Без вини винні

УЄФА присудив збірній Україні технічну поразку за незіграний матч проти Швейцарії

У середу, 25 листопада, Апеляційний комітет УЄФА розглянув і оперативно виніс вердикт у справі колишнього ймовірного матчу Швейцарія - Україна в рамках Ліги націй УЄФА. Європейські функціонери вирішили зарахувати нашій команді технічну поразку (0:3).

За що саме покарали Україну?

Слід нагадати, що ця історія трапилася 17 листопада, коли Швейцарія і Україна не змогли провести вирішальний матч за право залишитися в дивізіоні А Ліги націй УЄФА. Вирішальним тоді виявилося слово головлікаря кантону Люцерн Роджера Харстолла, який зробив висновок, що в обставинах, що склалися треба помістити всю українську делегацію на карантин, виключивши контакти із зовнішнім світом. Мотивацією в даному випадку послужили вісім випадків коронавирусной інфекції в стані нашої збірної за кілька днів. Ще під час перебування «синьо-жовтих» у Німеччині позитивні тести здали Андрій Ярмоленко, Віктор Циганков, Віктор Коваленко і Сергій Сидорчук, а вже в Швейцарії за добу до гри з тією ж проблемою зіткнулися Дмитро Резник, Євген Макаренко та Едуард Соболь. У день поєдинку ще й неприємна інформація аналогічного характеру прийшла за підсумками тестування Руслана Малиновського.
Справу було передано контрольно-дисциплінарному та етичному комітету УЄФА для прийняття рішення відповідно до спеціальних правил, прикладних до розіграшу Лізі націй 20/21. Базуючись на статті 29 п.3 дисциплінарного регламенту УЄФА і враховуючи невідкладні обставини справи, глава контрольно-дисциплінарного та етичного комітету передав справу в апеляційний комітет УЄФА.
Глава апеляційного комітету УЄФА прийняв таке рішення:
Визнати матч групового етапу Ліги націй 20/21 між Швейцарією та Україною таким, що не відбувся з вини УАФ. Тобто, програним ними 0:3. УАФ відповідальна за те, що матч не відбувся (як передбачено циркуляром 66/2020, який встановлює спеціальні правила, що застосовуються до розіграшу Ліги націй 20/21).
УЄФА послався лише на спеціальні правила та циркуляр, які має розтлумачити мотивувальна частина. Її передадуть сторонам конфлікту пізніше.
На цей же циркуляр апеляційний комітет УЄФА посилався, коли призначав технічну поразку Норвегії в матчі Ліги націй проти Румунії, який також не відбувся.
Протокол УЄФА «Повернення до гри», який регулює усі підпорядковані організації змагання в період коронакризи, сам по собі передбачає верховенство над ним рішень органів місцевої влади. Тобто, які б умови не були прописані в ньому, більшу юридичну вагу будуть мати постанови владних структур.
«Протокол УЄФА підпорядковується законодавчим положенням та іншим розпорядженням компетентних місцевих органів влади у різних країнах», – йдеться в розділі 2 цього протоколу.
Це й стало підставою для УЄФА скоритись рішенню головного санітарного лікаря кантону Люцерн. Він помістив усю українську делегацію на карантин якраз в день матчу, відтак збірна України опинилась без жодного доступного для поєдинку гравця – хоча по факту мала необхідну (згідно з директивами того ж УЄФА) кількість здорових футболістів для проведення гри. Мінімум 13 гравців включно з мінімум одним здоровим воротарем.
Грубо кажучи, якби ситуація трапилась у світі без країн та місцевих влад, в УЄФА не було б підстав не проводити поєдинок. В нашому ж випадку рішення влади Люцерна стало ключовим і призвело до поразки України.

Чому ж тоді матч не перенесли?

