Весна з нітратами

Працівники ветеринарної медицини Львова на трьох місцевих базарах забракували ранню городину через підвищений вміст нітратів

Працівники ветеринарної медицини Львова на трьох місцевих базарах забракували ранню городину через підвищений вміст нітратів

Ранні цибуля, редиска, огірки, помідори, капуста, зелень, що з’явилися у магазинах, супермаркетах, на базарах, так і манять до себе. Організм за зиму й затяжну холодну весну скучив за зеленню, тож очі їли б усе підряд, і лише внутрішній голос каже: “Не квапся!” Адже випадків отруєнь ранніми овочами було немало, можливо, що будуть вони і цього року, адже всім відомо, що у ранніх овочах багато нітратів, іноді їх більше, ніж поживних речовин. То що ж робити: приборкати апетит і дочекатися овочів із грядки чи все-таки спокуситися на весняні салатики?

Довіряй, але перевіряй!

– Після зими перехід на нову продукцію має бути поступовим, – каже  “Пошті”Мирослав Гушул, лікар відділення гігієни харчування обласної СЕС. – Тобто, не треба відразу без міри налягати на ранні овочі, вони в меню повин­ні з’являтися у невеликій кількості, як ласощі. Ранню городину треба купувати лише у супермаркетах, магазинах, гуртівнях, бо там її постійно перевіряють працівники СЕС, або на базарах, де контроль за якістю продукції ведуть працівники ветеринарно-санітарної експертизи. Бо якої якості городина, якою торгують на тротуарах, стихійних ринках, – ніхто не знає, у ній може бути перевищена норма нітратів, залишки пестицидів, важкі метали.
Купуючи зелень, ранні овочі, Мирослав Едуардович радить перед вживанням вимочувати їх у воді. Після такої процедури вміст нітратів у зелені (петрушці, кропі, салаті, шпинаті тощо) зменшується на 20%, ранні огірки, капуста, картопля, морква, буряк втрачають 25-30% нітратів. А якщо ранні овочі відварити, то у відварі буряк залишає 40-50% , морква, капуста – 60-70%, а молода картопля – 80% нітратів.
– Коли ранню капусту використовуєте у сирому вигляді на салат, то верхні листочки треба зняти, головку помити, облити її окропом і тільки тоді нарізати на чистій дощечці, – каже лікар.

У споживачів побутує думка, що у сільських бабусь рання городина мала би бути кращою, ніж із теплиць, бо там для її вирощування використовують “хімію”. Але ця думка часто буває хибною, твердять фахівці. У великих тепличних господарствах так звану “хімію” дозують, використовують відповідно до затверджених норм, та й органи контролю до них навідуються доволі часто. І якщо виявлять перевищений вміст нітратів, то продукцію забракують, а господарі не хочуть працювати собі на збиток.

Бабусі, які вирощують зелень, городину вдома під плівкою, також додають “хімію”, але додають її на око: набрали жменю і посипали. В одному місці впало більше, в іншому – менше. Головний ветеринарний інспектор м. Львова Володимир Горчин розповів, що торік на одному з базарів працівники ветлабораторії вилучили у селянки партію ранньої редиски, нітратів у якій було втричі більше від допустимої норми! Господиня зізналася, що у неї просто розірвався мішок із добривами, і вона у тому місці посіяла редиску.

Ранню городину, що надходить на наші базари, перевіряють працівники ветеринарної медицини.

Як повідомив “Пошті” інспектор ветмедицини  у Львові Золтан Лешовський, під час недавніх перевірок на трьох львівських базарах у ранніх овочах виявили підвищений вміст нітратів: їх понад допустиму норму було у ранній редисці, цибулі, огірках. Ще на двох базарах вилучили продукцію, в якій виявили гнилість.

