Як бокс перетворюють на цирк

Скандальні вибори президента Міжнародної асоціації боксу можуть поставити хрест на олімпійських перспективах

Минулих вихідних відбувся конгрес Міжнародної асоціації боксу (IBA) у Стамбулі. За її результатами, IBA переобирала керівника, віцепрезидентів та інший керівний склад. Стався скандал. Вже зараз можна стверджувати, що переобрання росіянина Умара Кремльова на пост президента IBA ще більше загострило відносини цієї організації з Міжнародним олімпійським комітетом (МОК). У МОК, який не так давно не включив бокс до попередньої програми Олімпіади 2028 року, вважають, що вибори у Стамбулі «підсилюють сумніви щодо системи управління IBA» та висловлюють занепокоєння з приводу фінансової залежності IBA від спонсорського контракту з «Газпромом». А для українців найнеприємніше в цьому всьому, що активну участь у переобранні росіянина брав експрезидент Федерації боксу України Володимир Продивус.

Прикриваючись Україною

Під час війни експрезидент ФБУ Володимир Продивус продовжує грати під дудку кремля. Наприкінці квітня на популярному англомовному олімпійському сайті insidethegames.biz вийшла стаття «Як українські олімпійські надії вміють боксувати – під керівництвом росії», присвячена нашим боксерам. А саме тому, як IBA намагається показати відсутність конфліктів між українцями та росіянами.
«Чотири видатні чемпіони світу одягли військову форму та вийшли воювати з російськими загарбниками. А одночасно молоді українські боксери змушені боксувати під керівництвом росіянина Умара Кремльова.
Нещодавно українці здобули кілька медалей на чемпіонаті Європи серед юнаків до 22 років у хорватському Поречі. Генеральний секретар IBA Іштван Ковач заявив: «Ми постійно спілкуємося з українською делегацією та іншими членами боксерської родини, щоб спортсмени мали можливість брати участь у всіх міжнародних чемпіонатах. І це чудовий приклад об’єднання боксерської спільноти. Витрати української команди на участь у європейських змаганнях і збори в Німеччині оплатила IBA». 
40-річний Кремльов, на відміну від російських керівників деяких інших спортивних організацій, не підпадає під санкції. Його не вважають олігархом, і він ніби не має жодного зв’язку з володимиром путіним.
Буде цікаво подивитися, чи буде переобрано Кремльова президентом на Конгресі IBA, особливо коли російські кулі та бомби продовжують руйнувати Україну. Але поки що ніхто не скаржився, що Кремльов приїжджає з росії», – пише досвідчений спортивний оглядач Алан Хаббард.
Додамо, що автор матеріалу Алан Хаббард – спортивний оглядач газети Independent on Sunday та колишній спортивний редактор The Observer. Загалом він висвітлював 16 літніх і зимових Олімпіад, 10 Ігор Співдружності, чемпіонати світу з футболу та бої за титул чемпіона світу від Атланти до Заїру. Тож це авторитетна людина в світі спортивної журналістики.
Як сталося, що в Україні з лютого іде запекла війна з росією, але керівництво міжнародної асоціації на чолі з одіозним росіянином Кремльовим «шефствують» над нашими боксерами?
Чому Кремльов й досі обіймає посаду президента IBA? Адже він повинен був стояти першим «на виліт»? Як сталося, що на це заплющує очі світова боксерська громадськість та МОК? Адже біографія та зв’язки Кремльова всім добре відомі. В росії «покровителем» Кремльова є начальник служби безпеки президента рф, генерал-полковник Олексій Рубежний. Дружини Кремльова та Рубежного – сестри. Рубежний і досі займає пафосну посаду «голови вищої наглядової ради федерації боксу росії». Погодьтеся, важко усвідомити, яким чином Кремльов взагалі може балотуватися на пост президента IBA, коли інших росіян активно відсторонюють від керівних посад міжнародних федерацій.
Але, схоже, Кремльов знайшов собі ширму для міжнародної спільноти у вигляді Федерації боксу України. Ще у 2020 році, коли він очолив організацію, його активно підтримував тодішній президент ФБУ Володимир Продивус. За часів Продивуса ФБУ стала майже осередком «руского міра» в Україні. Така ганебна поведінка та пасивність Продивуса в роботі ФБУ призвела до того, що більшість регіональних федерацій виразили йому недовіру. 22 лютого 2022 року на позачерговій конференції ФБУ новим президентом обрали Кирила Шевченка. Але за два дні в Україні почалася повномасштабна війна з росією, Мін’юст не встиг внести відповідні зміни в реєстр, і Продивус залишився підписантом ФБУ.
«Продивус не повернув печатки і залишився підписантом. Він підписав папери, які дозволяють використовувати кошти IBA на поїздки на змагання та збори. Фактично це кошти росії. Я був категорично проти цього. Можна було розглянути варіанти проведення зборів в Україні, адже є бази в Івано-Франківську та Закарпатті. Але мою думку не взяли до уваги. Міністр спорту Вадим Гутцайт теж підписав ці документи. Дійшло до того, що попереднє керівництво ФБУ просить наших провідних боксерів давати інтерв’ю, в яких вони повинні сказати слова вдячності IBA. Фактично Кремльову. Вважаю, що це сепаратизм. Переконаний, що винних в ситуації, яка несе для нашої країни чималі репутаційні ризики, потрібно притягнути до кримінальної відповідальності. За законами воєнного часу», – підтверджує цей факт президент ФБУ Кирило Шевченко.