А ось тут варто задуматись про можливу помилку УАФ. Ще в день рішення головного санітарного лікаря кантону Люцерн про карантин українська федерація повідомила УЄФА, що ніяк не зможе зібрати нову збірну з неконтактних з поточним складом гравців.
УАФ дала УЄФА чітке пояснення, що не зможе зібрати нову команду ні для гри ще 17 листопада, ні при можливому перенесенні гри на наступний день, 18 листопада. Швидше за все, це й стало ключовою підставою для УЄФА не розглядати можливість перенесення гри, а одразу передавати справу в контрольно-дисциплінарний комітет.
Швидше за все, це й мав на увазі директор швейцарської збірної П’єрлуїджі Тамі, коли казав, що не бачив з боку української сторони серйозного ставлення до проблеми.
Можливо, з боку української делегації потрібно було діяти інакше. Наприклад, акцентувати свій меседж до УЄФА саме на готовності таки зібрати та привезти нову команду, а не наполягати першочергового на тому, що достатня кількість здорових є і в поточній команді, тому зі свого боку протокол Україна дотримала.
Натомість УАФ пояснювала – привезти вчасно нову збірну було неможливо:
«Я, президент Павелко, генеральний секретар Запісоцький, перебуваючи в Швейцарії, тримали постійний зв’язок з УЄФА і колегами з УАФ. Тут, в Києві, проводилася нарада, в якій брали участь співробітники асоціації, представники УПЛ, компанії МАУ, дипломати, керівники прикордонної служби, гендиректор сертифікованої в УЄФА лабораторії – всі, хто міг бути залучений в організації збору та перельоту нашої нової команди у Швейцарію.
Ми прийшли до висновку, що з незалежних від нас об’єктивних обставин не зможемо вчасно привезти в Люцерн нову команду, яка складається з інших футболістів, тренерів, лікарів та іншого персоналу. Результати тестування на COVID-19 в сертифікованої УЄФА лабораторії можна було отримати тільки ближче до вечора 18 листопада.
Були готові зібрати нову команду і привезти її до Швейцарії. Але для цього потрібно було не менше 48 годин», – пояснював згодом перший віце-президент УАФ Олег Протасов.
Але ж повторні тести вже в Києві були негативними у збірної. Чому влада Люцерна не провела ще одне тестування?
По-перше, головний санітар кантону Люцерн пояснив – і попередніх результатів тестувань було достатньо, щоб зрозуміти, що українська делегація не змогла локалізувати спалах коронавірусу всередині себе. А контраргументом до негативних тестів у Києві може бути виявлений ковід у Романа Яремчука, який здав позитивний тест в Бельгії після повернення зі Швейцарії.
По-друге, той же протокол УЄФА в тому ж розділі 2 передбачає – «мета концепту в тому, щоб мінімізувати число контактів між різними залученими до проведення матчу групами, аби зменшити можливість перехресного зараження і таким чином зменшити число людей, яких потрібно протестувати, як і число самих тестів».
Тому, можливо, дарма представники УАФ неодноразово наголошували саме на цьому моменті.

Що далі?

Україна таким чином вилетіла з Ліги А. Але є ще один шанс. Це змога оскаржити рішення УЄФА в Лозанні. Про це уже повідомив генсек УАФ Запісоцький – федерація подасть скаргу, як тільки отримає мотивувальну частину рішення.
В українській асоціації переконані, що незаслужено отримали покарання від УЄФА. З іншого боку президент УАФ та член виконкому УЄФА Андрій Павелко уже запропонував внести зміни до медпротоколу організації:
«Історія зі скасуванням матчу Швейцарія – Україна продемонструвала – протокол УЄФА «Повернення до гри» потребує серйозних змін і доповнень. Зокрема в частині визначення строків, які надаються національним асоціаціям на формування нового складу збірної у випадку переведення команди на карантин.
На найближчому засіданні виконкому УЄФА, яке відбудеться на початку грудня, запропоную колегам затвердити в протоколі «Повернення до гри» строк не менше 48 годин — на формування нової збірної в разі, якщо команда проводить матч на виїзді, і не менше 24 годин — якщо вдома.
Такі часові рамки дозволили б нам організувати і привезти нову збірну в Люцерн на матч зі Швейцарією. Натомість провести таку заміну лише за добу, як нам пропонували, неможливо з об’єктивних, незалежних від УАФ причин. Сподіваюсь на підтримку ініціативи УАФ у виконкомі УЄФА».
Цікові і інше. Голова футбольного відділу швейцарського видання Blick Андреас Бені вважає, що УЄФА несправедливо присудив збірної України технічну поразку за скасований матч Ліги націй проти Швейцарії.
«Збірна Швейцарії здобула технічну перемогу над Україною. Приємно, що вона залишається в дивізіоні А, хоча на футбольному полі не виграла жодного матчу. Треба сказати, що Швейцарії неймовірно пощастило.
Пощастило в плані вибору готелю. У захисника збірної Швейцарії Сільвана Відмера і тренера з фізичної підготовки був коронавірус. Команда зупинилася в Праттельн (кантон Базель-Ланд), а місцевий лікар вирішив, що потрібно ізолювати тільки цих двох хворих, а не всю делегацію.
Якби національна команда зупинилася в готелі Swissotel в місті Базель, як вона часто це робила в минулому, все виглядало б зовсім інакше. Тоді цілком могло бути, що всю команду помістили б на карантин. Як це сталося з «Базелем», коли в команді був одиничний випадок зараження ковідом. Тоді не було б матчу з Іспанією, а з Україною тим більше. Тоді Швейцарії загрожували б два технічні поразки.
Готелі, які приймають рішення про збереження прописки в дивізіоні А Ліги націй, знаходяться практично в 10 кілометрах один від одного.
Але тепер зі швейцарською точки зору все обернулося добре. Українцям, яких відправили на карантин за рішенням швейцарської влади, присудили технічну поразку, а це безперечно несправедливо», - написав Бені.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8483 / 1.62MB / SQL:{query_count}