Чорно-білий світ

У шаховому королівстві вирують пристрасті

У серпні Махабаліпурам, невелике містечко в південному індійському штаті Таміл-Наду, стане неочікуваним місцем для чергової російсько-української битви. На полях майбутньої шахової Олімпіади, яку проводить Індія, представники понад 180 країн проголосують за нового голову Міжнародної шахової федерації (ФІДЕ). Лідером є Аркадій Дворкович, чинний президент ФІДЕ та колишній віцепрем'єр-міністр росії, який претендує на другий термін. Проти нього виступає український гросмейстер Андрій Баришполець, який висунув свою кандидатуру наприкінці травня. У боротьбі за найвищу посаду є ще два кандидати – Бачар Куатлі, який зараз є віцепрезидентом ФІДЕ, та Іналбек Черіпов з Бельгії.
Від початку вторгнення росії в Україну минуло понад чотири місяці, й це спричинило глобальні потрясіння. Відтоді росію посунули з кількох великих світових форумів, але команда Дворковича розраховує на два чинники, які можуть дозволити їм перемогти: шаховий бум під час пандемії та зусилля ФІДЕ підтримувати календар турнірів у важкі місяці. Однак його опоненти стверджують, що росія занадто довго перебувала у шаховому керівництві. 
Окрім протистояння двох країн, що ворогують, вибори 7 серпня мають ще один цікавий підтекст. Дворкович, у разі своєї перемоги, обрав одного з найшанованіших шахістів у світі на роль віцепрезидента ФІДЕ – п'ятиразового чемпіона світу Вішванатана Ананда з Індії. А суперником індійської легенди на боці українського гросмейстера є його колишній тренер Пітер Гейне Нільсен.
Нільсен, який наразі тренує першого номера у світі Магнуса Карлсена, був серед основної групи тренерів Ананда під час чотирьох з п'яти його перемог на чемпіонах світу у 2007 – 2012 роках. Він є одним із найзапекліших критиків ФІДЕ. Він брав під сумнів прозорість її фінансування та присутність чиновників серед опікунської ради Російської шахової федерації.
«Наша боротьба не проти Дворковича. Вона проти контролю кремля над ФІДЕ», – сказав Нільсен BBC, додавши, що 11 з 20 великих шахових заходів за останні чотири роки відбувались у росії.
«У шаховій спільноті є сильне бажання відмежуватися від Росії й бути справді незалежними від впливу кремля. Ці вибори можуть змінити парадигму. Ми налаштовані оптимістично», – каже він.
До того, як Дворкович прийшов на посаду, понад два десятиліття президентом ФІДЕ, за підтримки володимира путіна, був російський бізнесмен і політик Кірсан Ілюмжинов. Його хаотичне перебування на посаді кидало тінь на імідж організації. Але Ананд вважає, що за Дворковича ФІДЕ змінилася на краще. Протягом своєї понад тридцятилітньої кар'єри Ананд тримався якомога далі від шахової політики. Він дотримувався цієї позиції навіть у складний період 1990-х років, коли Гаррі Каспаров і Найджел Шорт повстали проти ФІДЕ і створили організацію-конкурента.
Частково так склалося тому, що він вважав себе непридатним для політики. Він також побоювався, що через його намагання підійматися адміністративними кар'єрними сходами може постраждати безпосередньо його гра. Тоді він був наче аномалія у шахах – не росіянином, без серйозної інституційної підтримки. Але сьогодні, у 52 роки, об'єднавши свою легендарну історію зі статусом активного гравця, індієць таки обрав сторону.
Навіть критики Дворковича погоджуються, що він зробив мудрий вибір, обравши Ананда своїм «номером два». Індієць є одним з найкращих шахістів усіх часів, популярною особою з бездоганною репутацією.
«Шаховий світ дуже радий бачити, що Віші (Ананд) бере активну участь у шаховій політиці, – каже Нільсен про свого колишнього боса. – Це чудово, що він промотує гру. Але прикро, що став на бік Кремля».
Водночас можливе протистояння Дворковича та Баришполеця раптом спричинило конфлікт і в українському світі шахів. Федерації шахів України підтримала на виборах президента ФІДЕ кандидата Іналбека Шеріпова з Бельгії. Наприкінці минулого тижня українські шахісти підписали відкритий лист про недовіру керівництву федерації.
