Бережемо традиції писанкарства

Що таке біла писанка і що означають символи та кольори на великодніх яйцях

 Що таке біла писанка і що означають символи та кольори на великодніх яйцях

До Пасхи залишилося менше двох тижнів. Тож саме час робити писанки. Народна мудрість каже: “У світі доти існуватиме любов, доки люди писатимуть писанки”. Адже кожна писанка – це маленький світ із зорями, квітами, церквами… Писанкарством люди займаються ось уже майже вісім тисяч років. І тепер воно здобуває щораз більшу популярність. 

Крашанки

Жовті, червоні, зелені крашанки можна з легкістю зробити на кухні з допомогою підручних матеріалів. Найвідоміший та найпоширеніший спосіб – зварити яйця в цибулинні. Щоб отримати червоне забарвлення, їх потрібно зварити в буряковому соку або ж корі вишні. Кора дуба надасть великоднім яйцям оригінального бронзового відтінку, а благородний золотистий колір забезпечить шафран. Для отримання зеленого забарвлення використовували молоді паростки озимини, листя шпинату чи кропиви.  
Прикрасити крашанку можна цікавим візерунком. Для цього беруть молоді листочки, гілочки чи вирізають візерунок з паперу, щільно притискають його до яйця та обв’язують марлею. Або ж обмотують яйце нитками в різних напрямках, закріплюючи їх кінчики. Опісля марлю і нитки розмотують. 

Крапанки

Найпростіше зробити крапанку. Спочатку яйце фарбують одним кольором, а потім, коли воно висохне і вистигне, на нього наносять краплі гарячого воску. Як тільки віск охолоне, яйце кладуть у розчин іншого кольору. Після висихання фарби яйце занурюють у гарячу воду. Віск тане, і виходить дуже гарне та веселе яйце. Скільки кольорів має крапанка, стільки й барвників знадобиться. Найменші писанкарі можуть ставити крапочки пальчиками, вмочуючи їх у різні фарби.

Дряпанки та шкрябанки

Такі великодні яйця виготовляють шляхом видряпуванням візерунка на фарбованій поверхні. Робота ця дуже тонка, вимагає зосередженості та вправності. На вишкрябування складного малюнка може знадобитися навіть кілька днів. Один необережний рух – і робота втрачає досконалість.
Для виготовлення дряпанки вибирають яйце темного кольору і фарбують його темним барвником. Орнамент малюють олівцем. Після цього гострим предметом (голкою, шилом чи цвяхом) продряпують намальований взір. 

Мальованки

Малювати яйця можна й акварельними та акриловими фарбами або ж спеціальними фарбами і лаками для яєць. Теперішні діти примудряються малювати їх навіть фломастерами. Але, звичайно, справжні майстри додержують давньої техніки: зварені протягом восьми хвилин яйця тримають у гарячій воді. Одне дістають, насухо витирають і ставлять у чарочку. Розфарбовують пензликом верхню частину – на гарячому яйці фарба швидко висихає. Згодом яйце перевертають і розмальовують нижню частину.
Важливо, щоб яйця були гарячими – тоді фарби не розтікатимуться і швидко висихатимуть.

Писанки

Та чи не найбільш популярним і захопливим заняттям є виготовлення писанок. Їх найважче робити, адже тут проявляється майстерність і фантазія. 
Для цього потрібно підготувати чисте, свіже, без плям, тріщин та подряпин куряче яйце. Перед початком роботи його миють у чистій теплій воді, м’якою щіточкою очищають забруднені місця, а потім витирають чистою сухою шматинкою. Для полегшення роботи спочатку малюють взір простим олівцем. 
Для кращого фарбування яєчної шкаралупи до барвників додають чайну ложку 9-відсоткового розчину оцтової кислоти (харчовий оцет). 
Над запаленою свічкою нагрівають писачок. Після цього набирають туди воску і знову нагрівають над свічкою. Розтопленим воском “пишуть” по яєчній шкаралупі, наносячи перші лінії. Після цього опускають яйце у барвник. Коли малюнок готовий, акуратно зчищають віск. 

