Промені з космосу

Російську міжпланетну станцію “Фобос-Ґрунт” знищило випромінення і безповідальність розробників

Російську міжпланетну станцію “Фобос-Ґрунт” знищило випромінення і безповідальність розробників

9 листопада 2011 року з космодрому Байконур стартувала ракета “Зеніт” виробнитцва дніпропетровського об’єднання “Південьмаш”, яка повинна була вивести в космос автоматичну міжпланетну станцію (АМС) “Фобос-Ґрунт”, призначену для доставки зразків ґрунту з природного супутника Марса Фобоса на Землю, визначення фізико-хімічних характеристик ґрунту Фобоса, досліджень походження супутників Марса, процесів взаємодії його атмосфери й поверхні, взаємодії малих тіл Сонячної системи із сонячним вітром.

Проблеми почалися майже одразу після старту. Після відділення від ракети-носія АМС вийшла на опорну орбіту навколо Землі, звідки повинна була відправитися до Марса, але там і застрягла. Через не з’ясовані досі причини не включилися маршові двигуни апарата. Зв’язок зі станцією вдалося встановити тільки через два тижні. Однак налагодити управління станцією фахівцям “Роскосмоса” так і не вдалося. 29 листопада провалилася остання спроба підняти орбіту “Фобос-Ґрунту”. Другого грудня Європейське космічне агентство (ESA) припинило підтримку АМС за допомогою наземних станцій мережі ESTRACK. 15 січня 2012-го “Фобос-Ґрунт” зійшов з орбіти й згорів у щільних шарах атмосфери.

ДО ТЕМИ

Західні ЗМІ дізналися подробиці падіння німецького супутника ROSAT у жовтні 2011 року. Як засвідчили розрахунки, якби він затримався на орбіті ще на сім хвилин, то впав би прямісінько на 20-мільйонний Пекін, пише “The Daily Telegraph”. Залишки 2,5-тонного супутника (а, за даними експертів, він був зроблений з особливо міцних матеріалів, тому Землі досягли близько 60% з них) могли зруйнувати сотні будівель і майже напевне призвели б до численних людських жертв. Як заявив представник центру космічних операцій у Німеччині Хайнер Клінкард, це стало “найбільшою катастрофою в історії освоєння космосу”. Утім залишки апарата, на щастя, поцілили у води Бенгальської затоки. Німецький супутник став другим некерованим космічним апаратом, який упав на Землю за останній час. Наприкінці вересня 2011 року в Тихому океані затонув супутник для дослідження атмосфери UARS. Наступний на черзі – 3-тонний американський супутник “Rossi X-ray Timing Explorer”, який був запущений у грудні 1995 року і може впасти між 2014 і 2023 роками.  

Версій того, що сталося, висувалося безліч. Найоригінальнішим був американський слід. Так, в інтерв’ю інтернет-виданню pravda.ru

В’ячєслав Сєрбін, який в радянський час служив у космічних військах, а пізніше працював в Особливому конструкторському бюро Московського енергетичного інституту, висловив припущення, що однією з причин нештатної ситуації із “Фобос-Ґрунтом” цілком могла бути якась потужна перешкода – або випадкова, або спеціально організована. “Чому передбачається, що перешкода могла бути спеціально організована? Майже відразу після нашого апарата стартувала американська місія на Марс. Фактично в ту саму точку, за майже ідентичним маршрутом вирушив другий об’єкт. І ось що виходить: для управління нашим апаратом ми повинні постійно тримати з ним зв’язок, передавати команди на борт, збирати інформацію з борта й так далі. Й американці в той самий момент повинні робити те саме. Існує ймовірність, що ми могли заважати один одному, особливо на відході від Землі, коли сигнал ще дуже потужний. Можливо, що сигнали “Фобос-Ґрунту” й американського марсохода накладалися один на одного”, – розповів pravda.ru В’ячєслав Сєрбін.

Але цього тижня нарешті була названа офіційна причина невдачі “Фобос-Ґрунту”. Як заявив глава “Роскосмоса” Владімір Поповкін, причиною аварії став вплив космічного випромінення, яке спричинило несанкціоноване перезавантаження двох комплектів бортового обчислювального комплексу. За словами Поповкіна, електроніка станції не була розрахована на вплив випромінення. Водночас глава комісії з розслідування причин аварії Юрій Коптєв наголосив, що з

95 000 мікросхем на борту станції 62% не відповідали вимогам космічного польоту (!). Тобто, крім таємничих променів з космосу, значна частина відповідальності лежить на самих росіянах. І нічого на космос нарікати! 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8143 / 1.57MB / SQL:{query_count}