Пересаджуємо кімнатні рослини

Найкраща пора для цього – лютий-травень

Найкраща пора для цього – лютий-травень

Ось-ось прийде весна. З кожною відлигою її подих стає щораз відчутнішим. Здається, вже навіть горобці цвірінькають по-весняному. Відчувають її прихід і рослини – навіть ті, що ростуть на підвіконнях.  Час і їм прокидання від зимового сну, бо настає найкраща пора для пересаджування.

Зазвичай кімнатні рослини пересаджують з лютого по травень. Якщо рослина квітне навесні, то обов’язково потрібно зачекати, коли вона закінчить цвітіння, аби не пошкодити молодих пагонів.

Треба пересаджувати рослини, які:

– впродовж сезону значно збільшилися у розмірах; 

– мають багато відростків і їм тісно у горщику; 

– ростуть у малих горщиках, легко втрачають рівновагу і перевертаються; 

– давно потребують пересадки;

– мають коріння, що цілком заповнило горщик, і ґрунту майже не видно;

– придбали в минулому сезоні і ще не встигли пересадити; 

– належать до багаторічних, втрачають зелень і майже не ростуть; 

– мають пожовкле, блякне листя, що починає опадати.

Якщо рослина за рік дуже виросла, а коріння стирчить з дренажного отвору – настав час переселити її у більший горщик. Сигналом про потребу пересадки є й швидке висихання ґрунту, його ущільнення. 

Відразу ж необхідно пересаджувати нові квіти, куплені в магазинах: дуже часто  в таких вазонах замість ґрунту використовують замінник. Тому придбану рослину необхідно пересаджувати не пізніше, ніж за два тижні після того, як принесли додому. 

Якщо рослину важко пересадити через розміри або ж ви хочете трошки оновити їй середовище, можна змінити третину верхнього ґрунту. 

Пам’ятайте! Не варто поєднувати пересадку і обрізування рослини, бо вона не зможе з цим упоратися.

Пересаджують кімнатні рослини для того, аби покращити умови їх живлення, збільшити кількість землі та об’єм горщика для розміщення коренів. Для забезпечення найбільш комфортних умов хатнім рослинам потрібно не тільки правильно їх пересаджувати, але й правильно вибрати ґрунт і горщик.

Вибираємо горщик

Рослини висаджують у горщики, кашпо або контейнери. При цьому горщик має дренажні отвори, а кашпо – ні. Дно контейнера також суцільне. Горщик, як правило, вставляють у кашпо, а в контейнері може поміститися кілька горщиків або ж кілька рослин.

Горщики бувають глиняні та пластикові. Обидва матеріали мають переваги  і недоліки.

Переваги глиняних горщиків: завдяки більшій вазі вони стійкіші, їх важче перекинути; маючи більш пористу структуру, горщики з глини краще випаровують зайву вологу. Недоліки глиняних горщиків: дуже крихкі, тож при падінні легко розбиваються;  через пористу структуру є недовговічними,  ґрунт у них дуже швидко висихає; глиняний горщик набагато дорожчий від пластикового.

Переваги пластикових горщиків: легкі та міцні, добре утримують вологу, тож  рослини можна поливати рідше; їх асортимент набагато більший; їх легше чистити. Недоліки пластикових горщиків: надлишок вологи може призвести до загнивання коренів і закисання ґрунту; при високій температурі вони дуже швидко нагріваються.

Інколи рослини висаджують у дерев’яні діжки або ящики, що не нагріваються, але  вбирають  воду, розбухають і згодом темніють. 

Якщо рослини правильно доглядати, вони чудово почуватимуться як у глиняних, пластикових, так і в дерев’яних посудинах.

Готуємо ґрунт

Як правило, рослини потребують спеціальних сумішей. Вже готові можна придбати в будь-якому квітковому магазині. Купуючи їх, потрібно поцікавитися, для яких саме рослин підходить та чи та, які добавки, добрива в ній вже є, яка кислотність і термін придатності. 

У магазинах є величезний вибір ґрунтосумішей для різних рослин. Якщо маєте багато квітів, можна вибрати одну, універсальну (вона так і називається). Однак для квітучих рослин краще придбати спеціальну – вони люблять підкислену землю. Разом із ґрунтом потрібно купити й дренаж або ж замінити його товченими черепками зі старого глиняного горщика. 

Перевагу краще віддавати сумішам перевірених виробників. Якщо ґрунту для певної рослини немає, можна взяти той, що підходить для цієї ж родини. Не варто використовувати для висаджування і пересаджування кімнатних рослин звичайну садову землю, адже в ній можуть бути шкідники або хвороботворні організми, які в теплі почнуть активно розмножуватися і шкодити рослині. Щоправда, садовий (городній) ґрунт можна пропекти в духовці при високій температурі, залити окропом чи продезінфікувати розчином марганцю (але обережно, щоби не спалити потім саму рослину). Якщо сумніваєтесь в якості готової  суміші, її також треба простерилізувати.

Способи пересаджування

Пересадка може бути повною (коли відбувається заміна всієї землі, а коріння очищають від старої); неповною (частину старої землі залишають на коренях рослини); частковою (замінюють тільки верхній шар ґрунту).

Дуже близьким  до пересадки способом можна назвати перевалку. Його, як правило, використовують тоді, коли горщик, в якому росте рослина, вже замалий. Перевалку можна робити будь-коли, бо вона не затримує розвитку рослини. Вибираючи горщик, необхідно брати до уваги те, що його діаметр та висота мають бути більші, ніж старого, на три-п’ять сантиметрів

Корисні поради

• Найперше підготуйте горщик. Раніше використовуваний помийте, глиняний занурте на ніч у воду. Подбайте про дренаж. Для цього згодиться керамзит, шматочки цегли або черепки старого горщика.

• Добре полийте рослини, аби ґрунт намок і став м’яким. Застеліть долівку цератою чи папером, щоби не забруднилася. Акуратно витягніть рослину разом із корінням та грудкою землі з горщика. 

• Землю, що залишилася на коренях, струсіть, але не повністю, аби не пошкодити кореневої системи. Обріжте гострими ножицями сухе та гниле коріння. 

• Якщо коріння розрослося і землі майже не залишилося, рослину необхідно пересадити в інший горщик, більший, але не набагато (як уже мовилося, досить різниці в три-п’ять сантиметрів). 

• На дно горщика покладіть нерівний камінчик або товчені черепки, щоб дренажний отвір не забивався землею, коли поливатимете рослину. Насипте поверх черепків свіжого ґрунту і помістіть рослину так, щоб вона і в новому горщику росла на тому ж рівні, що й у старому. Між корінням і стінками горщика насипте землі, але не по вінця, а на сантиметр нижче. 

• Помірно полийте землю, щоб вона ущільнилася, за потреби досипте ще. Наступні 3-4 тижні рослину не треба підживлювати і рясно поливати, бо триває процес звикання і нові листки в цей час майже не з’являються. Коли рослина випустить пагони, підживлення можна відновити. . 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7702 / 1.61MB / SQL:{query_count}