Білі писанки

Є ще один вид писанок, які виготовляють за традиційною технологією, але з деякими відмінностями, – білі писанки (точніше писанки з білим тлом). Їх починають малювати не з білого кольору, а з жовтого. Яйце обробляють в оцтовому розчині та фарбують нажовто. Всі контурні лінії в цих писанках жовті. Далі все роблять згідно з візерунком. 
Коли писанка зафарбована чорним (останнім) кольором, треба покрити воском всі місця, що повинні бути найтемнішими. Після цього писанка піддається травленню. В давні часи це робили з допомогою капустяного квасу: опускали в нього писанку і тримали майже годину. Потім яйце мили чистою водою – і тло на писанці ставало білим. В наш час можна витравити писанку значно простіше –
2 ст. л. “Білизни” на склянку води. Писанка вибілюється впродовж кількох секунд, але після цього має різкий запах хлору. 

Значення символів 

Колесо – образ безсмертя, циклічності відродження у природі. В християнському розумінні колесо є символом майбутнього небесного існування, образом безмежної Божої любові.
Сонце – носій світла і життя. Прихід довгожданої весни сприймався як народження нового сонця, визволення небесного світила від сил темряви.
Хрест – знак чотирьох сторін світу, чотирьох вітрів, чотирьох пір року і чотирьох темпераментів. У християнстві хрест є святим знаком відкупу, яким Церква все починає, благословляє і освячує. 
Трикутник – символ вогню, безсмертя, батьківської та материнської сили. У християнстві  трикутник – символ Пресвятої Трійці. 
Дерево життя – символ безперервного відродження природи.  
Спіраль – знак вегетативної та органічної плодючості.
Триріг – знак трибожества. Це число є символом симпатії та порядку.
Свастика – знак святого вогню і сонця. У ранньому християнстві охороняв від злих духів.
Блискавка – небесний вогонь, караючий і освячуючий одночасно. 
Колосся і зерно – символізує Воскресіння, таїнство Христа і Божого царства. Пізніше колосся стало символом Святої тайни євхаристії.
Церква-Вежа – символ прагнення людей до вічності.
Граблі – символ дощу.
Півень – передвісник дня і сторож, що охороняє добро від впливу зла. 
Риба – символізує воду і є поширеним знаком щастя. 
Зигзаг, хвильки – символи води.
Безкінечник – нескінченність життя.

Символіка кольорів

Червоний – означає добро, радість життя, для молодих – надію на щасливий шлюб. Саме червоне яйце є головним символом Воскресіння, жертовності та небесного вогню. Цей колір символізує й пролиту за людей кров воскреслого Спасителя та радість життя.
Жовтий, золотистий, помаранчевий кольори писанки впливають на людину як сонячне проміння, дарують радісний, світлий настрій. На писанці виражають тепло, надію, небесні світила та врожай.
Зелений – означає весняне пробудження природи, надію, життя.
Блакитний – небо, повітря, чистота і здоров’я.
Бурий, коричневий – земля та її прихована життєдайна сила.
Чорний – колір ночі, потойбіччя, всього невідомого і таємного. В писанці, будучи тлом, виявляє силу інших кольорів так само, як у житті темрява дає змогу зрозуміти, що таке світло. Крім того, символізує нескінченність життя людини, продовження буття після смерті.
Багатоколірна писанка є символом родинного щастя, миру, добробуту. Поєднання чотирьох-п’яти кольорів із візерунками в орнаменті означає родинне щастя, мир, любов, успіх. 

До теми:

При львівських УДЮМКах уже з початку квітня почали діяти школи писанкарства для дітей. Тут школярі можуть безкоштовно виготовити різноманітні писанки. – клуб “Ровесник” (вул. Ф. Ліста, 2) – щодня о 15.00; – клуб “Пілот” (вул. С. Петлюри, 39) – 23, 24, 25, 30 квітня о 15.00; – клуб “Багато сердець” (вул. Дж. Вашингтона, 5-а) – щодня о 16.00; – клуб “Світанок” (вул. Пасічна, 64) – щодня о 16.00; – клуб естетичного виховання “Берегиня” (вул. Граб’янки, 13) – по понеділках, середах і четвергах о 15.00; – дизайн-студія “Дивосвіт” (вул. Наукова, 76) – по понеділках, вівторках, четвергах і п’ятницях о 15.30; – клуб “Сонечко-1” (вул. Мазепи, 13-а) – по понеділках, четвергах, п’ятницях о 16.00.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8070 / 1.62MB / SQL:{query_count}