Банківські не “золоті” гори

Високі депозитні відсотки  в банках часто виявляються обманом. Експерти радять вкладникам уважно вивчати умови договору

Високі депозитні відсотки  в банках часто виявляються обманом. Експерти радять вкладникам уважно вивчати умови договору

У Львові банки наввипередки пропонують вкласти гроші під високі відсотки. Кольорові реклами за вітринами банків обіцяють зберегти і примножити наші кошти. Та фінустанови, пропонуючи вклади під 25%, прописують договори таким чином, щоб максимально знизити реальну ставку депозиту. За словами Олександра Охріменка, президента Українського аналітичного центру, під час більш детального вивчення умов депозиту з’ясовується, що ставка 24% нараховується тільки за останній (дванадцятий) місяць розміщення вкладу (у перерахунку на календарний місяць), а в попередні місяці діє набагато нижча ставка. У підсумку реальна прибутковість депозиту далека від декларованої банком.  

Також однією з обіцянок було підвищення ставок до обіцяного в рекламі відсотка тільки за умови поповнення рахунку вкладником і збору певної суми грошей на депозиті, зазначеної в договорі. Також клієнтам часто нав’язують інші послуги. Наприклад, змушують відкрити пластикову картку, на яку після закінчення терміну договору обіцяють перевести депозит і відсотки без комісії. Якщо ж клієнт захоче забрати свій вклад, йому доведеться за це заплатити, інформує ТСН.

Адвокат Олег Мицик вважає, що це прихована реклама, коли частина інформації замовчується. “Відповідає дійсності лише частина інформації про відсотки (за останній місяць). Частину інформації замовчують, подають дрібними буквами. Це недобросовісна інформація. Не можна сказати, що це обман, просто людина отримує не всю інформацію. Наприклад, у магазині знижка на товари і послуги до 40%, а виявляється, знижка є лише на два товари, а на інші – немає”, – зазначив “Пошті” Олег Мицик.

Співрозмовник вважає, що коли приховується частина реклами – це не що інше, як недобросовісна реклама. “Це не врегульовано законодавством. Уявляєте, в Україні немає такого органу, який би це контролював. Хто це буде оцінювати? Антимонопольний комітет має на це право, коли є монополісти на ринку”, – каже адвокат.

Олег Мицик вважає, що вкладник має бути дуже уважним, якщо він хоче заробити на високих банківських ставках. “Рекламоутримувач повинен бути уважний, він повинен вникнути в умови договору й уважно вислухати працівника банку, який буде з ним укладати договір. Якщо уважно прочитати договір, то там обов’язково є приписка, і все стає зрозуміло. Наприклад, чому не 20%, а 16%. Так банки страхуються”, – певен співрозмовник. 

За його словами, відповідальність за приховану рекламу лише моральна, бо в Україні це питання почали лише врегульовувати і немає чітко прописаного закону щодо цього питання. 

“Потрібно розуміти, що банки дають рекламу і обіцяють високі депозитні ставки, щоб привернути увагу потенційного клієнта, але в договорах усе реально прописано”, – зазначив “Пошті” Віталій Рисін, декан фінансово-економічного факультету Львівського інституту банківської справи.

За його словами, щоб не бути обдуреним, сам вкладник повинен уважно читати банківський договір. “Звичайно, банк зобов’язаний повідомляти вкладника, які відсотки він буде йому виплачувати. Якщо працівники банку не надаватимуть такої інформації, або даватимуть неправдиву інформацію, тоді вкладник має право подати на фінустанову до суду”, – додає Віталій Рисін. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7540 / 1.56MB / SQL:{query_count}