Ходить сон коло вікон…

Аби малюк солодко спав уночі, батьки повинні створити йому необхідні для цього умови та додержувати правил догляду і годування

 Аби малюк солодко спав уночі, батьки повинні створити йому необхідні для цього умови та додержувати правил догляду і годування

Здоровим можна назвати дитячий сон лише тоді, коли під час нього комфортно почуваються усі – і дорослі, і сама дитина. Сон малюка дуже тісно пов’язаний зі способом життя, який він провадить, а саме із харчуванням, прогулянками, одягом, гігієнічними процедурами тощо. Раціональне харчування, ігри на свіжому повітрі, щоденне прибирання помешкання, купання, м’яка, чиста і суха постіль – все це вимагає часу, бажання, знань та уміння. Але результатом буде задоволена вся родина. 

Визначте пріоритети

Сім’я щаслива і праце­здатна тоді, коли батьки мають можливість спати вісім годин на добу. Чи не найбільше дитині потрібні здорові, спокійні та люблячі одне одного тато і мама. Від самого народження режим немовляти має підпорядковуватися режиму сім’ї, а не навпаки.
Готуйтеся до нічного сну заздалегідь і привчайте до нього дитину. Визначте час, коли повинен розпочинатися нічний відпочинок, і нехай цей час буде зручним для вас, батьків: чи з 21.00 до 5.00, а чи з 23.00 до 7.00. Намагайтеся дотримуватися цього.

Де і з ким спати

Для дитячого сну можливі три варіанти: 
1-й: ліжечко немовляти  у спальні батьків – оптимальний варіант  для дітей першого року життя і прийнятний років до трьох;
2-й: дитяче ліжко в дитячій спальні – ідеальний варіант для дітей, яким більш ніж рік;
3-й: в одному ліжку з батьками – захоплення модне, але більшість педіатрів не схвалюють його і до здорового дитячого сну воно не має жодного стосунку.
Матусі повинні па­м’я­тати, що варто приділяти увагу ще й своєму чоловікові – не лише дитині. І спати потрібно з татком, а не із синочком чи донечкою. 

Не бійтеся розбудити сонька

Якщо хочете, щоб дитина дала вам спокій уночі, не допускайте, аби вона спала удень більш ніж потрібно: середньодобова потреба у  сні в дітей така: до 3 місяців – 16 – 20 годин; 6 місяців – 14,5 години; 12 місяців – 13,5 години; 2 роки – 13 годин; 
4 роки – 11,5 години; 6 років –  9,5 години; 12 років –  8,5 години.
Отже, візьмемо, до прикладу, піврічну дитину, яка спить орієнтовно 14,5 години на добу. Якщо батьки хочуть, аби їхній нічний сон тривав вісім годин, то на денний сон дитини залишається не більш ніж 6,5 години. Відповідно, якщо вдень малюк спатиме 9 годин, то вночі бавитиметься.

Оптимізуйте годування

У перші три місяці життя дитина протягом ночі може їсти раз чи два. У 3 – 6 місяців одноразове нічне годування цілком можливе. Після 6 місяців немовля нічного годування біологічно не потребує.
Вночі малюк може захотіти, аби його взяли на руки, вимагати спілкування, колисання. І вимагатиме цього щораз більше, довше і частіше –  в міру того як його вимоги задовольнятимуть.
Тому встановіть “правила гри” раз і назавжди. Чи можна “використовувати” маму не для годування, а для смоктання? Чи можна татові, якому, до речі, вранці на роботу, півночі колисати дитину та ще й співати при цьому? Якщо вважаєте, що можна, про здоровий дитячий сон забудьте!
Постарайтеся трішки недогодувати немовля під час передостаннього годування і максимально нагодувати уже перед самим нічним сном. Пам’ятайте, що відчуття голоду – не єдина причина плачу, тож не намагайтеся втихомирити дитину, що плаче,  їжею. Перегодовування є головною причиною болю в животі та пов’язаних з ним порушень сну.

Гарно проведіть день

Живіть активно: гуляйте, щоб дитина мала змогу поспати на свіжому повітрі, заохочуйте її до пізнання світу, рухливих ігор. Фізичні навантаження (без перебільшень) також сприяють здоровому дитячому сну. Натомість увечері обмежте емоційні навантаження. Спокійні ігри, читання добрих казок, перегляд уже знайомих мультфільмів і, нарешті, мамина колискова  – що може бути кращим для підготовки до хорошого сну?!