Скандальні вибори

І ось 13 – 14 травня відбувся конгрес ІВА. У перший день Кремльов і Продивус обіймаються на сцені конгресу, і в цей же день ФБУ повідомила про загибель Олексія Купирєва – чемпіона Європи з боксу серед молоді, який після завершення боксерської кар’єри працював суддею та отримав ліцензію рівня 1 зірки IBA. За попередніми даними, Купирєв загинув 8 березня у власній квартирі внаслідок потрапляння снаряду в будинок.
Здавалось б, після таких повідомлень Продивус мав би остаточно розірвати будь-які зв’язки з росіянином, але він робить все навпаки. Ще перед Конгресом в IBA почалось обговорення можливості призупинення діяльності Федерації боксу росії. Причина – у постах ФБР було чимало підтримки так званих «ЛДНР» та путінської політики та війни в Україні. Серед ініціаторів листа-звернення до Міжнародної боксерської асоціації став президент Федерації боксу Нідерландів Борис ван дер Ворст.
«Ми дуже стурбовані, що ці потенційні порушення з боку Федерації боксу росії завдають шкоди репутації IBA та боксу. Тому їхнє активне членство підриває зусилля IBA та її членів щодо просування своїх конституційних принципів», – сказано у заяві.
Окрім Бориса ван дер Ворста, під листом підписались Тайсон Лі (США), Тед Таннер (Австралія), Стів Гартлі (Нова Зеландія), Ларс Бровіл (Данія), Пер-Аксель Шехольм (Швеція), Макку Кауханен (Фінляндія), Одд Хактор Слей (Норвегія) та Адреас Андрегг (Швейцарія). Підпису Володимира Продивуса під цим зверненням не було.
Комітет з етики запропонував, щоб Рада IBA відсторонила ФБР від участі та голосування на Конгресі в Стамбулі. Але ФБР була допущена, а пости з інстаграма просто видалили.
А 14 травня Кремльова переобрали на посаду президента Міжнародної боксерської асоціації. І зроблено було це за класичною російською технологією, коли відсторонили від участі у виборах усіх інших конкурентів. 
Головним суперником Кремльова вважався нідерландець Борис ван дер Ворст, який також висунув свою кандидатуру на вибори. Проте взяти у них участь він так і не зміг. Boxing Independent Integrity Unit (BIIU), орган IBA, який відповідає за цілісність структури та дотримання правил чесної гри, отримав незадовго до стамбульського конгресу скарги від сербської та венесуельської національних федерацій. Вони звернули увагу на сформовану Борисом ван дер Ворстом та ще чотирма функціонерами групу, яка оголосила своєю метою сприяння процесу реформування федерації. BIIU вважав її діяльність проведенням передвиборчої кампанії «поза електоральним періодом», тобто грубим порушенням регламенту. IBA погодилася відкласти президентські вибори на добу, щоб дати можливість Борису ван дер Ворсту опротестувати усунення у Спортивному арбітражному суді (CAS). Проте звернення до CAS з вимогою відкласти вибори не принесло Борису ван дер Ворсту жодної користі, тому Умар Кремльов переобирався на безальтернативній основі. 
Варто зауважити, що й фактичного голосування не було. Кремльова залишили президентом за процедурою акламації – це ухвалення або відхилення зборами якоїсь пропозиції без підрахунку голосів, лише за реакцією учасників зборів, вираженою вигуками, репліками тощо.
Після проголошення рішення, що Умар Кремльов залишається керівником IBA, з трибуни пояснили, що відповідно до Конституції Асоціації, якщо кандидатів на посаду більше немає, може бути застосована процедура акламації. Ба більше, росіянина обрали оплесками. В прямому значенні цього слова.
У цей же день Володимир Продивус обраний віцепрезидентом Ради директорів Міжнародної асоціації боксу.
«Я на цій посаді, щоб слово «Україна» гордо лунало на весь світ. Я прагну, щоб на моїй рідній землі настав мир, а ще я хочу, щоб у всіх українських боксерів була можливість заявити про себе на увесь світ. Слава Україні», – слова Продивуса після обрання.
Переобрання Кремльова Володимир Продивус прокоментував так: «Умар Кремльов – президент Міжнародної асоціації боксу, обраний представниками багатьох країн світу. Мого голосу, тобто голосу українського боксу, за обрання Умара Кремльова не було! Це позиція Федерації боксу України, публічно озвучена світові: ми не підтримуємо росіян у спортивному світі, доки в Україні триває війна!
Я не голосував за Умара Кремльова у голосуванні на пост президента IBA. Оскільки решта світової спільноти видала йому кредит довіри, працюватиму в тих умовах, що є».
Як можна було не голосувати чи голосувати в умовах, коли фактичне голосування не було проведено, Продивус не уточнював. Можливо, не аплодував.
Отже, Кремльов став першим з моменту початку вторгнення росії в Україні російським функціонером у галузі спорту, який досяг успіху в боротьбі за надзвичайно помітну посаду, тому що ще у березні деякі джерела повідомляли про те, що окремі члени ради директорів IBA вимагали від нього піти у відставку через дії країни, яку Кремльов представляє. 
Але, схоже, це переобрання може дуже нашкодити самому любительському боксу. МОК вже висловило стурбованість виборами. У списку претензій олімпійського комітету є занепокоєння щодо залежності IBA від укладеного торік спонсорського контракту з «Газпромом». Тож цілком можливо, що бокс може бути виключений з програми літньої олімпіади. Але для таких особистостей як Кремльов чи Продивус, це не є головним. Адже як і для їхнього головного господаря путіна, для них головне – влада.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8237 / 1.64MB / SQL:{query_count}