«Ми, українські шахісти, висловлюємо недовіру Виконкому Федерації шахів України, особисто президентові ФШУ Віктору Капустіну та першому віцепрезидентові ФШУ Юрію Гнипу у зв’язку з постійним, систематичним ігноруванням думок шахістів, відсутністю нормальної комунікації з боку керівництва ФШУ та небажанням керівників ФШУ підтримати кандидатуру українського гросмейстера Андрія Баришпольця на виборах президента Міжнародної шахової федерації (ФІДЕ), що відбудуться в серпні 2022 року, на користь іноземного кандидата», – повідомляється в листі.
Станом на 6 липня відкритого листа підписали Руслан Пономарьов, Михайло Голубєв, Олександр Бортник, Марта Літинська та інші українські гросмейстери й гравці.
Наразі сама федерація шахів не коментує цей лист. Однак знаючи про нього, за кілька годин до опублікування цього послання звернулася з пропозицією до усіх кандидатів на пост президента ФІДЕ виступити проти Дворковича і запровадити проти росіянина санкції.
Водночас у ФІДЕ найближчим часом трапляться не дуже приємні моменти. Минулого тижня вісім найкращих гросмейстерів світу зібрaлись у Мадриді на турнір претендентів, щоб найсильніший з них пізніше зіграв матч за чемпіонство світу проти найкращого шахіста в історії Магнуса Карлсена. Це стандартний план ФІДЕ. Але все може піти шкереберть через чемпіона світу та того, хто цей турнір врешті-решт виграв. Переможцем став росіянин Непомнящий (висловився проти війни, але рекламує підсанкційну компанію), якого Карлсен принизив в матчі за чемпіонство у 2021-ому
Росіянин не розглядався серед можливих лідерів. Менш як рік тому саме Непомнящий грав у матчі за чемпіонство та отримав від Магнуса Карлсена одну з найганебніших поразок в історії. Росіянин тримався половину дистанції, але в шостій партії після восьми годин страждань отримав тяжкі 0:1 на 136-ому ходу та посипався. В наступних п’яти партіях він програв тричі – і щоразу робив помилки, які не витримували критики експертів, які коментували цей матч. Мало бути 14 партій, але відіграли всього 11, бо Карлсен математично вже був недосяжним. Найбільша поразка в матчах за чемпіонство з 1993 року. Ніхто не вірив, що Непомнящий після програшу матчу всього свого життя так швидко відновиться. Але тепер знову сперечатиметься за корону. Або просто отримає її, оскільки Карлсен не хоче грати з ним. 
І річ не в політиці, а в тому, що Магнус постійно шукає мотивацію – вигадав власний турнір, серйозно займається бізнесом та намагається зробити шахи популярнішими в світі. Йому вдається, але також стає очевидно, що для цього йому вже не так потрібен статус чемпіона світу. Магнус навіть готовий відмовитися від титулу, аби знову не грати в чемпіонських матчах зі застарілим форматом.
Тепер ФІДЕ шукає запасні варіанти. Якщо Магнус Карлсен відмовиться від матчу за чемпіонство, шахову корону розіграють Ян Непомнящий та Дінь Ліжень. Паралельно ФІДЕ намагається терміново виправити ситуацію та бачить вихід у зміні формату матчу за чемпіонство. Зараз шахісти мають зіграти 14 партій за три тижні в досить нудному для глядачів протистоянні, де на один хід можуть витратити навіть годину. І є пропозиція кардинально змінити ситуацію.
«Я отримав дуже дивний лист від ФІДЕ з ідеєю змінити формат матчу на першість світу, – розповів Непомнящий. – Вони пропонують зробити матч із трьох сетів замість одного довгого матчу. Кожен сет складатиметься з чотирьох класичних партій, у разі нічиєї – тай-брейк у швидких шахах та бліці. Переможцем матчу стане той, хто виграє два таких сети». 
Але чи додасть це мотивації самому Карлсену – відкрите запитання. Сам він під час турніру претендентів полетів до Лас-Вегасу, де хотів би зіграти у Світовій серії покеру. А на запитання від фанатів, чи вийде він на матч проти Непомнящого ще раз, норвежець відповів одним словом: «Подивимося».
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9214 / 1.61MB / SQL:{query_count}