Золото проти літаків

Міжнародна коаліція бомбардує Лівію, а Каддафі готує тонни золота для найманців

Міжнародна коаліція бомбардує Лівію, а Каддафі готує тонни золота для найманців

Над Тріполі вже котру ніч поспіль звучить канонада, небо над столицею палахкотить від розривів, у різних районах міста лунають вибухи. Лише за вівторок літаки міжнародної коаліції здійснили 336 бойових вильотів. За даними командування союзників, з початку операції “Одіссея. Світанок”, яка розпочалася 19 березня, по об’єктах режиму Каддафі було випущено близько 200 крилатих ракет “Томагавк”. Якоїсь достовірної інформації про загиблих в охопленій громадянської війною країні отримати неможливо.

Проте полковник Каддафі з усіх сил намагається демонструвати незламність духу. В ніч проти 23 березня він звернувся з черговим телезверненням, в якому пообіцяв здобути перемогу над ворогами. “Найпотужніша протиповітряна оборона – це народ. Ось він, народ!” – сказав лівійський лідер, який перебував у той момент у натовпі своїх прихильників. Також Каддафі вважає, що йому на допомогу мають прийти “всі ісламські армії”: “Країни-хрестоносці розпочали битву проти ісламу. Всі ісламські армії мають взяти участь у цій битві. Хай живе іслам усюди!” – емоційно заявив полковник.

Доки в небі хазяйнують літаки міжнародної коаліції, на землі тривають запеклі сутички між вірними Каддафі військами та повстанцями. Місцем одного з найкровопролитніших боїв стало місто Місрата на заході країни. “Кількість загиблих дуже велика, наша лікарня просто не може з цим упоратися”, – повідомив західним мас-медіа один із тутешніх лікарів.

Експерти зазначають, що забезпечення безполітної зони над Лівією може обійтися союзникам у мільярд доларів, якщо ця операція триватиме більше як два місяці. Особливо гостро грошове питання стоїть для Британії, уряд якої проводить радикальну програму зі скорочення бюджетних витрат, зокрема військових.

Водночас “Financial Times” наголошує, що міжнародні санкції, зокрема заморожування іноземних активів лівійського лідера, навряд чи сильно вдарять по його гаманцю. Згідно з останніми даними МВФ, у Центральному банку Лівії, який перебуває під повним контролем Каддафі, зберігається 144 тонни дорогоцінного металу (за цим показником лівійці входять до 25 найбільших центробанків світу). Вартість цього запасу за поточними цінами – 6,5 мільярда доларів США. Цих грошей цілком вистачить на утримання чималої армії найманців протягом тривалого часу.

Щоправда, Каддафі це золото ще потрібно продати. Жоден міжнародний банк або торговий дім не захоче купити метал, який хоч якось пов’язаний із чинним лівійським режимом. Однак, як пише “Financial Times”, вихід у полковника є. За деякими даними, після початку заворушень майже увесь золотий запас було вивезено із столиці Тріполі до прикордонного міста Себа. Зважаючи на прозорість кордонів із сусідніми Чадом і Нігером, емісарам Каддафі не становитиме проблеми перевезти золото до цих країн і там поміняти його на гроші, зброю чи харчі, а також навербувати скільки завгодно найманців з різних країн, насамперед з держав Чорної Африки, де повно солдатів, які мають чималий досвід бойових дій у локальних конфліктах на території своїх країн.

Нагадаємо, що воєнна операція “Одіссея. Світанок” розпочалася 19 березня. З боку коаліції в ній беруть участь винищувачі F-15 “Eagle”, F-16 “Fighting Falcon”, “Rafale” і “Tornado” військово-повітряних сил США, Британії, Франції, Канади та Італії. Радіоелектронну боротьбу з радарами і система протиповітряної оборони сил Муаммара Каддафі ведуть літаки EA-18G “Growler” ВМС США. Очікується, що до кінця тижня до коаліції приєднаються Катар, Нідерланди та Румунія. Перший надасть чотири літаки, а європейці скерують до Середземного моря мінні тральщики і фрегати для контролю за виконанням ембарго на поставки зброї до Лівії.
 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7529 / 1.56MB / SQL:{query_count}