Під загрозою – 25% ссавців

Опубліковано новий червоний список Міжнародного союзу охорони природи

Опубліковано новий червоний список Міжнародного союзу охорони природи

Список тварин, яких людство ризикує більше ніколи не побачити або щонайменше не побачити в тих районах, де вони колись жили, вражає. У доповіді Міжнародного союзу охорони природи наголошується, що, незважаючи на програми зі збереження видів, у найближчі кілька років на планеті може зникнути чверть ссавців.

Італійський часопис “La Repubblica” наголошує, що вже повністю зникли такі великі ссавці, як хірола, вид антилопи, що колись водилася у Сомалі та Кенієї, та підвид чорного носорога (Diceros bicornis longipes), що жив у Західній Африці й був повністю винищений мисливцями через його ріг.

ДОВІДКА

Міжнародний союз охорони природи публікує свої червоні списки з 1953 року. Вони ґрунтуються на строгих критеріях оцінки статусу видів флори та фауни та ризику їхнього зникнення. Ці критерії є універсальними і можуть бути застосовані для будь-якого виду (або підвиду, раси та популяції) у будь-якому регіоні світу. Оцінкою статусу видів у межах Комісії з виживання видів у Міжнародному союзі охорони природи займаються такі організації: “BirdLife International”, “World Conservation Monitoring Centre” та численні спеціальні групи більш вузької спрямованості. Червоний список Міжнародного союзу охорони природи вважається найбільш авторитетним джерелом оцінки статусу світового біорізноманіття.

Джерело: wikipedia.org 

До числа видів, над якими нависла загроза зникнення, належать й інші види носорогів. Як пише “La Repubblica”, мова про популяції, які живуть у зонах, де немає необхідної політичної підтримки боротьби з браконьєрами й захисту дикої природи. Так, крім чорних носорогів, на межі зникнення в Центральній Африці перебуває й підвид білих носорогів – північні білі носороги (Ceratotherium simum cottoni). Є підозра, що майже повністю винищено і яванських носорогів (Rhinoceros sondaicus). Головна причина – масове браконьєрство. Злочинці полюють на носорогів через цінний ріг, який користується шаленою популярністю в країнах Південно-Східної Азії, де його вважають ефективним медичним та косметологічним засобом. 

А британська газета “The Daily Mail” наголошує: якщо не зупинити згубний вплив людини на довкілля, то на Землі через кілька сторіч може початися масове вимирання, що за масштабами нагадуватиме те, у результаті якого 65 мільйонів років тому зникли динозаври. До такого висновку американських учених привело порівняння нинішніх показників вимирання ссавців з тими, які відомі нам за даними палеонтології. Як підрахували фахівці, за останні 500 років вимерло не менш ніж 80 видів ссавців, тоді як у середньому кожний мільйон років зникало лише два види. При збереженні сучасних темпів масове вимирання може настати через три сторіччя, кажуть учені з університету Каліфорнії у Берклі. Цей процес знищить більше трьох чвертей усього живого на Землі, попере­джають вони. 

ДО ТЕМИ

Кілька років тому у світі розпочалося масове вимирання бджіл.  Щозими у США зникає 30-35% бджолиних колоній, хоча раніше цей показник не перевищував 10%. Аналогічна тенденція починає простежуватися і в Європі, й у Латинській Америці та Азії. Водночас “The Daily Telegraph” наголошує, що за рахунок запилення комахами виростають культури, які дають третину від усього обсягу продовольчих ресурсів людства. При цьому 80-90% запилення виконується саме бджолами. “Фермерам поки що вдається виробляти свою продукцію з меншою кількістю бджолиних колоній, і глобальних даних про скорочення врожаїв не надходить. Але питання полягає в тому, як довго їм ще буде це вдаватися”, – пише “The Daily Telegraph”. До речі, цікаву версію вимирання бджіл висунули в Росії. Деякі дослідники впевнені, що комахи вимирають через вплив стільникового зв’язку. Щоправда, достовірних доказів цього наразі не знайдено. 

В історії нашої планети було п’ять випадків масового вимирання живих істот, причому під час Крейдового (65 мільйонів років тому) внаслідок падіння великого метеорита зникло 76% живого світу, зокрема динозаври. Зараз головним ворогом природи є людина.

P. S. Одночасно з новим червоним списком Міжнародного союзу охорони природи з’явився документ організації “Survival International”, який захищає права аборигенів. Організація нагадує, що “корінне населення має фундаментальне значення для збереження лісів у світі” і наголошує, що “доля людей і тварин тісно пов’язана”. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8083 / 1.58MB / SQL:{query_count}