У перший клас без сліз

“Пошта” дізналася, як саме потрібно готувати дитину до навчального року, щоб у початковій школі вона почувала себе комфортно і швидко засвоювала новий матеріал

“Пошта” дізналася, як саме потрібно готувати дитину до навчального року, щоб у початковій школі вона почувала себе комфортно і швидко засвоювала новий матеріал

Багато батьків помилково вважають, що готовність до школи – це вміння читати, рахувати й писати. Насправді це не так, адже цих азів учитимуть дитину в першому класі. Звичайно, нині більшість дітей іде до школи, маючи уже перші навики. Та, щоб дитина себе комфортно почувала серед однолітків, не відволікалася на сторонні предмети і з радістю ходила до школи, потрібно не полінуватися й підготувати дитину до початку навчання.

Мовлення і руки дитини

Зараз при дитячих садочках та початкових класах діють спеціальні курси для підготовки дитини до першого класу. Та, окрім цього, батькам самим потрібно додатково займатися з донькою чи сином. Передусім варто  звернути увагу на мовлення дитини, яке має бути повністю сформоване до п’яти років.

“Дитина перед початком навчання у 1-му класі повин­на вимовляти чітко усі звуки рідної мови та мати хороший словниковий запас. Дуже важливо, щоб був сформований і фонематичний слух, щоб діти уміли робити звуковий аналіз слів та відчували відмінності у вимові схожих слів. Це суттєво допоможе як самій дитині, так і вчителю. Якщо вона через певні причини не відповідає цим вимогам, потрібно звернутися до логопедів”, – зазначає “Пошті” вчитель початкових класів Оксана Швед. 

Ще один фактор, який потрібно визначити до початку навчання – це яка рука, ліва чи права, у дитини є ведучою. Якщо чіткого визначення не відбулося або ж дитина користується тільки лівою рукою, необхідно звернутися до психоневролога для проведення тестування домінуючої руки. Відповідно, отримати довідку про ліворукість, яка потрібна вчителю для правильної організації роботи.

Навчити вчитися

Щоб дитина могла успішно оволодівати читанням і письмом, потрібно звернути увагу на формування зорово-просторових уявлень. “Вона не має  плутатися у визначенні, де у неї права рука, а де – ліве око, вона має знати частини свого тіла. Також має чітко орієнтуватися у середовищі, знати, що таке горизонталь та вертикаль, верх та низ, вправо чи вліво. Ці навич­ки розвиваються і вдосконалюються під час ігор на складання цілого предмета з частин, викладання узорів із мозаїки, розкладання предмета за різними ознаками”, – розповідає вчитель.

Не менш важливим є розвиток окоміра й координації дрібної моторики пальчиків, наголошує Оксана Василівна. Це необхідно для розвитку як уміння писати, так і мовлення (обидва ці центри “зчеплені” у структурі дитячого мозку). Цьому сприяють ігри з м’ячем різної величини, ліпка з пластиліну, заняття з конструктором, розмальовування в одному напрямку.

“Зверніть увагу, що розмальовувати та малювати потрібно простими або кольоровими олівцями, але у жодному разі не фломастерами, до праці з якими не потрібно затрачати зусиль. Також потрібно викладати картинки чи робити аплікації з дрібненьких предметів, скажімо, намистинок, монеток, сірничків, зубочисток”, – каже співрозмовниця.

Батькам необхідно звернути увагу на рядоговоріння, тобто, щоб дитина знала по порядку назви пір року, днів тижня, місяців, прямий і зворотний рахунок до десяти. Якщо таких навичок немає, у першокласника можуть виникнути труднощі у відтворенні послідовності слів у реченні та на письмі, й це може свідчити про недосконалу словесну пам’ять. Як радить Оксана Швед, щоб не виникало таких проб­лем, варто спонукати своє чадо до вивчення віршів, скоромовок, лічилок, загадок та казок.

Звикнути до колективу

Окрім певного запасу знань,майбутній першокласник повинен мати уявлення про колектив. І, якщо можливо, хоча б останній рік перед школою ходити у дитячий садочок. Якщо такої змоги немає, говорить вчителька, то принаймні 2-3 години малеча має проводити у колективі, скажімо, на дитячому майданчику чи у дворі зі сусідськими однолітками. Це допоможе згодом безболісно адаптуватися у класному колективі. Якщо ж дитина “домашня”, вона повністю адаптується до школи тільки у третьому класі.

Володимир Огура,
начальник управління освіти Львівської міськради:
– Щоб підготувати дитину до 1-го класу, можна звернутися до відповідних структур, які цим займаються фахово. Школа – це той заклад, який має навчити писати, читати, рахувати, і майбутній школяр не повинен ще перед навчанням володіти всіма цими навиками. Моя рекомендація батькам – навчити своїх чад учитися, точніше, сприймати, опрацьовувати та відтворювати інформацію. Це найголовніше, що діти мали б уміти.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7952 / 1.58MB / SQL:{query_count}