, що при підживленні огірків городники не дотримуються необхідного балансу, використовуючи, як правило, азотні добрива, а калійних практично не додають. 
При плодоношенні різко збільшується потреба рослин у калії. Про це свідчить грушоподібна форма плодів. Аби поповнити його нестачу, підживіть рослини настоєм попелу під корінь. Можна також провести кореневе або позакореневе підживлення сульфатом калію (20 г на 10 л води). 
Через поливання холодною водою огірки так само можуть набувати грушоподібної форми або мати перетяжки. Звужені посередині плоди з’являються й при великій різниці денних та нічних температур, а також при занадто високій температурі (вище за 33°С). При нестачі азоту плоди схожі на кульки, які на одному кінці різко звужуються або виглядають як  коренеплоди моркви. В такому випадку їх потрібно підживити коров’яком (1:8) або розчином сечовини (12-15 г на 10 л води).
Є й інші причини появи неправильної форми зеленців: через великі перерви у поливанні рослини скидають квітки та зав’язки, утворюючи чимало виродливих, часом гірких плодів. Тож поливати огірки потрібно залежно від погоди, проте не рідше як 1-2 рази на тиждень. За дощової та прохолодної погоди внаслідок недостатнього запліднення зав’язків виродливі плоди також не рідкість. Без стимуляторів росту та плодоутворення тут не обійтися.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7558 / 1.62MB / SQL:{query_count}