EX.UA запрацював – що далі?

Правоохоронці “здалися”: файлообмінник знову працює, натомість до учасників атак на владні сайти може навідатися міліція

Правоохоронці “здалися”: файлообмінник знову працює, натомість до учасників атак на владні сайти може навідатися міліція

Найвідоміший і найпотужніший український файлообмінник частково відновив свою роботу. Зараз на сайті висить повідом­лення про те, що адміністрація працює над відновленням повної працездатності ресурсу, і частина даних тимчасово недоступна. 

Донедавна на ресурсі EX.UA усі охочі могли безкоштовно завантажувати фільми, музику, програмне забезпечення. Днями його закрили правоохоронці через порушення авторських прав. Міліціонери заявили, що вилучили 200 серверів та жорсткі диски на 600 терабайт. Було прийнято рішення про закриття EX.UA в рамках розслідування кримінальної справи за частиною 2 статті 176 Кримінального кодексу (порушення авторських і суміжних прав).

Обслуговування домену EX.UA було призупинено 31 січня. А вже другого лютого міліція відкликала вимогу про блокування доменного імені. “Слідство розібралося, що факт розміщення на порталі неліцензійних продуктів не може стати причиною для блокування домену, тому вимога була відкликана”, – розповів AIN.UA керуючий партнер юридичної фірми “Юскутум” Артем Афян, який представляє інтереси EX.UA. Він також повідомив, що справа була порушена за фактом розміщення на порталі п’ятьма невстановленими особами контрафактної продукції компанії “Adobe”. Суму збитку позивач оцінив у 180 тис грн.

Закриття популярного ресурсу спровокувало перші в історії України масові атаки на державні сайти. У соціальних мережах з’явилися заклики атакувати сайти державних органів України. При цьому власники EX.UA заявили, що не мають відношення до хакерських атак, і закликали своїх прихильників не порушувати закон. Але це не допомогло: два дні періодично не працювали сайт МВС України, а також майже десяток сайтів інших державних установ, зокрема: president.gov.ua, kmu.gov.ua, sbu.gov.ua та інші. Таким чином хакери вирішили помститися за закриття EX.UA. Акцію, до якої на спеціальній сторінці, де було опубліковано повний перелік сайтів, які мали блокувати, могли приєднатися звичайні користувачі, назвали “Розплата за EX.UA”. 

У Держспецзв’язку вже заявили, що атака на українські держсайти має ознаки правопорушення, передбаченого статтею 361 Кримінального кодексу України (несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), автоматизованих систем, комп’ютерних мереж або електрозв’язку). Стаття передбачає позбавлення волі на строк від двох до п’яти років.

Усі IP-адреси, з яких проводилося блокування сайту президента, передані в правоохоронні органи, повідомили аґентству “Інтерфакс-Україна” в прес-службі Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації. У відомстві зазначили, що з 6:00 першого лютого моніторинг за сайтами, які перебувають на майданчиках Держспецзв’язку, зафіксував збільшення мережевого навантаження на сервери офіційного сайту президента. “Це було класифіковано як “Атака на відмову в обслуговуванні” (DDoS-атака)”, – розповіли в прес-службі відомства. Максимальна кількість запитів становила приблизно 140 тисяч на секунду.

Тепер правоохоронці мають намір визначити користувачів, які поширювали піратський контент на файлообміннику EX.UA. Про це повідомив “Коммерсантъ” з посиланням на керівника EX.UA Юрія Піскового. “Мені розповідали правовласники, що до них приходили люди з органів і просили виступити проти нас”, –розповів Пісковий. За його словами, EX.UA співпрацював з правовласниками й видаляв піратську інформацію після першого ж звернення. “Але багато правовласників хотіли знати, хто цю інформацію публікував. Це персональні дані наших відвідувачів, вони захищені законом. Проте вони знайшли способи отримати їх”, – констатував Юрій Пісковий.

Тим часом фахівці е-комерції вже говорять про ймовірні збитки галузі. “Дії силових структур, безсумнівно, позначаться на надходженнях до держбюджету. За оцінками рекламістів, обсяги продажів реклами на сайті становили не менше мільйона гривень на місяць, відповідно, сплачувалися суми до держбюджету у вигляді податків. Причому прибуток EX.UA отримував не з продажів “піратського” контенту, а показуючи рекламні ролики перед переглядом фільмів і звичайні рекламні банери, – пише e-commerce.com.ua. – У тупиковому становищі перебувають зараз і рекламодавці. Адже контра­ктні зобов’язання EX.UA в повній мірі не виконав, рекламні кампанії, заплановані на ресурсі, перервані. Аґентствам і прямим клієнтам майданчика доводиться перерозподіляти бюджети в інші медіасегменти ринку, що негативно позначиться і на загальних оборотах ринку інтернет-реклами в цілому”.

Закриття EX.UA яскраво засвідчило повне нерозуміння деякими правоохоронцями функціонування е-сфери як такої, законодавчу неврегульованість діяльності схожих ресурсів. Крім того акцію “Розплата за EX.UA” можна вважати успішним тестом на можливість українців дієво об’єднатися в соцмережах.

 

P. S. До речі, долі EX.UA злякався інший файлообмінник – інтернет-ресурс Upload.com.ua тимчасово призупинив надання послуг. “Останні події навколо EX.UA свідчать, що такий бізнес дуже ризикований і регулювання його ще тільки на початковій стадії, – повідомив Віталій Лемець, представник служби підтримки Upload.com.ua. – Саме тому нами прийнято рішення про відмову від надання подібних послуг до моменту, поки не стане зрозумілою ситуація в законодавчому полі”. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7704 / 1.59MB / SQL:{query_count}