Подовжене життя експортних квот на зернові

Урядовці, попри критику аграріїв, міжнародних спостерігачів та слова Президента, вирішили й далі триматися квот на експорт зернових. У Кабміні оприлюднили постанову про подовження дії квот на експорт зерна

Урядовці, попри критику аграріїв, міжнародних спостерігачів та слова Президента, вирішили й далі триматися квот на експорт зернових. У Кабміні оприлюднили постанову про подовження дії квот на експорт зерна. Документ прийняли 30 березня, а опублікований він в “Урядовому кур’єрі” минулої суботи. Найцікавіше, що раніше горезвісні квоти обіцяли замінити митними ставками. Вочевидь, бажання регулювати перемогло.

Нагадаємо, історія зі запровадженням квот на експорт зерна тягнеться ще з минулого року – 4 жовтня у Кабміні ухвалили відповідну постанову. Термін ліцензування обмежувався 31 грудня. Згодом цю дату посунули до 31 березня 2011 року. За кілька днів до закінчення цього часу з’явилася й реакція із адміністрації Президента: Ірина Акімова заявила, що Віктор Янукович вимагає замінити квоти на експорт зерна відповідними митними заходами. Для цього рекомендувалося підготувати необхідні зміни законо­давства. “Якщо будуть потрібні обмеження (на експорт зерна після 31 бе­рез­ня – “Пошта”), то це будуть не квоти, а митні заходи”, – сказала Ірина Акімова минулого вівторка на конференції Economist у Києві.

Однак урядовці ці слова проігнорували. І вже наступного, після чергового запровадження квот, дня міністр аграрної політики України Микола Присяжнюк заявив, що процедура квотування допомогла стабілізувати внутрішні ціни на збіжжя. “Процедура квотування виправдана. Нам вдалося стабілізувати і зберегти внутрішні ціни на хліб, борошно й фураж. Учора Кабінет Міністрів України продовжив дії квот до 1 липня і збільшив обсяги експорту кукурудзи на 2 млн тонн. У вівторок розглядатимуть законопроект про проведення відкритих торгів із розподілу квот”, – розповів міністр. Як бачимо, про митні ставки – ані слова.

Про них мова йде у розробленому КМУ проекті закону. В останній день березня до парламенту внесли урядовий законопроект, яким власне і мають дописати у Податковий кодекс ставки експортного мита на деякі види зернових. Щоправда, ще досі на сторінці законопроекту відсутні будь-які необхідні документи, що дозволяють зрозуміти конкретні пропозиції урядовців (текст, подання, пояснювальна записка наразі не відриті).

Раніше ж з’являлася інформація про погоджений текст Закону “Про ставки вивізного (експортного) мита на деякі види зернових культур”, у якому урядовці пропонують запровадити мито на експорт пшениці у розмірі 9%, на кукурудзу – 12%, на ячмінь – 14%. Однак проти таких кроків виступали в Аграрному союзі України, зауважуючи, що це повністю знівелює допомогу аграріям з боку держави.

Цікаво, що у п’ятницю до Верхов­ної Ради внесено ще один пов’язаний із “квотними питаннями” законопроект. Так, голова парламентського комітету аграрної політики та земельних відносин Григорій Калетнік пропонує вилучені із продажу експортних квот кошти скеровувати на підтримку сільського господарства. Однак навіть такі кроки навряд чи перекриють негативні наслідки існування квот і їх розподілу.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7464 / 1.56MB / SQL:{query_count}