Провітрюйте кімнату

Чисте, прохолодне і вологе повітря в спальні повинне стане непорушним правилом. Оптимальна температура –  18 – 20 градусів за умови, що це дитяча кімната (тобто місце, де дитина не лише спить, а й живе). Якщо ж мовиться про дитячу спальню, то оптимальною буде температура  16 – 18 градусів.
Використовуйте всі можливості для купання
Вечірнє купання у великій ванні в не надто гарячій воді  –  чудовий спосіб фізично втомитися і добряче зголодніти. Після цього дитина залюбки повечеряє і спатиме до ранку.
Масаж і гімнастика до купання, гігієнічні процедури і теплий одяг опісля – все це збільшує користь самого купання.

Підготуйте ліжечко

В дитяче ліжечко потрібно покласти щільний і рівний матрац, щоб не прогинався. До двох років – ніяких подушок. Постільна білизна має бути з натуральної тканини, випрана з використанням спеціальних дитячих порошків і  ретельно виполоскана. 

До теми:

 

якщо дитина боїться спати сама: Корисні поради батькам 

Перша: відчуття комфорту і безпеки. Дитина може довго лежати з розплющеними очима, виглядаючи маму. Її лякають чудовиська, що живуть у шафі, під ліжком, і вона боїться заснути… У такому випадку можна дати дитині улюблену м’яку іграшку. Як один із варіантів – поставити в дитячій невеличкий акваріум. Малюка заспокоїть присутність в кімнаті живих рибок, тож він не почуватиметься самотнім. 

Друга: приготування до сну.Створіть з цього цілий обряд: нехай дитина похлюпочеться в теплій ванні, почистить зубки, послухає розказану вами казку чи колискову. І коли звикне до всього цього, не боятиметься спати сама в кімнаті. Така послідовність психологічно підготує дитину до сну та знизить імовірність появи нічних страхів. Малюкові буде цікаво щовечора повторювати цей обряд і за потреби нагадувати мамі про те, що вона щось пропустила у ньому.

Третя: заберіть із кімнати усе, що відволікає. Багато батьків задумуються над тим, як привчити дитину спати окремо, а самі допізна засиджуються перед телевізором або працюють за комп’ютером, що стоїть у дитячій кімнаті. Мамі чи татові навіть на гадку не спадає, що світло і випромінювання моніторів заважають малюкові заснути. Не привчайте дитину засинати під час перегляду телевізійних програм чи мультфільмів. Якщо вона не може заснути у темряві, залиште увімкненим світильник. 

Четверта: мінімум батьківської присутності та уваги. Іноді батьки замість того, щоб залишити дитину саму під час засинання, лягають поруч, розмовляють із нею. Варто вийти з кімнати і дати дитині можливість заснути самотужки, без вашої присутності. Та якщо немає такої можливості, то хоч не вмощуйтеся поруч, не спілкуйтеся з дитиною перед сном. 

П’ята: витримуйте інтервал. Деякі матусі, вкладаючи малюків у ліжечка, обіцяють, що заходитимуть до кімнати час від часу. Звісно, обіцянки треба виконувати, але при цьому важливо витримувати щораз більші інтервали між такими “візитами”. Як результат – дитина засне під час одного з них. Починайте з п’яти хвилин і поступово перейдіть до десятихвилинного періоду очікування. Якщо ж змусите дитину чекати вас надто довго, вона почне хвилюватися, і тоді про спокійне засинання доведеться забути.

Шоста: більше наполегливості. Якщо дитина посеред ночі приходить до батьківської спальні та лягає у ліжко, важливо кожного разу повертати її назад до своєї кімнати. Просто скажіть: “Ти повинна спати у своєму ліжечку”. Лише так зможете привчити її спати окремо. Якщо ж не будете в цьому питанні наполегливими, дитина цим скористається і не дасть вам спокійно спати. 

Сьома: заохочуйте хорошу поведінку. Перед тим як вкладати дитину спати, дозвольте їй вибрати вбрання, яке вона одягне наступного дня, або ж запитайте, що вона хотіла б на сніданок. Це допоможе їй зрозуміти, що за хорошу поведінку можна отримати певну винагороду. І якщо малюк гарно поводитиметься перед сном, не капризуватиме, то вранці на нього чекатиме сюрприз. 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7796 / 1.61MB / SQL:{query_count}