Експертний висновок – не заради цікавості

То як бути? Відмовитися від ранньої городини просто не реально, а з іншого боку, так не хочеться наші ослаблені організми підгодовувати “хімією”. Тарас Бурий, заступник головного ветеринарного інспектора м. Львова, радить: купуючи ранні овочі на базарах, обов’язково поцікавитися у продавця, чи має він експертний висновок лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи, який він зобов’язаний показати покупцеві. В експертному висновку навпроти графи “нітрати” обов’язково стоятиме певна цифра.

Скажімо, у ветлабораторії перевіряли помідори і навпроти графи “нітрати” поставили цифру – 71,3 мг/кг, яка пересічному споживачеві  нічого не говорить. Але, якщо ви справді турбуєтеся про своє здоров’я і здоров’я близьких (таких людей, на щастя, стає дедалі більше), то мусите знати і допустимі норми нітратів. “Пошта” вам у цьому допоможе (див. таблицю). Так ось, згідно з таблицею, допустима норма нітратів у ранніх томатах – 200 мг/кг. У нашому ж випадку є лише 71,3. Отже, такі помідори можна купувати. Якщо б там стояла цифра 185 чи 190 мг/кг, то, відповідно до вимог, такі продукти можна продавати, але фахівці радять пошукати інші, де цього “добра” буде менше. Якщо продавець не має експертного висновку, то, не вагаючись, повертайтеся і йдіть до іншого продавця чи в інший торговельний заклад.

І ще один нюанс, який варто знати споживачам. В експертному висновку стоїть дата, коли перевіряли продукцію. І на неї варто звернути увагу, бо ранні огірки, помідори, скажімо, можна реалізовувати лише протягом 10 днів. Якщо у документі зазначено, що партію огірків відпущено, наприклад, 5 квітня, то їх можна продавати лише до 15 квітня. Коли ж їх продаватимуть і 25 квітня, то це вже порушення не на користь споживача.

Віктор Ципріян,
професор кафедри гігієни харчування Національного медуніверситету ім. О. Богомольця:

– Їсти ранні овочі можна, але треба знати міру. Після зими перехід на нові продукти має бути поступовим, ранні овочі в меню повинні з’являтися в невеликій кількості, як смачні добавки. Слід пам’ятати, що під час  вирощування ранньої городини використовують мінеральні добрива, пестициди. Тому раджу купувати ранні овочі лише в супермаркетах, магазинах, бо їх там перевіряють працівники СЕС, або на базарах, де контроль за якістю здійснюють працівники ветеринарної медицини. І в жодному разі не купувати городину, якою торгують на тротуарах, стихійних ринках, бо в ній може бути перевищена норма нітратів, залишки пестицидів, важкі метали! Такою продукцією можна отруїтися.

Нерідко жінки, дочекавшись зелені, переходять на весняні салати, аби скинути зайві кілограми. Така “дієта” вкладає їх на лікарняні ліжка, бо рання городина у великій кількості й невідомої якості може призвести до важких отруєнь.

Допустима доза нітратів – 5 мг на кілограм ваги. Якщо людина важить, скажімо, 70 кг, то допустима доза нітратів для неї – 350 мг. Якщо в організм потрапить більше, це призведе до отруєння.

Оксана Короляк,
завідувач відділення раннього дитинства, матері та дитини Львівської обласної дитячої клінічної лікарні “ОХМАТДИТ”:

Дітям до трьох років узагалі не можна давати ранню городину. Та й старшим діткам не раджу пропонувати ранні овочі, тим паче ті, які вирощені в тепличних умовах, адже для їх вирощування використовують мінеральні добрива, й вони можуть містити перевищений вміст нітратів. Краще дочекатися  редиски чи огірків , які виростуть на грядці на відкритому ґрунті. Я прихильник сезонних овочів та фруктів. Лише в сезон, коли настає природний період їх дозрівання, діти повинні ними ласувати досхочу. А зараз, аби надати дитячим стравам більш апетитного вигляду, їх можна прикрашати кропом чи петрушкою, які мати виростила у горщику на вікні. Тільки тоді мама за здоров’я своєї дитини може бути спокійна. 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8434 / 1.62MB / SQL:{query_count}